Neviem povedať nie

5. júl 2021

Dievčatá, mamičky...
Dá sa nejak naučiť asertivite? Ja mám totiž dosť vážny problém - neviem povedať nie. Vôbec neviem prečo, pritom sa to zdá byť ľahké. Neviem čoho sa bojím...
Dám pár príkladov zo života.
Kolegyňa odo mňa niečo súrne potrebovala, ONA to potrebovala. Tak mi písala (pred nočnou mimochodom, keď už som bola v posteli), že či by sme sa mohli niekde v meste stretnúť. Tak jej píšem, že ja už ale idem spať pred nočnou. Ona písala, že teda to fakt potrebuje. Ja som navrhla čas, jej to nevyhovovalo... Takto sme si teda prehodili ešte zopár správ. Skrátka išlo o to, že ona niečo chcela a silou mocou ma chcela dostať do mesta, aby ona len vyšla z paneláku a ja jej to pekne pod nos doniesla. Jednoducho som nevedela napísať, "sorry idem spať, ak to tak súrne potrebuješ, tak príď o ..."...
Ale ja to nedokážem, neviem povedať, napísať nie.

Alebo v práci kolegyňa zasa ďalšia. Mala som sa vydávať, ale kvôli covidu to teraz moc nejde (nežijem na Slovensku) a teda chceli sme sa vziať iba so svedkami, ale rozmysleli sme si to na poslednú chvíľu. A kolegyňa odo mňa silou mocou chcela info prečo a prečo sme sa nevzali. Normálna žena by jej povedala, "pretože sme sa s mužom tak rozhodli", ale ja mám potrebu vysvetľovať s obhajovať sa.

Skrátka neviem povedať nie a neviem prečo, akoby som mala strach. Poradíte

queen_mary
5. júl 2021

Ahoj, podla mna v tomto by nohol pomoct len kurz asertivity. Ja sa o to tiez snazim roky, ale samej mi to nejde

autor
5. júl 2021

@queen_mary Ahoj, ja už som premýšľala aj nad návštevou psychológa, podľa mňa to musí mať nejakú príčinu, možno sa bojím odmietnutia, neviem, nikdy som nebola obľúbená, možno to preto robím podvedome, že sa chcem zapáčiť. Len tak rozmýšľam, možno je to tým, ktovie..

marzuz89
5. júl 2021

Do toho musis asi len "dorast", urcit a ujasnit si priority, nemrhat svojim casom kvoli ostatnym (myslim v konkretnych pripadoch ako s tou kolegynou pred nocnou). Kurz asertivity moze byt fajn, ale kym sa s tym nestotoznis vnutorne, vydrzi ti nasadenie z kurzu par dni... Tiez som nevedela povedat nie. Ked som bola bezdetna a slodobna. Vela ludi to vyuzivalo, aj v praci. Teraz je pre mna na prvom mieste rodina a ked mi nieco nevyhovuje, vo vela pripadoch normalne odmietnem. Slusne 🙂 ale pokial mozem a nejdem tym "proti sebe", vzdy rada pomozem

miadi
5. júl 2021

Mas sa malo rada. To je sila Aby si niekomu mala nieco doniest ked to chce nech si dojde pre to v tom case ked to vyhovuje tebe. S takymto pristupom Ta musia ludia vyuzivat.

0silvia0
5. júl 2021

Ano, chces sa zapacit a chces byt za "dobru"... Sama musis prist na to, ze NEMUSIS byt ani dobra, ani usluzna, ani nemusis byt prehnane ustretova hlavne vtedy, ked druha strana ma tendenciu vyuzit tvoju ochotu.

miadi
5. júl 2021

Ja som mila slusna a Mne nema problem znama neodpisat na otazku aky darcek by jej dieta chcelo k narodeninam ( pozvala nas na party) tak dostane co dostane.. a ked neodpise na otazku aka je ich adresa .. tak tie darceky dostane moja mala na vianoce 😂ale tesi sa na party 🎉

miadi
5. júl 2021

Nabuduce pred nocnou
Uz ani neodpisuj . Az ked sa vyspis napis ze si spala . Proste tvoj zivot by mal byt na prvom mieste. Nie bezat niekomu vyhoviet. A ked Tak jedine takej osobe co by pre teba urobila to co chce od teba.

autor
5. júl 2021

@miadi Toto isté mi povedal aj partner, že nie je možné, aby som sa nechala takto využívať. A ja súhlasím, tak prečo teda neviem rovno povedať nie alebo aspoň svoje podmienky? 😐 To mi hlava neberie.

miadi
5. júl 2021

Nieco v tebe ti nedovoli kaslat na to. Mala si prisnu mamku?

autor
5. júl 2021

@0silvia0 Viem to, ale nekonam podľa toho. A keď už sa rozhodnem povedať nie, tak to akoby vycítia tú neistotu v hlase, že to nemyslím vážne.

stevvvka
5. júl 2021

Trápia ta asi výčitky, že nebudeš dosť dobra kamaratka/kolegyna/sestra keď odmietne pomoc.

Treba si však uvedomiť, že niekedy musíme iným odmietnuť pomoc. Lebo to nie je ani pre nich dobre, ani pre nás...

