Nízke sebavedomie

timotejka13
27. aug 2013

Ahojte chcem sa s vami podelit o moju starost a spytat sa ci to niekto z vas zazil. mam nizke sebavedomie proste vobec si neverim podcenujem sa, nemam moc rada velku a hlavne cudziu spolocnost, vzdy sa citim akosi trapne,cervenam sa a vobec neviem o com sa mam bavit. ked som s kamoskami vtedy je to v pohode a oni ma utesuju ze vobec nevyzeram trapne ze co furt riesim mam sa tesit z rodiny a zdravych deti, ale aj tak ma to trapi myslite ze by mi pomohla rada psychologa? dakujem.

oktobermimi
27. aug 2013

Dobré ránko 🙂 v prvom rade prečo máš nízke sebavedomie ? 🙂 to som já mala z urážania posmeškov a pod vecí ked som bola "mladšia" 🙂
skús sama seba presvedčiť o tom že tvoje sebavedomie je na zdravej výške a to tak že pochvál sama seba aká si šikovná keď niečo dokončíš 🙂 aké máš krásne deti 🙂 ak si v cudzej spoločnosti (a to nerobí dobre ani mne ) skus si tam nájsť dáku známu tvár a pokus sa len snov komunikovať 🙂 psycholog ta len vypočuje a povie ti pár slov 🙂
lepšie je komunikácia z ľudmi 🙂

misskisa
27. aug 2013

@timotejka13 zazivam aj ja, hlavne co sa tyka tej cudzej spolocnosti - neviem o com a ako sa mam s nimi rozpravat, vzdy skoncim naboku sama ako nejaky blbec kym vsetci sa bavia, takze medzi neznamych ludi uz nechodim. Tiez to je podla mna tym ze som zazila posmesky, podpichovanie a podobne veci na strednej. Mama je stara skola, nebola mi vzor v tom ako sa mam nastylovat a vyzerat - ja som vyzerala zle, okuliare, makeup som nepoznala - a neviem pre co este sa na skole odomna odtahovali, mala som tak 3 kamosky. Az ked som odisla na vysku trochu som sa odviazala, ale ten komunikacny problem mi ostal doteraz. Mam priatela ale kamosky si najst neviem. Nad psychologom som tiez uz rozmyslala ale ja pochybujem ze by to pomohlo - v podstate asi viem v com to vazi ze preco mam taketo problemy. Ja len neviem ako to vyriesit a zacat byt sebavedomejsia a 'spolocenskejsia'.

terezka1947
27. aug 2013

@timotejka13 neviem z coho mas"komplexy"....ono jeto niekedy zaujimave,zeny,kt. vyzeraju super a naozaj sa namaju za co hanbit,maju to sebavedomie casto najnizsie...
ja som tiez nebola prave najpriebojnejsia,no a najradsej vzdy v ustrani....az ma "zivot naucil 😀 😀 "sice davam smaijlika....ale boloto v case,kedy som mala velmi choru mamku....no a potrebovala som behat za lekarmi,sestrickami....po uradoch...po nrjakom case som postupila aj v praci na veduce miesto,no a to som uz naozaj potrebovala byt s ludmi a medzi ludmi stale...pomahalo mi jedno-vzdy som si povedala,ze som dospela a musim sa takto aj spravat,ze ma ludia nemaju ako poznat a spoznat,preto som sa snazila normalne reagovat,hovorit,tvarit sa...tak ako doma pri manzelovi,detoch,mamke....tym,ze si clovek mysli,ze na verejnosti musi byt nejaky iny...hmmm,myslim,ze to tak zvazuje ruky...nikto od teba nic necaka,bud sama sebou....mas tri deti,to znamena,ze si zena so skusenostami....uvedom si svoje kvality...nemas preco ludi okolo seba o niecom presviedcat,zi si svoj zivot...a ako trening....skus viac chodit von-myslim zo zaciatku nejaka prechadzka s detmi,s manzelom si niekam zajdite....rozhovory trenuj u kamaratok,prihovor sa v obchode pri pokladni trebars...pozdrav ludom okolo,prihovor...atd...po takychto krocikoch toto pojde lepsie...a zakazdym to bude lahsie....vobec nerozmyslaj nad sebavedomim 😉 ....a zase,niekazdy sme typ na nekonecny smiech naverejnosti a poznamky na vsetko a ku vsetkemu 😀 bez toho,aby to malo hlavu aj patu 😉 .....pri takychto ludoch sa moze clovek citit menejcenne,ale len chvilu 😀 😀 😀 😀 😀 ,lebo hluposti dokaze povedat kazdy....ale k veci iba ti inteligentnejsi 😉

