Na všetko sama

linj
27. sep 2016

Neviem ani ako začať, ale začínam rozmýšlať nad vzťahom s mojim manželom. Prednedávnom som bola chorá, dostala som chrípku a k tomu horúčku. Bolelo ma celé telo, ledva som na nohách stála. Manžel šiel normálne do práce a nechal ma samu doma s dvoma malými deťmi (jedno z nich je ešte len bábatko). Boli to naozaj ťažké chvíle postarať sa o nich, nakoniec mi prišla pomôcť mamina, keď už som sa ani postaviť nevládala. Manžel sa celý deň ani len neopýtal ako mi je, či niečo nepotrebujem... Večer po príchode z práce aspoň pomohol s deťmi, hovi kúpať babätko som musela ja, ale inak ma odľahčil. O seba som sa musela postarať sama, či uvariť čaj alebo čokoľvek. navyše doma nenakúpené, chodí síce okolo obchodu domov, ale čaká, že to vždy urobím ja. Navyše toto sa nestalo prvý krát, už ma raz nechal chorú doma ako tehotnú a s malým dieťaťom (navyše hyperaktívnym). Obávam sa preto, akou mi bude oporou, keď prídu ťažšie chvíle. Vždy mi musia pomôcť druhí, o moje pocity ani problémy sa nezaujíma. Kebyže nemáme deti, asi by som ušla, ale takto neviem, čo ďalej. aký je váš názor?

juliet86
27. sep 2016

a uz si sa s nim o nom o tom rozpravala? pred svadbou to bolo ake? pocas chodenia ake? ako to mali doma nastavene jeho rodicia? porozpravaj sa snim. drzim palce

blacki
27. sep 2016

ja si myslím, že chlapi sú povačšine k takýmto veciam slepí. treba im to povedať priamo do očí, bez čakania, že to urobia sami a obchádzania okolo horúcej kaše. ja som sa tiež takýmito vecami trápila, ale začala som to riešiť tak, že mu hovorím všetko, čo je doma, zatiaľčo on je preč (tiež mám bábatko a aj staršie dieťa), podrobne opisujem, čo musím všetko riešiť a stihnúť a že keď jemu dám dieťa na 10minút, čo sa idem osprchovať, nie je schopný ho pustiť a urobiť si ani kávu... preto keď niečo potrebujem, vždy nariadim čo, kedy, ako, lebo tiež by som sa nedočkala, že ho napadne niečo samého. a je to takto ok. sám by si nevšimlo, lebo má svoje "starosti", ale keď mu ja určím, ako to musí urobiť, aby mi pomohlo, urobí to tak. ako mi hovorievala pani upratovačka v bývalej robote: "Dieeeevča moje, chlapa jak si vychováš, tak máš! Všetko si ho musíš naučiť, aby robil to, čo potrebuješ. Ale hlavne tak, aby nemal pocit, že ho riadiš. A budete šťastní po celý život" 😀

xvejkax
27. sep 2016

No...Ja mam doma to iste...Ale len z jednym dietatom.Tiez ked som chora mi nepomoze,neuvari caj...Hoci sa ma opyta ako mi je ci uz lepsie ale vsetko musim robit sama...nakupy starostlivost o dieta...Tiez mam niekedy chvile,ze by som najradsej zdupkala...To je uz na cloveku co dalej...Bud budes trpitelka alebo sa nato vykasles...Tiez som z toho vela krat nestastna...

natalym
27. sep 2016

Treba povedať a keď mi je zle tak si naozaj ľahnúť, alebo proste sadnúť a nedávať nap. prádlo do práčky. Môj si tiež myslel, že keď vládzem variť, alebo dať prádlo do práčky tak to asi tak hrozné nebude a som v podstate v pohode. Normálne si treba ľahnúť a povedať, že nevládzem. Ja to tak robím a dokonca aj zveličujem a až si vymýšľam a pekne kmitá, nechá ma, pomáha.

blacki
27. sep 2016

@natalym rozhodne súhlasím. dokým ťa vidí, že všetko robíš, tak je to v pohode. až zostaneš ležať a dom sa zaplní po strop vecami a nebude navarené, zistí, že ti treba pomocť...

simca06022011
27. sep 2016

@natalym tak u nas toto nefunguje :D musim dokmytat a nasledne si ist lahnut, alebo to nechat tak a kym vstanem pocka ma vsetko...

