Návrat z Bratislavy späť do rodného mesta - skúsenosti?

alex666
27. apr 2019

Ahojte, v poslednom čase pozorujem, že niektorí ľudia, ktorí dlhšie obdobie študovali a pracovali v BA sa okoli 30tky alebo neskôr vracajú do rodného mesta. Najmä tí zo západného Slovenska, ale niektorí aj z východu. Zväčša takí, čo robia v IT alebo z domu a nepotrebujú byť už denne v BA.
Ja pochádzam z väčšieho mesta na západnom SK a tiež zvažujem tento krok. Je to niekto, kto sa rozhodol podobne? Aké sú vaše skúsenosti?

wena
27. apr 2019

Ja pochádzam z východu a v BA som študovala a teraz aj pracujem. Ja osobne si neviem predstaviť vrátiť sa domov, ani nepoznám nikoho z môjho okolia čo by to zvažoval. Nevidím v tom žiadne výhody, práveže vždy keď som doma, hovorím si, že by som tam už nevedela žiť. Na BA sa mi páči strašne veľa možností na trávenie voľného času, aktivít, akcií, ten ruch mesta. V malom meste alebo na dedine by mi to chýbalo. Aj tie pracovné možnosti sú úplne iné. Partner síce pracuje v IT, takže by mohol pracovať aj z domu, ale nejaký význam v tom nevidím. Ak by mi chýbala rodina, tak možno by som to zvažovala, ale mne práveže viac vyhovuje, že sa vidíme párkrát do roka a nie sme spolu každý deň, ja som taký samostatný typ a nie som naviazaná na rodičov. Kvôli čomu zvažuješ vrátiť sa? Chýba ti rodina alebo ti nevyhovuje BA ako mesto?

jaja23
28. apr 2019

@alex666 my by sme sa veľmi radi vrátili. Mame malého syna, muž pracuje aj z domu, aj v práci. Nemáme tu nikoho, rodinu.. Priatelia nemajú deti, takže sme skoro sami, bezdetni kamaráti majú iné záujmy. Milujeme naše rodné mesto, Bratislava sa nám nepáči, keď sa niečo stane malému, ísť na Kramare je o dušu.. Všetko je tu ďaleko, o MHD ani nehovorím, proste nie sme v BA šťastní. Nehovorím, som za veľa vecí vďačná Bratislave, vďaka tomu, že sme sem išli pracovať, mame to, čo sme vždy chceli. Ale nie sme šťastní, bez rodiny. Mam ale kamarátku, ktoré bola dlhšie v BA, nevyšiel jej vzťah, mala zle vzťahy aj na pracovisku, odzrkadlilo sa to aj na jej zdravý.. A jedného dňa sa rozhodla ísť do rodného mesta, nasla si prácu, priateľa, majú už bábätko a žijú si fajn.

extempore
28. apr 2019

A čo je akože Blava? Zem zasľúbená? No ďakujem pekne. Drahé bývanie, 10 km idete hodinu a pol kvôli zápcham... Kultúra je aj v iných mestách, dobrá práca sa dá nájsť aj v Žiline 😃

maciatkolulu
28. apr 2019

@extempore tak ver tomu,že veľa bratislavčanov,rodených bratislavčanov z Bratislavy,by sa veľmi tešili,kebyže tvoj názor zdieľa veľa iných😅nepoznám krajšie obdobie ako sviatky,keď je Bratislava prázdna. Ale ja naozaj rozumiem,že ľudia sa chcú zabezpečiť a urobiť pre rodinu to naj,tzn práca atď. Ale ja by som uvítala,keď už sa presťahujú do BA nech aj SPZ si dajú bratislavské a sú už Bratislavčania a iné...

romiada
28. apr 2019

@extempore tie zapchy su tu prave preto že sa sem presťahovala polka vychodu a zahorie sem každe rano cestuje do prace 😂

sintra
28. apr 2019

Ja som v BA studovala VS, potom sa vratila domov (do KE) a aktualne zijem v BA opat a uz by som nemenila. Mne velke mesto vyhovuje, ruch, moznosti. Ked chcem klud, aj take miesta sa tu daju najst alebo som doma :D Ked som sa sem pristahovala, urobila som to se vsim vsudy, hned trvaly pobyt, auto prihlasene v BA, este aj psa som hned bezala prihlasit :D
Kazdy to ma asi inak, tiez stretavam ludi s mensich meist, ktorych sa zda BA strasne "velka" a chapem to, pre nich to tak asi posobi. Ja som zila aj v Prahe, aj v Londyne, takze velkost BA mi pride v pohode. Akurat by som tu nechcela fungovat bez auta, tie presuny MHD su o drzku.

maciatkolulu
28. apr 2019

@romiada ako,ja som to nechcela napísať takto,ale je to fakt😉ale keď už,tak nech platia dane Bratislave a všetko s tým spojené a nie,že sa fičí na ŠPZ o ktorých ani človek netusi,kde to je a býva v BA.

