Neochota manžela nájsť si lepšie platenú prácu

6. aug 2023

Píšem sem, lebo som už naozaj zúfalá....
Ani tak nečakám radu, ako skôr uistenie, že naozaj by sa môj manžel mal pracovné posunúť.
Ide o to, že pracuje v IT oblasti, viac ako 15 rokov, a jeho plat je v čistom 1800€. Robí na HO, dlhoročne si drží pozíciu (resp.nestúpa), plat zvyšujú naozaj pomaly a je to medziročne naozaj rádovo v desiatkach eur.
Často máme kvôli tomu hádky, lebo podľa mňa, na človeka v jeho veku (40), v Bratislave, s jeho praxou, v IT oblasti s VŠ vzdelaním je to podľa mňa pramálo. Ale samozrejme ja vraj vôbec neviem aké sú v tejto oblasti mzdy, že každý nemá 3000€, doba je zlá atď.
Sme naozaj v situácii, keď by sme viac € naozaj potrebovali. Naozaj sa v práci nenarobí, nie je zrovna zavalený prácou, má dosť voľného času. Ale načo je komu práca, v ktorej sa nenarobí, ale pred zarobí...
On o zmene práce nechce ani počuť.... Zrejme sa bojí zmeny, a je pohodlný... Ako mu to vysvetliť, že sa treba pohnúť?

akiana
6. aug 2023

To ma vyse 2500€ v cistom, to je podla teba prd? Ty zarabas kolko len tak pre zaujimavost?

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kacena4
6. aug 2023

ambicie mas ty tak sa venuj sebe a nie jemu, ak nema zaujem rast je to na nom hovori sa tomu slobodnu vola. je spokojny s tym co ma a viac evidentne nepotrebuje

stanulienkat
6. aug 2023

Ved ma krasny plat. Aj na Bratislavu. Ked mas aj ty tolko, tak parada. A pohnut sa mozes aj ty. V dnesnej dobe aj zeny vedia zarobit nad 2 tis. v cistom.

melanta
6. aug 2023

Muž, VŠ, prax 15 rokov, Bratislava, sektor IT. 1800 čisté zarobia šikovní absolventi. S takouto praxou, s VŠ a v Bratislave by mohol mať 2500 v čistom. Poznám ľudí z IT v takomto veku s praxou, ktorí by pod 3000 v čistom v BA nepracovali. Ale preto treba aj niečo urobiť. Nie sedieť 15 rokov na jednej stoličke. Ťažko radiť čo robiť. Ja si neviem predstaviť byť s chlapom, ktorý je mumák. Ty si si takého vybrala. Je potrebné akceptovať to, že tie ambície nemá. To nie je povinnosť. Zarábaj viac ty, ak chceš rozšíriť rodinný rozpočet.

0silvia0
6. aug 2023

Tlacit partnera do ambicii a kariernych posunov sa nerobi. Ked je na HO, podla teba sa nepretrhne, jedina cesta je nechat ho tak a ukazat mu ako sa robi kariera a ako sa zarabaju poriadne prasule. Mozno sa tebou inspiruje. Ak mate deti, stihne sa o ne starat a ty rob karieru.

terezka1947
6. aug 2023

Mňa by zaujímalo,čo robíš ty....a na čo potrebujete viac peňazí.
Lebo manžel nemá vôbec zlý plat. Aj na IT pozíciu.

melanta
6. aug 2023

Ty robíš čo, aké máš vzdelanie a koľko zarobíš? Ak on je pohodlný? Proste nie je tým robiť kariéru. Počítam ty máš kariéru super a zarobíš oveľa viac ako on, ak to od neho tiež vyžaduješ.

sense
6. aug 2023

Aká je tvoja pracovná náplň a tvoj plat?
Sú ľudia ktorí skúšajú a sú ľudia ktorí majú radi istotu.