Neviem ako bolo to príslovie... Ze niekedy dat hladné u rybu, ale niekedy treba naučiť hladného ryby chytať...

autor
5. júl 2021

@miadi Veľmi prísnu.

miadi
5. júl 2021

No vidis a sme doma ., tam je koren toho ze chces vyhoviet aj na svoj ukor. Mas to v sebe od malicka

miadi
5. júl 2021

Ak neurobis co chcu druhy nie si dobra .. musis zmenit toto v hlave musis sa snazit sebe vyhoviet. Daj sa ako prioritu.

tabakmirka
5. júl 2021

Som na tom podobne, ale teraz sa už učím pracovať na tom aby som to nie vedela hovoriť, skôr myslím na to čo chcem ja, nie iní a už som preto pre mnohých ignorantka. Sebecká a neviem čo všetko. Proste som sa zmenila, začala som viac myslieť na seba.

autor
5. júl 2021

@miadi Ja som túžila, že tá príčina bude niekde vo mne. Už sa len naučiť hovoriť nie. Lenže ja sa aj odhodlám, aj si to nacvičím, ale keď príde na lámanie chleba, tak zrazu to odhodlanie nahradí strach a ten blok.

autor
5. júl 2021

@miadi tušila

miadi
5. júl 2021

Hlavne skus byt sama sebe naj kamaratka. Uvedom si ze nemusis nic .. ale uplne nic len raz umriet aj to nebude tvoja volba. Ale ze musis mat rada samu seba dost na to aby si povedala ludom nie ked chcu nieco co vies ze nie je voci tebe fer co je bezohladne co ti nie je prijemne, ze nemusis nic vysvetlovat.. kolegynu mozes odpinknut stou svadbou ze ten dovod preco ste sa nezobrali je zahada 🤣nech sa trapi kolko chce nepovies jej preco ked nemas chut.

0silvia0
5. júl 2021

to nestaci si nacvicit, to si musis prepnut hlavu...

autor
5. júl 2021

@miadi Mne je to jasné a už som aj sama sebe na smiech. Ale niečo vnútri mi hovorí "musíš vyhovieť".. ale už si neviem zodpovedať prečo.

miadi
5. júl 2021

Mozes skusit terapiu Alebo si povedz ze vzdy ked nepovies nie vtedy ked by si mala das $$ charite. ( ale taku vacsiu sumu co by Ta aj mrzelo 😀😂a vzdy ked povies nie kde ti je to tazke tak sa nejak potom odmen. ( takto naucis par trikou aj stareho psa preco nie cloveka? )

puticka7
5. júl 2021

Myslim si, ze u kazdeho proste pride bod zlomu, ked mu dojde, ze vyhoviet sa zakazdym neoplati, nic mu to neprinesie a niekedy dokonca ani ten dobry pocit. Tolko krat sa moja dobrota obratila proti mne az som raz fakt dostala taku facku od zivota, ze som sa hovorit nie naucila zo sekundy na sekundu

miadi
5. júl 2021

Lebo si mala velmi prisnu mamu a ked si nevyhovela hnevala sa na teba .. a ty neznesies ten pocit ze hociaka kolegyna ktoru Mozno ani nemas rada sa zduje ked jej nevyhovies . Musis sa mat tak rada ze aj Keby nikto iny stebou Nebol spokojny ty sama by si bola stastna.

autor
5. júl 2021

@miadi To je dobrý nápad, len či bude fungovať, skúsiť to môžem 😁

autor
5. júl 2021

Ja len keď si na to spomeniem tak som naštvaná na seba. Ja už v posteli, odlíčená a pripravená sa vyspať pred nočnou a v strede lebo mám pocit, že jej musím za každú cenu vyhovieť. Pritom hlava hovorí, nebuď blbá.

autor
5. júl 2021

v strese

miadi
5. júl 2021

Ved si robis z toho vnutorny Konflikt rozum ti vravi ze toto je blbost ze to nie je fer voci tebe ze zbytocne sa namahas vyhoviet no nevies to ovladnut. Chce to len prax staci ti kratka mantra sorry but no. Nevysvetluj neobhajuj sa nemas cas a hotovo.

janulka182
5. júl 2021

ahoj. tiez mam podobny problem, odporucam ti knihu od Heinz-Peter Rohr: Nedostatocny pocit vlastnej hodnoty. velmi mi otvorila oci.

number19
5. júl 2021

U teba to bude tou prisnou matkou. Ona ta tak nastavila...bola prisna, musela si jej vyhoviet, aby nebol trest, alebo drama. Teraz to iste mas voci inym ludom. Stale im vychadzat v ustrety...Aky mas vztah s partnerom?
To sa bude tazko prekonavat...dobre je, ze si to uz uvedomujes...to je dobry zaciatok.
Sila ako mozu rodicia vychovou cloveka dodrbkat...

selest
5. júl 2021

Ja som na to musela dozriet a to uz mam skoro 40. Vramci jedneho kurzu som mala aj kurz asertivneho spravania a bolo to fajn ale stale je to teoria a ty ju musis previest do praxe. Podla mna je to z velkej casti vychovou, ja som bola vychovana "posluchat".