natali2103
27. aug 2013

MAS TYPICKE ZNAKY SOCIALNEJ FOBIE.ANI NEVIES,KOLKO VELA LUDI TOUTO PLIAGOU TRPI,NAVONOK TO NIE JE VIDNO,KAZDY SA S TYM TRAPI VO VNUTRI.TATO DOBA JE AKO VYSITA,NA ROZVOJ PODOBNYCH FOBII,LUDIA SA MALO STRETAVAJU,KOMUNIKUJU CEZ SMS,ALE MAILY,KAZDY JE NAJRADSEJ SAM,PRETOZE KAZDY SA Z TOHO STRESU OKOLO CHCE DOSTAT DO SAMOTY.MINULE BOLA RELACKA O TOM,LIEKY NA TO NEPOMAHAJU.,VIAC SA ROZPRAVAT,AJ S DETICKAMI,DOMA SI POSPEVOVAT,PROSTE TU NAHROMADENU ENERGIU A STRES ZO SEBA VYPUSTIT.POTESIM TA,NIE SI SAMA.ESTE JE TAKA VEC,ZE KAZDY MA AKOSI VELA SVOJICH PROBLEMOV A TAK NEMA CAS,CHUT,ANI ENERGIU VYPOCUT SI INE PROBLEMY,TOTO JE CASZY PROBLEM AJ MEDZI MANZELMI,-MALO,MALO SA ROZPRAVAJU.RADSEJ SA POHADAT O PROBLEME,AKO MLCAT.ALE TO UZ SOM ODBEHLA OD TEMY.

timotejka13
autor
27. aug 2013

@oktobermimi
@misskisa
@terezka1947
@natali2103 dakuujem kočky co sa tyka vzhladu to neriesim samozreme ze nie som ziadna vychyrena krasavica ale casto pocuvam ako mlado vyzeram aka som po detoch este kocka atd... ked sa tak nad zamyslam detstvo som mala pekne tak vobec neviem z coho prameni ten strach z ludi asi mate pravdu treba viac komunikovat

timotejka13
autor
27. aug 2013

@misskisa taky tak ☹

oktobermimi
27. aug 2013

@timotejka13 🙂 za vzhlad ma sikanovali a dokonca este teraz sa my vlastná sestra posmieva že som tučko a ja neviem čo vsetko ale neriešim to 🙂 ak si ty sama pripadáš pekná stačí aspon že sa ti na sebe niečo páči 🙂 hneď je to lepšie 🙂

terezka1947
27. aug 2013

@timotejka13 neboj,postupne ti to pojde 😉 nikto nie je rovnaky a preto sa ani s nikym neporovnavaj,si mama a preto si jedinecna 😉 ....a naozaj pomaha "donutit"sa prihovorit k ludom okolo....niekdy z toho vzniknu aj usmevne prihody a trapasy,ale nech 😀 😀 😀 😀 aj zasmiat sa sama zo seba dodava sebavedomie(aj ked to znie nelogicky,ale ked sa sama zasmejes na nejakom trapasiku,odrazu to trapas nebude 😉 )

misskisa
27. aug 2013

@terezka1947 vies, mozno je to pre teba tazke pochopit, ale velmi lahko sa povie ze ved trenuj, prihovor sa. Napr. pre mna je tazke, nemozne az odstrasujuce len tak sa niekomu neznamemu prihovorit. Zakladna vec: Co mam povedat? ze ako je dnes pekne a pod? Je to neznamy clovek, o com sa s nim mam bavit? Fakt obdivujem tych co sa dokazu rozpravat len tak lahko s kymkolvek, ja to v sebe nemam, stale mam blok ze naco sak su cudzi, poviem nejaku blbost a co si o mne pomyslia....
Takto neosobne cez net to nieje problem ale v reale to zatial nedokazem... Jasne ze urady, obchody, vybavovacky zvladam lebo musim....ale taka ta bezna komunikacia je problem.

terezka1947
27. aug 2013

@misskisa 😀 😀 😀 😀 😀 by si sa cudovala,aky som ja bola a este niekedy aj som strachopud 😀 😀 😀 😀 a clovek,kt.pritahuje trapasy 😀 😀 😀
ja som len z vlastnej skusenosti napisala ako som to riesila a teraz uz nemam nejaky problem,ale ze by som bola chichotavy stredspolocnosti,to nie som a ani netuzim byt 😉 ...staci mi normalne fuhgovanie medzi ludmi.....co sa prihovarania tyka,skus pri pokladni pokladnicke poriat pekny den....na zaciatok,...opytat sa nanejku radu,ja neviem ci nemala tento jogurt,ci je dobry...ze je vonku teplo a oni tu vo vnutri maju prijemne...atd.....mne velmi pomohol takyto trenning 😀 😀 😀 😀 aj s trapasmi 😀 😀 😀 ale to nevadi 😉
jaaaj,baby,ja vas velmi dobre chapem....preto taketo rady....ak vam pomozu budem rada,no berte to ako povzbudenie...a najma,verte si 😉 nikto,kto vas na ulici stretne nevie,ze sa hanbite,atd....takze pri kazdom cloveku zacinate "nanovo" 😉