sintra
28. apr 2019

@romiada myslim ze hlavne ide o tych dochadzajucich, co sa kazde rano presuvaju do emsta a poobede naspat.

romiada
28. apr 2019

@maciatkolulu suhlasim s Tebou....Bratislava je paradoxne najbiednejšie s vyberom dani , lebo je tu veľa ludi čo tu byva prechodne a peniaze idu do regionov kde maju skutočny trv.pobyt. Inak mam švagrinu z vychodu....a nemenila by som ju 😉

jaja23
28. apr 2019

@maciatkolulu no my máme trvalý pobyt v BA, kúpili sme tu byt. Áno mne príde Bratislava obrovská, jasne, ze je tu veľa možností, ale kdekoľvek idem, je tam strašne veľa ľudí. Na majáles, do obchodného domu, na železnú studničku, človek sa nemôže hýbať a ani dýchať, že je všade plno. Áno je to preto, že sa ľudia do BA sťahujú, ale my sme napr po výške žili asi 3 roky doma a s robotou to bolo hrozne. Prišli sme sem a muž mal do týždňa robotu. Vravím, za veľa som vďačná tomuto mestu, ale srdce mam stále pri rodine v rodnom meste a snívame, že sa tam raz vrátime.

romiada
28. apr 2019

@sintra hej, a potom človek nema byť urazeny a braniť svoje mesto keď každy na nu nadava ale "podojiť" ju chodi každy rad (praca, nakupy, biznis)

sintra
28. apr 2019

@romiada Tak vies, to ma dve strany. Nadavat na BA len tak z principu je smiesne. Rovnako, ako nadavat apriori na cepeckarov, ze "sa sem seru". To je velka masa ludi, ktora tu kupuje nehnutelnosti, tovary, vyuziva sluzby. Aj oni prinasaju peniaze. Co mna tiez hneva, ze si neprehlasuju trvaly pobyt, tym padom BA prichadza o podielove dane. Ale cast z nich by aj chcela, len maju problem, pretoze byvaju v prenajatom a majitel nehnutelnosti s prihlasenim na TP nesuhlasi.

wena
28. apr 2019

@jaja23 Sranda, aké je to vnímanie ľudí odlišné 🙂 Minule k nám prišiel ujo z Oravy a boli sme s ním v Auparku doobeda asi o deviatej, ešte ani neboli otvorené obchody a on že "fíha, koľko je tu veľa ľudí, čo sú Vianoce?" 😀 ja som normálne nechápala, pre mňa tam bolo totálne prázdno... Mne sa v BA nezdá veľa ľudí ani mi nepríde veľká, ale asi to presne bude tým, že som žila aj v zahraničí vo väčších mestách a BA mi veľkosťou a množstvom ľudí príde ideálna... Ja keď som napríklad v Dolnom Kubíne alebo Bardejove, mne to príde vyslovene akoby som bola na dedine 🙂

maciatkolulu
28. apr 2019

@wena tak ja som zase zúfalá,pretože chces sa ísť v sobotu prejsť na železnú😁ver tomu,že rodeného bratislavčana tam nenájdeš,ten má už pod sebazáchovy a nepôjde sa biť o miesto na parkovanie,prípadne ohnisko,rodený bratislavčanov uniká z ba cez víkend tomu ver. Aupark a iné destinácie sú naplnené mimobratislavskymi občanmi😉

jaja23
28. apr 2019

@wena hej určite to bude tým.. Po mestách ako Londýn a Praha je to pochopiteľné. Ja mam napr. Rada keď sa viem niekam dostať aj pešo, do roboty som dakedy chodila pešo, aj do školy. Teraz som cestovala hodinu.

evaachesa
28. apr 2019

@alex666 Ahoj, presne nasa situacia. V BA sme kvoli praci vyse 5 rokov a plan bol taky ze sa vratime ked zarobime a ze rodinu si chceme zalozit v rodnom meste v KE. Plany nam cca vysli a tak si teraz hladame byt na vychode aby sme sa po porode mohli prestahovat 🙂 poznam vela ludi ktori sa vratili naspat na vychod lebo tu neboli stastni a spokojni 🙂 ani si neviem predstavit ostat tu. Mame tu sice kamaratov, ale nie tolko ako v KE a hlavne celu rodinu. Cize ked nam pribudne prirastok, radi by sme travili cas s najblizsimi nech ho vidia vyrastat a sme pekne pokope 🙂

romiada
28. apr 2019

@maciatkolulu ja presne z toho dovodu nechodim cez vikendy do Ikey. Tam si urobia ludia z okruhu 150km doslova "hon na nabytok" 😂 nechapem prečo nie je Ikea v dalsich mestach, urcite by nebola stratova.

