Nezvládam situáciu s predčasne narodeným bábätkom

20. jún 2024

Ahojte. Chcem sa len vyrozprávať do prázdna, vopred vás poprosím aby ste ma neodsudzovali. Narodilo sa mi predčasne bábätko v 31 týždni. Má pomaly 4 mesiace bio. Nikto mi zatiaľ nevie povedať či bude choré alebo zdravé. Ja sa cítim hrozne, mám pocit že prichádza depresia. Cvičíme ale nedarí sa mu , nepapa ako by papať mal, nepriberá ako by priberať mal. Ja som z toho už veľmi zúfalá. Manžel chodí na týždňovky som s ním sama. Na každé vyšetrenie idem so stiahnutým zadkom čo nám povedia. Má na hlavičke nejakú malú cystu. Veľmi sa bojím že to nezvládnem. Už teraz nevládzem a bojím sa čo bude. Ako ste to ženy zvládli ktoré mali nejakú podobnú situáciu? Toto je pre mňa peklo na zemi takto fungovať a báť sa že čo príde aké správy. Zvažujem aj návštevu psychológa, len neviem či by vedel pomôcť.

simca115
20. jún 2024

Verím že prezivas hrozne obdobie. Podľa môjho názoru si mohol muž zobrať dovolenku keď prezivas takéto hrozne obdobie aspoň na pár dní , stáť pri tebe. Ale ak to tak cítiš radšej vyhľadaj nejakú odbornú pomoc , vždy lepšie teraz akoby malo byť neskoro.. držím palce aby to všetko dobre dopadlo

simkima
20. jún 2024

Tiež si myslím, že by si na to rozhodne nemala byť sama. Rodičia ste dvaja, takže by mal stáť pri tebe, pomáhať ti, podporiť ťa. Som si istá, že by sa mu dalo vybaviť si v práci zopár dní voľna. Takto nemôžeš fungovať, nie keď na tom momentálne nie si psychicky najlepšie.

lesankavh
20. jún 2024

Ahoj moja dcérka v 2 mesiacoch skoro prišla o život 🥲teraz má 2 a pol a je krásna zdravá 😀viem čo prežívaš ,je to extrémne ťažké,všetko bude dobré neboj ,chce to len čas 😌ja som skoro zomrela od nešťastia a všetko dobre dopadlo …

nairia
20. jún 2024

ja sice podobnu situaciu nemam, ale viem sa vcitit do tvojich pocitov. musi to byt pre teba velmi narocne, tie zaciatky vedia byt tazke a zahul na psychiku aj pri zdravych detoch, nieto este, ked je nejaky problem.
muz by nemohol ostat par dni doma? ty potrebujes aj sama chvilku byt, aby si nacerpala silu. alebo niekto z rodiny, ci kamosky, hoc aj nejaka opatrovatelka, ktora by dieta zobrala na prechadzku a ty by si mohla cas vyuzit sama pre seba?
psychologa kludne vyhladaj, urcite vedia pomoct. ty mozno vychodisko nevidis, psycholog ta moze nasmerovat na inu vlnu zmyslania a mozno niektore veci pojdu lahsie.
velmi drzim palce, aby vsetko islo podla tvojich predstav a aby ste boli zdravi 🍀☀️

0kristina0
20. jún 2024

Hlavne sa o tom s niekym rozpravaj, nehambi sa poprosit o pomoc, nepodcenuj svoj stav. Poporodna depresia sa velmi zlahcuje

hederamonstera
20. jún 2024

Musi to byt extremne tazke, hlavne, ked si k tomu este na to sama. Vycitky, unava, strach. Si uzasna mama a zivot by ti takuto situaciu nepodhodil, kebyze to nemas zvladnut. Si silna, tomu verim. Skus len zacat doverovat sebe a aj babatku. To ze to teraz nevyzera podla vasich predstav, neznamena, ze to nebude raz dobre a lahsie. Vydrz a doveruj. Drzim palce❤️

jumama
20. jún 2024

Vies co, ak aj nic ine, najdi si online poradnu , kde mozes najst okamzite pomoc. Pomozu ti nazriet na situaciu inak a nasmeruju ta, ak bude treba, k dalsej pomoci.
Trebars:
https://dusevnezdravie.sk/potrebujem-pomoc/
https://ipcko.sk/chatova-poradna/

