Nepomer medzi súrodencami v starostlivosti o rodičov

24. feb 2023

Zaujima ma vasa skusenost ak to mate v rodine podobne. Muz ma rovnako staru sestru (30), ktora ma muza a dve deti, nepracuje lebo sa jej nechce. Nie preto, ze by nemusela, aj s muzom sa uz xkrat pohadali lebo jej vycital ze nejde do prace. Problem je, ze ich mama zije sama a vsetko s cim treba pomoct robi moj muz - pravidelne vozenie, ci k lekarovi, ci do prace, ci len tak do mesta, nakupy, platenie faktur, urobit nakup, kupit ak sa jej doma nieco pokazi, pomoct so psom, atd. Uvediem priklad, minule chcela ist na vymenu oblecenia tak muz ju isiel odviezt aby sa nevlacila s jednou taskou autobusom. Pockal ju tam a s jednou taskou ju odviezol naspat domov. Este v ten isty den vecer ale sadla do autobusu a isla odprevadit jeho sestru na druhy koniect mesta lebo jej muz po nu nechcel prist autom. Alebo s nakupmi, muz jej kupil lososa, kacku, atd lebo ze ona si to nemoze dovolit, nemala som ziadnu vyhradu, samozrejme nech jej z casu na cas kupi nieco. Hned vikend na to sme sa sli prejst s jeho mamou, sestrou a detmi a ked sme sa pytali co mali na obed tak ze deti kacku a sestra s muzom lososa. Vtedy sme sa dost pochytili lebo sa mi nepacilo ze on to kupil mame a ona z toho navarila im, tak sestru s detmi teda financovat a stravovat nebudeme. Jeho sestra sa nepodiela absolutne na nicom, len tam nosi strazit deti, kazdy vikend sa tam chodi stravovať aj s detmi a ked sa so svojim muzom pohadaju tak u mamy byva aj s detmi no neprispieva ani eurom ani na stravu, ani na byvanie. Hneva ma, ze vsetka pomoc, ci financna ci ina je na hlave mojho muza. Snazila som sa s nim o tom porozpravat ked dnes prisiel s tym ze mame sa pokazil vysavac, ze by ho teda mohli kupit so sestrou spolocne, ze by nemala len brať ale aj sem tam davať, veď ide o jej mamu. Kazdy tyzden nam posiela co vsetko si kupila na oblecenie a obuv, tolko si toho nekupujem ani ja co chodim do prace a zarobim si na to, takze myslim ze by ju par € nezabilo, hlavne ak ide o vlastnu mamu. Muz hned ostal nervozny ze co on ma robit ze ona je taka 30 rokov a uz ina nebude. Pritom odkedy sme spolu tak jej nikdy nepovedal ani naznakom ze by sa mala podielat na nejakych veciach. Mne sa ale nepaci takyto styl ze jeden sa bude starat a financovat a druhy si z mamy urobi opatrovatelku a vyvarovnu a ked je problem tak jej niet. Dost sme sa na tom pohadali lebo ja som bola slusna a povedala som len ze si myslim ze by mohli kupit nieco konecne spolu a ci dalsich 20 rokov bude ist vsetko len z nasich penazi, ked sa pokazi telka, chladnicka, pracka atd lebo vsetko je uz starsie. Tak na mna este nakrical ze ci by podla mna mal nechat mamu bez pracky keby sa nieco take stalo. On vobec nerozumie o co mi ide aj ked som mu to 10x zopakovala, nie je ochotny sestre nic povedat. Nepaci sa mi predstava zmierit sa s tym.

ropucha6
24. feb 2023

Tak keby som mala blaznit zakazdym, ked dam mame peniaze a navari bratovi a neteri, tak som uz v Pezinku. Tiez financujem 99%veci ja, uz to neriesim.

0silvia0
24. feb 2023

Tak mame kupil tvoj muz lososa a kacicu, jasne, ze to musela spotrebovat a uvarit to. Ci tvoja predstava bola, ze lososa si rozdeli na 5 porcii, kacicu na 4 porcie, nahadze do mrazaku a bude piect po jednom stehienku a jednom kridelku len pre seba, aby jej z toho nikto neodjedol? Takto sa matky nespravaju, matky dozicia. Len u vas to je z cudzieho🤷‍♀️
Chapem ze ta to serie, ale skuste prehodnotit nakupy matke. Nie jej nakupovat taketo davky masa, ved je sama. Kupte jej par jogurtov, nejake ovocie, alebo vakuovo balene 4 platky masa. Alebo jej prineste navarenu porciu z obeda, kusok kolaca.
Ty to beries ako nespravodlivost, ze sa u nej prizivuje leniva dcera. Ale ona to berie ako matka, ked ma, tak ponukne, matky lubia aj tie menej vydarene a neschopne deti.

whatever1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mk1111111111
24. feb 2023

