Neporiadna matka

24. dec 2021

Baby, už nevládzem. Bývame s priateľom sami 100 km od rodičov. Posledné dni som nerobila v domácnosti nič iné, iba som piekla, všetko drhla a upratovala. Včera večer sme šli k našim. Problém, každý rok, je moja mama. Kým som bývala doma, vždy mala pred Vianocami upratané, navarené, napečené. Teraz už doma pár rokov nebývam, no nič sa nezmenilo. Prídem domov pred Vianocami a čaká ma upratovanie a varenie (pečenie už nie, napiekla som tento rok u seba aj pre nich). Včera sme prišli v noci a skoro ma vykotilo. Je tu bordel ako v desiatich tankoch, nič nenachystané, ani len po*ratý stromček, je tu chliev ako v opičinci, normálne sa mi chce plakať, dnes budem pol dňa iba odbiehať od kapustnice (mama neznáša varenie) a upratovať celý dom. Ja verím, že má toho mama dosť, ale preboha aj ja pracujem, aj ja som veľakrát do noci v práci, ale v živote by som nedopustila, aby som vo vlastnej domácnosti mala takýto bordel. Takto to proste dopadne každý rok, poobede začne stresovať a vyrobí urazená cirkus, že ona v bordeli mať Vianoce nebude a že sme jej nepomohli a neupratali (podotýkam, že už tretie Vianoce nerobím nič iné, len upratujem 24. maminu domácnosť ako šibnutá). Ja už proste nevládzem. Jedny Vianoce by som sem chcela prísť a mať kľud. Čo spraviť?

h2
24. dec 2021

Neprísť tam. Pozvať mamu k vám, alebo tam ísť len medzi sviatkami na krátku návštevu. Ako sa môže uraziť, že jej nepomáhaš a neupratuješ, keď tam varíš a upratuješ?

ckatka
24. dec 2021

Nič. Jej domácnosť jej zodpovednosť.
Je invalidna alebo vážne chorá?
Ako darček jej za 50€ zaplať upratovačku a máš pokoj.
Alebo pozvi mamu k vám.
Nie si povinná pripravovať dve domácnosti.

autor
24. dec 2021

@h2 to je špecialitka mojej mamy. Ona by tiež mala najradšej 24. kľud a tak sme za bordel zodpovední všetci ostatní, len nie ona sama. Ona by si to predstavovala tak, že prídem už 20. a všetko porobím.

autor
24. dec 2021

@ckatka Vôbec, zdravý pracujúci človek. Preto tomu nerozumiem, prečo každý rok prídem do chlieva.

oli18
24. dec 2021

Tvoja mama nie je, podla toho co pises, normalna.

ivik4
24. dec 2021

Mna by to netankovalo, jej domacnost,jej hnoj a jej rozhodnutie to tak mat. Vobec by som neriadila ako sibnuta. Na navstevu by som vzala so sebou teda nieco pod zub z domu a koniec

h2
24. dec 2021

K mame chodievaš bez priateľa? On chodí vtedy k svojim rodičom? Ak áno, možno by bolo fajn dohodnúť sa s ním, že Vianoce budete tráviť spolu, vy dvaja a k rodičom pôjdete až ďalšie dni.

autor
24. dec 2021

@h2 áno, presne som nad tým v noci uvažovala, že toho sú posledné Vianoce, ktoré som u našich, tie ďalšie už budeme u seba a prídeme iba medzi sviatkami na návštevu.

h2
24. dec 2021

@ivik4 Niekomu ale môže vadiť tráviť Vianoce v bordeli (hlavne, ak u seba doma má všetko tip-top) a ešte k tomu musí počúvať výčitky a znášať urazené nálady. Také Vianoce by som veru nechcela.

hederamonstera
24. dec 2021

A ona ta o to upratanie poprosi alebo to nemo ocakava? Vsak uz tam nezijes, preco by si mala upratovat ich bordel? Ani by ma nehlo, jedine, ze poziada o pomoc

autor
24. dec 2021

@ivik4 áno, len mne sa tu tiež hnusí byť, keď vidím čo za chliev tu je. Kúpeľňa je napr. úplne zažltnutá, lebo ju umývala naposledy v septembri, na kuchynskej linke a na jedálenskom stole sú všade nejaké špinavé riady s jedlom, ja v tomto tiež nechcem mať Vianoce.

