Nechcem byt, ktorý sme si vybrali

15. mar 2024

Ahojte, potrebujem sa vyrozprávať.... Uz dlho hľadáme vlastné bývanie, už sa aj stalo, že byty, ktoré sme chceli nám nakoniec nevyšli, niekto nás preplatil alebo uprednostnili hotovostného klienta.... A teraz prišiel byt v dobrej lokalite, ktorý chce muž kúpiť, ja nie som úplne stotožnená, ale súhlasila som, zaplatili sme už aj rezervačku dnes, a ja sa odvtedy cítim hrozne, proste mám pocit, že je to drahé,je to pôvodný stav tak sa bojím na koľko nás vyjde rekonštrukcia, hoci odhad máme od firiem, ale realita môže byť úplne iná...proste sa citim otrasne, nie som s tým stotožnená, zároveň sa chceme pohnúť a založiť si rodinu tak kvázi cítim taký vnútorný tlak, že by sme asi mali.. ale momentálne si normálne želám, aby nás v tomto preplatil nejaký iný kupec a nám sa vrátila záloha za byt ako sa tomu stalo už v minulosti.... Som proste zjavne divná, nahnevaná sama na seba, že som s kúpou bytu súhlasila..... Mali ste takéto hrozné pocity aj vy? Mám vyslovene strach, že robíme chybu, nie som s tým celým ok.... Odstúpili by ste na mojom mieste od kúpy aj za cenu, že tá rezervačna suma prepadne? Rezervacny poplatok bol vysoký

petteri
15. mar 2024

Už ťažko vás niekto preplatí pokiaľ ste zaplatili zálohu. Aká je cena toho bytu a aka bola záloha?

deti95060810
15. mar 2024

už by som neodpstúpila...

matula77
15. mar 2024

Ahoj, ja ked som kupila moj byt a prvykrat som tam prisla po tom ako som dostala kluce, tak som sa hned vyrevala. Bol otrasny, zrazu este aj to, ze tam nebol ziadny nabytok a videla som kolkokrat boli steny malovane a nesli za skrine atd - no proste mala som pocit, ze som urobila najhorsie rozhodnutie v zivote. Tiez bol v uplne povodnom stave, od okien az po plynovu ruru v kuchyni. Ale o tyzden bolo lepsie, zacalo sa pomaly prerabat a pomaly som si zvykla. Isto to bude lepsie, len tomu daj cas 🙂

janaolas332
15. mar 2024

Uvidíš ,že bude vyzerať úplne inak,keď ho prerobite a zariadite,aj keď postupne a hlavne to budete mať prerobee presne podľa vašej predstavy,a keď bude strašne zle o 5 rokov ho predáte, ja som si jedno sťahovanie vôbec nevedela predstaviť,a nakoniec by som už naspäť nešla.

veklipo
15. mar 2024

Pamätaj, NIE je to na celý zivot. O pár rokov sa budeš na veci pozerat uplne inak. Možno sa ti bude páčiť byt, ale budú problémy so susedmi atd. Netráp sa teraz, skus sa tešiť. Mnohi ľudia nemajú na to, aby mali vlastnú strechu nad hlavou.
A radšej zlý byt ako zlý muž.

lenkasarka
15. mar 2024

Ja som byt kupovala povodne ako investicny bol v hroznom stave. Po prerobení som si ho zamilovala a bývam tu už nejaký ten rok.

macekovam
15. mar 2024

Nevymyslaj...

hipuska
15. mar 2024

Zmeň myslenie. Neviaž sa tak na ten byt, ved to nie je koniec sveta. Nebudete spokojní, pôjdete inde.

nevenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
15. mar 2024

@petteri už sa nám stalo, že pri inom byte vykonali obhliadku bytu aj napriek rezervácii a vrátili nám poplatok.... zjavne to funguje všelijako v realitkách.... 3izb v krajskom meste za 136 tis, 5 tis rezervacia...

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
15. mar 2024

Ďakujem za podporu, ja už celý deň len plačem a nadávam si aká som hlúpa, že som na toto pristúpila, pred zaplatením rezervácie som až takéto depresívne pocity nemala, asi mi až teraz dochádzajú veci... Ukludnujem sa, ze ak bude zle, tak ho predáme, ale ktovie či zrovna aspoň za rovnakú cenu, ach.....

mimikarol
15. mar 2024

Keď sme kúpili byt vybrali sme ho preto, lebo bol najlacnejší prerobený v ponuke. Nepáčil sa mi od začiatku, dispozične otras, malinká kuchyňa, mal len 62m2. Ja baba z rodinného domu som mala pocit ako v konzerve. Žili sme tam cca 4,5 roka a celý ten čas som to tam nenávidela. Doslova a do písmena a bez preháňania. Keď sme kúpili dom a sťahovali sa odtiaľ bola som šťastná ako blcha.
Akože je šanca že si zvykneš. Možno...

