Najedovala ma stará mama

takitka
4. nov 2015

Ahojte žienky, nejdem si sem po radu ani nič také.. Potrebujem sa len vyrozprávať... Potrebujem zo seba dostať to čo ma ťaží. Nasrala ma stará mama. moja stará mama. Bývame blízko nej, bola som so synom u nej na návšteve. Nechala si okuliare na gauči pod novinami. Môj malý (1,5ročný) vyliezol na gauč, a nejak sa mu tie okuliare podarilo rozbiť. Ospravedlnila som sa. Nebolo to veď naschvál. Bola to aj jej chyba, že ich mala pod novinami. No a včera prišla ku nám a doniesla mi bloček, že jej mám tie okuliare zaplatiť 37 eur. Skoro som padla na riť. Dobre vie, že sme mladá rodina, ja na materskej a vie, že tých 37 eur nám bude chýbať. Ale pýta ich. Tak som jej ich nasratá dala. Keď som to povedala manželovi, ten dostal nervy. Akože vieme, že to dolámal náš syn. Ale stará mama akosi zabudla na to, že vždy keď potrebuje zaviesť do obchodu, do kostola, k lekárovi, vždy ju autom zavezieme. A ona vždy povie len Pán Boh zaplať. Ešte ani raz nám nedala ani euro na benzín, ja neviem či si myslí, že sa ten benzín v aute sám objavuje, alebo čo. Pritom má peňazí jak nasratých. Ako sa hovorí plnú kasňu peňazí. Normálne som nasratá, a pritom som jediná vnučka, môj syn jediný pravnuk a ona takto.

seahorse27
4. nov 2015

Nabudúce su vypýtajte "cestovne".

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monicm
4. nov 2015

Na jednej strane ťa chápem, na druhej súhlasím s @miriam11 , mala si sama navrhnúť, že ich zaplatíte, prípadne že na nové prispejete. Je mi jasné, že sa ti moja odpoveď nepáči, ale uznaj sama.................. Mohla však prísť slušne, povedať to slušne a nie prísť rovno z bločkom, to je pravda, možno by si to potom ľahšie znášala.

Ak sa chceš "pomstiť" môžeš na budúce, keď bude potrebovať zaviesť povedať, babi, prepáč, ale keďže sme ti nechtiac rozbili okuliare a museli sme ti ich zaplatiť, nemáme naviac na benzín.

takitka
autor
4. nov 2015

popravde ja som ich zobrala ešte v ten deň domov, že nech sa na to muž kukne, či sa to nebude dať opraviť, ale nedalo sa.
@miriam11 nenahnevala, máš pravdu.
@monicm mne ide o princíp, že na odvoz sme dobrí

ivett1
4. nov 2015

@takitka no, aj nám sa podarilo zlomiť okuliare - môjmu ocinovi (dedko pre naše deti) a tak sme mu prispeli na nové (nie plnú sumu, ale len časť )... okuliare sú dosť drahá záležitosť ... ak ich predpisuje "na mieru" na základe vyšetrenia odborník ...možno si aj ty starú mamu nahnevala, že si nedávala pozor na malého a zničil vec, ktorú potrebovala ku každodennému životu a asi si sa jej dostatočne neospravedlnila ... a možno si myslela, že s ňou pôjdete tie okuliare kúpiť - t.j. odveziete ju tam...

sardinka335
4. nov 2015

@takitka pravda je u oboch ,,kdesi uprostred,,. Skoro 40 eur je ,,ruinačne,, aj pre dochodcu čo ,,hlta,, tony liekov, ktore si plati a aj pre mladu rodinu. Ešte tak na ,,polovicu,, keby ste išli tak to pochopim...Aj moji rodičia brblu ked decka niečo pokazia...zliznem si to.
S tym odvozom, dovozom - to uz ine nebude pokial sa jedna o našich rodičov, starkých...vychovali nás, roky sa o nas starali za to ,,Pán Boh zaplať,, a teraz aj oni čakaju ze budeme voči nim ustretoví a velkorysejší...Ja by som v ramci dobrých vztahov ,,zatala zuby,, - a okrem toho ked ,,babina exne,, vraviš ze ma len teba...kto vie čo ti všetko necha ...znie to hlupo viem ale načo sa hadať? Nič dobre to nepriniesie, ver tomu ani ty na stare kolena mozno nebudeš ina... 🙂

mima4
4. nov 2015

@takitka

prepac, ale nechapem, prečo píses o odvoze, dovoze, benzine.. ved to je hadam nasa povinnost postarat sa a pomoct rodicom, starym rodicom,... to je proste SAMOZREJMOST, o tom sa nedebatuje.... a uz vôbec nekalkuluje...