natalym
27. sep 2016

@simca06022011 Počkaj kým nebudeš taká chorá, že Ti to bude totál jedno a lahneš a nebudeš schopná sa pohnúť. Aj mňa počká samozrejme, ale proste keď nevládzem nerobím. Keď je on chorý tak ho obsluhujem, nie? Takisto aj deti. Pravda je, že najviac mi pomôžu práve tie. On ma len nechá ležať to je všetko a neotravuje.

salamistka
27. sep 2016

@natalym pekne, na chlapa to proste treba zahrať, poprosiť ho nech urobí tamto a pod...lebo faktom je, že keď chorá žena vládze niečo urobiť, tak chlap si je istý, že je všetko v poriadku...môj muž sa postará o rodinu, keď som chorá, ale musím mu povedať čo treba robiť, lebo jemu samému nedôjde, čo všetko to obnáša...zato opačne to je vždy tak, že keď je chorý on, tak čaje každú chvíľu mu variť, ofukovať ho, chlapi sú padavky keď sú chorí, ženy majú lepšiu výdrž, len či to aj prospieva ich zdraviu, tie prechodené choroby...

zunolu
27. sep 2016

@linj A požiadala si ho aby zostal doma, nakúpil, postaral sa o deti? Chlapi takéto veci nevidia ani ich to nenapadne. Chápem ta aj ja som mala podobné chvíľky kde mi bolo zle, a keď som mu to vyčítala bol urazený že odkiaľ to má vedieť , prečo som mu nič nepovedala 😀

linj
autor
27. sep 2016

Keby sa dalo, tak si lahnem. Ale on uz nebol doma. Vedel, ze vecer mi bolo velmi zle. A rano som ho uz doma nenasla, ved co, nejako si poradim. Chapem, ze niektorym treba povedat, aby im to doslo, ale co keby som mala nejaku vaznejsiu chorobu? Bojim sa, ze sa o nas nepostara. Jemu nic nedojde same, aj on sam tvrdi, ze treba povedat. Ale o com je to, ked chlapovi musite hovorit, chod mi kupit kvety, mame vyrocie? Ja som naopak velmi empaticka, dovtipim sa aj sama, pomozem kazdemu ak sa da. On je presny opak mna. Taky slon v porcelane. Aj voci jeho chorej mame nema zlutovanie, pritom ona je na tom fakt zle. Ale tak si ho vychovala, zial...

natalym
27. sep 2016

@salamistka No fakt, ja keď si potrebujem oddýchnuť, tak si aj vymýšľam. Nepoviem raz, že ma bolí hlava, ale aspoň 10 krát a tak aby dobre počul.
Inak naučila som sa to od mojej svokry, to je aukáč na pohľadanie. Ja sa nezvyknem sťažovať, aj som na umretie, ale idem ďalej. Až proste sa nedalo a odvtedy to nerobím. Čo som ja otrok? Jeho ofúkne a zomiera. A teraz už ani nie, voľáko sa to u nás otočilo. Ja ležím a on robí chúdiatko.

natalym
27. sep 2016

@linj Môj je tiež taký, mňa takto serie už 20 rokov a nič. Mamka mu volá a vieš aký je sviatok? Čo som ja krava, že nevie kedy má jeho žena sviatok, mne to príde úbohé. Seriem už na to. Nevšímam si ani jeho sviatky. Ale jemu to ani nejako nevadí.

simca06022011
27. sep 2016

@blacki presne treba im to povedat a najlepsie napisat. U nas ked som bola chora (cize viac menej stale ked bola mala babo), som to mala tak, ze ak bolo treba nakupit, do smsky som mu napisala vsetko surne, akonahle by mal zoznam nad 10 poloziek polku nedoniesie. Zasadne vynechavam veci jeho spotreby, napr. rozky atd. to si kupi aj sam. A este mu aj zavolam, ze som mu poslala zoznam co nam treba a chcem cez kukatko vidiet tie tasky, inak sa vrati.. ak by zabudol. AK treba nieco doma urobit kym si idem lahnut, doslova mu to musim prikazat. Aj to splni veci tak na tretinu, aby bolo jasne kto je sef.. zvykla som si... neriesim.

