Nenávidím svoju mamu

21. feb 2021

Akokolvek strasne vyznie ten nadpis, ja ju proste neznasam. Mam 32 rokov a vzdy, ked ku mne pride na navstevu, pinda. Robi mi to cely zivot. Ze preco mam toto ulozene tam a nie inde, ze ci mi to moze prelozit, lebo hentam je lepsie miesto...ze toto okno mam vtedy a vtedy zatvarat, preco neutieram kazdy den prach a nevysavam...ked je u mna na obed, hovori mi do varenia, ze podla nej by sa malo tak a tak varit, ze je to uz hotove, ze to naopak mam este nechat varit...trojrocneho syna mi kaze prezliect, lebo vonku je zima/teplo, ze je hladny, smadny...ked jej vravim, ze idem kupovat nejaky spotrebic, uz je to zle, ze naco, ze to nie je dobre atd. Alebo ze ci mi moze toto a tamto upratat...(pritom ja nie som ziadny bordelar), poviem nie a o chviluuz upratuje. Lenze upratuje podla seba a ja tie veci potom 3 dni hladam.
Ako su to len jej nazory, len ona pinda dovtedy, kym nie je po nej. Potom je uz vsetko ok.
Myslela som si, ze ked sa od nej odstahujem, uz si nedovoli a skonci to. Ale nie, chodi ku mne relativne casto, koniec koncov chce byt aj s vnukom.

Len som chcela vediet, ci ma niekto podobny vztah s mamou alebo som sa precitlivena. A slovo nenavidim nie je ziadny extrem, ona mi proste tymto staaaaale nici zivot.

raszuz
21. feb 2021

Treba jej jasne stanovit hranice, povedať moja domácnosť, moje dieťa ...moja mamina mala tendecie sa starať do domácnosti, urobila to dvakrát, tretikrát nemala šancu a podobne som svokrou, ale to je kapitola sama o sebe, všetko znevažuje a opovrhlivo hodnotí, najskôr som sa jej snažila v kľude odpovedať, ale prestalo ma to baviť, keď sa stará, resp. znevažuje, tak rovnakým tónom jej poviem, že ju do toho nič, čo sme kúpili, urobili, kam ideme, s kým ideme, čo robíme a nerobíme ....

kittykat22
21. feb 2021

je na case obmedzit jej navstevy. Je fajn ze ma zaujem pomoct, ale pokial to robi v meritku ze ti je to bytostne protivne, tak co s nou. Stareho psa novym kuskom nenaucis. Myslim, ze ked ju trosku odpakujes zo zivota, tak ten cas ktory u teba stravi si bude viac vazit. Bude sa viac hrat s vnukom a menej pindat 🙂 Nemaj obavy, vela z nas ma s matkou kriz 😅

lucia851
21. feb 2021

Chvalabohu že mi bývame v inej dedine. Lebo do mňa by by rivala aj mama a hlavne otec

0silvia0
21. feb 2021

ked pride za vnukom, nechaj jej ho a ty chod na nakup/zabehat si/prejst sa a bud s nou len napr. pol hodinu. Budete vsetci spokojni

avril299
21. feb 2021

no tak toto vrcholne neznasam a neskutocne ma vytaca, ked sa do mna niekto stara... ked som bola este pubertiacka a zila doma, ok, pretrpela som to nejako, ale skusil by sa niekto starat do toho, ako zijem, ked som dospela a zarabam si sama a zijem vo vlastnom byte... matka / nematka, viac by ku mne nevkrocila... bud by prehodnotila svoje spravanie a nestarala sa do veci, do ktorych jej nic, alebo zbohom, takych ludi vo svojom zivote neznesiem

neznamaznama
21. feb 2021

Treba zasiahnuť a zrušiť to. Jasne a rázne povedať, že si dospelá, svojoravna, a je to tvoja domácnosť. Že síce je to tvoja mama a má svoje skúsenosti, ale ty nie si neschopná. A ak to nemieni tolerovať a nemieni ťa akceptovať ako dospelú, tak návštevy budú maximálne tak vonku na chvíľku. Že jej samej by sa nepáčilo, keby do nej niekto stále hucal. Všetko to však povedať s kľudom, pokojne, bez zlosti a emócií. Moja mama sa tiež o to pokúšala, prečo nemáme toto a tamto a na čo nám je hento. Jasne som povedala, že je to naša domácnosť a my s manželom to tak chceme. My tu bývame. Pochopila.

