Na materskú hneď po skončení vysokej školy - za a proti

snezienka12345
13. nov 2016

Zdravim, prosim vas o radu, nazor... so snubencom sme sa nedavno rozpravali kedy asi cca naplanovat prve dietatko. (samozrejme vieme, ze sa neda vsetko naplanovat). Z nasho rozhovoru nam vyslo to, ze by som skoncila VŠ a išla do prace na max. nejaky rok, rok a pol... viac urcite nie.
A potom sme chvilu uvazovali, ci to bude mat nejaky zmysel aby som do prace na tak kratku dobu isla, ci by to nebolo voci zamestnavatelovi nefer, ze ma zauci na nejaku poziciu a ja hned odidem prec. Ci by nebolo lepsie skoncit VS a hned (ak sa podari samozrejme) odist na matersku... Aky je vas nazor ?

janinah
13. nov 2016

Zamestnávateľ ráta s tým,že mladá vydatá žena odíde na MD.Záleží aj kde robíš,napr. mladé lekárky idú na MD väčšinou po atestácii.

mysga
13. nov 2016

Ak nebudeš pracovať, nebudeš mať materskú (čo je 8,5 mesiaca peňazí na úrovni platu) ale len 200 aj dačo eur rodičák. 🙂

iukas
13. nov 2016

@snezienka12345 este si zisti, ako to budes mat s vyskou materskej, ak nebudes pracovat pred materskou, bude to finance ubohe. Osobne by som ti poradila radsej sa zapracovat pred materskou, ak po skonceni materskej budes hladat pracu bez akejkolvek praxe a este s malymi detmi, nebude to ziadna sranda.. Naviac, ak budes mat pracovnu zmluvu, po skonceni materskej ta zamestnavatel musi prijat, takze mas moznost volby

libka1
13. nov 2016

ja by som trochu tej praxe ziskala predsa len pred tou materskou 😉 na zahodenie to nie je a navyse budes mat aj nejaku financnu vyhodu nasledne z toho. dost zalezi od toho aku robis vysku, od toho by som sa odrazila.

pribinak
13. nov 2016

Urcite by som aspon nieco odrobila, aby som mala nejaku prax
Lebo hľadať pracu bez prace a s dietatom je tazke, najmä vo väčších mestách, kde su univerzity a velka konkurencia
Cize za mna, odrob nejake dva roky, aby si mala narok aj na matersku a mozno aj nejake úspory, lebo rodicak je fakt maly prijem a zamával uz s viacerými partnermi

safranka
13. nov 2016

Ja som po VŠ pracovala 1,5 roka, potom som išla na materskú, ak by som išla hneď, nemám tam podľa zákona 270 dní povinného nemocenského poistenia pred pôrodom v predchádzajúcich 2 rokoch, teda nemám nárok na materské, len na rodičovský.

pribinak
13. nov 2016

@pribinak pracu bez praxe

snezienka12345
autor
13. nov 2016

Sesternica isla teraz na matersku. Bola v praci rok a povedala mi, ze sef nebol nadseny jej odchodom..ze iba sa to vztahovo pokazilo praci, a hovorila mi aj, ze bez tej materskej sa zaobidem - predsa ako absolventka po VS nastupny plat nebude nic moc.

evittam
13. nov 2016

@snezienka12345 Pozri, neviem čo čakáš za odpoveď - keď už si sa dávno rozhodla-teda podľa toho či píšeš. Chceš len uistiť v tom, že robíš správne. Tak nechoď do práce keď si myslíš, že sa to tým len pokazí a zaobídeš sa bez nejakého vyššieho príjmu počas MD a hotovo. 😉

tajka1986
13. nov 2016

@snezienka12345 ziskaj prax a potom chod na MD. Nic ti neujde. Zle sa ti bude uchadzat o nejake miesto bez praxe hned po MD. I ked s vyskou,ale takych je...takze by som este riesila karieru na dieta mas cas

mishicca
13. nov 2016

Chod najprv na matersku...ja som to tak tiez spravila hned pi vyske,avsak prax mam celu vysoku som makala a aj teraz na materskej, kvoli tomu,aby som popri materskej mala daco v zivotopise navyse ;) bude ,je,to ubohe z rodicaku, ale ked partner dobre zaraba tak nevahaj.... budes to mat z krku ludovopovedane,urcite je to lepsie ako ked zamestnavatelovi odchadza na matersku,moderny trend, 40-rocna mamicka, bezurazky voci ostatnym mamickam... mladsie mamky sa vieme flexibilne prisposobit ;)

evittam
13. nov 2016

@mishicca Prepáč, ale tá tvoja posledná veta je pekná hlúposť - flexibilita nie je závislá od veku a to nepíšem preto, lebo som staršia a mala som deti vtedy kedy som mala a hlavne kedy som chcela a perfektne si to užívam a rozhodnúť sa znovu tak spravím to isté. 😉

