Nechcem takto žiť

18. sep 2022

Dnes som bola na nákup v Tescu, prisaham, ze cely nakup som zmestila do jednej tašky. Nekupila som žiadne mäso, žiadne pečivo, žiadnu drogeriu, žiadne vody, deckam plienky ..
Bolo tam zopar jogurtov, zopar korenin, flasa vina, kava, cokolada (ideme gratulovat), caje a nejake este veci do kuchyne, platila som 70e. Uz 3x som ten bloček prekontrolovala, ci kdesi nebola chyba lebo za jednu tasku nakupu dat 70e je fuuuuuu.
Ja som na rodičaku, muž chodí do roboty, sme normalna rodina, deckam kupujem oblecenie cez bazos, plienky si pytam ked maju sviatok, tak by som to povedala, ze mame vsetko co potrebujeme.
Ale som nešťastná z toho, ako islo vsetko extrémne hore. Nemozme si vyskakovat, vsade pozeram na cenu, pozeram po akciach.
Chcela by som si toto kupit ale nemozem, leno je to drahe, nemôžem si to dovoliť.
Oblečenie na seba som si nekupila uz hadam aj 5 rokov.
Nechcem žiť tak ze zoberem deti do obchodu, vezmu si z regalu toto a ja im to nemôžem kupit lebo si to nemôžem dovoliť.
Doma sa snazime šetriť ako sa len da, už to neni tak ako pred ttm, ze telka bezala v pozadi každý den od rana az do vecera, teraz sa telka u nas uz pomaly ani nezapina. Mam susicku ,ale kym sa da tak pradlo vyvesam na terasu. Umyvacku riadu zapinam az je totalne napratana. Ach jaj, fakt ako hovoria starší "dobre uz bolo" už to ide cele dole vodou.
Neviem ako mam prispieť do rodinneho rozpočtu, ked mame 2 male deti, doobeda na ihrisko, rychlo domov navarit, dat ich spat a potom zas s nimi . Chceli sme deti tak mame deti, ziadne jasle, babka, dedko, teta , ujo nepripada do uvahy.
A som fakt mantava, ja neviem nic, ja neviem vysivat, sit, strikovat, nic proste nic, neviem kde sa mam realizovat.
Neviem kreslit, nemam ziadneho tvoriveho ducha. Ooo boze . Manzel ma toho v praci vela, verim ze je unaveny a vycerpany ale nebyt jeho neni splatena hypo uver proste nic, nemame co jest. Zo 400e nedokazem vyzit a neviem s nimi hospodarit.
Aai uz neviem co viac este napisat. Je mi smutno.
Ked som ja bola dieta, tak som dostala raz za rok na sviatok nejake sladkosti aj to nejaku polsku cokoladu najlacnejsiu. Dedila som oblrcenie po brachovi, kupali sme sa len v sobotu. Mimo soboty to musela byt rychla sprcha. Ale zas mali sme kopec kamosov a krasne spomienky na detstvo mam. Ale
Ja nechcem aby moje deti zili tak isto.

diwotworna
18. sep 2022

Doba je naozaj hnusná a zlá neboj deti podrastú ty pôjdeš pracovať a prídeš na iné myšlienky aj rozpočet sa zmení neboj dobre bude 😉

elizabet173
18. sep 2022

možno zmeniť postoj k životu, píšeš žiadne jasle, ak si nemôžeš dovoliť byť s druhým dieťaťom doma, tak by som tie jasle zvážila. Možno si len myslíš, že nič nevieš robiť, možno si na to ešte neprišla, že je niečo, v čom si dobrá. Píšeš, že si si na seba 5 rokov nič nekúpila, no bolo vaším rozhodnutím mať deti jedno za druhým, keby prvé prišlo o dva, tri roky neskôr a druhé s väčším časovým odstupom od prvého, asi by vám bolo teraz ľahšie. Ale to už nezmeníš, len zaťať zuby, vydržať, kým deti budú v škôlke, zatiaľ aspoň nejakú brigádu aj keď počas víkendu, keď je manžel doma

michaelassu
18. sep 2022

Pekne napisane ..aj mna zarazaju tie ceny potravin..a to este nemam rodicovsky, uz teraz sa trasiem ako bude..almuzna je slabe slovo

simik22
18. sep 2022

Netrap sa. Si na rodičovskom , možno ešte pár mesiacov, rok , dva? Je doba taká ako je. Keď začneš pracovať aj ty, bude lepšie. Vždy sa dá uskromniť , keď bude najhorsie. Ber to tak, ste zdraví. Pokiaľ nemáte iné problémy , vo vzťahu , podľa tvojich slov žijete usporiadane 🙂 netráp sa zbytočne ♥️

zobaka
18. sep 2022

uplne ta chapem, v podobnych pocitoch sa zmietam posledne roky, som frustrovana, ze zijem na Slovensku, ze sme ako mladi neodisli do zahranicia, tu vstanem nebavi ma ani vyjst von, neprijemne pocasie, nepekne prostredie, mesto, ktore ma nicim nenaplna a nebavi, na dovolenke pri mori sme neboli 12 rokov, potom raz, bojim sa, ze ma uz necaka nic pekne, casto si vravim, ze musim len nejako "dozit" s tymi cenami je to hrozne, rozmyslam, ze budeme musiet razne osekat spotrebu masa, lebo jednoducho nie su peniaze na jedlo v takej miere ako to bolo kedysi, kedze platy hore nesli o povinnych poplatkoch ako dane, odpad najom, hypoteka ani nevravim...priznam sa, mam strach z buducnosti

deti95060810
18. sep 2022

my nevrav že za 70 e bol nákup mizerný...
400 e si myslela na stravu že máte, alebo čo v tých 400 e si myslela....

