Nezvyčajná "výzdoba" v byte veriacich

13. sep 2024

Mám vo svojom blízkom okolí ženy 40+ každú s 1.dieťaťom, všetky rozvedené,majú priateľov (2,3,4 v poradí po ex) a majú spoločnú,pre mňa nezvyčajnú výzdobu u seba doma -kríže obrazy,obrázky, fotografie,knihy,sochy svätých,sošky,ružence xy veľkostí,farby, materiálu a pod po celom byte,v každej izbe...sú to rodinné príbuzné ,čiže sa navštevujeme...môj "problém" je,že mi je to osobne nepríjemné ,cítim sa ako na fare,v kostole atď...áno,áno ,viem,že je to môj problém ,nie ich.Neodsudzujem v žiadnom prípade (ich dom ich kráľovstvo),skúšam to pochopiť mojou optikou.Sú to normálne ženy ,pracujú medzi ľuďmi,nie sú v žiadnej sekte.Ja mám všetky sviatosti,ale už roky som nepraktikujuci kresťan a takto som spokojná.A oni sú pravdepodobne spokojné tiež takto.Žiadna nevie,že sa u nich cítim nepríjemne.Máte v okolí niekoho podobného?Čo znamená takéto hromadenie vecí pre veriacich ľudí ?

janinah
13. sep 2024

Môžeš mi vysvetliť prečo sa hanbíš diskutovať pod svojim nickom?

tiezjedna
13. sep 2024

tak s prvým alebo jedným dieťaťom? Pretože za radovou číslovkou sa bodka nepíše a keď ju tam dáš, tak je to mätúce

merlinja
13. sep 2024

ak sa tam cítiš nepríjemne, tak ich nenavštevuj. Ich dom, ich hrad.

la_dolce_vita
13. sep 2024

Ked som sa s tym stretla, tak u starych veriacich ludi. Tu sa to da pochopit. U mladsich rozvedenych mi to pride zvlastne.. mne sa to tiez nepaci.

tiezjedna
13. sep 2024

...teda za neradovou, pardon
každopádne by som tam asi nechodila a radšej sa stretávala niekde mimo

michaela789
13. sep 2024

Prečo má niekto závesy a niekto žalúzie? Niekto umelé kvety a niekto živé alebo žiadne? Niekto má ja ho vitríne budhu, iný na stene jelenie parožie, ďalší zaramované krajinky..... Proste sa im to páči. Možno to zbierajú ako kolekciu. Možno sa ku každému predmetu viaže príbeh... Však sa ich opýtaj, keď sú rodina.

lakebabe
13. sep 2024

Co konkrétne je zq tym, že sa cítiš neprijemne? Svokrovci majú tiež pri vchode do dome malý kriz, čo mali na svadbe a nepôsobí to na mňa negatívne aj keď na to neverim. Dokonca aj kamarátka ma takú panenka mariu v obývačke, čo dostala na birmovku. Môj muž ma takisto nejaké veci doma z prijímania a nepôsobí to na mna nijako. Práveže všade tam sa cítim útulne. Neviem si predstaviť, ze by ma nejaký krížik nad dverami takto rozhodil

suptdi
13. sep 2024

Im to zjavne pomáha k psychickej pohode a vyrovnanosti, keď to majú v každej izbe, a to, že sa to tebe nepáči, je len a len tvoj problém. To, že ty nepraktizuješ vieru je tvoja vec, ale určite to má niečo s tým prečo ti vadí príklon k viere u iných.

1ryba
13. sep 2024

Ja celkovo nechápem uctievanie sôch a obrázkov. Za mňa total bizar.

0silvia0
13. sep 2024

Kedze su to pribuzne, tak asi jedna z nich zasobuje tie ostatne s takymito predmetmi.

777januska777
13. sep 2024

Možno porozmýšľaj prečo máš tento problém. Nemáš zlosť na cirkev a vieru a preto ta hneva a dokáže rozhodit ak ti niekto vieru takto pripomína? Lebo keď som ja mala krízu viery, tak mi išlo na nervy všetko v čom som videla cirkev ci vieru.

ivka225
13. sep 2024

Čím viac krížov a svätých obrázkov, tým väčšie spasenie.

