Nepracujúci 21-ročný syn a nepracujúca 23-ročná dcéra

30. apr 2024

Zdravim vás. Citam tu rôzne diskusie, o majetkoch o tom ,koľko majú dat rodicia peňazí deťom a podobne..Tak napisem svoj príbeh. Ako by ste sa postavili k nasledovnej situacii: 23 rocna dcera je 4 roky po strednej a odpracované nema ani dva roky. Syn 21 rokov tiež nezamestnany momentalne 8 mesiacov. Spravaju sa slusne vsetko, upratuju po sebe varia si proste vsetko si robia sami. Len ich viac menej zivim .Ako sa k tomu postavit? Aké ultimatum by ste dali a koľko? Ešte poznamenam, ze syn ma aspoň dlhodobý vztah, ale dcera je väčšinou zavretá v izbe maximálne tak vyjde počas dňa na dvor a priatela nikdy nemala.. čo mam robit ako sa zachovat?

gribka1
30. apr 2024

Ak nechcú ísť ďalej študovať, musia pracovať. Už ty musíš vedieť ako tvrdá na nich môžeš byť, ale vyhnať ich do práce, už teraz nemajú návyky.

dskjhfdlkdjhl
30. apr 2024

A dokedy ich chces zivit? Ja by som toto svojim detom nedovolila-bud studujes, alebo pracujes, ina moznost nie je. To si ani nehladaju pracu? Cimskor im musis povedat, ze charita konci.

guudy
30. apr 2024

Dospeli ti davno maju prispievat ma chod domacnosti.

autor
30. apr 2024

@guudy prave pri dnesnych temach tuna som sa zamyslela nad tym vsetkym..

vilma7
30. apr 2024

Už dávno by museli pracovať. Nevidím.dôvod prečo by si ich mala živiť. Dcéra nemá nejaké psychické problémy? Príde mi asociálne sa v takomto veku uzatvárať pred svetom.

marcellka32
30. apr 2024

Ja mojim hovorím, že každý má povinnosť, ja do práce, vy do školy a potom zas do práce...to nejde doma byť, pokiaľ ste nevyhrali tu sportku..

gribka1
30. apr 2024

Musíš ich poriešiť pre ich vlastné dobro.

haley7897
30. apr 2024

Nepíšeš kde bývate, to môže dosť ovplyvniť akú majú šancu sa zamestnať - dostupnosť, dostatok pracovných ponúk...

guudy
30. apr 2024

No tak si pekne spolu sadnite a nech supajdia do prace…daj im realny termin, odkedy musia prispievat a uz ziadne vyhovorky. A hlavne nesmies ustupit.

denithestrange1993
30. apr 2024

Aky je dovod,ze nemaju pracu?

syslik81
30. apr 2024

prestat ich zivit - su na urade? maju neaku korunu? vziat na stravu a najom a ak chcu zit nech idu makat aj ked do fabriky za kasu etc... kym budes zivit budu brat

autor
30. apr 2024

@gribka1 aku lehotu by si dala na najdenie prace? A ako myslis to, ze nemaju navyky?niesu lenivi, lebo doma porobia co treba

autor
30. apr 2024

@haley7897 na vychode

pribinak
30. apr 2024

Ak nie sú ani evidovaní na Úrade prace, tak im v Zdravotnej poisťovni rastie pekný dlh

Čiže ak sa zamestná, hneď si musí urobiť splátkový kalendar a splácať dlh

Ja so neviem predstaviť že môj 21 ročný syn bude sedieť doma na zadku a ja budem makat a budem sa utešovať že vie si upratat po sebe

gribka1
30. apr 2024

Pracovné návyky. Kým odpoviem akú lehotu, povedz aké majú možnosti sa zamestnať tam kde bývate? Nevedia si nájsť prácu, alebo aký problém tam je?

autor
30. apr 2024

@pribinak su evidovani
@denithestrange1993 dcera je velky introvert povedala, ze sa bojí kdekolvek nastupit a syn vravi, ze ma cas
@gribka1 byvame pri malom meste na vychode

venom19
30. apr 2024

To je teraz taky trend medzi mladymi, nepracovat a nechat sa zivit rodicmi. Velke % nezamestnanych tvoria teraz tito mladi

haley7897
30. apr 2024

Východ je široký pojem. Košice? Väčšie, menšie mesto? Dedina?
Osobne nie som veľmi na ultimata, tým skôr ak píšeš, ze inak sú obaja slušní, vychovani, doma nápomocní... Sadla by som si s oboma alebo s každým zvlášť porozprávala kam sa chcú ďalej v živote uberať. Hlavne teda pracovne. Ci by nebolo fajn spraviť si napríklad nejaký kurz, venovať sa jazyku, poriesit brigádu hoc aj v zahraničí. Mne príde ze im chýba motivácia...

dskjhfdlkdjhl
30. apr 2024

Syn ma cas? Ano, chapem, mama vsetko zaplati, tak on ma cas. Neuveritelne.

gribka1
30. apr 2024

Prístup majú hrozný obaja. Ak chceš, aby boli samostatní v živote, musia sa postaviť na vlastné nohy. Už to nie sú deti. Ak to necháš tak, bude problém.

autor
30. apr 2024

@venom19 do akého veku je ešte v pohode byvat s rodicmi?

danuso06
30. apr 2024

Aku majú školu???? Syn povedal,že má čas? Má frajerku s coho ju pozýva? Dávaš mu vreckové? No www profesia.sk založiť životopisy a hľadať pracu

sevrin
30. apr 2024

Veľa mladých ľudí sa ešte hľadá v profesii a nemusia zobrať všetko. Nejakú prácu by síce mohli mať, ale pozitívne je, že aspoň relatívne riadne žijú. Vždy lepšie ako keby mali kradnúť, fetovať, buzerovať dôchodcov a v parku biť malé deti.

guudy
30. apr 2024

Autorka, aj ja mam 21 rocne dieta. Zije, studuje a zaroven pracuje na 3/4 uvazku v zahranici. Je na nas financne nezavisle.

danuso06
30. apr 2024

Ja som išla z domu v 18 tich,našla som si prácu abyvala na ubytovni

haley7897
30. apr 2024

Ono nieje problém, ze žijú s tebou, ale v tom ze sa ničomu aktívne nevenujú. Štúdium, práca, čokoľvek co ich v živote niekam posunie

gribka1
30. apr 2024

Kým doštudujú, alebo šetria na osamostatnenie.

venom19
30. apr 2024

Chapem, ze je tazke si kupit vlastne byvanie pre mladych. Za mna na par rokov po skole nevadi byvat u rodicov. Co ale vadi je byt darmozrac a nezarabat si.

pribinak
30. apr 2024

Aj v 30tke môžeš bývať s rodičmi, ale mat prácu, študovať napr si robiť doktorát, tvoriť si uspory, ale zároveň prispievať finančne na chod domácnosti. Veď to nie je len strava, ale aj voda plyn elektrina.

sasa1310
30. apr 2024

ako sa zachovať? Bývať, nech bývajú u teba, aj nech sa stravujú. Už kašlať na to. Ale nedávala by som im žiadne peniaze navyše, žiadne peniaze na oblečenie, ani na kávu s kamarátkou. Dala by som až vtedy, kedy by som videla snahu hľadať prácu a prvý reálny nástup do práce. Vtedy by som dala prvýkrát "vreckové", aby mali na cestovné do práce.