Suhlasim, ze pravda je niekde uprostred, babka si tam nemala nechavat skule, ale chapem, ze dnesni dochodcovia to maju financne velmi narocne.... Ano, aj mlade rodiny, ale to ze sedis doma a nepracujes, to je hadam tvoja volba... Ty si po materskej mohla nastupit do prace (syn uz ma 1,5 roka), takze nevyhovaraj sa na "mladu rodinu".... je pochopitelne, ze ked rozpocet taha iba jedna osoba, je to narocne...

podla mna by ste mali uznat, ze okuliare rozbil vas syn... vy idete na navstevu... navsteva nie je povinna robit "opatrenia" proti prpadnym skodam... vy si mate ustrazit dieta...

mamulka211
4. nov 2015

@mima4 pise, ze babka ma vela penazi, co verim, lebo aj v dnesnej dobe maju dochodcovia pod vankusom nasporene tisice eur, denne vidis v televiznych, ako ich okradaju podomovy "akoze" predavaci....cize babka na tom iste je financne o vela lepsie, ako oni, mlada rodina. Ona mala navrnut babke zaplatenie okuliarov, babka, kedze netrpi financnou tiesnou, mohla slusne odmietnut s tym, ze slo o obojstrannu nepozornost a poucit sa z toho, ze ked si na navstevu pozyvam male dieta, musim byt obozretna. Aspon ja, ako babka, by som to tak spravila, hlavne ked viem, ze mi mladi pomahaju rozvozom zadarmo.

horana
4. nov 2015

Klud a nohy v teple. Zachovaj si uroven. Zaplatila si. Ked bude nabuduce chciet niekam odviezt s milym usmevom sa ospravedlnit, musime setrit kvoli neocakvanemu vydaju, nevychadza nam to...a hotovo 😀

katys1
4. nov 2015

@mima4 ty si celkom zle ,to si maju našťať do nadrze,akoze 1.5 rocne dieta dat kde ? Este zadri,ze tej starej mame ach alebo najlepsie do jasli,ktore stoja celu matersku ...

hanka_april
4. nov 2015

ja by som to zaplatila bez problemov, aj babku odviezla bez problemov....ale nemam financne problemy, pretoze od 7 mesiacov dietata pracujem :-/ a dalsia vec, ak si jedina vnucka, tak tu "kasnu penazi" zdedis po nej ty 🙂 tak sa tes, ze ti babka odklada 🙂

@takitka

klementinnka
4. nov 2015

Prosím Vás, to čo máte za reči-že babka si tam nemala nechávať okuliare. Hádam je doma, tak tie okuliare si môže nechať kde chce...trebárs aj pod novinami. To si má pri každej návšteve okamžite odkladať svoje osobné veci? Mne príde úplne normálne, že si vypýtala peniažky za opravu, divné by bolo keby si jej ich nedala a už úplne prízemné je, že si na to spolu s manželom naštvaná. Tomuto sa moja hovorí zodpovednosť-za seba aj malého. Keby sa to stalo opačne a babka by zaujala postoj ako ty teraz, tak by si bola zrejme nahnevaná tiež. Myslím, že finančná situácia dnešných mladých a začínajúcich rodín -verzus dôchodcov je podobná. Ty máš príjem, manžel má príjem, to je pomer k babke 2:1, keďže o dedkovi nepíšeš.
Pokiaľ babku vezieš ako prísediacu do kostola, kde idem aj je-to by som neriešila. Ak ju vozíš k lekárovi na jej vlastnú žiadosť a babka sa nemá k činu, tak potom to zváž či chceš robiť dobré skutky alebo babku o cestovné požiadaj.

