Najprv kariéra, potom rodina

14. júl 2022

ahojte,
mate,alebo mali ste to niektora podobne,ze najprv ste si chceli splnit vsetky karierne a cestovatatelske sny (vek 30+) a az potom ste pocitili,ze by ste chceli ste dosiahli,zazili a mate tuzbu mat muza,deti,dom.... ked ste si splnili ,,vsetko'' co ste chceli zazit bez zavazkov? Ci fakt k cloveku pride nieco po com tuzi v ten spravy cas,alebo ste lutovali,ze ste nejako proaktivme nehladali partnera skor,a zameriali sa fakt na nieco co ste vzdy chceli.

pupavocka101
14. júl 2022

mam kamaratku, ktora si najskor plnila svoje sny a to co chcela v tej dobe, nelutuje ani den, ze to tak urobila, je sice fakt, ze teraz ma priatela a chcu babatko a je s tym problem, ze navstevuju kliniku, ale ked sa rozpravame tak nelutuje, pretoze ma vela skusenosti, zazitkov a to ju proste naplnalo a robilo stastnou 🙂

melanta
14. júl 2022

Ja som mala dieťa v 19, okolo 25 som začala robiť kariéru, veď na dieťa sme boli dvaja, cestovali sme s dieťaťom viac krát ročne, keď muž nemohol alebo nechcel kvôli práci, tak som cestovala sama s dieťaťom, pochodili sme toho s dcérou od jej roka ozaj veľa v rámci Európy, Ázie, južnej Ameriky a Karibiku. Čiže za mňa ideálne naraz všetko. Teraz mám 40+, dieťa po VŠ už pracuje, mala aktívne detstvo a ja nemusím ľutovať, že som sa niečoho z trojice dieťa - kariéra - cestovanie musela vzdať. Na to je ale potrebný aj správny partner. Taký, ktorý nepočíta s tým, že dieťa a domácnosť patrí na starosť iba žene, ale ktorý chápe, že obaja partneri sa starajú.

maranta_leuconeura
14. júl 2022

Vies co mam len skoro 30, ked som mala 18, myslela som si, ze v tomto veku uz budem mat odrodene 2-3 deti 😁 Nemam zatial ziadne, nepodarilo sa 🤷 Na druhej strane by som tazko stihla vystudovat dve skoly a nieco aj zazit a pripravit si zazemie na navrat do prace po materskej (snad raz na nejaku pojdem), zabezpecit byvanie a mat financnu rezervu.

Kazdy den su tu temy ako zeny s 2-3 detmi nevedia odist od muza, lebo maju vybudovane a nasetrene velke nic, ziadne poriadne vzdelanie, ziadna vyhliadka dobre platenej prace. To im vobec nezavidim! Iste, je mi luto a deti by som chcela, ale castokrat si poviem, ze je to mozno lepsie takto a ,,nic nie je stratene". Ked ma niekto 3.-4. dieta v 40ke, ja mozem mat 1.-2. 😉

miskamicha
14. júl 2022

Poznam zeny ktore odkladali materstvo pre katieru 30+ a ked chceli deti tak to neslo. Ani za pomoci IVF ... a zas poznam aj take ktore s tym problem nemaju. Ak si s tym spokojna chod ku gyn aby ti skontroloval ovarialnu rezervu 🙂

lilinka126
14. júl 2022

Každé má pre a proti, jedno ti povedia že mali dieťa skôr a teraz “majú pokoj” v 40tke si plnia sny (čo je absolútne v poriadku) a potom je tu skupina ľudí ktora mala deti neskôr a plnili si sny pred dieťaťom (samozrejme aj počas materstva) … nikto ti nebude vedieť povedať ako to bude u teba , či to budeš ľutovať alebo to bude to najlepšie čo spravíš … ja som dieťa starších rodičov (naši mali 36 keď mali mna) a príde mi že už neboli taký aktívny, už bolo ťažšie držať tempo s detiatom … ja som chcela vždy dieťa do cca tých 25 splnila som si časť snov, a plánujem v tom pokračovať hneď ako skončím materskú ktorú si chcem ale tiež naplno užiť … je to len podľa tvojho rozpoloženia … čo si ty myslíš že je najlepšie a ako sa vieš ty najlepšie zariadiť … myslíš že nie si na dieťa ready a chceš ho lepšie finančne zabezpečiť ? Tak počkaj ak chceš …chceš ho mat teraz a budeš s tým spokojná nebudeš ľutovať ? Urob si ho teraz … úprimne by si mala robiť tak ako uznáš za vhodne .. držím ti palce aby si sa rozhodla najlepšie ako vieš a ako uznáš za vhodne ❤️

