Nedokonalé upratovanie môjho muža

4. jún 2023

Ak to admin nezmení, tak ten nadpis znie hrozne až tak harpiovsky, chápem. Ale určite poznáte aj vy ľudí, ktorí proste pod pojmom upratané, vidia diametrálne odlišné veci ako vy. Začnem takto, muž bol odmalička vedený k tomu, že domáce práce robiť treba, ale vždy voči tomu vraj vzdoroval, lebo ho to nebavilo. Ale v zásade teraz keď mu poviem, tak spravi. Sám od seba nie, ale to už neriešim, dáko fungujeme. Väčšinou mu napíšem zoznam veci, ktoré treba urobiť a on si niečo z toho vyberie a urobí alebo keď sme doma obaja, robíme to spolu. No ale ide o to, že to neurobí dokonale. Napríklad utiera prach a "zabudne" na pol miestnosti. Alebo na sprchovacom kúte máme také madla ktoré sú nonstop od vodného kameňa. On vylešti celé sklo, madlo už nie a vyzerá to hnusne. Ja nechcem kvôli tomu robiť doma scénu, aj keď ma to vytočí občas snažím sa mu len s kľudom oznámiť že tam a tam si vynechal, dorob to alebo to dorobim ja. Lenže mňa neskutočne vytáča,, jeho prístup v tom, že on si myslí, že to je dobre, že ja som tá prehnane perfekcionistická.

autor
4. jún 2023

No a rozhodně to nie je tak, že chcem aby moja domácnosť vyzerala tak ako by v nej nikto nebývam a nonstop chodím s handrou v ruke, to vôbec. Ale keď už niečo robím, tak chcem aby to na prvý pohľad vyzeralo pekne a nie len ako rozupratovana miestnosť.

autor
4. jún 2023

Ako to zmeniť? Aj jeho aj seba? Chcem to riešiť, nechcem aby bol takýto ale je mi jasné, že musím popracovať aj na mojom prístupe aby to bolo v pohode. Deti ešte nemáme, ale keď budeme mať, tiež asi to dieťa nebude upratovať ako master hneď, ani ja ako dieťa som to nerobila dobre, ale mňa mama zhukala a šurovala som ďalej. Chcem byť v tomto lepšia manželka aj mama, ale neviem ako, do mňa vtedy vojde taký hnev, neviem ani prečo.

janulka1802
4. jún 2023

Poradím Ti asi v tom zmysle, že najlepšie čo môžeš urobiť, je zmeniť svoj uhol pohľadu. Inak sa budete stále hádať kvôli poriadku. Daj mu urobiť práce, s ktorými si najviac spokojná a až tak Ti nevadia nejaké chybičky krásy. Jeho nezmeníš, len zbytočne budeš vytvárať napatie, nervozitu. Môj manžel je zlatý, ale čo sa týka poriadku, naše predstavy sú rozdielne. Zo začiatku ma to hnevalo, teraz už len málinko. Prijala som to a nerozčuľujem sa. Je to oveľa lepšie ako zbytočné nerváčenie. Ja som za tie roky na nič lepšie neprišla. Proste, nie vždy máme upratané podľa mojich kritérií a v pohode fungujeme.

sella38
4. jún 2023

Ja neviem, ak chcem dokonale upratane podla mojich predstav, tak to robim ja, lebo ano, muz neutrie prach aj na miestach,kde ja utieram a pod. Ale! Bud vdacna za to, ze sa do tychto prac vobec pusti, kolki sa doma "handry" nechytia a este s prstom prechadzaju po policke, ci je tam prach. Treba si proste inac nastavit zivotne priority a vzdy si povedat, ze je to len blbost, podstatnejsie su ine veci...

martinmmartin
4. jún 2023

Co je mokre to je ciste.alebo si uvedom nikto na tejto planete, ked bol na smrtlnej postel,i tak spominal ako mal cely zivot senza vyglancenu kupelku. Predstav si ze bilancujes svoj zivot, na ake chvilky budes s radostou spominat?