libka1
4. nov 2015

@hanka_april dobra poznamka. Ved babka spori vlastne pre nu 😉
zakladatelka prave ti na "sporiaci ucet" pribudlo 37 evri, takze klidek. Stari ludia uz maju svoje muchy, mavni nad tym rukou a daj malemu spravit poistku na taketo pripady. 😀

mircalla
4. nov 2015

@takitka Ja ta chapem....tvoj syn nemohol tusit, ze ma pod novinami okuliare, takze je to jej chyba. To ze prisla predlozit blocek mi pride dost hardcore.....kebyze pride s navrhom, ci na ne neprispejete polovicu...ok
Ja som mala babku, co nevedela co s peniazmi....mala niekolko lukrativnych nehnutelnosti a pritom bola neskutocny lakomec...nikdy nic ani na vianoce....ale vyhody rada vyuzivava...dedo s nou mal tazky zivot, to bol presny opak
takze nasvalo by to aj mna....tvoj syn nemohol vediet, ze si nechala pod novinami okuliare, na to mala mysliet ona, keby bola ferova, tak dobre, mohla navrhut, ci neprispejete, ale ja by som to nechala tak. ak ma dost penazi tak ju 37 euro neznici

henikav
4. nov 2015

@takitka aj na toto existuje poistka, my ju mame, takze ak ja alebo moje deti nieco niekomu poskodime, poistovna preplati skodu. Ale keby sme poistku nemali, tak skodu zaplatim, bez ohladu na to ci mi ta suma chybat bude alebo nie a bez ohladu na to ci babka ma viac penazi ako my. A to ze ju vozite je vasa moralna povinnost, ale ak vam to nevychadza, normalne jej povedz, ze by vam mohla prispiet na pohonne hmoty, lebo financne nevychadzate. Necudujem sa ze babka gros len tak nepusti, stari ludia si uz sedia na peniazkoch, kvoli necakanym vydajom. Babka mohla tiez odmietnut peniazky, no ale ked neodmietla, tak to uz neries, Vase dieta tam spravilo skodu a zanho ste zodpovedni vy rodicia. Nepotesi to, ale povedz si tak, len aby Vas nikdy nic horsie nepostretlo v zivote.

lubkavargova1
4. nov 2015

tiez si myslim, normalne vyziadat peniaze za dopravu..uvidis ak odrazu babka zacne cestovat aj sama a bude vediet! Zazila som take, a hned z mrtvych babiek a ostatnych clenov rodiny sa zazrakov vyliecili, dokazali sami chodit...za dobrotu na zobrotu. Len my s dobrym srdcom sme taky sprosty ze tahame-tahame-tahame a na nas nikto neberie ohlad...raz treba povedat aj raznejsie nie, alebo dupnut si. nevravim nejake razne opatrenia. To ze sa babka pohneva, no kazda slava trva 3 dni...to prehrmmi...

veronika33
4. nov 2015

@klementinnka pokiaľ dobre čítam, tak si okuliare nechala na gauči, teda na mieste, kde sa sedí a keďže matka nevedela o tom, že na gauči - teda na mieste kde sa sedí a leží sú pod novinami okuliare, ani nemohla zabrániť tomu, že ich malý zlomil a tým pádom za to niesť zodpovednosť ...

anetkaadamko
4. nov 2015

mne babka v živote nič nedala...............................ani cent...............všetko sporila do ponožky pre tetku.......a preto chápem, že ťa to nahnevalo.............

mircalla
4. nov 2015

Ono keby tie okuliare jej syn rozpucil na stole, ci zhodil, tak nepoviem ani slovo....ale ked sa dieta vystvera na gauc, co je normalne, tak asi nikto nemoze tusit ze pod novinami na gauci si babka nechala okuliare...

tiumen
4. nov 2015

Je to jej chyba, ona si ich mala odložiť na bezpečné miesto, a nie nechávať niekde na gauči keď videla že ste prišli, ty predsa nevieš kde čo má a nemáš oči aj na riti.. a nechápem čo tu podaktoré píšu o morálke atď teba vychovali rodičia a nie stará mať, čo jej máš ty oplácať vyvážaním, to by potom mali tvoji rodičia a nie ty ako jej vnučka, nie ? Vyvážaním by si sa teda mala odplácať raz svojim rodičom a nie jej..A najbližšie keby chcela odvoz tak by som jej povedala že sa nedá, nejak vám to nevychádza lebo ti v rozpočte chýba nejakých 37€ 😆😆

dilino
4. nov 2015

na drzovku jej nabuduce povedz nie neidem s tebou pokiaľ nedaš na benzin ak daš odveziem ťa ak nie tam maš autobus a nie žiadna moralna povinnosť aka že povinnosť zadarmo ked ona prišla z bločkom za okuliare ja by som natankovala ukazala bloček a povedala bud daš a ideš alebo nie a neidem ťa odviezť musiš sa proste naučiť povedať nie ked jej chybalo 37 eur tebe nech chyba 20 eur a nie žiadne take aka moralna povinnosť kravina všetko môžeš nič nemusiš mušiš len dve veci isť srať aby si sa neposrala a zomrieť to musi každy ak raz povieš trebars že ked daš na benzin pôjdem s tebou ak nie ja kôli tebe neidem miňať peniaze maš autobus maš lacnejšie ak nechceš isť autobusom zostaň doma a musiš byť tvrda nie povedz tu polož 20 eur natankujem a budem ťa odnašať kam chceš nebud hlupa dala si to zaplatiť daj si aj ty.