Si vo velmi tazkej situacii, strach o milovaneho blizkeho, o dieta, to je traumaticka situacia, dlhodobo velmi stresujuca, ak nemas nikoho v blizkom okoli, duplom. AJ so zdravym dietatkom prichadzaju obrovske zmeny do zivota, neraz ani mama zdraveho dietataka nezvlada situaciu po narodeni lavou zadnou. Nie to ak mas este predcasniatko, o ktore je ta obava prirodzene vacsia, hlbsia, je tam kopec neznamych...

Potrebujes povzbudit a pomoct. Ak v tebe taka myslienka zrie, myslienka na vyhladanie psychologa, pocuvni ju a tu pomoc si vypytaj. Preto som ti sem dala linky pomoci, lebo to mozes aj pri babatku, ked spi, hocikedy z domu, hned, ked treba, ked sa citis v najvacsich pochybnostiach alebo uzkostiach. Na zaciatok hoc aj anonymne tu pomoc skus najst. A potom uvidis. Netlac to pred sebou, daj to bokom od seba, porozpravaj sa a podel s niekym, ktor ti vie pomoct a povzbudit ta hladat energiu na to, co musis niest sama.

danielahamar
20. jún 2024

Mám narodeného v 31tt, , apgar mal 2 z 8, v 15r. Mu boli náhodou zistené lezie v hlave ževraj skôr narodené deti to mávajú/ , nikdy nestvornozkoval, a pritom sme cvičili vojtovu do roka. Dnes už ma 21r. a okrem toho, že vekom "ohluchol a mampi@ista" je ok.😂

anjelicek26
20. jún 2024

Cystu na mozgu ma veľa deti, to sa časom vstreba. Moji mali dvaja, v pol roku bolo preč. Cvičenie vás posunie ďalej, je to len pár mesiacov a všetko dobehne.. aj nas teraz poslali cvičiť.. narodil sa s 2030g, áno nie tak ako vy, ale to nepapanie a motorika nás dobieha.. krvne vysledky ma kadejake, pecenove testy a stitna zlaza stale privysoko,prekonal v brusku CMV virus.. ale ja si nič negatívne nepripúšťam. Bude dobre,len to chce čas. Musíš byť kľudná ty, ja viem,že sa to ľahko povie,ale pre toho malého človeka si celý jeho svet. Ak potrebuješ psychológa,tak za ním chod. Nie je to hanba, spracovať, ze niečo nie je v poriadku chce čas.

mirkam3
20. jún 2024

Ahoj. Chcem ti len povedať, že netusim, čo presne prežívaš, mamou ešte len budem. Máš to posledne mesiace extremne ťažké, ale každopádne, z toho čo si napísala, to práveže podľa mna doteraz zvladas skvele (aj keď to dnes možno sama tak nevidíš). Ale ak citis, že sa potrebuješ poradiť so psychológom, tak urcite chod do toho. Držím tebe aj maličkej palce.

kitycat
20. jún 2024

Tvoje babetko je este velmi malinke na nejake zavery. Ani cysta nic neznamena, vsak dnes uz operuju tak malym detickam srdiecko.

Mal komplikacie pri porode?