akiana
6. aug 2023

@melanta No zase vyplatne pasky tych ludi si nevidela, a v tomto smere ludia lubia nafukovat. 3000€ v cistom, to by musel mat skoro 5000€ v hrubom a tolko nema IT-ckar ani v Nemecku. Ked, tak su to zivnostnici alebo vyssi manazment a to urcite nerobia vsetci. Svetove IT firmy chodia tam, kde vedia outsourcovat lacnejsiu kvalifikovanu pracovnu silu, a urcite by sa im neoplatila Bratislava, keby boli vsetky platy v IT take, ako ludia hovoria.

petronellla87
6. aug 2023

Nevysvetlis... Exiatuju aj ludia bez ambicii... Par ich poznam

viestta
6. aug 2023

Vedle si na zaciatku, ze to nie je privelmi ambiciozny chlap, vsak? Nie kazdy sa potrebuje splhat po kariernom rebricku. Niekto je spokojny s tym, ze ma svoj klud a nepotrebuje si na plecia vesat zodpovednost, byt v praci od nevidim do nevidim a okrem prace nemat zivot. Peniaze nie su vsetko.
Ked ty mas velke (financne a karierne) ambicie, tak rob karieru ty. Nie je hanba zarabat viac ako chlap. Dokaz, ze to dokazes.

226lenka
6. aug 2023

Ty pracuješ alebo ťa živí tvoj muz? Vôbec nezarába malo. Neviem čo by si chcela. Najprv som si myslela že pracuje niekde vo výrobe za 800 eur

zuzkas81
6. aug 2023

Zeny ta tu asi zozeru, ja ti uplne rozumiem, tiez som riesila nieco podobne, moj muz dokonca odmietol ovela lepsie platenu pracu, tiez IT,skoro ma porazilo. Ja pritom zarobim dobre, ale mame dieta a myslim ze nie je nic zle na tom chciet vacsiu financnu istotu. Ja som zvolila taktiku ze na pilu som netlacila, iba som povedala ze si myslim ze ak je raz jeho hodnota na trhu xy je somarina sa upokojit s malom a ze vsetci by sme pre rodinu mali robit to co vieme. Nakoniec pracu zmenil po par mesiacoch ale teda nebola to az taka dobra ponuka ako odmietol. Beriem to tak ze viem koho som si zobrala a jeho podstatu nezmenim.

autor
6. aug 2023

@akiana medzi jeho a mojou mzdou je rozdiel 500€, s tým, že teda ja mám menej, nemám VŠ. Pracujem aj na ďalšom vzdelávaní , a zvažujem vziať si ďalšiu prácu.
Áno vzala som si niekoho, z koho sa vykľul "mumák", v 20 to tak nevyzeralo, iba študoval.
Neviem ako ho "naštartovať". Horšie je, že tú jeho "neambicióznosť" neprebral aj syn...

tenerifka
6. aug 2023

stareho psa novym kuskom nenaucis....ak takto funguje tolko rokov, bude to tazke. 1800 v Ba a IT je naozaj malo, ale tvojho muza nezmenis, mozes zmenit seba. Skus mu nenapadne podsunut nejake pracovne ponuky s lepsim platom, v klude to s nim prebrat, vysvetlit mu, ze cim bude starsi, tym bude ta zmena komplikovanejsia. Vysvetlit mu aj to, ze ak on nieco nepodnikne, budes musiet ty, a to trebars este dalsom pracou, a on prevezme stafetu pri detoch a v domacnosti. Toto je na kludny rozhovor a planovanie, a ina cesta nie je

sisaka
6. aug 2023

Jaaj, tu je ľahká pomoc. Máš pocit, že potrebujete viac peňazí? Choď a zarob 🤷‍♀️

lienkashcj
6. aug 2023

ak ti je málo dokopy mesačne cca 3100eur tak by ma zaujímali tvoje nároky lebo tie máš asi vysoké...

akiana
6. aug 2023

Nevidim dovod, preco by si nemohla ty neskor zarabat viac, ked si ides dorobit VS. Inac to mate spolu 3100€ v cistom a tebe sa mali? Co chces, hodinky s vodotryskom?

mamina7070
6. aug 2023

a co konkretne robi ? neni nahodou linux admin ?