kattky
21. feb 2021

Viem ako sa citis. Ja byvam s ridicmi a mam to iste. Skus sa slytat mami, ze ked kna bola mlada, tak ci ju tuez niekto tak buzeroval co a ako mala urobene, uprarane a navarene a ked povie ze nie, tak jej povedz, aby to nerobila ani tebe. Lebo jej by sa to tiez nepacilo keby bola v tvojej kozi

vikusjk
21. feb 2021

Zaujimalo by ma, ci si jej niekedy povedala, ze ti je to neprijemne? Rozpravala si sa s nou o tom otvorene? Ze ty si svoj zivot chces zit podla seba a v tvojej domacnosti platia tvoje pravidla?

autor
21. feb 2021

dievcata, lenze jaj jej dohovaram zakazdym, ked ma nastve. ja si to urobim, ja rozhodujem, ja maleho obleciem TAKTO a basta. Ona sa nahneva, potom ju to prejde a o tyzden ju tu mam zas a cele sa to opakuje. V piatok som jej volala, ze idem piect kolac, ked pride. Vravi mi, nepec, ze ona si chce dat teraz post. Vravim ok, neupeciem teda nic. A vcera prisla s kolacom, ze ona mala chut na sladke. Ona to svoje spravanie nevnima ako buzerovanie, ona mi chce LEN pomoct a ci je to vraj nieco zle, ked mi radi. Ona vobec nema zabrany, moja-tvoja domacnost. Pritom je to celkom mlada osoba, nema este ani 60.

0silvia0
21. feb 2021

Ten kolac si mala upiect, ved ho nemusela u teba jest. Rob ako uznas za vhodne a nevesaj jej na nos, ci ides alebo nejdes piect kolac. Cim menej bude vediet, tym menej prilezitosti k rieseniu somarin

anka246
21. feb 2021

Nezávidím ti, keď ju budeš musieť RAZ opatrovať.

dzina007
21. feb 2021

Toto ako keby som k svojej mame citala. Na navstevy chodi len obcas lebo byva daleko, chvalabohu. A vacsinou to skonci nervozitou a hadkou. Ale ako ja ju mam rada. A dakujem jej za to ze ma vychovala a viedla zivotom. Len proste si nerozumieme lebo ma pocit ze mi musi vzdy radit lebo to vie lepsie. 🤷‍♀️

eviku777
21. feb 2021

Ako moze vobec niekto vysvetlit ze nenavidi svoju mamu? To je nieco strasne! Ked som videla ten nadpis este v kutiku duse som myselal ze mozno ta osoba co toto hovori zazila nejake fakt brutal zle detstvo vdaka mame ale za taketo veci tolko nenavisti? rozumiem ze ta jej upratovanie a pindanie dokaze rozculit to chapem ale povedat take slova, sorry to je moc

maximilie
21. feb 2021

A to kvôli tomu ju nenávidíš?????? Mozes mat zlost, ale také slova adresovať mamke ktorá ti chce len dobre? Ty si musíš urcit pravidlá a hranice. Pripadne obmedz stretávanie alebo chod radšej ty k nej.
Keby bola opak, ze sa o teba nezaujíma, ze ti s ničím nepomôže, neporadí...
Radsej povedz , ze ta strasne hneva a vytáča