maminkadeticiek
4. jún 2023

Tak si to upratuj sama ako chces a neterorizuj okolie.Som dieta takejto matky a je to kriz.Tvoj chlap ta a to znasa iba preto,lebo ste spolu kratko,vies ako nanho a nerobi z toho dramu.Ale pockaj za 5,10 rokov...Normalna zena s 2- 3 detmi nema taketo somariny ani cas ani chut riesit popri praci,detoch a domacnosti.Urcite nemas toho vela okrem seba samej na robote ked toto je tvoj problem.

gejb
4. jún 2023

Nech robí čo vie, alebo co ho aspoň trochu baví...posli ho na nákup a ty zatiaľ uprac,alebo nech vysáva...ale už teraz si vyhrala keď tvoj chlap umyva sprchový kút , aj ked to musis dokončovat.. ber to ako delbu práce -on sklo, ty madlá😁

pininka1
4. jún 2023

Neviem ako dlho ste spolu, ale toto su klasicke muzske vlastnosti. Moj umyje riad, ale nikdy neutrie handrou okolie, aj ked je cele ocakane od vody a saponatu. Nepozrie ci nie je nieco aj inde ako na 10cm od umyvadla. Nemaju take videnie ako my a ani nikdy mat nebudu, cest vynimkam. Podla mna ako to pises, aj keby to zrobil perfekfne, nieco si najdes. Chlapa treba chvalit aj za ciastkove uspechy. Moj isiel umyvat prvykrat okna, no nic moc to nebolo, a ja som ho vychvalila, jeho stryko mi hovori, no on cakal ze ho skritizujes, aby ti mohol povedat ze viac ich umyvat nebude a ty si ho vychvalila. To je muzsky pohlad. My ma nich len musime vyzriet.

luccija
4. jún 2023

Tak to dokonči podľa seba a nekomentuj.Bola si naučená od pedantnej mamy upratovať, pokým to nebolo dokonale.

juliet86
4. jún 2023

mama ti apravila traumu a ty ju robis dalej

mircalla
4. jún 2023

A ty robis co akoze? Kedze mu das zoznam, lesti, utiera prach...Si pekny despota. Nemas deti a sama robis asi hovno s prepacenim, len ukolujes.....Vsak uprac sama, nie su schopna upratat? Na muza nechal ine prace, smeti, nakupy atd...

autor
4. jún 2023

@maminkadeticiek takže za prvé fakt sa snažím neteroritovat, za druhé, sme spolu 8 rokov a funguje nám to super, ale co ti poviem, ktorý pár je dokonalý? A za tretie tri deti nebudem mať nikdy v živote. Chcela som radu ako sa mám cez to preniest ja, nie poučanie o tom, že co by si robila keby a keby

autor
4. jún 2023

@gejb to je ako racionálne stravovanie 80/20, tak asi aj tá deľba práce bude racionálna keď sa zmierim s tým, že je to 80/20🤣

olimuc
4. jún 2023

Prepac, ale riesis sprostosti … pochval ho a dokonci ak to nie je na 100% podla tvojich predstav.komentar, ze dieta nebude upratovat ako màster .. no to zavana nejakym tikom z detstva, to Ti pomoze prekonat len profesional… este ho nemas, ale uz mu davas handru do ruky…

sella38
4. jún 2023

@mircalla tebe co sa stalo? Extremne ti musel niekto niekedy ublizit,lebo taka nenavist voci zenam,ktorym muz doma pomaha financne alebo nejaky pracami aka srsi z teba je az neuveritelne a strasidelne. Utekam z kazdej diskusie,kde sa zjavis, lebo vyslovene cicias z ludi energiu aj cez "obrazovku". Br....

mircalla
4. jún 2023

@sella38 Ja utekam z diskusii plnej lenivych a despotickych zien. Papa. Toto je uz podla mna vrchol - dam mu zoznam veci, co ma urobit, a potom to kritizujem
A to nema deti, takze ziadnu pracu navyse. To ozaj niekto bez deti nezvlada ani upratat byt? Ved to je otazka par hodin tyzdenne. To je dost smutne podla mna.