ropucha6
14. júl 2022

Ano, aj ja som to tak urobila, ale zaroven som ani nemala nejakeho perspektivneho partnera v tom case. Tym padom ani nejaku “potrebu” mat dieta. Teraz mam 36 a cakam prve a myslim, ze vsetko je, ako ma byt. Lutovat urcite nemam co, jediny problem moze byt, ze uz to proste aj nemusi vyjst s tym babom kvoli veku.

dskjhfdlkdjhl
14. júl 2022

Ja som mala partnera, s ktorym sme hodne cestovali, zaroven sme obaja pracovali aj na svojej kariere a v 30-tke sme sa vzali a potom mali postupne dve deti. Nic nam neutieklo, zaroven sme uz mali aj nejaku karieru, takze som sa napr. po MD mala kde vratit a nemuseli sme riesit financne problemy. Ale samozrejme, cestovat sa da aj s detmi, aj kariera sa da robit popri detoch, cestovat sme neprestali a karieru sme tiez neprestali budovat. Otazka je, co si kto predstavuje napr. pod karierou a pod cestovanim. My sme s detmi zvladli aj Novy Zeland.

sasa1310
14. júl 2022

ja presne tak isto ako @melanta. Teraz deti veľké, kariéru máme obaja. Sme za vodou a chodíme si kam chceme ešte v mladom veku. Nič lepšie sme nemohli urobiť ako mať deti tak skoro. Sú to naši parťáci, kamaráti a máme sa s nimi stále o čom rozprávať.

dskjhfdlkdjhl
14. júl 2022

@sasa1310 toto ale vobec nemusi byt o veku, ja som rodila po 30-tke a cestovat sme neprestali, deti si s nami uzivaju a tiez sa mame o com rozpravat. Niekedy je totiz clovek v 30-tke duchom mladsi, ako niekto v 20-tke.

vero_29
14. júl 2022

Ja som si plnila sny..kariéru ani nie..robila som to čo má bavilo.. pocestovala som trošku po svete..ale potom prišiel čas a túžila som po rodine.. som rada že som tak spravila, lebo teraz z deťmi sa mi bude ťažšie cestovať. Tak som rada, že teraz má to s deťmi neťahá za exotikou a daleko..a stačí mi aj Slovensko ☺️

zmrzlinka2021
14. júl 2022

Zasadne netreba rozlisovat karieru a rodinny zivot.

Mozes mat aj to, aj to. Nebavime sa vsak o vrcholovej kariere, kde cestujes po svete - to by som nechcela mat ani ako bezdetna, a slobodna. Bavime sa o kariere, ze mas zaujimavu pracu, kde sa realizujes, bavi ta, rasties v nej, mas slusny prijem a mas relativne normalny pracovny cas a sem tam nejaka sluzobka na spestrenie.

Co je podstatne - vziat si za muza, ktory bude za tebou stat, nie dedinskeho debila, ktory si hlada sluzku a opatrovatelku svojich deti a ma komplexy zo vzdelanej a inteligentnej a ambicioznej zeny.

Ludia aj s detmi cestuju, uzivaju si - jasne, su tam mierne upravy, ale vo vsetkom sa da, aj na urcite obdobie najst to krasne a zaujimave.

lucinka1988
14. júl 2022

vždy som si chcela najprv splniť sny v kariére, cestovať, užiť si naplno manželský život vo dvojici, mať stabilný príjem, bývanie a realizovať najprv svoje sny. V 30-tke som chcela prvé dieťa, ani skôr, ale ani neskôr. Do bodky sa mi to splnilo, o 3 roky sa mi narodilo ďalšie, aktuálne si budujem kariéru popri 2 deťoch, kroré mám doma, teda trávim s nimi väčšinu času a popritom sa realizujem. Vždy som vedela, že človek nemusí robiť v živote kompromisy, že môže mať všetko, stačí, keď v ničom nepojde do extrému, a nemýlila som sa🙏
Nikdy som nechápala, keď niekto robí hrubú čiaru buď za pracovným životom, alebo za materskou, alebo že počas MD sa totálne opustí, všetko dá bokom a rieši len deti- proste tie spomínané nezdravé extrémy nechápem- ja to chápať ani nemusím, nie je to môj život, ale teda, ja mám všetko a dá sa to..Pomaly rozbiehame aj cestovanie s deťmi, len teda- s miernymi úpravami😁