@whatever1 no, len keby sa spraval takto Tvoj muz, neviem, neviem, ci by sa Ti to pacilo?. Cez pismenka Ti to ide, len ten real, ci by si prekusla?

autor
24. feb 2023

@0silvia0 kupilo sa 300g lososa co je tak na dve porcia a balenie 2 kacacich prs co by mala tiez na dvakrat, takze to nebolo kvantum masa. A hneva ma ze sme chceli dopriat jej a ona nakoniec z toho ani neochutnala.

abbey1
24. feb 2023

Pokiaľ nie je mama stará a nevládla, prečo toto všetko robíte? Žiada to od vás nátlakom?
Buď niečo robím z lásky k danej osobe, alebo to proste robiť nebudem. Nemôžeš však očakávať, že to isté ako ty bude robiť druhá osoba len preto, že to robíte vy.
Iná by bola situácia so staručkou a odkazanou osobou, tam by som od druhého súrodenca žiadala osobnú pomoc, ale finančnú výpomoc, aby mal rodič zabezpečené, čo potrebuje.

autor
24. feb 2023

@mk1111111111 ako keby sa spraval moj muz? Ze by sa mu nepacilo keby som minala a nakupovala mojim rodicom len ja a moji surodenci by neprispeli ani eurom len by od rodicov brali?

abbey1
24. feb 2023

To čo popisuješ, si vyriešiť treba s manželom a svokrou.

ukulela
24. feb 2023

Baby, ok , losos a kacka je mozno blby priklad, ale zrejme to boli kacacie prsia a filety z lososa, kedze to bolo na 1 obed. Ok, s jedlom starka naklada ako chce.... no starostlivost o mamu by mali mat surodenci spolocnu.
Zakladatelka, opytaj sa svokry, ci si ide vysavac kupit. Ak nema penoaze, opytaj sa svagrinej na rovinu, ci prispeje. Ak by povedala, ze nie, kupila by som najlacnejsi vysavac a hotovo.

moze
24. feb 2023

Mne by to tiez vadilo. Mame to rovnake (prizivnicku neschopnu dceru, ktorej rodicia robia vyvarovnu a opatrovatelov), az na to, ze svokrovcov nezivime, moj manzel ma dost rozumu.

0silvia0
24. feb 2023

V poriadku, ked toho nebolo az tak vela. Ale ako pisem, zmente formu pomoci. Prineste jej uvarenu porciu, upeceny kolac, noste jej drobne veci, nie velke nakupy. Ved nejake peniaze urcite ma, ci plat ci dochodok. A ona sama vas ziada o nakupy ci to je tvoj muz iniciativny?

0silvia0
24. feb 2023

@ukulela presne, vysavac sa da kupit aj lacny

loginexistuje
24. feb 2023

urob to inak zavolaj svokru k sebe na obed a urob lososa kacku atd a vysavavac kupte lacnY

loginexistuje
24. feb 2023

a zacni nakupovat aj svojim rodicom resp to co date svokre odloz pre svojich nech muz vidi a ma trosku skolu hrou

anita6666
24. feb 2023

To je tak zabavny tento slovenský folklór,že lepšie sa hádam nikde nezabavim ako tu...ries seba a svoj život!....nie matky, tetky,koňa,ovce sesternicu a nebudeš riešiť takéto pi*oviny

autor
24. feb 2023

@anita6666 myslim ze pokial riesim kam idu spolocne financie tak riesim hlavne seba a partnera nie?

loginexistuje
24. feb 2023

nevsimaj si ju je normalne ze to riesis normlane by som spravila muzovi zrkadlenie nech nakupi aj pre svokrovcov losos kacacie prsia a nakup a vysavac atd ak jednym tak aj druhym
trvaj na tom a mozno sa vylieci z toho a sestre pekne povie
a svokru vezmi na obed k vam cez vikend

autor
24. feb 2023

@loginexistuje nasim vraj netreba lebo su zabezpeceni a vedia si kupit sami 🙂 a popravde, ja nemam chut svokru volat k nam na obed, lebo kolkokrat prideme my k nej, tak dostaneme len pohar vody ale vzdy ked pride sestra tak je polievka, dva druhy hlavneho chodu a kolac.

loginexistuje
24. feb 2023

akoze nepotrebuju povedz potrebuju a hotovo a trvaj na tom
chapem ze sa ti nechce ju volat tak proste ziaden nakup zbalit jednu porciu a nech muz odnesie proate tento typ chlapa presvedci len skola hrou
nie tvoji tiez potrebuju povedz mu na lieky atd a odkladaj bokom a pekne nech dava co jednym to druhymy povedz mu spravodlivo 😂

loginexistuje
24. feb 2023

a keby ste prisli k svokre vtedy ked je tam sestra nech vidi ten rozdiel v pristupe

abbey1
24. feb 2023

Je svokra finančne či zdravotne odkázaná na opateru? Ak nie, zbytočne v sebe živíš tieto pocity.