autor
4. jún 2023

@pininka1 tiež sa ho snažím chváliť a ver mi, nie som ten typ človeka čo by hľadal blbosti, ani ja nie som perfektná, mne ide o ten základ. Ale keď mi niekto povie po týždni, že kupelna je čistá a ešte týždeň vydrží tak neviem či sa smiať alebo plakať

marca12
4. jún 2023

Musis sa naucit mat v pazi. Uvedomit si,ze v zivote nie je dolezite dokonale upratane. Moj tiez hala bala upratuje,ale mne je to jedno. Som rada,ze aspon uprace to,co upratal uz to je pre mna velka pomoc. Nie kazdy clovek ma v sebe ten cit pre dokonalost a to nezmenis.

pininka1
4. jún 2023

To proste tak je. Oni nechapu nas pohlad na vec a my zasa ich. Zbytocne sa preto budes rozculovat. Aj ja som si vcera poplakala ked som vysla do altanku a zbadala ze co za skladisko si tam zrobil. A on nechapal, ved pekne kopky ma porobene. Skoda nervov

autor
4. jún 2023

@mircalla aha, takže z toho že mu dám zoznam (len kvôli tomu že to nám obom tak vyhovuje) si vydedukovala, že som lenivá. Poviem ti fakt prevratnú vec. Kedysi som chlapa nemala a dokázala som normálne fungovať a riešiť domácnosť. Lenže teraz sme dvaja, takže logicky to nebudem robit sama a keď jeho niektoré veci same nenapadnu, tak mu to proste poviem/napíšem. Nerozkazem. Napríklad: viem, že ďalší deň bude treba variť, ale som v práci. Namiesto toho, aby som po práci do polnoci varila, poviem mužovi, že má navariť. A takto to funguje aj opačne, vieš? Ja keď mám čas, robiť všetko to, čo jemu "rozkazujem". Ale ja mám pocit, že ty si ten typ ženy, ktorá doma robí všetko a každá, ktorá sa snaží muza nejakým spôsobom zapojiť do domácnosti je automaticky lenivá sekera a on si isto nájde milenku lebo doma sa to nedá vydržať. Toto s tebou nemá cenu ani riešiť.
Pri tom som si sem prišla po radu, akú riešiť MOJ PROBLÉM (zmiernenie mojej reakcie a rozdychavanie týchto situácii) aby sme mali lepší vzťah. To nie je tak, že sa sťažujem akého mám nahovno muža. Ja si uvedomujem, že iný nebude ale moje reakcie byť iné môžu.
Choď radšej niečo robiť, už aby si začala, keď ti nemá kto "pomôcť"

mircalla
4. jún 2023

@sella38 Len nazyvam veci pravym menom. Ak je posadnuta tym, aby to bolo perfektne, a je to pre nu tak dolezite nech si to robi sama. Moj partner vie varit, tak vari, lebo to vie, nedavam mu vysavat, pretoze si to lepsie urobim sama. Zasadne sa nezaoberam takymito kravinami.

goodidea
4. jún 2023

Ja to mám opačne ..u manželky.. a jediné čo ti poradím je skrátka neriešiť to a spraviť si to sama... Priklad prídem do kuchyne vidím že je indukcia špinavá tak ju vyčistim..drez je špinavý tak ho vycistim...a pod..Skrátka riadit sa heslom keď niečo chces tak si to sprav 🙂

martinmmartin
4. jún 2023

Prenes sa cez to tak ze si uvedom co to tvoje upratovnie pre teba vlastne znamena. V zivote kazdeho cloveka sa deju velke veci a vsetci tuzime mat nad nimi kontrolu. Peniaze, praca, byvanie, vztahy ,proste vsetko co potrebujes k zivotu v spolocnosti mame prirodzenu potrebu kontrolovat,ovladat pidla nasich predstav lebo ked to nedokazes tak je to vacsinou brutal pruser. A ta vec zacne ovladat teba miesto ty ju.
Niekto je cely zivot otrokom vlastneho domu
Niejto je cely zivot otrokom v prci atd
nic pekne

Niekomu ale vlastny mozog da vlastny gol- chce chranit sm seba pred stavom ze nieco velke nedokaze usoferovat tak si najde prvu vec co soferovat dokaze ( u teba upratovnie, u inych prijem potravy- anorexia .) a pripise tejto veci obrovsky vyznam a stane sa to pre teba obrovsky dilezite - a bum mas hned picit ze mas nad dolezitou vecou 100% kontrolu aj ked je to iba blbost. Mozog to ale pitrebuje.