sibalka21
13. nov 2016

No ja by som si urcite najpr zariadila pracu, co to porobila, budes mat asi aj matersku a potom sa mozes vratit naspet do prace... AK nepojdes do prace, nebudes mat ziadnu prax, ani narok na matersku a 200 eur na mesiac je naozaj malo, po MD sa ti tazsie bude hladat praca bez praxe s malym dietatom, kde sa ty budes musiet prisposobovat tak, aby ti vyhovoval aj prac. doba aj staranie sa o babo... Ocividne si mlada, cize na babo mate dost casu

n0mi
13. nov 2016

Zalezi aj na tom aky odbor studujes,ci je v danom obore uplatnenie,volne prac.miesta. Ci na to potrebujes prax na svoj obor atd.
Ja som na vyske/dialkovo, mam dieta aj matersku. Mne osobne pride nezodpovedne sa spoliehat iba na rodicak ci partnera. A myslim ze je rozdiel ked mas matersku 500 alebo rodicak 200. 🙂

pribinak
13. nov 2016

Moze kludne nastať situacia, ze nebudes hned tehotna ako si predstavuješ, stres - štátnice, to berieš tiez v úvahu?

libka1
13. nov 2016

@mishicca flexibility by som s vekom urcite nespajala.

sasa1310
13. nov 2016

@mishicca no isto bude pre svojho budúceho zamestnávateľa ona veľké terno. S dvomi malými deťmi zamestnanec, ktorý v živote nepracoval a bol bez praxe. Vysokoškolský titul, že má? Hm, to má dnes každá druhá...
Podľa mňa je určite lepšie ísť najprv do práce a potom na materskú, už len z toho dôvodu, že sa bude môcť po rodičovskej kam vrátiť.

A 40 ročná mamička, že nie je flexibilnejšia? To si skadiaľ na to prišla? 🙂 Tá je mnohokrát pre zamestnávateľa výhodnejšia ako 30 ročná po materskej, ktorá zasa pôjde na ďalšiu a totál bez praxe

mija22
13. nov 2016

Urcite ist do prace. Nie len z finančného hladiska, ale aj pre tvoju buducnost. Ako bolo spomenuté vyssie, ak pojdes hned po VS nedostanes od statu nic,len úbohý rodicak,z ktoreho sa vyzit neda,hoci tvoj partner bude zarabat. Musel by sakra dobre zarobit. Urcite si zabezpecte vlastne byvanie prv nez pride babatko. Chod do prace, ziskas potrebnu prax. Vobec nehlad na neferovost voci nejakej firme...toto by ma v zivote nenapadlo. Hľadieť na potreby nejakeho podniku, co je voci nemu nefer..lebo kto je nefer je akurat vo vsetkom ten podnik,vzdy to tak bolo, vzdy to tak zial bude. Pocas materskej ti musia drzat miesto, hromadi sa ti dovolenka. A hoci by ta aj hned prepustil ako nepotrebnu, preplatia ti dovolenku a vies z toho vydolovat pripadnu krásnu podporu v nezamestnanosti....alebo hned najst nove zamestnanie. Ale bez praxe a s dietatom alebo dvomi na krku o teba ani nezakopnu

loginexistuje
13. nov 2016

Urcite ist najprv pracovat, ak po skole pojdes hned na MD tak vlastne cast toho co si sa tam naucila stracas..

lepsie je odrobit nieco a potom mas aj materske, ide ti prax... a mas vacsiu sancu sa tam vratit po MD alebo si najst nieco ine..

katriona1
13. nov 2016

já se taky přikláním k názoru jít nejdřív do práce a získat nárok na mateřskou, má to více výhod, můžeš tak pracovat až do porodu a mít příjem nebo pobírat placenou PN, ale hned po VŠ budeš ty měsíce před porodem doma zadarmo takže celá finanční zátěž bude jenom na partnerovi, to by se mně nelíbilo
když budeš chtít mít hned druhé dítě tak jako stále zaměstnaná budeš mít nárok na další mateřskou a mezi první a druhou mateřskou můžeš klidně dát první dítě do jeslí a na nějakou dobu zase jít pracovat, když budeš stále zaměstnaná je to jenom na tobě kdy se budeš chtít vrátit do práce 🙂 jinak budeš sedět doma 4-5 let na rodičáku za 200€ pokud teda nemáš možnost pracovat i z domu
a mateřská se cca rovná předchozí čisté mzdě, takže pokud tvůj nástuvní plat nebude za minimální mzdu tak to určitě není zanedbatelný rozdíl
ale tak vždy to záleží na tom jaké máte finanční možnosti, mám kamarádku, která se vdávala ještě na výšce, v posledním ročníku porodila první dceru a dnes je jí 33 let a stále je doma na mateřské, zatím nikdy nepracovala a mají postavený dům, auto, nevypadá to že by jim něco chybělo, takže každý at se zařídí podle svojich možností 🙂

sue
13. nov 2016

Neviem si predstaviť zamestnať 30r.ženu ktorá nikdy nerobila a má za sebou len dve materské...nech by akokoľvek chcela, s dvomi malými deťmi a nulovými pracovnými návykmi,nulovou praxou,len s požiadavkami na akceptovanie prázdnin,očr a podobne by pre mňa ako zamestnávateľa nemala žiadnu hodnotu 😞