tahomi
18. sep 2022

Deti do skolky a ty aspon na brigadu alebo spat do prace. Inak ako navysenim prijmu do domacnosti sa to neda. Alebo opatruj deti ty, ked nechces dat do jasli/skolky. Neni povinnost byt s kazdym dietatom doma 3 roky, ak uz ste na tom takto.

elisebah91
18. sep 2022

Čo napísať, aj ja mám také myšlienky (tri deti,6rokov na RD+ešte 2??), Už sa teším na brigády, robotu, v rámci socializácie a financií...ceny sú strašné, doba je zlá a bude horšie... kupujeme len v akciách, do mraziaku, nejakú potrebnú vec do mesiaca, muž je na MD(krásny čas pre nás ako manželov a rodinu, veľa času, veľa pohody ale jeden príjem) ale nemáme žiadnu hypo ani iné záväzky. 400€ je v pohode, strava pre nás piatich na mesiac a ak vieš nakupovať variť máš všetko...

simik22
18. sep 2022

@elisebah91 muž je na md ? A ty na RD ? Či ako?

autor
18. sep 2022

@tahomi jasle stoja 290e + 60 strava, to je 350e .
Mne pride 400e rodicak, z ktoreho mam dat 350e prec? Za to ze mi dieta ochorie, bude doma 2 týždne so mnou a peniaze aj tak zostanu im.
Chcela som tam dat , ale nemozme si to dovolit.
Druhe je este uplne malicke na jasle, takze budu so mnou doma obidve.

emilka_1
18. sep 2022

Rozumiem, čo chceš povedať.
Osobne si ale myslím, že to nieje také strašné a keď pôjdeš po rodičovskej do práce, bude lepšie, uvidíš.
Nemyslím, že sa máme zle. Len sme začali byť rozmaznaní, všetkého zrazu dostatok a všetko na dosah.
Ľudia bezhlavo nakupujú, potom vyhadzujú zbytočne jedlo, nevedia pri nakupovaní plánovať, rozmýšľať...
Nevedia sa prejsť pešo/MHD, všade len autom (aj v prípadoch, kedy to naozaj nieje nevyhnutné). Míňajú peniaze doslova na hovadiny.
V zime byty prekúrené, vaňa každý deň napustená... naozaj je to plytvanie a možno je toto aj dobre, ľudia konečne začnú uvažovať zodpovednejšie.
Naozaj sa nemáme zle 🙂

mikadooo
18. sep 2022

Daj bloček, lebo zopár tohto, zopár tam toho, no, nezdá sa mi to podľa tvojho popisu. Niečo muselo byť parádne drahé v tvojom nákupe... Ja som bola v lidli, blok metrový, bolo tam aj mäso a platila som 50e.🤷

autor
18. sep 2022

@deti95060810 nakup za 70e nebol fakt nic poriadne naozaj, par jogurtov, 3 sirupy a nic v podstate nic podstatne.. tych 400e som myslela moj rodicak

simik22
18. sep 2022

@emilka_1 máš 100% pravdu 🙂

simik22
18. sep 2022

@mikadooo prečo by ti mala fotiť bloček? 🤣

autor
18. sep 2022

Ked ja nechcem brigadu na vikend, ja som rada ze muz je s nami doma a konecne ten cas trávime spolu, aj ked len na posranej prechadzke po okoli ,alebo ideme na vylet vlacikom, pretoze ked si preratam kolko prevezieme benzinu tak si tiez zvazime kam chceme vylet a tak proste je to tazke.
Ja som tym chcela povedat mozno aj to, ze proste idem do obchodu a pozeram stale po akciach . Chceme hrusky ale nekupim ich lebo v akcii su jablka...
Ked skoncim na rodicaku mam aj strach z hladania si roboty, lebo tie 600-700e vyplaty v tejto dobe ma aj tak z biedy nevytrhnu.