lucinka1988
14. júl 2022

@zmrzlinka2021 krásne si to napísala, presne môj pohľad na život👏👌

vilma7
14. júl 2022

Ja ti napíšem takto. Po kariére som nešla, ale čo ľutujem je to, že som aktívnejšie nehľadala partnera okolo 30.tky.
Mne sa našťastie bez problémov podarilo otehotnieť 2x po 40.tke, ale moje deti si žiaľ dlho neužijem.
Keby môžem vrátim čas a určite porodím skôr, ak by to išlo (teda ak by bol k tomu vhodný partner)
A tiež som si myslela, že do 30.tky budem mať odrodené.

lija22
14. júl 2022

ja sa chytim len tej casti "zazit bez zavazkov" Ano mala som tzv bucket list a ten som chcela splnit do tridsiatky. a ze potom sa sustredim na hladanie vazneho partnera a usadenie sa. neuveris v den tridsiatych narodenim som spoznala mojho muza.
spominam s usmevom na polozky v zozname

missdiva
14. júl 2022

Za mna urcite skola, cestovanie, kariera, byvanie a az potom rodina. Nikdy by som to nechcela inak.

sivana09
14. júl 2022

Mam 30, takmer trojročné dieta, "kariéru" som mala rozbehnutu uz pred dieťaťom, na materskej som dlho nesedela a pokracujem v este rychlejsom tempe, co sa kariery tyka. V podstate ani nemam nejake ine ciele, takze mi to takto vyhovuje a naplna ma to. Cestovala som pred dietatom relativne dost. Mam len jeden nesplneny cestovatelsky sen, ale to nie je ziadna tragedia, chvilku to pocka. S dietatom teraz cestujeme uz len minimum, lebo je to pre mňa hrozny stres, tazko znasa cesty.. ale kazdych par mesiacov mam nejaku kratsiu zahranicnu sluzobku, tak deficit cestovania nepocitujem... Cize za mna tiez, viacmenej sa to da aj vsetko naraz

juliasb
15. júl 2022

@melanta toto je tiež môj sen. Ja som mala deti počas VS, akurát po deťoch začínam pracovať, deti začínajú byť úplne skvelo zvladatelne na cestách(2r, 4r), obaja zarobime dobre tak dúfame, že presne ako u vás, precestujeme postupne celý svet aj s detmi ❤

pauli_s
15. júl 2022

Ja by som na tvojom mieste išla so CAR a dala si zmraziť vajíčka, aby sa ti nestalo, že potom budeš mať málo a budeš mať problémy s počatím. Volá sa to social freezing a už sa to začína rozširovať aj na Slovensku. 🙂 Vypočuj si napríklad tento podcast: https://open.spotify.com/episode/0zF1DR8DcoJflQ...

dantalovova
17. sep 2023

@zmrzlinka2021 ... že dedinského debila 🙈 v mestách nežijú chlapi, ktorí si zo ženy len urobia slúžku a opatrovateľku detí?

walentina7
17. sep 2023

Ja som nikdy nebola karierny typ, nikdy ma uspech,kariera ani peniaze nezaujimali, takze som rada prijala rolu matky v mladom veku. Najkrajsie obdobie mojho zivota to bolo.

tl999
5. aug 2024

@vilma7 preco si nehladala okolo 30ky partnera aktivnejsie? Kedy sa stal zlom vo hladani partnera?

vilma7
5. aug 2024

@tl999 lebo som akurát menila svoje pôsobisko, išla do UK, potom zas do CH, takže v prvom rade som sa potrebovala niekde konečne usadiť, kde by som bola spokojná.
A na to tiež potrebuje nejaký čas. Ja som sa pohybovala medzi ľuďmi, Slovákmi aj Čechmi v zahraničí, takže som dúfala ze to pôjde aj touto cestou...nakoniec som skúšala cez internet. A čas bežal a bežal. My sme sa s partnerom zoznámili keď sme mali 38 ale najskôr sme riešili zas iné veci a nie hneď deti.