autor
15. mar 2024

@mimikarol bojím sa, že presne toto bude môj prípad.... Predtým keď sme chceli byt, čo sme si pôvodne vybrali som len čakala ako tam už budem bývať a tešila sa, no nevyšiel ten byt.. a pri tomto mám doslova depresiu... podarilo sa vám ten byt aspoň predať za rovnakú cenu ako ste ho kúpili a investovali do neho?

slamocka
15. mar 2024

Autorka,ja ta chapem. To iste som mala aj ja, zly pocit po zaplateni kaucie, ktora bola o polovicu mensia. kupovali sme byt v case konciacej korony, byty sli ako teple rozky. Po zakresleni pomeru izieb som zistila, ze su fakt male. My sme v nom boli realne 20 min, az potom sme zistili, ze veci su za vidna horsie ako pocas prehliadky
Po kupe sme zistili, ze elektrika je zle urobena, nebola menena v celom byte a na novu sme jednoducho nemali. Natahovali sme sa s realitkou, pohrozila som, ze sa citime oklamani, majitel real kancelarie nechcel prist o dobre meno a tak nam cast prac spravil sam. Stalo ma to strasne vela vnutornych sil.
Pointa k tvojmu prispevku, spis si z coho prameni tvoj pocit. je to strach, ze prerabku nedate financne? Nieco sa ti nepozdava? susedia,lokalita,svetelne podmienky? Ake su jeho vyhody? Co lokalita, porovnatelne byty? je vzdy lepsie zist z kratsej cesty ako sa popalit. neviem ako by som sa zachovala ja, my v byte byvame, ale ziada si to velku rekonstrukciu. Co pri 2 detoch, nemoznosti odist a nepraktickom muzovi nie je jednoduche.
Paci sa mi ticho a vyhlad, aj ked velkost izieb nenafuknem.. Sme krajny byt, mame dlhy balkon, malo susedov. Drzim ti palce, aby ste sa spravne rozhodli a bola by si nakoniec spokojna... Radsej prist o kauciu, ak predas nehnutelnost do 5 rokov,musis platit aj dan.

andreatytler
15. mar 2024

Co ti na tom byte vadi?

h2
15. mar 2024

Dnes ste zaplatili rezervačku a už teraz to lutuješ? Keby ste ju išli zaplatiť a povedali by vám, že vás niekto predbehol a byt je už rezervovaný inému, tak by ti to bolo ľúto. To tak býva, proste na teba doľahlo to, že už je to hotová vec, tento byt bude váš. Tie pocity sú viac menej normálne, to ťa prejde.

oblecenie99
15. mar 2024

Mala som podobné pocity, muž bol nenormálne náročný a chcel priam nemožné: dobrý a prerobený stav, priestranné, svetlé, dobré poschodie, fajn lokalita, lodžia, a dobrá cena. Ja som musela ísť do kompromisu. Napokon sme mali v úzkom výbere tri byty, z toho jeden sa pozdával mne, ale malo nedostatky - prízemie, orientácia sever-východ, pôvodný (zachovalý ale pôvodný) stav, malá kúpeľňa.. manžel zase byt na poslednom poschodí, dva balkóny, jedna lodžie, výhľad neskutočne šialene brutálne krásny, ALE opäť: pôvodný stav, a lokalita síce dobrá, ale hrozne rušná, otras parkovacie možnosti, prakticky žiadne. No a vyhral to tretí byt, ktorý nechytil až tak ani jedného z nás, ale objektívne mal všetko, čo sme chceli - lokalita, stav, svetlý, dobre vetrateľný, kvalitne zrekonštruovaný, fajn výhľad, atď. Dokonalý asi nie je, jedine pri neobmedzených financiách, ináč to budú kompromisy...
ALE musím napísať, že som doteraz presvedčená, že môj prvý výber bol ten dobrý, aj keď by sa tam manžel trápil... a myslím si, že muž je presvedčený, že jeho prvý výber bol ten správny, aj keď s tým som zas nebola ja stotožnená, tak sme si našli kompromis. A zvykla som si. Popravde, myslela som si, že to bude posledné sťahovanie, ale asi nie... utešuje ma však, že sledujem tie ponuky aj teraz, a neboli lepšie, čiže by sme sa načakali a nahľadali. A keby nás niekto vtedy predbehol, tak smo na seba nasratá veľmi veľmi, že sme špekulovali.
Keď sme dali zálohu, bol to len byt. Byt niekoho iného. Až časom sa z neho stal a stáva domov. Náš domov. Váš domov. A vy máte tú výhodu, že môžete všetko prerobiť podľa seba.
Všetky starosti okolo vybavovania vlastného bývania, od hľadania, počítania, kalkulovania, vybavenia hypo, zálohy atď. je šialenstvo. Brutálny nápor na psychiku. Verím to, že ťa to dalo dole. Je piatok, daj si deci vína, vylož si nohy. Ide víkend, prevetráš hlavu. Spíš pre a proti. Prejdi si to s mužom. Prejdite lokalitu, aj cez deň, aj večer. Porozprávajte sa o tom. A uvidíš.