@linj ked nevladzes odbremen sa, existuju jasne, skolky, starke, predpokladam ze starsie dieta uz moze mat na to vek, mne to bolo tiez proti srsti, ale perfektne sme to zvladli, mala isla do jasiel 1,5rocna, potom sme pauzovali kym presli jaslickarske bacile a od 2-2,5 roka uplne v pohode zvlada vsetko...
Co sa taky ocka nadiktuj mu kedy bude s detmi, naplanuj, napis mu zoznam co ma doniest, prever si to ked konci v praci ci nezabudol a daj mu spravit nieco doma a hotovo... chlapi nie su opatrovatelky, na prstoch jednej ruky naratam tych co skacu okolo manzelky doma, treba im to dat urobit, ked nie treba sa zariadit...

linj
autor
27. sep 2016

@zunolu Nepoziadala, cakala som, ze mu aspon nieco dojde. Ale evidentne nie. Vsetko treba vyslovene povedat. Ale funguje takyto vztah aj v tazkych chvilach, napriklad ked tazko ochories alebo ti umru rodicia? Kto ta podrzi? Ja sa bojim, ze budem na to vzdy vsetko sama, oporu mam len v rodicoch a kamaratoch. Tym nemusim hovorit.

simca06022011
27. sep 2016

@linj ano presne tak, nezabudni moj drahy ze o tyzden mam meniny/narodeniny... citlivost treba dat nabok, ak daco chces, treba povedat.. dalsia vec je ze ak ma pracu nebude doma sediet... zariad si to nejak podla seba, si velka dospela zena... skolky/starke/pripadne mu naplanuj ze vtedy a vtedy musis byt doma... ked nepovies urcite to jeho nenapadne... URCITE. A hlavne neboj sa a neries to co nie je... nemas tazku chorobu, vtedy sa zvyknu aj najvacsi ignoranti zmobilizovat ale aj tak im treba v tej panike povedat co maju robit ;)

natalym
27. sep 2016

Počúvajte baby a dám takto otázku, že na čo sú Vám vlastne chlapi? Nie je hlúpe, že my ženy si domyslíme, oni nie. Že my im musíme pripomínať, nakázať, kde je nejaká rovnoprávnosť. Ja si začínam myslieť, že PánBoh najprv stvoril muža, potom videl, že je to na hovno tak stvoril ženu. Však my celkom výjdeme aj bez nich, prečo je to takto vlastne na svete?

moonlight1210
27. sep 2016

@linj nauc sa delegovat.
toto je vec, ku ktorej na slovensku matky zeny nevychovavaju.
u nas je to tak: zena zvladne, ona si zariadi, urobi, postara sa, najde riesenie tak, aby to bolo cele v jej rezii. zena musi.
ak nezvladne, nie je hodna.

ved poznas: co si zeny hovoria navzájom? ak nebudes pracovita/schopna/sikovna, najde si lepsiu ako ty.
ako vcelicky sa predbiehame, ktora viac vie ulahodit, aby si zasluzila pozornost, ocenenie a lasku chlapa.
klasicke reci v kancli: som uplne hotovva, vcera dom cely dom upratala, este aj povalu. (podton: A SAMA. som sikovna, som vhodna partnerka, som hodna pozornosti).
poznas toto vsetko, nie?

takze, ty si poznas chlapa. naucil sa, ze toto je tvoja uloha/starost. a ani keby dom horel, on to neurobi. ani ho netrkne.
(on sice pomoze v niektorých veciach, v iných ale nie. zas nie je to tutmak.)

co je chyba: citit sa sklamane a pisat na konika.
co je riesenie: moj chlap je taky a onaky. viem to o nom. som chora, viem, ze nenakupi, jeho to netrkne. chytim mobil, pisem sms: "Zlato, je mi fakt hrozne zle, prosim stav sa po robote a kup: .... A dones mi prosim z lekarne nejake Vitaminy. Lubim ta. Diky." (mozno vitaminy sice netreba, ale ono tak pekne v nom zapali iskricku, ze sa o teba stara a to predsa chces, nie?).
a takto podobne ho zvykat aj inokedy (Zlato, dnes nestiham, maly je nejaky nervozny, asi bude chory, kup cestou polku chleba. cmuk. - ten chleba si kup a strc do mrazaku, keby predsa len zabudol. ale keby nezabudol, tak nech nema pocit, ze z neho robis debila.)
neber na seba veci, co su len "tvoja praca". potom to takto konci.
majte v rodine zvyk, ze obcas nakupi aj on, ze nieco male zariadi. a od drobnosti k vacsim veciam. neboj sa, si postupne zvykne na tieto veci mysliet aj sam dopredu, zvyk je zvyk.

ak na seba nahrnies "len tvoje" povinnosti, budes mat pocit, aka si milujuca manzelka, ze vyjadrujes lasku.
v realite len preklopis rovnovahu medzi vami v tvoj neprospech.