terezka1947
27. aug 2013

@misskisa aaaaa,najdolezitejsie som zabudla...hanblivec neskutocny 😀 😀 😀 😀 😀 aj terazeste mam take stavy,ale uz take "v norme 😀

maria1989
27. aug 2013

@timotejka13 no, to ako keby som ja napísala. ja sa ľuďom ani do očí nepozerám, keď nemusím. a tiež sa mi zdalo, že je to na psychiatriu... tak som skúsila aspoň založiť FB, svoje fotky tam nemám, len svojich záľub, dokonca pod pseudonymom, a poposielala som spolužiakom, známym žiadosti o priateľstvo... a predstav si, plno sa ich ozvalo, že ako žijem, normálna konverzácia. určite tu nerobím reklamu FB ale odkedy takto aspoň trošku komunikujem s ľuďmi, trolinku lepšie sa aj cítim 🙂 inak ja mám skôr ten problém, že ma nebavia bezduché konverzácie typu: ako máme dnes pekne.... pretože si myslím, že takto rozprávajú ľudia len zo slušnosti, a v skutočnosti ti kašlú na hlavu... ale budem to tu čítať, nech sa poučím od sebavedomých báb 🙂

terezka1947
27. aug 2013

@maria1989 ...ani ja sa neviem bavit o pocasi....niekto tak lahko dokaze rozvijat rozhovor...ach,jaj....ale mam pocit,ked tak citam aj tvoju skusenost,ze ludia,kt.sa nevieme bavit iba tak-zo slusnosti-mame vacsi problem s komunikaciou...no,co uz,nemozme by vsetci taki ukecani 😀 ...ale da sa na sebe pracovat...a tak ja idem pracovat von,na vychadzku s mojim babacikom 😀

monyccka
27. aug 2013

Padla tu socialna fobia, no ono to nie je celkomto, co popisuje autorka temy. Aleje to blizko. A ci by pomohol psycholog? Urcite 🙂 ak nijak inak, je to cdzi clovek, s ktorym budes hovorit a teda trenovat komunikaciu. Este mi napada, casto je problem v strojenostk a v pocite, ze nemozem nieco povedat, aby som nevyzerala divne, nieco nepokazila atd. Niekedy staci nahlas popisat svoje pocity.priklad. v skupinke cudzich ludi, napriklad na firemnom vecierku a pod sa poriadne rozhliadnite a priplavajte k cloveku, ktory vam pripada symoaticky. A nasledne ju to oznamte. Ze teda, ahoj, posobis velmi sympaticky, tak mozno prekonam svoj stres. Ako sa mas? Ako sa ti paci tato party? Ja byvam casto nervozna, pretoze neviem, o com sa s ludmi bavit. ?......atd... proste hovorit ciastocne aj o svojich pocitoch aj o situacii, v ktorej ste.

maria1989
27. aug 2013

@monyccka to si Hausa pozerala? 😉 v jednej časti mu presne toto radil psychológ.... 😀

monyccka
27. aug 2013

@maria1989 🙂z🙂🙂🙂🙂🙂cozeeeeee? 🙂🙂🙂🙂 nie, ja nemam telku 🙂🙂🙂🙂 ale pobavila som sa 🙂 som psychologicka, tak mozno je to tym 🙂

maria1989
27. aug 2013

@monyccka šak nič v zlom, len ma to napadlo 🙂

misskisa
27. aug 2013

@monyccka takze popisat svoje vnutorne pocity neznamemu, aj ked sympatickemu, cloveku a tak sa prihovorit? Nehnevaj sa ale keby som bola u teba na sedeni tak by som povedala ze ani nahodou..... Prepadla by som sa od hanby. A teraz babo rad... 🙂 inak nic v zlom...

maria1989
27. aug 2013

@misskisa a si predstav, že sa takto prihovoríš mužovi, hneď si bude myslieť, že ho chceš 🙂

monyccka
27. aug 2013

@misskisa 🙂 to je uplne v poriadku, viem, ze toto je uz vyssi level. tak na to chod postupne. najskor doma priprava o com asi by sa dalo s danou skupinou ludi hovorit. Je to firemna akcia? Bola si na poslednej, pamatas si nieco z nej? Skusit toto ako zachytny bod? "ahoj, aj na minulej akcii sa to rozbiehalo pomaly, pamatas? Z ktoreho si timu? Chodis pravidelne na vecierky?" a popisat pocity..v zmysle "tieto zaciatky konverzacii su tazke, vsak?" ver mi, ze 80%ludi to ma v hlave tiez a takato veta na zaciatok urcite nenavodi ticho, ani zlu atmosferu.. pripadne podotknut, ze "vzdy som medzi cudzimi ludmi nesmela. na poslednej akcii som sa osmelila az ku koncu. Ako to mas ty?"