namornicka
24. feb 2023

Ak je mama vekovo ani nie sesdesiatnicka, pracjuca a zdrava, tak ju nedotujte a nevyvazajte. Mnohi ludia nemaju auto a funguju. Samozrejme ked treba tak treba, ale nie hocikedy. Ani potraviny jej zatial podla mna kupovat netreba, kedze ich dava sestre.

reanda
24. feb 2023

a keby si si odmyslela, ze ma tvoj muz sestru? keby bol jedinacik? tiez by vsetko pre mamu financoval sam.. vtedy by ti to nevadilo? v niecom ma pravdu, ze sestru on nezmeni, tak co ma robit.. na druhej strane - preco ma mame nieco financovat? ona nema svoj prijem, ci dochodok? nevie si nasetrit, ak by sa jej pokazila pracka, nech ma na novu? ak zo svojich penazi zivi dceru a pre seba potom nema, tak na mieste tvojho muza by som jej teda vsetko nefinancovala, s tym, ze nie je na to odkazana a ked da prednost dcere pred sebou, tak nech sa teda zaobide bez pracky, ci vysavaca, lebo to ozaj nie je potom k vasej rodine fer.. a on by mal brat ohlad aj na teba a deti, nielen na mamine potreby..

lienka.7
24. feb 2023

Kupila by som jej vysávač za 30€. Nemusis predsa vyhodiť 200€.
Nekupovala by som jej jedlo, max.nejake jogurty, banány, ovocie a pod. Na obed ju volat môžete a vyhnete sa tomu žeby ona varila "z vasho" pre iných.
A k tomu zvyšku, zial vzdy v rodine je jeden zo súrodencov co je tzv.kon ťažný, a ten druhy je tzv. kon chovný👌

dkethe
24. feb 2023

Pri takych diskusiach som rada ze sme s muzom jedinacikovia 🥴
Nic z toho nezazivam, takze nie som 'vycvicena' ale prave to s tym lososom a kackou by ma brutalne nasralo a teda. Mozno aj mam pms, abo tazky den, lebo ma to fakt vytocilo. Uz by som ani suchy rohlik nemala chut ponuknut. Tochce otvorit si usta. Komunikaciu. Nieco na styl 'a to sa nehanbis???'-len neviem ktorym smerom 🙈 Neviem poradit. Ale grrrr. Ty volee.

ropucha6
24. feb 2023

@dkethe moj manzel je tiez jedinacik a ani slovom nikdy nepovedal, ze by som nemala zaplatit mame to a to. Co sa mne zda prehnane, su tie sluzby - ak mama nie je nevladna - co asi nie je, ak vari a chodi do prace, tak potrebuje az taku pomoc s nakupmi? Platenie faktur, vsak to hadam cez internet plati. Do prace ma snad autobus atd.

marsmykkok
24. feb 2023

No s tým "gramom" lososa a kúskom kačky to preháňaš, Vaša vôľa, že ste jej dali a jej ako s "darom" naložila. Ak jej bolo lepšie podeliť sa, tak nech sa páči. Ale jeho mama žije sama, pracuje alebo je na dôchodku? Mne nepríde ok, aby ak sa jej pokazí spotrebič, kupoval ho syn, prípadne aj na polovicu syn a dcéra. Iné keby máte napríklad peniaze a dáte jej to ako dar na Vianoce, ale nechápem, prečo by si vysávaš nemohla kúpiť sama? Nie je ešte nevládna, tak nech si hľadá lepšie platenú prácu svokra alebo ak je na dôchodku tak brigádu, kopa dôchodcov brigáduje. A vy by ste jej mali pomáhať iba ak na to budete mať navyše peniaze, nie na úkor Vašej rodiny.

marsmykkok
24. feb 2023

@reanda Len ak by bol jedináčik aj dedí sám, ale aj tak keby bol a dedil sám, mi nepríde taká veľká pomoc vo veku, kedy je jeho mama ešte aktívna ok. To ju budú ešte napríklad 30 rokov dotovať?

moze
24. feb 2023

Vy asi necitate dobre. Autorke nevadi, ze svokre daju. Ale ze daju jej a ona to da prizivnickej dcere, ktora len berie. Ak by bol jej manzel jedinacik, tak svokra maso uvari a zje a ich dar padne na urodnu podu. Ja autorke uplne rozumiem.

marsmykkok
24. feb 2023

@moze Ale toto je problém, ktorý nevyrieši ani ona ani muž, nezmení dcéru, nemôžu si kúpiť pištoľ a držať jej ju pri hlave a chodiť s ňou do roboty. A rovnako matka neodvrhne dcéru len preto, že nerobí.

ckocka
24. feb 2023

Ak niekomu niečo darujem, dávam mu právo nakladať s darom ako uzná sám za vhodné.
Pre teba je v danom prípade riešenie napr. pozvať svokru na obed, tak máš kontrolu nad tým do koho žalúdku padajú vaše peniaze.