maciatkolulu
28. apr 2019

@romiada do IKEA nechodím už vôbec cez víkendy tie,ale rovnako ani cez týždeň poobede😂nanajvýš doobeda,alebo pred záverečnou😁 keď je v ba akcia prchame mimo,prípadne ako cvičiť skoro ráno. Zoo iba cez týždeň doobeda,prípadne na obed rovno zo škôlky. Už som sa naucila,ale najviac mám nervy v riti keď chcem ísť k máme do mesta a tam zaparkovať je hrôza a vtedy bývam zlá....

evaachesa
28. apr 2019

@romiada poznam extremistov co cestuju kvoli ikei az z kosic 😂

maciatkolulu
28. apr 2019

@evaachesa prosím?😂

vespertine
28. apr 2019

Podľa mňa závisí aj od partnera. Teda, ci nejakého máš, a odkiaľ je. Ja som z východu, nemala som nikdy chuť sa vrátiť, ale možno ak by som bola sama, pripadne mala východniara, ktorý tam chce ísť, tak by som to zvazila. Ale manžel je Bratislavčan, takže som to nemusela riešiť. Sama za seba by som sa asi nevracala. Hoci teraz, keď mám deti, tak viac kamosiek s deťmi mam tam. Ale to nič neznamená.

eliska13
28. apr 2019

@alex666 úplne ich chápem niečo zarobili a vrátia sa domov, kde kúpia lacný pozemok, byt a sú pri rodine, kamarátoch...nie každému vyhovuje v Ba anonymita mesta, veľa možností niekto je spokojnejší v menšom meste, na dedine
Každý má iný dôvod na návrat starší rodičia, nechcú platiť podnájom chcú mať svoje usadiť sa mať rodinu.ty si rozhodni aké sú tvoje dôvody zmeniť bývanie sa dá vždy, ak zistíš, že to nebude dobrý krok

evaachesa
28. apr 2019

@maciatkolulu anooo jedna znama s frajerom si sli nakupit doplnky do bytu, stolik, lampu a cestuou aj havarovali a o pol roka sa rozisli ...doteraz nechapem 😂

dopolbokaodrata
28. apr 2019

My sme tam boli rok, narodil sa nám tam syn a keď mal mesiac, tak sme odišli. Ja nepochádzam z východu ale nechcela som sa vrátiť ani domov do svojho rodného mesta, kde každý každého ohovára a donáša mojej mame kde ma videl a kde som bola a čo som tam robila. Predstavte si že aj v takejto lokalite si človek nájde prácu z ktorej je schopný platiť hypotéku, úver, mať ženu na rodičovskom a netriet biedu. Kto nie je úplne ľavý presadí sa všade.. Aj keď ako je to na tom úplnom východe neviem. V ba by som si nevedela predstaviť vychovávať dieťa, síce sme žili v časti kde nebolo toľko národa, ale stačilo mi vidieť ako psickari nechali behať psy po ihrisku a robiť tam viete čo.. A aj napríklad taká škôlka by bola bez šance. My na výlety, kultúrne akcie atd. ideme kedy chceme, máme si z čoho vyberať. Ale chápem ze niekto, kto považuje za kultúrne vyžitie návštevu auparku alebo ikea, by tu neprežil.

myj
28. apr 2019

@dopolbokaodrata Totalne suhlasim,,alebo ked Blavak robi v zahranici a tiez tam nema trvaly pobyt,ale davky na deti pobera a spz tiez nema ich.To uz nevadije...

alex666
autor
28. apr 2019

Dakujem za vsetky reakcie. Ja mam Blavu teiz rada, mam tam aj dost znamych a mam rada, ze ludia su taki otvorenejsi, vacsia anonymita a tak. Ale odradaza ma drahe byvanie, katastrofalne parkovanie, zapchy. Do buducna planujeme deti a viem, ze statne skolky v BA su takmer nedosiahnutelne, v rodnom meste mam rodinu, co by nam s detmi pomohla. Neviem no, vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.
Mimochodom, partner, je tiez zo zapadu, vyrastali sme asi 30km od seba.

sintra
28. apr 2019

@maciatkolulu potvrdzujem, poznam tiez.

dopolbokaodrata
28. apr 2019

@alex666 a tiež pracovná doba, málokde nájdeš kratšie ako do 17...

sasa1310
28. apr 2019

@extempore kvôli komu je Bratislava taká aká je? Len skús rozmýšľať....
@evaachesa no my sa vždy rehoceme cez víkend aké ŠPZ sú pred Ikeou....Ja nechápem.

ajuga
28. apr 2019

@alex666 ja som odisla hned po skole spat. Vobec mi ba nevyhovovala, mala som velke oci, ze waaau, bratislava, ale po statniciach som pakovala na stred slovenska, domov 😀 neviem si v ba predstavit vychovavat deti, riesit auto, ta anonymita mi tam vadila. Pacili sa mi tam vsak rozne aktivity, o ktorych nema nase mesto ani sajnu 😀 zvlast teraz, ked mam deti. Ale nelutujem navrat 🙂