monyccka
27. aug 2013

@maria1989 samozrejme, musis to prisposobit trosku situacii aj cloveku, ktoremu to hovoris.. 🙂 a vobec to neberiem v zlom, bolo to mile, naozaj som sa pobavila 🙂

dossy
27. aug 2013

@timotejka13 zacni SPORTOVAT 🙂

natsa
29. aug 2013

prosím neuraz sa,ale z toho čo si napáísala som mala dojem že máš asi 15.mala si vlastne sebavedomie ked sisi zakladala rodinu?ved na to treba tiež sebavedomie.Hlavu hore

anatalia77
29. aug 2013

@natsa na založenie rodiny netreba sebavedomie

veverina
29. aug 2013

Ahoj,ja ako som na materskej tak si pripadam tiez taka odtrhnuta od reality a ked som v cudzej spolocnosti tak tiez ani neviem velmi o com rozpravat...Ked si spomeniem par rokov dozadu,ked som este pracovala,bola som ovela komunikativnejsia,taka smelsia..Teraz tiez stale riesim co si kto mysli,rekapitulujem si v hlave,ako som co povedala,ci som nemala inak odpovedat a podobne blbosti...Treba viac chodit medzi ludi a posupne sa clovek ostriela...ja by som nehladala psychologa,mysli pozitivne,maj sa rada a predstav si ze aj ti druhi su len ludia,maju svoje slabe stranky,nejaky ten problem..nikto nie je dokonaly....a proste aj v tom to je,ze niekto je typ cloveka co viac rozprava a niekto viac pocuva 😉 Mne osobne vadia prilis ukecani ludia,niekedy je naozaj menej viac...toto co pisem,pisem aj sebe 😀 Idem si to par krat precitat a bude dobre 😀 Hlavu hore,kazdy z nas je velmi cenny,vynika v niecom inom a preto sa netreba porovnavat 🙂

misskisa
29. aug 2013

Ja som nejake pokroky co sa tyka komunikacie urobila od toho casu na strednej...ved je to uz 13 rokov 😉 Ked si spomeniem, ze kedysi som mala panicky strach niekam zatelefonovat (urad, doktorka a pod.).... vazne, bala som sa doslova a mamu zrali nervy ze coho sa tak bojim ze mi hlavu neodhryznu cez ten telefon...ale ja som sa proste bala, busilo mi srdce a na telefonat som sa odhodlavala aj polhodiny. To uz je nastastie za mnou Po mojom pobyte v zahranici som sa ostrielala lebo to som uz naozaj bola odkazana sama na seba. Teraz sa uz aj viem postazovat ked viem ze som v prave, na uradoch, v obchodoch atd. Ale co sa tyka komunikacie v spolocnosti, na akciach, oslavach tak to je stale problem. Ja som to skusala,ale vzdy to dopadlo rovnako, ludia sa so mnou proste nerozpravali a ja som tam stala sama a vyzerala som ako debil...az som odtial parkrat doslova utiekla. Tento pocit proste uz nechcem zazivat znovu tak uz nikam nechodim a to je asi chyba. Ja neviem, na mne je to asi vidiet ze mam problem komunikovat..ze sa jednoducho neviem zapojt. Najhorsie je ked sa ludia bavia o veciach alebo ludoch o ktorych ja nic neviem, tak jasne ze sa neviem zapojit. A zacat nieco sama, jednoducho neviem o com.
Deti este nemam, chodim do prace a tam v pohode komunikujem ale tiez len s najblizsimi kolegami ktorych uz dobre poznam. Ked ale pride na niekoho z ineho oddelenia, tak nastupi ten isty problem, neviem o com sa mam s nimi bavit.

srr
26. jún 2019

Od novembra mám novú prácu kuchárky predtým som robila tiež kuchárku ale na dedine sama a predtým som vystriedala veľa zamestnaní a všade so mnou boli veľmi spokojní ale v tej kuchyni si stále neverím robím v ženskom kolektíve a nám pocit že stále sa všetko rieši za chrbtom stále mám pocit že som pomalá aj keď pritom stíham všetko čo by som mala dnes som zabudla dať deťom olovrant a zajtra sa preto strašne bojím ísť do práce neviem ako sa to mohlo stať prichystala som na okienko s nedala som neviem čo bude zajtra bojím sa vedúcej a hlavne že to bude riešiť pred všetkými budú na brať jak neschopnú