mrkvicka060
13. nov 2016

@snezienka12345 no moja, to myslis vazne, tu vetu, ze bez tej materskej sa zaobides, lebo nastupny plat nebude aj tak nic moc? Ty chod pekne robit, este si ocividne mlada na tak vazne rozhodnutie, akym je mat dieta.... prepac, ale nemam slov.. lebo takto rozmysla dieta, ktore sa doteraz nemuselo vobec o financie starat, lebo vsetko padlo z neba... nechcem ta urazit naozaj, ale to ako mozes takto uvazovat? Uz len z ucty k snubencovi, aby ste to mali co najlahasie z financneho hladiska, a nie uz dopredu kaslat na to, a nechat vsetko na nom...a nie len cez matersku, ale aj do buducna. Bez praxe po materskej to nebude najlahsie si najst pracu.. ked si dva roky odrobis pred materskou, po nej nemusis riesit, lebo pracu budes mat a to je velke plus... ja som po vyske robila akurat nieco cez dva roky, kym som isla na matersku a teda, tu matersku som mala velmi slusnu. Som velmi rada, ze sme to tak urobili...

tetapetra
13. nov 2016

@mishicca chcela by som vediet v com si flexibilnejsia

loginexistuje
13. nov 2016

flexibilnejsia je ta co ma prax ... zeny matky po 35 ke sa vedia skor vratit do prace, ak to zamestnavatel umoznuje pracuju z domu atd.. zena po tridsiatke bez praxe taku moznost vacsinou nema

snezienka12345
autor
13. nov 2016

@mrkvicka060 ta veta nebola z mojej hlavy, ale z hlavy mojej sesternice ktora ma 30 a teraz prve dieta. Povedala mi, ze ta jej materska ich rodinu vobec nespasi, ze ak ma muz dobry prijem tak to je hlavne. Ze tu jej matersku mali fakt len tak na prilepsenie do rozpoctu a ze ona na mojom mieste by vobec nevahala a vykaslala sa ist po skole do prace iba kvoli par euram na prilepsenie. A ze o robotu sa bat nemusim, ze vsade strasia ze roboty nie je a ze ju nezozeniem.

mrkvicka060
13. nov 2016

@snezienka12345 no neviem aku ma profesiu. Ale uz len keby dostanem 400 namiesto 200 tak sa mi to oplati. Ale neviem, z akych pomerov pochazate vy. Ja som nastastie typ cloveka, co ma dostatocnu hrdost na to, aby som sa nespoliehala na priatela, ze ved naco pojdem robit, on zaraba dost. Aj dost zarabal, ale chcela som aktivne do rozpoctu prispievat aj ja, nie len sa viezt po prude... mozno ale vy pochadzate z pomerov, kde financie vobec riesit nemusis... v tom pripade ale nerozumiem, preco si takuto temu zalozila, ked ti to moze byt sum a fuk...

snezienka12345
autor
13. nov 2016

@mrkvicka060 chcela som pocut viac nazorov 🙂 a dakujem aj za ten tvoj 🙂

evittam
13. nov 2016

@snezienka12345 Tu nejde len o tie financie a o tú materskú - ale ako ti tu už bolo napísané - si myslíš, že pre zamestnávateľa budeš "terno" cca okolo 30-siatky s dvoma malými deťmi a bez akejkoľvek praxe? Určite nie. Ale to je na každom z nás ako si to zariadi a na čo sa cíti. Pozri - ako som ti už napísala - z tvojich príspevkov je viac než jasné, že ty už si rozhodnutá a chceš dieťa a zostať na MD - tak to tak sprav a nepýtaj si povolenie od nás - my ti ho určite nedáme.....
Len tu po pár mesiacoch - ak sa vám zadarí - nezakladaj diskusie typu - "aký je v tomto štáte na prd systém, že budúcej VŠ vzdelanej mamičke nedá nič iné len biedny rodičovský príspevok".... 😅

sue
13. nov 2016

@snezienka12345 a čo budeš robiť ako 30.ka bez praxe s dvomi malými deťmi?

To máš tak bohatého a verného snúbenca že ťa bude živiť ešte aspoň 6.rokov? Btw on pracuje? Byt máte?

evittam
13. nov 2016

@tetapetra No v tom, že je mladá, krásna, úspešná a vysokoškolsky vzdelaná - booože, také super. A my ostatné nad 35 sme pre ňu "staré a neúspešné" a ešte k tomu s deťmi na krku a neflexibilné. Som sa inak pobavila... 😀 😀 😀
@loginexistuje Asi tak nejak - ja nechápem mladé 20-ročné "žaby" prečo si myslia, že ženy po 35ťke sú už "na odpis" - ale my sme si to asi tiež mysleli - či? 😀 😉
Ja som mladá, krásna, úspešná a k tomu mám 20 ročnú prax a flexibility na rozdávanie a super rodinu. 😝