sense
24. dec 2021

Keď sa ti tam hnusi byť tak tam nechoď, bud a Vianoce doma s chlapom, zajtra choďte keď tak na návštevu alebo pozvi rodičov k sebe

hederamonstera
24. dec 2021

Fuj, no ja by som travila vianoce u seba doma, k nim prisla jedine tak na navstevu 25.,26.,

syslik81
24. dec 2021

nieje spina ako spina ... mozno je toklasicka domacnost a ty aznadmieru poriadkumilovna ... moja mama ma cez 60 a podla mna tiez bordel doma ..a aj ked ona upratuje uz nevladzeako kedysi a to co vidim ja nevidi ona .. chodim domov len raz za rok a vzdy jej popracem .. ak tito u nej tak vadi tak akoradia nechod tam .. alebo sa nad tym povznes -jeden den vydrzis a poom chod k sebe

ivkazba
24. dec 2021

@syslik81 ak sa niekomu hnusí kúpeľňa umytá naposledy v septembri, tak to určite nie je prehnaná poriadkumilovnosť.

ivkazba
24. dec 2021

Chyba je jednoznačne u teba. Vieš, čo ťa na Vianoce u rodičov čaká a aj tam chodíš a dobrovoľne upratuješ a počúvaš výčitky. Najvyšší čas započať s partnerom tradíciu spoločných Vianoc a k jedným aj druhým rodičom prísť iba na návštevu 25 a 26 decembra.

danka56
24. dec 2021

Tieto Vianoce už nejak preži. Ale neupratuj. Chod s rodinou radšej na prechádzku. Nekaz si Vianoce upratovaním domácnosti, ktorá už vlastne nie je tvoja.

oli18
24. dec 2021

Tak by som nechcela dopadnut, aby moje deti, kym si sadnu u mna a daju kavu, museli upratat a umyt salky. Mam 65+, domacnost ako zo skatulky a to mam velky dom. Kto je raz poriadkumilovny, tak nim ostane cely zivot. Jedine zdravotne problemy to mozu zmenit.

thereisabear
24. dec 2021

Určite by som jej budúci rok zaplatila upratovanie ako darček, či už tam pôjdete na Štedrý deň alebo nie.

evaachesa
24. dec 2021

Na ďalší rok jej daj predčasný darček a zaplať jej predvianočný upratovací servis s donášku vianočného jedla. Úplne vážne by som to tak urobila 🙂

kitycat
24. dec 2021

Je 24ho, cize Vianoce. Chod domov, pusti si Popolusku a vyloz nohy na stol. Vezmi. Ked tak aj mamu a potom jej zaplat upratovanie a od teraz kazdy rok pred Vianocami

rybkoava
24. dec 2021

My sviatkujeme vždy sami návštevujeme sa až 25, 26, to sú jediné dva dni kedy sme všetci doma. Ja som včera podvečer prišla z práce a manžel až dnes ráno a dovolenka u nás v robote v decembri nehrozí, ale mnoho vecí sa dá urobiť dopredu. Kúpelňu si mohla upratať cez víkend a špinavé riady to radšej ani nekomentujem. A ty ju na budúci rok pozvi k vám a nenechaj zo seba robiť slúžku. Ja mame tiež pomôžem keď niečo potrebuje, ale ona to nezneužíva. Ja napríklad dnes robím šalát prvý krát po 15 tich rokoch čo mam vlastnú domácnosť. Vždy sme ho robili deň dopredu s manželom. Keď som ho videla aký prišiel zničený z práce nemám srdce ho budiť, aj keď mi povedal, že ho mam nechať len 2 hodinky spať. Nám sa týzdeň pred Vianocami pokazilo v dome 5 veci a tak si dnes hovorím, že hlavne že sme zdraví, veci sa stihli opraviť, kúpiť aj vymeniť. Pekné sviatky🙂

ninusa221
24. dec 2021

My ešte tiež chodíme každy domov… Vždy mamine pomožem upratať byt kedže je vkuse v robote tak to nestíha. Aj keď mi zavola že robi brigadu ide sa upratovat byt okna linka atd tak pridem proste..

karhu
24. dec 2021

toto je mamina vychcanost a tvoja hlupost, preco jej to tolerujes? ostante s priatelom u seba..