❤️❤️❤️

monalisa1111
20. jún 2024

Určite by Ti vedel pomôcť. Pokiaľ máš možnosť, že Ti ho niekto postráži. Nezanedbávaj svoju psychohygienu. Potrebuješ si tiež oddýchnuť a celú situáciu budeš vnímať ináč ako teraz, keď si vyčerpaná. Držím palce, aby Vám všetko dobre dopadlo

ankare
20. jún 2024

Máš to veľmi ťažké. Posielam Ti objatie a prajem Ti, nech je Tvoje dieťatko zdravé!

kikushaa
20. jún 2024

Na povzbudenie syn 29tt ma 10, dcera 32tt bude mat 5. Tieto deticky su mega bojovnici ❤️ Mala rada, nebud ostychava a pokojne vyhladaj aj psychologicku pomoc, nie je nic horsie akoby ti to preplo este do poporodnej depresie.

deti95060810
20. jún 2024

vyhľadaj psychiatra... ak nezvládaš situáciu - potrebuješ lieky.
čaká ťa ešte dlhá cesta....

anketkarka
20. jún 2024

Vidíš, že ženy Ti tu napísali reálne príbehy podobné ako váš s dobrým koncom. Tak ver, že aj vy taký budete mať. Moju operovali v 4 mesiacoch. Pediatrička nás vždy ľutovala, že to bude postihnuté dieťa, keď sme chodili na poradne. Je zdravá ako buk. Nie každé dieťatko je tabuľkové a bez problémov. Ale bolo Ti nadelené Tvoje bábatko, lebo si určite dosť silná, aby si to zvládla, len o tom ešte možno nevieš.

petkavka
20. jún 2024

Ahojcej, Tak ja ta tiez ukludnim a povzbudim. Moja narodena v 34tt. Chodili sme na Vojtovku - v 4m. bola na urovni 2m. mimca.....Ale to je presne ono - ty sa musis hlavne uvedomit a upratat v hlave to casove hladisko. Mojej sestre sa narodilo babo v 42t. zacalo sa to pocitat. Takze cca 3 mesiace rozdiel oproti tebe. Plus pri predcasniatku musis este nejaky ten mesiac dva dopocitat - lebo sa pomalsie tieto deti adaptuju. Takze u tvojho mimi to vychadza tak, ze sa vlastne este len teraz narodil a vlastne by nemal vediet vobec nic. Mal by len spinkat a odpocivat. A s tym papanim a priberanim je to presne ako pises. Dcerka ma uz 3 roky a to papanie je doteraz biedne 🙂. A spinkanie cira katastrofa 🙂. Ale to je u predcasniatiek uplne normalne. A taktiez neprospievanie a aj to ze vojtovka u niekoho zaberie hned, niekto chodi do 2 rokov. My este doteraz na nozicky - a este budeme. Ale to su vsetko uplne normalne veci u predcasniatiek. Takze ta iba ukludnim, ze je to narocne, ine a aj vyvoj je iny oproti normalnu a tak to ma byt 🙂. A uplny zaklad na zaver. Tvoje mimi nema 4 mesiace. Tvoje mimi sa akoby prave narodilo a tak sa to aj pocita. Prijemny dnik.

autor
20. jún 2024

Mamky, ženy,nemamky,strašné vám ďakujem. Vy ste tu ako zadarmo psychológ. Strašné mi vaše slová pomáhajú ani neviete ako viete pomôcť takýmto komentárom. Ďakujem za vás, ďakujem Vám,neskutočne dobre sa to číta 🙏❤️

felycity
20. jún 2024

je to všetko nové pre vás vsterabať všetky emócie, strach , obavy je na začiatku veľmi náročné ,nevieš čo ťa čaká ( nie je veľmi dobré, že si sama) , ale ak máš pocit, že to naozaj nedávaš vôbec nie je hanba vyhľadať psychológa ( k liekom by som sa uchýlila až ked byb olo veľmi zle), skús si vyhľadať skupiny na Fb alebo tu s predčasne narodenými deťmi, ja som bola v inej situácii , ale veľmi mi pomohlo ak som stretla ľudí s podobnou dg... nikdy nič nie je ľahké a asi to chvíľku budete mať náročnejšie, ale myslím, že ked sa zaprieš a zabojuješ tak z toho malého človiečika vypipleš na krásne zdravé dieťa, poznám také prípady a žasnem , čo z tých detiečiek vyrástlo... ak sa potrebuješ vyrozprávať ja stále verím, že sú to ženy, ktoré majú empatiu a ochotu si ťa vypočuť poradiť alebo len "pohľadiť". Hlavu hore s heslom, nevzdám sa 🙂❤️