Skus sa zamysliet ci sa ti taketo nedeje

luccija
4. jún 2023

@martinmmartin ty si veľmi múdry chlap

mircalla
4. jún 2023

@autor Riesit svoj problem mozes tak, ze nebaziruj na tom, aby to bolo perfektne, alebo daj mu robit, co mu ide a nie lestit zrkadla. Staci? Naco mu davas veci, kde vies, ze muzi na to maju obe ruky lave? Namiesto toho ho chces vycvicit k dokonalosti
Vies, v zivote si inak aj dolezitejsie veci ako dokonale upratany byt

autor
4. jún 2023

@martinmmartin máš a aj (skoro) všetky ostatné úplnú pravdu v tom, že musím sa cez to preniest. Ale ako? Ja som strašne horúca povaha, ja sa snažím napočítat do 10 a pri trojke to už kypí. Vážne sa snažím, ale keď to udusim do seba, časom to buchne v zlej situácii. Napríklad teraz som vstala, on už v práci a pýta sa ma že čo mám na pláne tak som povedala že upratať, také tie bežné veci, prádlo, žehlenie, kuchyňa atď. A on proste že co, že ved tam nie je nič na robenie. Takže keď to je opačne, že som v práci ja, nájdem si presne ten istý bordel ktorý som tam ráno videla. Rozumiem tomu, že je to cele len rozdielna optika a musím zmeniť svoj prístup, ale mám pocit že to je nemožné

thoughtfulweirdo
4. jún 2023

@mircalla Ale veď autorka mu "nedáva úlohy" 😅 v úvodnom príspevku je jasne napísané, že ona napíše zoznam, čo je treba v domácnosti spraviť, a ON si vyberie a bud spraví sám, alebo to autorka robí s ním.

autor
4. jún 2023

@mircalla kde si si prečítala, že mu dávam leštit zrkadlá? Alebo že ho chcem vycvičiť? Ty vieš aj čítať s porozumením alebo si len ideš svoje.. celá táto téma je o tom, že chcem zmeniť svoj prístup k tejto veci aby ma tak nesrala, nie o Tom že chcem niekoho vycvičiť. Pane bože, ty máš nejakú poruchu, že čítaš každé druhé slovo?

luccija
4. jún 2023

Mne je ľúto takých ľudí mne sa známa chválila ako má muža a pubertalneho syna vycvičeného, že keď si umyjú ruky vylestia umývadlo a batériu má na to zvlášť handričku pri umývadle.Ked som k nim prišla hneď za dverami chytila hystericky záchvat, lebo topánky boli ďalej od dverí odkopnute a hneď kričala na syna.Ja týchto pedantnych ľudí čo majú tik v oku a stále niečo naprávajú nemusím.
Teraz máš čas sa zameriavať na takéto veci a, keď to nie je dobre píšem doupratuj si to sama.
Skús dnes nerobiť nič iba spraviť obed a odísť z domu.Praca v domácnosti je nekonečná vždy je čo robiť upratať skrine, pretriet parapety, osprchovať kvety...

martinmmartin
4. jún 2023

predstav si ze urobia v telke serial o niekom kto zije zivot tak ako si ho ty tu predstavujes- ma furt vyglancenu kuplku a zije s manzelom co je svetovy sampion v utierani povrchov- ako dlho by si to dokazaka kuktat?
Nebol by zaujimavejsi serial kde sa neupratuje ale sa tam protgonistom deju vseliake zazitky, pekne , smutne, atd?