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2024

No, niekto ma takuto vyzdobu, niekto bordel, ved ak sa tam citis neprijemne, tak sa s nimi stretni v meste na kave a mas to vyriesene.

hendikep
13. sep 2024

mna to vyrusuje u nepraktizujucich krestanov, a hlavne ked kombinuju lapac snov, ruzenec, budhu, atd… Ale je to preto lebo krestanska viera sa s ostatnym vylucuje, a vadi mi ked sa krestanske symboly zneuzivaju ako “ amulety” . Napriklad ruzenec v aute Ta neochrani ak nezijes v milosti posväcujucej 🤷🏼‍♀️

stanulienkat
13. sep 2024

@ivka225 cim viac pasikov, tym viac adidas😂

autor
13. sep 2024

Myslím,že som našla odpoveď na svoju otázku ,ďakujem za rýchle reakcie.Anonymne sa pýtam preto,lebo nechcem dotyčné osoby uraziť ,nechcem aby sa cítili zle..ako píšem,je to môj problém,nie ich .
Tiež som vyrastala vo veriacej rodine,mám priateľov ,ktorí žijú a praktikujú svoju vieru,normálne majú doma povedzme kríž ,obraz a niečo iné v klasickom množstve povedzme.Ale napr u vyššie spomenutých žien je to oveľa oveľa oveľa viac,proste človeka to zneistí na chvílu .

isis234
13. sep 2024

Veľká Tvoja chyba, že si im nepovedala, že sa u nich necítiš dobre. Oni by ti vedeli odpovedať.
To, čo tu píšeš, a si kresťanka, vieš, že je to hriech- poukazuješ prstom.
...Vidíš smietku v jeho oku a brvno vo svojom nie?? ...
Oni sa tam cítia dobre. Je to ich územie. Čo si oni urobia je ich vec, nie Tvoja.

sara07
13. sep 2024

je to ich barla by som metaforicky nazvala
drži ich to nad vodou žial
niekto zabojuje, čas zahojí a ide dalej, snaží sa žit
oni sa takto doma obrnili a to im stačí , zasekli sa , viera im dáva to čo by im mohol dat život keby ho žili, keby rozhodovali za seba, urobili niečo blaznive adrenalinove , romantické atd ..
osobne ked sa niekde citim neprijemne nejdem, dám neutralnu pôdu ak trvaju tak im to proste na rovinu poviem , a bud to druha strana akceptuje alebo nie

liusa82
13. sep 2024

aj my máme pred vstupom do domu nad dverami krížik a nie sme nejako extra veriaci teda nechodíme do kostola.Bežne sa to takto dáva.Inak čo to má spoločné s tým že sú rozvedené a majú v poradí 2,3,4 priatelov po ex?😀 šak tieto sošky môže mať hocikto.To som nejak nepobrala toto

suptdi
13. sep 2024

@liusa82 čo si nepobrala? Autorka naráža na to, že ona by takéto predmety čakala u hlboko veriacich, ktorí žijú v jednom manželstve, alebo sami slobodní.

osky
13. sep 2024

Ja mam nad postelou sväty obraz .rovnako viacero obrazov v dome,kriz pri dverach i v inej miestnosti a spavam s ruzencom pod hlavou.
Mam to ale fakt ako doplnky,
Nemam to vsademozne, preplacane .
ale kto ku mne pride,jednoznacne pochopi ze tu
Zije veriaca rodina.
Pretoze hned pri vchode ma jasnu tabulku...
Tieto veci su pre mna automaticke,
Sosku mam este po mame ,obrazy po starych rodicoch...
Su to spomienky a zaroven vyjadrenie mojho/naseho bytia.

@1ryba
Neuctievame sochy,ani obrazy..
Su to len symboly,mnohokrat aj pozehnane,posvätene.
Ale stale iba symboly.
Znazornuju to,v co verime.
Ale nemodlime sa k tymto veciam!
Prirovnala by som to asi tak:
Zide z oci,zide z mysle...