295anicka
20. jún 2024

Kľudne mi napiš, mam rizikové bábätko a je to poriadny zahul, na začiatku iba doktori a rehabky, 🖐️

kacena4
20. jún 2024

ahojko moj nazor neporovnavaj svoje dieta s inymi detmi, tvoje malo tazky start do zivota takze sa da ocakavat ze bude pozadu, ze bude mat nejaky zdravotne problemy, ked sa takto nastavis nebude pre teba tazke prijat ze nieco nie je podla tabulky a ano ak mas potrebu navstiv psychologa urcite ti pomoze a nie len na jednorazove sedenie ale pravidelne po pravde najtazsie su prve mesiace zivota s predcasniatkom do cca roka je najviac chore, nic sa etse nevie na istotu nakolko sa caka na vyvoj ako bude napredovat. odporucam dieta brat take ake je a tesit sa z toho co dokaze a neporovnavat ho co uz vie susedine a tvoje este nie. ja som napr. s jednym dietatom v priebehu 1 roka po porode bola takmer 6 mesiacov s prestavkami v nemocnici, absolvovali sme tazku operaciu hlavicky, kazdy mesiac nieco, mala som dokonca v kufri auta zbalene veci keby sme zasa surne museli na urgent a na hospitalizaciu. ale dali sme to dnes je to krasne sikovne dieta. drzim palceky neboj bude lepsie len sa na to musis nastavit ty a prijat dieta ake je

nikamo33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaass
20. jún 2024

Autorka aj ja mám predcasniatko. Synček sa narodil v 32tyzdni. Prvé dni boli VEĽMI PREVEĽMI náročne. Hlavne pre neho. O sebe ani nehovorím, “návštevy” pri inkubatore v dohodnutú hodinu. Ozaj. Len ten pochopí kto to zažije a reálne to predcasniatko ma. Každopádne. Chcem ťa povzbudiť, že si úžasná mamka. Aj to cvičenie. Verím, že je to náročne. My sme prvých 12 mesiacov cvičili POCTIVO 4x denne. Ani jeden deň sme nevynechali. Všetky návštevy sme odriekali lebo sme vedeli, že cvičiť musíme. Natvrdo som sa takto nastavila. Keď ti môžem poradiť, všetko rob hravou formou. Pokus sa myšlienky typu, že mu cvičenie nejde vypustiť z hlavy. Od dnes sa nastav, že ty ako jeho mamka urobíš všetko preto aby mu to išlo lebo je veľmi šikovne babatko. Keď sa zobudí a pôjdete cvičiť, tak mu povedz, že konečne idete cvičiť aby mal napr. Svaly. A take mu hovor 🙂 uvidis ako začne tuto aktivitu robiť rad. Veľa robí prístup nás mamiciek. A nastav sa, že sa narodil predčasne lebo s tebou chcel byť skôr. Nepripúšťaj si myšlienku, že je to niečo zle. NIE NIE JE. Je uzasne, že si porodila skôr a že si svoje dieťatko videla skôr 🙂 Ah autorka, tak by som ti chcela pomôcť a povzbudiť ťa. Keď chceš, kľudne mi napis správu rada s tebou popíšem.