a keby si bola fakt na tom zle, pochybujem, zeby ta vazne okaslal. on ta lubi, to citit z tvojho pisania. tak nebud melodramaticka.
ale - predsa len tomuto scenaru radsej vopred predid (jeden nikdy nevie 🙂 ). nauc ho prispievat rovnakym dielom. 😉

natalym
27. sep 2016

U nás by kúp nejaké vitamíny neprešlo. Ak nenapíšem presne názov a množstvo mám smolu. 😀
Inak máš pravdu. My ženy si to robíme samé.

evittam
27. sep 2016

@linj Nehnevaj sa, a to si si na čo takého chlapa brala čo sa neviem postarať ani sám o seba a ani o deti a ani o teba? Či to u neho akože končí tým, že zarába? No neviem, netvrdím, že môj chlap robí všetko - ale ak treba tak áno, vie sa postarať o deti, oprať, navariť , všetko. Keď som bola v pôrodnici pri druhom pôrode - myslíš, že kto sa staral o staršie dieťa? Nemám rodičov, nikoho - už žije len "svokra" a tá síce pomôže ale len raz za čas - a ani to nevyžadujem. S rodinou sa nejak nestýkam - teda určite nie tak, že mi chodí niekto pomáhať. 😉

atenna
27. sep 2016

Ake pozicaj take vrat!ked bude najblizsie chory on,daj uplny nezaujem o neho. Chod na celodenny vylet s detmi prec alebo najlepsie na par dni k mamke nech si sam poradi!

Ani ti radsej nejdem pisat co vsetko moj muz robi a ako ma obskakuje ked som chora!doslova ani prstom nemusim pohnut!

moonlight1210
27. sep 2016

@linj "Nepoziadala, cakala som, ze mu aspon nieco dojde" a za toto si daj facku.
to co je za myslenie?
toto je presne ta hlupa cesta do pekla, kde iba hromadis malicke sklamania (ktore si robis sama!). raz budes pisat o tom, ako uz davno si citila, ze on ta nemiluje, on nikdy, on stale, ... bla-bla-bla.

chces medzi vami rovnost a zaroven, aby ti cital myslienky. mas snad na cele displej a titulky?

bud rozumna baba a prestan sudit podla seba!
teba by to napadlo, keby si ho videla v takom stave. jaaaj, aha, no ok.
vies, len teba zas nenapadnu ine veci a keby ti on splechol, ze si myslel, ze tebe to dojde, lebo jemu by to narozdiel od teba doslo, tak by ta islo vystriet.
naco si vlastnorucne kazis vztah takymi sprostostami uz teraz?

su to detailiky. ze ta za to vôbec peskujem, ze? ale stokrat nic zabilo slona. pamataj na to.

simca06022011
27. sep 2016

@natalym no ved ano, ved ked som taka chora lahnem a je mi to fuk 🙂) po tychto zazitkoch ho ani ja neobskakujem ked je chory. A moze sa aj rozliat na kolomaz, poslem ho na pohotovost alebo k lekarke, ked "zomiera", nechce ist a tym to pre mna hasne, ze je teda zdravy.. my mame totiz problem ten, ze donesie chorobu, nevylieci sa, ochorieme vsetci... cize nech ide do roboty.. a cajikuje tam :D Je to protivne ale nie som jeho sluha, ked on sa nepostara o nic.. varim, periem, upratujem.. musi stacit. KEd je mala chora nezdvihne zadok nikdy pomoct, ani ked som ja... zbehne kupit cestou lieky, jedlo.. ale to je vsetko. Ine je ked lezal s krizami seknutymi, zlomenou nohou atd. Pomohla som mu, ale sopliky a kasliky a spol neriesim...je dospely.
A inak chlapi sa na na dve veci :D Mas pravdu 🙂) uz len zo zvyku aby sa bolo s kym doma vadit a podla mudrych kniziek deti maju mat muzsky vzor :D no tento vzor by sa mal skor ci neskor zo sveta stratit, takze nevidim to tak ruzovo ani po tejto stranke :D

ibrunova
27. sep 2016

@atenna S deťmi? Však to bude pre neho len dobre, keď všetci zmiznú, nech odíde sama a deti mu pekne nechá 🙂