janai1
18. sep 2022

@mikadooo tak ale píše ze kupovala na oslavu - víno 12€, čokoláda nejakých 8€, káva 9€ a hneď sa nazbiera 🤷‍♀️

dorottka
18. sep 2022

V tychto casoch som rada, ze som vyrastala “za Meciara”, kedy vsetko stalo majland a obycajna Barbina stala desatinu maminho platu. Kinderko bolo len na Mikulasa a obliekali sa veci z trznice. Cize pre mna ziaden “kulturny sok”, nijak zvlast ma to nepoznacilo, naopak som za to vdacna, prezili sme vtedy, prezijeme aj dnes, su to proste cykly. Zial zvyklo sa na plytvanie, nadspotreba sa berie ako ludske pravo, ludia nakupuju hrozne nezmysly, ved sa staci prejst po beznom obchode, kludne aj teraz, kazdemu treba vsetko… necakaju nas lahke casy, ale opat raz… je to cyklus, prezijeme.

simik22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tahomi
18. sep 2022

Takze jasle nie, brigada nie, pracu nemas, tak potom neviem co chces pocut. Nechces aby deti zili ako ty, ale nic vlastne menit nechces. Musite sa uskromnit 🤷🏻‍♀️

A btw radsej ako sirupy, tak tie peniaze pouzi na tie hrusky. Nekupuj blbosti, naplanuj si jedalnicek, ziadne polotovary, sladkosti a spol a hned mas usetrene.

nely1704
18. sep 2022

Prepáč nepodryvam, ale my nekupujeme ani sirupy a v detstve som nemala ani rožok lebo chlieb vychádzal lacnejšie...nejedli sme ine ovocie okrem sezonneho, neexistovalo kúpiť jogurt, bol za odmenu alebo lupačky....súhlasím s komentárom vyššie @emilka_1
Nemáme sa až tak zle , skôr mame všetkého veľa...

autor
18. sep 2022

@janai1 ale kde prosim ta to som pozerala akciove, vino bolo okolo 5e , kavy som zobrala 2, jednu 4e a druha 2.5 a coko bola tiez v akcii za 2.5...
A stale je to len o akciach.
Nezobrala som ribezlove vino co mam rada za 8e ale to obycajne cervene suche za 5.
Aj to je na mna vela

podmostom
18. sep 2022

Áno doba je ťažká, ale na konci príspevku si si ako keby sama v tom našla aj to pekné. Že ani vy ste ako deti veľa nemali a detstvo si mala pekné. Čo viac si môžeš priať? A ako baby píšu, rodičovská je po finančnej stránke náročná, ale potom bude lepšie. My sme s manželom na mojich rodičovských vychádzali ltt, párkrát sme si aj požičali. Ale už som niekoľko rokov v práci a ide to. Ale zase neľutujem, som šťastná že som mohla byť s deťmi keď boli maličké a som rada aj za nové priatelstva na materskej. Hlavne že ste zdraví, a dokážete vyžiť,užívaj si detičky a takú tú zmenu v živote. Napracujes sa ešte dosť, aj nových vecí budeš mať dosť. Ja keď kukám jak som chodila dohabana na materskej furt v tom istom.. A teraz si barskedy niečo kúpim, niekedy aj zbytočne..

nely1704
18. sep 2022

@dorottka 👍👍👍

autor
18. sep 2022

@tahomi no ved 350e za jasle nedam, brigadu nemam pretoze mam malicke babatko doma a ist od 2 deti kdesi na 8h cez vikend to si ani neviem predstavit, no a pochopitelne ked som na rodicaku tak nepracujem, ale inak hej som zamestnana.
Fakt som muzovi vdacna , ze to zvlada tak ako to zvlada.

mondolina
18. sep 2022

tak potom čo stál jogurt 10€? lebo nejak mi tých 70€ nevychádza...🤔

simik22
18. sep 2022

Môj muž zarába nadpriemerne , dovolím si tvrdiť . Ja priemerne . A kupujem čo sa dá v akcii. Raz kupim hrušky , raz banány , raz broskyne. Máme všetko , po troche , nekupujem na kilá.

elisebah91
18. sep 2022

@simik22 muž je na MD a ja som vo ,,vzduchoprazdne,, teda nedostávam ja nič, ale si ani nič neplatim do sociálku lebo som na papieri na staršiu, straroslivost do 6 rokov...
@emilka_1 aj ja a tebou súhlasím, stále sa nemáme zle..to len že sme si zvykli na plytvanie a všetko pekne a príjemné...ale stále máme všetko...
@autorka, naozaj ma zaujíma čo si kúpila za 70€ do jednej tašky? Ja mám za 70€ plný košík stravy..rozumiem ak to bolo drahé víno či káva či čo to si spomínala...nuž, treba si zvykať na iné v rámci prežitia...

nely1704
18. sep 2022

No vidíš, sama si si stanovila priority a všetko má svoju daň. Si doma s deťmi 100% pre rodinu ale musíš otočiť každý cent.... máš skvelého muža a mohlo by to byt naopak, otrasný muž ale veľa peňazí... deti sa naučia skromnosti , budú vdacne a šťastnejšie ako iné, ktoré majú všetkého cez hlavu 🙂

simik22
18. sep 2022

Jasle za 350 € sú pre takých ľudí / ženy , ktoré majú prácu , ktorá je finančne adekvátne ohodnotená a nemozu si dovoliť ostat 3 roky doma s deťmi.

panb
Odpoveď bola odstránená
Zobraz