eviku777
21. feb 2021

@maximilie aj mne to pride strasne

lenka_da
21. feb 2021

čakala som, že napíšeš, ako ťa mama týrala, zanedbávala, bila... Prepáč, si dospelá osoba, snáď si vieš určiť hranice. Možno, keby si tento tvoj problém odkomunikovala s mamou a nie s neznámymi babami na MK, tak by si ju nemusela nenávidieť. Chápem, že to musí byť frustrujúce, ale mama ti nevie čítať myšlienky. Je to vec komunikácie. Dohodnite si pravidlá, porozprávaj sa s ňou ako dospelá, či by takéto nevyžiadané rady dávala aj kamoškám alebo kolegyniam. Ale je možné, že áno. Sú ľudia, ktorí sa proste starajú o všetkých (a do všetkých 🙂, myslia to dobre. Skús jej to vysvetliť (bez hádky), určite pochopí, že takto si zarúbe cestu nie len k tebe ale aj k vnúčikovi a to určite nechce... Len aby si to isté raz nerobila aj ty, vzorce správania sa často nevedomky kopírujú.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkati
21. feb 2021

Vieš si predstaviť, že by tvoja mama založila príspevok "nenávidím svoju dcéru!" a akoi dôvod by napísala, že nič nesmie povedať, poradiť, urobiť, lebo zakaždým na ňu útočiš? Mali by ste sa porozprávať, ale milo, empaticky, ako najbližší ľudia. Lebo keď ju naozaj nenávidíš, že to nie je iba zlosť, ktorá prejde, tak si viem predstaviť aké sú tvoje reakcie.

autor
21. feb 2021

dakujem za reakcie. zakazdym sa rozpravame o tom, co mi vadi, ked je u nas. ked som s nasimi este byvala, ani raz som sa neohradila, ked mi pindala do upratovania mojej izby alebo mojho varenia. ale teraz som 4 roky vo vlastnom a myslim, ze velmi prekracuje hranice.
chcela som pocut najma nazory zien, ktore nieco podobne zazili a vy-riesili. nie hejty typu:ako mozes nieco take povedat... velmi lahko sa vam to hodnoti.

0silvia0
21. feb 2021

Mozes jej to vratit, ked prides domov k nim na navstevu. Spravaj sa podobne a vsetko komentuj. Mozno si to uvedomi.

missviolet
21. feb 2021

Preco nevezmes dieta a nejdes teda k nej? Asi tazko ti bude spravovat domacnost, ked v budete u nej. Max moze zas okritizovat oblecenie dietata...

lenka_da
21. feb 2021

prepáč, máš právo na svoj názor, aj keď je podľa mňa extrémny a nepochopiteľný. Len som ti chcela povedať, že ani jedna z vás nie dobrá alebo zlá. Mama je možno panovačná, hoci to myslí dobre. Ale niekde má toto správanie odpozorované, možno jej mama alebo otec boli takíto "policajti". Nemusí byť kôli tomu zlá, len možno nevie, čo cíti druhá strana. Ak takto dirigovala celý život a nikto sa jej nevzoprel, nečakaj, že po jednom rozhovore sa zmení. Ale ak budeš pevne stáť za svojím a nespadnete obidve do vzájomného osočovania, môže sa to zmeniť k lepšiemu. Držím vám palce.

mnamko
21. feb 2021

Chytit za plece ,potlacit ku dveram a povedat,nech sa paci tam je tvoja domacnost

km007
21. feb 2021

Raz ti budú tieto "malichernosti" veľmi chýbať... keď mama nebude. Nechápem ako ju môžeš nenávidieť...asi potrebuješ ešte "dozrieť"...