lujza123
24. dec 2021

Preto sme 24 vždy doma.
U svokrovcov sú Vianoce také zvláštne, proste iné zvyky, ine jedlo atď.
U našich, to je vždy katastrofa. Jasne ze všetko na poslednú chvíľu, mama ma celkom čisto ale aj tak na vianoce ešte vysáva, upratuju, varia kapustnicu, krajaju šalát. Do toho už majú vianočnú náladu takže víno otvorené od rána, pohoda klidek není sa kam ponáhľať. Večer o 6 už stres panika lebo nič nieje hotové, kapustnica sa ešte vari, nikto nieje umytý (nápad mojej mamy proste všetci musia ísť do sprchy pred večerou, vyfintit sa do slávnostného), začnú sa hádať. Večera je reálne tak o 8 večer, to už sú po celodennej vínnej diete tatko brunatny v tvári a mama protivna.
Mama je akoze hrozne tradicna, takže neexistuje ine jedlo ako smazeny kapor ktorý absolútne nikomu nechuti, ale proste musí byť lebo medveď. Pritom jej rodicia boli z Oravy tam nikto kapre nezral, takže až taka extra tradícia to nebola.... Takže tomuto cirkusu sa rada vyhnem, ja varím už 23 a na vianoce vyložene nohy, rozprávky, prechádzka v prírode. Proste pohoda. A takto som to aj vysvetlila rodičom.
Keď mám dcéru doma tak je to také tradičnejsie, večera aj vsetko, keď je každy druhý rok u otca a sme iba 2 tak chodievame do hôr, u nás je asi 5 km cesty taky prístrešok aj so stolom lavicami, tam si založíme oheň, dáme večeru, ťažká pohoda milión hviezd, príroda žiadne delobuchy....

Asi 2 krát som pozvala rodičov k sebe domov na vianoce, to boli úplne ukážkovi lebo museli prísť už o 4 a boli autom takže minimálne jeden z nich nepil 😃

dada0902
24. dec 2021

Fu no to ako keby aj o mojej mame píšeš až na to ze ja jej upratovať nechodím lebo nechce že ja si porobím upracem toto ale neni vianočná záležitosť len ale celoročná
Ona tiež bordel ako po výbuchu a keď jej píšem aj týždeň vopred že sa zastavíme tak tesne predtým co prídeme možno minútu umyju len zem a to ja mam 3rcneho a 4mesacnu čiže upratovať jej ani nemôžem aj keby ona chcela ešte keď som bola v 9mesiaci a oni išli na svadbu a neboli doma tak sme tam rýchlo z mužom išli povysavali pavučiny všetko ja som chcela aj viac toho len zachviľu už prišli za 2hodiny vrece praznich obalou že konečná ja keď tam vždy idem úplne som s toho nešťastná keď sa pozriem okolo a ešte k tomu aj keď bola dlhooo na PN tiež si nevedela urobiť nič najhoršie je ze nechce pomôcť a není nevladna len sedí za fb
My ich k sebe volavame ale aj tam chceme ísť aby deti vydeli hlavne malý keď už chápe smutné že si nevedia dat záležať a privítať nás ako návštevu 😏 čiže ta úplne chápem

simoncik
24. dec 2021

Netrpi mama depresiou? Alebo, snad takto to mala od kedy si, pametas?

dadis
24. dec 2021

By sa moja mama prepadla hanbou. My sme mali vzdy doma len standardnu domacnost, ziadne tip top, normalne vikendove upratovanie. Ale na Vianoce a Velku noc sa teda riadilo riadne ☝😆🤭. Okna, tepovali sa koberce, upratovo sa v skriniach, pohare z vitrin, nabytok a dvere sa diavou natierali. V byte nezostal jediny kusok spiny. Milovala som ten pocit uprataneho bytu 🤭, aj ked som to ako pubertacka nepriznala. Ani teraz by som sa cez Vianoce necitila v pohodicke v neupratanom dome. Ako som sa vydala, tak sme Vianoce travili u svokry, a teda, vadilo mi, ze tam ma taky prevadzkovy neporiadok, akoze nie ze humus, ale tak bezne, ani okna umyte, ani cerstvo prezlecene periny...tak ako inokedy. Tak ta teda chapem, ze mas vasich rada, tak im poriadis. Skus si nabuduce radsej zobrat volno o den skor, lebo maminu uz nezmenis a budes sa potom cez sviatky citit dobre. Hlavne sa lubte a na hadky zabudnite.

jankapepe
24. dec 2021

Prečo ju nezavolas na Vianoce k sebe? Problém vyriešený 🙂

autor
24. dec 2021

Baby, nezavolám ju k sebe, lebo mám aj sestru a otca a my máme jednoizbák 100 km od našich. Nemôžem byť iba s mamou bez zvyšku rodiny a do jednoizbáku sa piati žiaľ nevojdeme.