reanda
6. aug 2023

mne by ani tak neslo o financie - tie mozes zarobit aj ty, ako ti tu radia, ale skor o to, ze zijem s niekym, s kym mame rozdielne hodnoty a predstavy o zivote.. ako potom mozte spolu dobre fungovat a rozumiet si? toto je asi aj na inu debatu, ako len o pracovnych posunoch

zmrzlinka2021
6. aug 2023

Nie je žiadny mumak, len je spokojný, a nemá potrebu ďalej sa posúvať. Nemôžeš meniť podstatu človeka. Môj muž je neambiciozny, zarába podstatne menej ako ja, ale je to ten najlepší manžel na svete. Peniaze a kariéra ťa šťastnou nespravia.

viestta
6. aug 2023

Autorka, myslis si, ze ti neambiciozni su zli ludia?

diewcatqoo
6. aug 2023

A co konkretne robi? Praca v IT je siroky pojem.. ale ano, 1800 pre cloveka s 15 rocnou praxou je malo. Skusal si aj sam z vlastnej iniciativy vypytat viac ci len caka na to, az mu zvysia? Lebo vacsinou to funguje tak, ze sa treba ozvat.

simsalabim
6. aug 2023

Vies co? Moj manzel - tiez IT- by mohol mat omnoho lepsi plat ako ma (ma ho dobry, vzdy ho mal dobry). A uz v zaciatku nasho spolocneho zivota mi povedal, ze prenho je dolezity cas pre rodinu a dusevna pohoda. Vzdy sa venoval detom, vzdy pomahal rodine, vzdy mal cas na nas. Mne sa to tak paci. Rodina je aj o budovani vzajomnych vztahov a v tomto sa zhodneme. Vy asi mate odlisne predstavy o zivote.

sense
6. aug 2023

15rokov žiješ s mužom a až teraz ti to vadí?
Véd kľudne môžeš robiť kariéru ty. V dnešnej dobe to už nie je nič ojedinele ze kariéru robí žena.

sofiia87
6. aug 2023

Uprimne, momentalna situacia v korporatoch v ba vobec neni ruzova, vsade sa vyhadzuje a setri. Najst novu robotu za 3tisic ak neovladas nic speci a robis len nejaky nadhodnoteny “monkey job” nie je vobec jednoduche. Neviem co ovlada tvoj muz, ale mozno jednoducho si ceni flexibilitu a cas co mozete travit spolu ako rodina viac ako nejakych 500 eur navyse kde nebude vediet co skor. A teda ak ti vadi, ze mate malo penazi, stale je moznost, ze na svojej kariere a povyseni popracujes ty 🤷‍♀️

78787878
6. aug 2023

Ja Ti uplne rozumiem. Jednoducho rokmi zistujes, ze mas doma neambiciozneho muza, ktory ma naviac, ale nema potrebu to vyuzit. Pokial nie si leniva zienka domaca, ale nejake ambicie mas, neladite spolu. Podobnych dvojic som zazila v zivote okolo seba viac, ziadna spolu neostala. Posledny pripad, tiez muz IT, deti dospele, rozvod a ona si pred dochodkom nasla muza ineho razenia. Totiz ta neambicioznost nie je len o peniazoch, ale aj o style zivota. Nemam peniaze, nerobim mnozstvo veci, ktore by som mohol, keby som vyuzil svoj potencial. Na stare kolena sa to este zvyrazni.

autor
6. aug 2023

@lienkashcj vysoká hypo (1000€), 3 deti v puberte, jedno je na VŠ, manželove koníčky. Moje koníčky nestoja nič, nechodím na nechty, kozmetičke, naozaj nikam, lebo nechcem z rozpočtu ukrajovať (to neznamená ale že sa o seba nestarám). Dovolenky asi tak raz za 3 roky. Upravujeme dom, ten toho zhltne najviac. Ja netvrdím, že nevyžijeme, ale inflácia a ani plat mu nezvýšili, aj keď v mnohých firmách zvyšovali (aj u mňa). Náklady stúpajú, deti rastú.... Snažím sa nemíňať, aj ako som spomínala, idem si privyrobiť.

autor
6. aug 2023

@diewcatqoo nikdy nepýtal zvýšenie.