miadi
21. feb 2021

Ja mam taku svokru . Nemozem ale povedat ze ju nenavidim. Je velmi stara dominantna talianka brala som ju prve roky s uctou ako svoju babku. No co je moc je moc uz mi je skor ukradnuta. Musis to Proste ignorovat a robit si po svojom a jej tiez vzdy len povedat svoje . Nezmeni sa ale casom vekom uz nebude mat tolko energie .( rataj v 80ke)Moja svokra mi chcela diktovat aby som nekojila. Aby som mala elektricky šporak v skrini mam mat o jednu policku viac moja obrucka nie je dost pekna ona mi kupi krajsiu.. vlasy si kedy za farbim? Ona mà super kadernicku co mi moze urobit trvalu. Vlasy mi chcela opravit za ucho ze tak to je krajsie.😡kvety z kochlika co som si zasadila vytrhla a presadila Lebo neboli dost v strede. Wtf. Deti naschval vola inymi menami Lebo jej sa nikto nepytal na jej nazor ked sme im ich dali. Nechcela mi “dovolit” letiet s malou navstivit mamu.. ( bola som snou 3x tak si zvykla ) este aj uhorky ma presviedcala ze su cukety. 😁novy spotrebic alebo nabytok ze mam vratit este mi vratia $ 😊opytas sa ci mà uhorky a ona ti po 309x zacne namiesto odpovede vysvetlovat ako debilkovy ako sa robia zavaraniny. A cely cas co je v blizkosti vyzaduje aby som sa jej stale pozerala do oci ked nieco trepe.. ked Ja mam oci pre moje male deti. A uplne z cloveka vycucne energiu. Na velku party rodinnu mi chcela kecat do toho co si mam obliect. Ze bielu bluzku a cierne nohavice. Pritom Ja nosim krasne veci ona mà z roku 1977. Proste kopec debilin co dospela osoba nepotrebuje počut. Ona tie kecy tiez povazuje za starostlivost 😂ale zeby raz vnucata pohojdala na dvore na to nemala nikdy “cas” Mala mà 5r a teraz sa cudovala ze mà 2babky ona si myslela ze mà len jednu babi co zije za oceanom no ked su soolu venuje sa jej a svokru co je v podstate suseda tu mala len za otcovu matku. Chapem ze ti ide mama na nervy musis obmedzit navstevy alebo jej len nechaj vnuca a chod niekde mimo nej .

tinkerbell
21. feb 2021

Toto môže byť aj určitá forma psychického týrania. Treba si jasne stanoviť hranice.

ayanamirei
21. feb 2021

Tak ja napíšem z vlastnej skúsenosti - moja mama je skoro úplne rovnaká a popravde veľmi sa čudujem ,že ťa to dokáže tak nahnevať, lebo ja sa na tom fest bavím 😂
"nenaučila si sa u mňa ani poriadne variť" -ano mami, ja viem 🙈
" Ukáž ja to dorobim, nemôžem sa už na to pozerať" (spraví finálne zamiesanie omáčky) - je to super, mami, ďakujem 😂
" Dieťa/muž/pes je hladné, idem nakŕmiť..." - teraz sme jedli, ale ak sa ti nechajú, feel free 👌(bonus: muž slušne odmietne, tak sa mama vrátiť naspäť ku mne "ešte nejedol, povedz mu aby si dal" 😜😂😂)
A takto by som mohla pokračovať strašné dlho, od kŕmenia dieťaťa sladkosťami pred večerou, kupovania mu hovadin čo si zmyslí v obchode, natlacenia psa.az sa zos*re mesom atď. Atď. Ja sa na tom vždy bavím, moju mamu milujem a viem,že to všetko robí z lásky, lebo tak to má zafixované,že sa to robí ❤️ aj keď je to na hlavu... Boli časi, keď ma to veľmi hnevalo, ale potom som to začala vnímať z jej strany a spokojne sme obe, lebo ona má čo chce a iná už nebude a ja ju občas podpichujen s tým čo robí.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adell77
22. feb 2021

Presne viem čo prežívaš cítim sa rovnako a môžem skúšať po dobrom po zlom dohovárať nemá to u nej žiaden zmysel ... viem tá úplne pochopiť

karolinakr
22. feb 2021

@ayanamirei toto je obdivuhodny pristup