1991michaela1991
20. jún 2024

Ahoj, úplne ťa chápem, mne museli synceka 5 minút oživovať, mal aj mierne krvácanie do mozgu. Tiež sme museli cvičiť vojtovku, dostal ešte aj silnú alergiu na mlieko, takže trápenie s kŕmenim hnusným hypoalergénnym mliekom, kedy som mu zakaždým hodinu dávala vkuse po troške mlieka, keďže bol veľmi vychudnutý atď. Prvé mesiace boli proste katastrofa lebo človek stále rieši v hlave, či bude chodiť, rozprávať, či bude zdravý atď. Teraz už má 2 roky a síce má hypertonus, ale vďakabohu to na ňom nie je vôbec vidieť a verím, že ani nebude. Len je občas trochu viac nervný, ale to bývajú aj zdravé deti, keď majú cholerickejsiu povahu. Inak je veľmi šikovný, pozná všetky pismenka abecedy, farby, vie počítať atď. Stále je zlý jedák a spáč, ale to bývajú aj deti, ktoré nemali žiadne problémy. A chodiť sa naučil samostatne už v 11 mesiacoch. A švagrinej sa narodilo bábätko už v 27.tyzdni. teraz má 4 rokov a je úplne zdravé. Ale je úplne pochopiteľné, že máš teraz obavy. Ja som tiež mala online psychologicku, keď synček spinkal. Nie je to žiadna hanba, keby si mala pocit, že je to už moc zle, tak behni aj k psychiatričke, nech ti dá na pár mesiacov lieky. Dôležité je, aby si bola ty v čo najväčšej pohode lebo bábätko to vníma, keď je maminka smutná a o to viac potom môže byť aj ono nervózne. Pokroky pri cvičení sa zväčša nedostavila hneď. Kamoškina dcérka narodena v termíne, žiadne problémy a naučila sa stvorkovat, keď mala už skoro rok. Každé dieťatko je individuálne, ale dôležité je, že keď máš pocit, že to nezvládas, tak vyhľadať aj odbornú pomoc. Nie je to žiadna hanba, žiaľ po pôrode sa dávajú do poriadku aj hormóny a na teba je toho veľa, takže za mňa ani NEnavykove lieky na nejakú dobu by ti nijako neuškodili, skôr naopak, ak by si mala pocit, že sa tvoja psychika už rúti...

pralinka86
20. jún 2024

Drzim palce.
Kamoska, mama, svokra, suseda? Nie je niekto s kym by si si aspon na kavu sadla? Alebo pomohol na chvíľu? Postrážil dieta? Je to vela na 1 osobu... Alebo manžel aspon dovolenku, pn, ocr nemoze?
A ak sa potrebujes vyrozpravat, online psycholog sa da...ani nikam nemusis ist.. nepotlacaj to v sebe
https://www.ksebe.sk/

ns994
20. jún 2024

Ahoj. Chapem ta. Sice nemam predcasniatko ale moj mal tiez cystu na mozgu. Avsak u nas to muselo byt riešene operacne. Takze uplne chapem stresy ktore prezivas. Ale to ze to u nas bolo tak nezmanena ze to tak bude aj u vas. Vela babatiek ma cysty a vela sa vstrebe. Dokonca nam povedali ze niektore ak nezavadzaju a nerobia sarapatu sa nemusia ani riesit a vstrebu sa casom alebo su tam. A kontroluju sa. Ako som pisala. My sme boli iny pripad. Mal to na blbom mieste a likvor v hlavicke mu neprudil ako mal. Nemal problemy ale neodporucalo sa ani moc cakat aby neboli v buducnosti. Cize bola potrebna operacia. Bolo to narocne velmi. Ten strach. Sak predsa len operacia mozgu. Co tym chcem ale povedat je to ze to dieta ani nevie ze daco take bolo. Doslova. Z ARA mi ho vratili a vsetci sme sa smiali, ze vyzera ako po dovolnke. Manzel ma po vybrati znamienka velku škaredu jazvu a maly neviditelnu peknu jazvicku po operacii mozgu . Deti su bojovnici a predcasniatka este vacsie. Oni to dobehnu. Moj tatino sa narodil v 7 mesiaci. Ani by si nepovedala. Je to obrovsky zdravy chlap.
Starostlivosť sme my sice nemali narocnu len lepit ranu a lieky a kontroly ale jansom ten strach nedavala. Pomohlo mi ked som nebola sama. Manzel a rodina. Manzel mal HO takze to bola zachrana.
Nemas niekoho kto by tk pomohol? Aby si si oddychla ? Musi to byt narocne a este predcasniatko.
Ja by som sla za tym psychologom. Nedrz to v sebe. Za mna bolo najlepšie ked to slo von. Teraz viem ze som mala ist aj ja vtedy. Nepripustaj si to zle. Viem je to tazke. Ale mysli pozitivne aby ta to nezozieralo. Kazde dieta je ine. Mozno nepribera akoby mal ale pribera aspon nieco. A aj to si myslím je velmi dobre . Hladaj taketo pozitiva. Verim ze bude zdravt a Drzim palceky velmi