Skor sa clovek pomodli ,ked si vsimne obraz,sosku,skor sa pomodlis ruzenec,ked ho mas na ociach...
Ked mam nieco take doma,mam viac podnetov zit podla viery.
Ked nemam nic,zijem vieru asi nejak automatickejsie...myslim

Na co mame fotografie?
Na spomienky,pripomenutie si niecoho...
Rovnako je to i so svätymi predmetmi.
To nie si amulety,a presne....mozem si omotat aj 50 ruzencov okolo seba,ked zijem v hriechu.
To je pokrytectvo.
Ale mnohi to nechapu.
Preto mna v tomto zaraza jedine to, ze su rozvedene a striedaju /hladaju dalsich/ muzov,a dom takto zdobeny.
Potom bud si nie su svojich hriechov vedome,alebo je to len nejaka snaha byt dobrymi krestanmi.
Myslim,ze im to dava nejaky lepsi vnutorny pocit...tazko povedat.

pink_lady
13. sep 2024

Gastroenterolog mojho manzela ma v ambulancii niekolko plnych policiek sosiek anjelov, myslim aj stovky. Proste, su taki ludia 🙂

liusa82
13. sep 2024

@suptdi no vidiš my nie sme hlboko veriaci a tiež čo to máme doma .A poznám plno takých ako sme my.To som tým myslela že nič nezvyčajné u hocikoho

ahhola
13. sep 2024

Kedysi boli svate obrazy - 50cm*90😅sucastou vybavy. V kazdej spalni nad postelou Jezis a nocna ooha, v detskej deti nad priepastou, za nimI anjel.. Kriz v kazdej izbe. Tebe nejdu do oka krize a porozvadzane, promiskuitne kamosky. Mne tiez, jedna dievcina toci reely, polonava, vyzyvava, lascivna a kriz na stene... Nuz. 🫂

suptdi
13. sep 2024

@liusa82 ja viem, že to tak je, ale ja tiež nechápem načo si to zadovažujú ľudia, ktorí neveria, pokiaľ to teda, nedostanú darom.

lenkakravcova
13. sep 2024

Znamená to len to, že majú radi konanie modloslužby a že reálne neveria.. Vidíš to vlastne aj v odraze ich životov - žijú v smilstve, neviazane. Tým vystavovanim obrázkov a podobných veci si kompenzujú to, že ich škriabe svedomie kvôli ich životom.

U veriacich v Boha zvyčajne nenájdeš žiadne obrazy ani sochy. Každý veriaci (ktorý si číta Písmo) vie, že Boh to zakázal (aj priamo v Biblii) - a keďže verí, bude to dodržiavať.

ukgirls
13. sep 2024

tak v podstate aj krestanstvo je sekta ..ale nie nestretla som sa s tym.. len stare babky kt sa uz boja smrti si tak vyzdobuju byt v nadeji na poslednu spasu .. kazdopadne je to kazdeho osobna vec.. nech si tam aj vybratory navesaju ak ich to spravi stastnymi ..a ty hold k nim nechod alebos a odosobni od vyzdoby a sustred sa na nieco ine v byte -az take hrozne to tam nemoze byt ...

lenkakravcova
13. sep 2024

@777januska777 nemusí to byť vôbec tak. Veriaci človek má automaticky apatiu, ba až odpor k umelým, človekom vytvoreným modlam. Z podstaty hlbokej viery v Boha a túžby nasledovať Jeho zákon (ktorý tieto modloslužobne predmety - sochy, amulety, obrazy..) zakazuje.

svetlonos
13. sep 2024

Niekto ma v každej izbe plno kvetov a oni sošky obrazky atd. Ty co od tých žien ocakavas? Ze po rozvode (mozno bol muz kreten) budu zit v celibate ci v rovno v kláštore? Lebo by sa tak malo...
Vies, oni veria v Boha, nie sú sväté! Tak to tak aj ber a neocakavaj všetko podľa pravidiel biblie. Ani ja nechodím do kostola a v Boha verím. Tieto predmety mi nevadia, iba niekedy - keď sú tie veci škaredé a pochmúrne.
Vedca ichbpriamo opytaj - pocuj Eva, už máš 4 chlapa po rozvode a v byte viac sosiek, obrázkov atd viac ako v kostole. Ja to nechápem. Prečo to tsk mas?

euka210
13. sep 2024

Hlboko veriaci ludia taketo veci nepotrebuju po celom byte, lebo vieru maju v srdci. Asi sa im to tak paci, mozno si myslia, ze im to pomoze k spase alebo je to nejaka barlicka, "uchylka". Kriz mame v kazdej izbe aj my, par obrazov a to je tak vsetko. Ja gycove sosky z duse neznasam, tiez neviem, co na tom ludia vidia...ale niekomu sa to paci...