veronika33
4. nov 2015

@takitka čo na to hovoria tvoji rodičia, že babka ťa takto zdiera?

tominko2612
4. nov 2015

moj syn skocil mojej mamke na okuliare a nedovolila som jej ich zaplatit ja sama. vtedy stali tie okuliare 10 000 korun a nevidela som jediny dovod, preco by si mala opravu platit sama, ked jedine vinou mojho syna sa jej znicili.

maslenka47
4. nov 2015

@takitka napadla ta aspon chvilu moznost, ze starej mame tych 37 eur bude chybat viac, ako vam? Mne pride normalne, ze ked nieco pokazim (navyse nieco, co ten clovek potrebuje!), tak urychlene zabezpecim napravu alebo sa na tej naprave aspon podielam. Hoci aj ked som to nepokazila zamerne ale z nedbanlivosti.

Inak 37 eur je naozaj smiesna suma za okuliare...

katarinamarkova
4. nov 2015

@takitka ....tvoja babka.....sudim teda ze tak okolo 80tky?
- ucta k starsim -
a je uplne jedno kde babka okuliare nechala. a je uplne jedno kto ich zlomil. aj to ci nahodou, ci narocky.
asi som zo starej skoly, ale u nas bolo, je, vzdy prirodzene starsim pomahat ako sa len da. ci vozit, ci nieco zaplatit, ci nieco opravit, nakupit atd atd atd.
neviem ako u vas - ale mna moja babka mala x krat na prazdninach a x krat sme u nej boli na nedelnom obede a x krat som od nej dostala darcek na vianoce, meniny.....x krat ma zobrala na vylet, zaplatila mi zrmzlinu ci kupila cokoladu, x krat mi len tak pri odchode hodila do vrecka nieco - kup si lizatko, x krat mi upiekla kolac.......
- moja babka mi nikdy nepredlozila vyuctovanie za toto vsetko.....asi aj preto mi pride uplne normalne a prirodzene, ze ked som uz dospela, samostatna zena, ze jej pomozem ako sa da, ten kolac jej teraz donesiem ja, ja ju teraz zoberiem na prechadzku, ja ju teraz bez mihnutia oka hodim k lekarovi, spravim jej nakup a uz vobec neuvazujem o tom ci a kolko jej mam zaplatit za okuliare, ktore jej zlomilo moje dieta. zoberiem ju hned, ci na druhy den k optikovi, nech si vyberie nove.

mamulka211
4. nov 2015

@katarinamarkova tiez ale ocakavam, ze moja babka nepride ku mne s blockom na okuliare, lebo moja babka je laskava, tolerantna, mila, prajna, obetava, starostliva zena, ktorej by bolo trapne pytat od niekoho peniaze. inac je to stara, chamtiva, sebecka, vypocitava starena

mamulka211
4. nov 2015

@maslenka47 citas ty vobec, co pise zakladatelka temy? Babka ma dost penazi a n ic jej nebude chybat, iba ak charakter

fuska
4. nov 2015

A otazka znie, ako babka bez okuliarov nasla blocek od nich? 😀

andrejta
4. nov 2015

@hanka_april ja len na margo, v prvom rade dedia potomkovia v prvej linii, takze o sporeni pre vnucku resp. vnuka by som nehovorila s takou istotou 😉

alchemilkazltozelena
4. nov 2015

som sa pobavila 😀 super si to opisala aspon som sa zasmiala 😀 btw dochodcovia sa maju za Fica super - vlaky zadarmo, vianocne prispevky, atd, komu lepsie..zato mlade rodiny nemaju nic, ked chcem ist s malou na vlaku navstivit mamu, mozem si zaplatit cely listok a este aj 3x prestupovat, lebo vlakove trasy a spoje vymyslali ludia, ktori vlkom v zivote nesli...a vianocny prispevok nam netreba, vsak naco? dcere mozem nakupit darceky za pekny usmev 😨

@takitka