deedol
20. jún 2024

ahoj, moj syn sa sice narodil len trocha skor (37tt), ale apgar 3, tiez mi nikto prve mesiace nevedel povedat, co s nim bude. strasili nas dmo, lebo bol nedokysliceny, museli ho po porode ozivovat. tiez sme cvicili (vojtovku) do 11m, boli sme aj na rehab pobyte (odporucam) a nejako sme to dali. mne dost pomohlo, ze muz robil z domu a ked som mala zlu chvilku, tak bol pri mne a podporoval ma. neviem, ci sa to u vas nejako da, ale mat blizkeho cloveka pri sebe je niekedy fakt velka pomoc. drzim palce, aby sa to u vas vyvijalo co najlepsie. este na povzbudenie, moj syn ma teraz 6r, od septembra ide do skoly, je sikovny aj motoricky, aj je dost bystry, takze zatial klop klop vsetko ok 🙂

jarmilaj
20. jún 2024

Milá mamička. Ja som to mala trocha ľahšie. Bola som blbá, mala som 18 a neexistoval internet, ten ma prevalcoval. Určite si zavalená myšlienkami a ide ti prasknúť hlava od informácií. Vyhľadaj pomoc, nejakého psychológa, či psychiatra. Brať antidepresíva nie je hanba, veľmi ti to pomôže upokojiť sa. Potrebuješ nesmierne veľa energie. Neboj sa, si oveľa silnejšia, ako myslíš. Veľmi, veľmi ti držím palce. Všetko sa deje pre niečo. Raz prekonáš tieto ťažké časy, a pochopíš. ❤️

vera55555
20. jún 2024

Byť matkou je náročné. A to či má dieťa mesiac alebo 10 rokov. Vždy sa budeš báť. Teraz je to ťažšie lebo dieťa nevieš či sa vyvíja správne alebo či mu niečo je keďže to nevie povedať. Ale idem ťa potešiť. Poznám mamky ktoré deti rodili ešte skôr a majú krásne zdravé deti. Ďalej mamky čo deti im nepreberali dokonca schudli prve mesiace a detičky su zdravé. Dokonca jednu ktorej dieťa priberalo extremne malo. A dieťatko má 4 Rocky a je ok. Každá mamka dá musí naučiť žiť v strachu o naše deti. No hlavne musíme sa naučiť veriť že bude všetko ok...vlastne že je všetko v poriadku a že všetko dopadne dobre. Viem je to naozaj ťažké a hlavne u nás žien kedy my všetko vidíme čiernobielo. No je to asi jediná cesta a ak to nejde samo tak potom naozaj pomôže psychológ. Ak nemáš s kým sa porozpravat a nemá ti byť kto oporou keď manžel nie je doma, tak treba vyhľadať odbornú pomoc. No možno to zvládneš aj sama ale treba veľa veľa trpezlivosti a obklopovať sa pozitívnymi vecami.

marustakova
21. jún 2024

Obrat sa na Pána Boha, pomôže ti