domkakvet
15. mar 2024

Ak si chcete zalozit rodinu je dolezite mat vlastne byvanie, ked je byt neprerobeny, prerobite si to podla seba.

petteri
15. mar 2024

Je to normálne ze máš pochybnosti, je to jedno z veľkých rozhodnutí, ktoré človek urobí v živote , a aj jedno z tých najdrahších :D

janickacrazy
15. mar 2024

No moja suseda keď mi ukazovala svoj byt, keď ho kúpili po neplatičoch, bol otrasný, fakt hrôza. Prerobili si ho krásne, úplne príjemný byť, keby som nevidela tie staré fotky, tak neuverím. Neboj sa, prerobite, zariadite podľa seba, bude to fajn.

mell27
15. mar 2024

Môj prvý byt bol tiež v pôvodnom stave a prerevala som mesiac, kým som sa zmierila s dlhom a starou barabizňou 😃 tiež sa mi zdalo veľa za starý byt, vtedy to bolo smiešnych 63 000 za trojizbak v centre okresného mesta, prerobila som ho a po 5 rokoch predala za 150 000 a to bolo ešte mierne pod cenu, lebo som sa musela presťahovať 😃 teraz mám ďalšiu hypotéku na dom a tiež sa mi zdala splátka 500€ pred pár rokmi veľa,dnes je to už okay. Ceny nehnuteľností sú celkovo v dnešnej dobre strašne drahé, nemala by si sa ale nad tým trápiť, musíte niekde bývať.... Pekne si ho zrekonštruujete a obľúbiš si ho. 😊 To,čo teraz zažívaš je možno len šok z toho, že už máte vybrané, daj tomu čas 😊

andrejka1974
15. mar 2024

Neboj my keď sme videli nás prvý byt bola som zhrozená ale sme si ho postupne dali do našich predstáv a teraz tam bývajú moji rodičia ja som v ich byte väčšom a kúpili sme pred 7rokmi starší dom cena veľmi výhodná a tiež sme si ho rekonštruovali veľa práce aké sme spokojný neboj budeš aj ty

amelia89
15. mar 2024

my sme kupovali byt v novostavbe - este ani neexistoval,len na papieri. Bol neskutocne drahy v danom momente pre mna (praha), mala som extremne stavy uzkosti ze ako to bude, aky ten byt vlasne bude. Tiez sme chceli rodinu a tie ceny sli sialene hore kazdy mesiac a museli sme uz…. teraz, 4 roky a 2 deti neskor, dakujem Panu Bohu a mojmu manzelovi ze sme to urobili,uz by sme si ziadny byt nekupili,je uzasny,zariadeny podla nas, s nasimi detmi a este normalnou hypotekou som strasne rada. ale ja totalne chapem tie pocity strachu a nerozhodnosti a vsetkeho proste. ale to bude dobre uvidis 🙌🏻

ivangeline
15. mar 2024

Ja,keď sa rozhodnem, tak si za tým stojím. Takže takéto pocity nemavam. Spokojná som aj s našim bytom, skôr sa mi ťažko pôjde do domu… lebo to budem musieť ubrať zo svojich predstáv. Proste by som to už nejak spracovala.. Aspoň jeden z vás je nadšený,tak by som sa pozerala na pozitíva a vyťažila najviac.

petulda333
15. mar 2024

My sme kupili stary,neprerobeny byt. Nepacil sa mi nejak extra,ale vedela som,ze casom pojdeme inam. Predali sme za dvojnasobok po 7r

ahhola
15. mar 2024

To je taky nejaky psychologicky fenomen, znamy uz z romanu Cervene vino. Precitaj si, ako kupila Kristina s Urbanom stary dom, tiez boli na netvy a to sa mali tesit. Sice tam bol trocha iny dovod (odchod najstarsieho z domu, co sa neodpustalo) no nakoniec ich Vlcindol prijal ako kralov a nebyt 1.svetovej,ziju si stastne. Ukludni sa, povodny stav je kolkokrat lepsi od tych develop. Kreacii. Nalej si vino 🍷a tes sa. 🌞

tilly
16. mar 2024

Ja mám tieto pocity vždy, keď niečo kupujeme... a to meníme nehnuteľnosti ako topánky... vždy sa to utrasie a nakoniec som spokojná. Máš len strach z neznámeho, to bude dobré.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lulupulu
17. mar 2024

Je to len pocit, ja ho tiež mávam keď strašne niečo chem a nemôžem to mat a zrazu keď už to mám tak ma vždy tento pocit chytí ze nie. Ale ono to prejde neboj :D