0silvia0
27. sep 2016

@linj niektorým chlapom treba hovoriť fakt narovinu. Môj mi vždy hovorí, že on náznaky a narážky nevie rozšifrovávať, ani čítať medzi riadkami, on vždy potrebuje povedať narovinu... Tak komunikujeme narovinu. Ale zas čo sa týka chorôb, on nie je fňukací typ, on si všetko poctivo odtrpí a nepotrebuje obskakovať a dokonca je vnímavý, aj výročia si pamätá, aj narodeniny, meniny... ale zasa môj syn je taký fňukací, to neviem kde zobral, takže predpokladám, že výchovou to nebude, takže to bude asi povahou...

saurian
27. sep 2016

niekedy je problem v tom ze chlapovi to jednoducho nedojde ze proste treba pomoct a pod... proste niektorym chlapom to treba povedat narovinu - necitim sa dobre, dnes si netrufam byt sama s detmi, potrebujem s nimi pomoct, potrebujem nakupit, ist si lahnut lebo ledva stojim na nohach a ty sa o nich prosim postaraj"... ano, znie to cudne, ale niektorym to treba skutocne len povedat.
ak to nezaberie, chyba je niekde inde, a skutocne to potom vyzera tak akoby tomu chlapovi na zene nezalezalo... a tam uz treba naozaj zvazovat ze co ak bude situacia tazsia, horsia... co potom.
napr ja som vcera chytila nejaku virozu, chlap sa ma rano spytal ci zvladam hodit do skolky ci nema ist on, podvecer ked prisiel ma poslal si lahnut, komplet deti obriadil, naucil sa so starsim, a ani neviem kedy sli spat. rano ma len zobudil ze ide do prace ze ci sa citim lepsie ci to zvladneme.... kedze sa citim lepsie, tak do prace siel. ked som vstala boli aj nakupene ranajky ci umyte riady... takze asi tak.

evittam
27. sep 2016

@moonlight1210 Perfektne si to napísala. A hlavne s tým "displejom a titulkami" - dobre som sa pobavila - a pravdu máš. 😀 😉

linj
autor
27. sep 2016

@ibrunova Presne tak, keby zobral deti a nechal ma samu, tak ani nemuknem. Ale starat sa o deti v horucke a s bolestou ladvin je fakt narocne.

linj
autor
27. sep 2016

@saurian Ale to je presne ono. Ze ta poslal lahnut, ze sa ta spytal, ci ti je lepsie... Moj sa ma nespyta. Ked poviem, chod a urob to, tak urobi. ale nikdy sam nepovie, ze chod si lahnut, viem, ze ti je zle. Nechal ma cele dni a noci starat sa aj o dieta po tazkej sekcii. Preto som prisla o mlieko, nevladala som. Teakze jedna vec eje, ze urobi ak poviem, ale druha, ze sam sa nikdy neopyta, ako keby ho to ani nezaujimalo.

mariannastancelova
27. sep 2016

@linj u nas taktiez ,ked je chory on tak lezi so soplikom este aj tabletky mu musim podavat 🙂 🙂 ,lebo je velmi chory,ale ked som chora ja tak ani ho nanapadne ci mi netreba pomoct,ale robim to asi tak ze moojko prosim ta urob mi caj je mi uz fakt blbo,este neodmietol,ale sam od seba urcite nie... Mali sme obdobie kedy som robila vsetko vseetko sama,deti ,praca,domacnost..hadky kazdy den ze ja vycerpana unavena robim vsetko a on si neuvedomuje ze by mal vstat a pomoct ,az kym mi nepovedal mojko ak nieco potrebujes rovno mi to povedz,nic mi nenaznacuj ,ziadne omacky ale rovno povedz co treba ..ty a ono to funguje 🙂...ked mu povies mam chut na caj pozera na teba ako teľa,ale ked mu povies urob mi caj prosim vtedy pochopi... udel zeny 🙂 🙂 porozpravaj sa s nim...

maminkasisa
27. sep 2016

ked vies, aky je, tak mu vsetko hovor..... ako malemu detsku.... ja ked som chora, tak si lahnem a tiez poviem, ze to a to treba..... ved ked porobis vsetko okolo domu a deti a potom si lahnes, no sorry, tak aj ja by som si myslela, ze az tak zle na tom nie si..... a ked si chora, nevar, neriad, neper, nechod na nakup... detom a sebe objednaj jedlo a muzik, nech si navari, ked pride z roboty, ked si nebude mat co obliect, asi sa dovtipi, ze Ti je moc zle........ a nabuduce, ked bude chory, tak sa chovaj ako on..... poznas ho, tak sa zariad, mozno zbada.....mozno nie