Necítim sa na tehotenstvo

29. apr 2023

Ahojte,
mam skoro 21 rokov, s partnerom som od 17, stale studujem na vysokej skole.. v poslednom case mi priatel zacal naznacovat, ze v buducnosti (vraj teraz este nie, je na to cas) by chcel deti.. predtym mal iny nazor.. problem je ten, ze ja sa naozaj vobec necitim na to nejake deti v buducnosti mat, z viacerych dovodov - neviem, ci by som to psychicky zvladla (mam psych. problemy), neviem ci by som bola dobrou matkou, velmi mam obavy z tehotenstva a z porodu.. ja odpadavam aj z obycajnych odberov krvi, tak si naozaj neviem predstavit ako by som to zvladla :D a taktiez sa bojim zmien na mojom tele po porode.. ale zaroven, by som deti chcela, mam ich velmi rada.. som z toho zmatena
moja otazka znie, myslite ze tieto moje pocity a obavy sa zmenia? alebo to tak bude uz stale? mali ste niektora taketo pocity pred tehotenstvom tiez? Ďakujem krasne za vsetky odpovede 🙂

jj298
29. apr 2023

Mozu sa zmenit ked sa vydas, zabezpecite si spolocne byvanie, budes mat dobru stabilnu pracu…ale aj nemusia

elalala
29. apr 2023

Mala som podobné pocity, kým som nestretla svojho manžela, s ním som sa začala na to všetko pozerať inak... Možno sa to u teba časom zmení, možno nie, povedz partnerovi, ako sa cítiš, aby vedel, že si s tým nie 100% stotožnená a uvidíš časom...

miriamamama
29. apr 2023

Dokym to sama nebudes citit tak ze dieta chces evidentw vidiet ze si tak 50 na 50% rozhodnuta nehaj si cas, ale rozhodne to nerob koli partnerovi pokial to aj ty nechces! Nikdy by som to koli chlapovi neurobila pokial by som JA nechcela na 100%

t1nusa
29. apr 2023

dieťa je celoživotný záväzok, musíte to chcieť obaja ☺️ pokiaľ si nie si na 100% istá nechoď do toho len preto, lebo to tvoj partner chce alebo očakáva, ale povedz mu tiež o svojich pocitoch… ja sa k tvojim pocitom nemôžem veľmi vyjadrovať, lebo vždy som vedela, že deti chcem aj keď tehotenstvo a pôrod nie je niekedy úplne jednoduché… v 21 rokoch som ale ani len nerozmýšľala nad deťmi, tiež som chodila na VŠ a vedela som, že počas štúdia otehotnieť nechcem, najskôr po ukončení štúdia… tiež záleží ako ste zabezpečení - finančne aj materiálne, či máte vhodne podmienky pre nového človiečika, bývanie, finančnú rezervu a hlavne v akej fáze vzťahu sa nachádzate…

zuzanockamt
29. apr 2023

Ešte máš len 21 rokov, si veľmi mladá, v takomto veku vôbec deti netreba riešiť. Ani sa nad tým nezamýšľaj, ži si svoje a uvidíš, či sa u teba niečo zmení o 10-15 rokov. Času máš dosť.

deti95060810
29. apr 2023

prosím ťa....o deťoch som nechcela ani počuť, detský plač som nemohla ani cítiť... máme 4.

nevenka
29. apr 2023

@deti95060810 vies co, velmi podobne. Ja som neznasala chodit na navstevy, kde mali male deti, ja som sa nedokazala spravat, ze ňuňuuu a take tie prihovaracky radsej som sa niekam do kuta zasila 🙃😅.
Ked som videla na teho teste ako 23 rocna 2 ciarky, studovala som, moj frajer este mladsi odo mna, mal 21, tak som skoro skolabovala. No bolo to biochemicke, ale ako sa zachoval vtedy, tak ma to presvedcilo, ze s nim to ma zmysel. Sme spolu 20 rokov, mame 4 deti, prve prislo, ked som mala 30. A vsetko sa tym zmenilo. Vela veci spravia hormony. A presla som si aj poporodnpu depresiou pri prvom. Pochybnosti o tom, ci to zvladam a ci z nich vychovam dobrych ludi, su stale. Deti inych ludi ale stale beriem s odstupom. Co ja viem. Som taka. Svokra zboznuje deti a je jedno, ci su to jej vnucata alebo cudzie, ona je typ, ze by mohla mat jasle a uzivala by si tie deti.

ahhola
29. apr 2023

Do 1990 polovica mladých žien v tvojom veku malo odrodene. Dnes prvorodicky po 30. Čiže, zbytočne to riešiš. Máš 10 rokov minimálne sa s tým vysporiadať. Snaž sa budovať si kondičku rokmi sa aj psychicky upravís a bude to v pohode. Nehas to, co ta bude páliť o pár rokov. 🙆‍♀️

gr3tch3n
29. apr 2023

Ešte si mladučká, možno sa tvoj postoj s vekom zmení. Ja som tiež o deťoch nechcela ani počuť, nemala som k nim vzťah, doteraz cudzie deti veľmi nemusím 😄 Ja som zatúžila po dieťati až po 30ke. Zrazu prišla taká silná túžba, že biologické hodiny bolo počuť tykať až do Ameriky. Ale to sme boli pred svadbou a mali poriešené bývanie a stabilnú prácu. Tiež som sa bála, to je normálne, už som mama a stále sa bojím,či som dosť dobrá...A čo sa týka ihiel, ja som pri odberoch odpadávala, ale počas tehotenstva mi brali toľkokrát krv,že už sa normálne nebojím 😀 a pôrod by som si hneď zopakovala. Takže uvidíš,že keď príde ten správny čas , budeš všetko vnímať úplne inak. A ak ani v budúcnosti nezatúžiš byť mamou nič sa nedeje a je to úplne v poriadku. Len sa o tom porozprávaj s priateľom.

autor
29. apr 2023

velmi ste ma ukludnili 🙂 dakujem vam 😇

blondtana
30. apr 2023

Mala som to aj ja, nikdy som nechcela deti, bála som sa pôrodu, pobytu v nemocnici, lekárov a toho, že to nebudem s dieťaťom zvládať, nehovoriac, že pri výkaloch zvierat má napínalo, ale keď začali tikať biologické hodiny, tak veru ma to trochu donútilo prehodnotiť svoje názory a aj keď stále tu strach bol, išla som do toho a malý je na svete a ľubila som ho nadovšetko, odkedy bol len malá bublinka v maternici a dala by som za neho aj život, keby bolo treba 😉