Myslíte, že máme v domácnosti spravodlivo podelené financie?

anjika44
18. sep 2019

Ja som ZŤP, dostávam ID, plus rodičovský príspevok, plus niečo na dohodu mám, takže dostanem okolo 500 euro mesačne, lieky, vitamíny, potraviny a drogériu /pokiaľ to nie je veľmi ťažké/, kupujem väčšinou ja, máme pokazenú práčku, platila som aj opravu a dva razy práčovňu, spolu ma to vyšlo 55 euro. Nájomné platí manžel aj školku, tá vychádza 55 euro mesačne, súkromná stála 400 euro minulý školský rok. Plat má netto približne 1200. Myslíte si, že mi má prispievať na domácnosť, alebo ja mám ešte niečo dávať na nájomné?

wieruska1
18. sep 2019

@anjika44 myslim si ze uz polozenie tej otazky nie je v poriadku. Manzelia- rodina ako jedna bunka by mala mat rovnaky zivotny standard. Mas ho rovnaky ako muz?

simsalabim
18. sep 2019

@anjika44 hm niekedy sa nestacim cudovat, ked zeny pisu o prispievani ci neprispievani... My to mame zariadene tak, ze vsetky peniaze idu na 1 ucet, odkial idu vsetky inkasa a trvale platby, odkial idu kazdy mesiac peniaze na setriaci poducet (na opravy, dovolenky, necakane vydavky) a odkial sa nakupuje. Urcita suma (rovnaka) odchadza este na 2 dalsie ucty - to je nase “vreckove”, ktore si kazdy minie ako uzname za vhodne. Hospodarime spolocne, okrem “vreckoveho” su vsetky peniaze spolocne. Este pred manzelstvom sme prebrali vsetky vydavky aj prijmy, tomu prisposobili nas zivotny styl a hospodarime spolocne. Manzel mi nikdy nevykrical, ze vela minam alebo “malo prispievam”. K tvojej otazke - sadla by som si s manzelom a prebrala prijmy aj vydavky... logicky aby kazdemu ostalo rovnako na zaluby, ucty boli zaplatene a aby rodina financne netrpela.

vierka0508
18. sep 2019

Toto ja nepochopim, ved ste manzelia, preco nemate spolocne financie? Vsak sa poplatia povinne vydavky a co ostane, bud odlozite, alebo si kupite/miniete na to co kto potrebuje (oblecenie, zabava...)🤦

veronikaszabova
18. sep 2019

nie MOJE,TVOJE... NAŠE!
Nikdy nepochopim toto delenie penazi.

maminuska
18. sep 2019

@anjika44 vy ani nie ste manželia ale partneri ktoré majú spolu dieťa a majú rozrátané výdavky. Takto manželstvo myslené zákonom nebolo .
Ja som v prvom manželstve zarábala viac ako manžel , ale peniaze išli na spoločný účet a odtiaľ sa všetko platilo . Obidvaja sme videli do účtu .

sissy27
18. sep 2019

@anjika44 načo ste sa brali, keď hospodárite každý sám za seba? 😕 veď o tom predsa manželstvo je (z hľadiska financií), že máte mesačne 1700€ ako rodina a z toho treba poplatiť spoločné bývanie, stravovanie, cestovanie, dieťa je tiež spoločné... čo sa týka tvojich liekov a vitamínov - hádam manželovi nie je ľahostajný tvoj zdravotný stav, tak nemá problém ti lieky zaplatiť.

lula313
18. sep 2019

Ako my s mužom fungujeme tiež na oddelených účtoch, ale v zivote som mu nedala na nájomné a to bývam u neho 12 rokov, ani som mu neodovzdavala rodicovsky. Drogeriu kupujem väčšinou ja, ale potraviny, čo je najväčšia položka, kupujeme tak, kto je práve v obchode, restiky teraz plati muz, ale keď som pracovala, tak sme sa striedali, dietatu väčšinu veci kupujem zase ja.. z tvojho opisu mi to príde, že ty minieš skoro všetko na Vas a jemu zostava 1000ka. Aby tento model fungoval, mala by tam byt nejaká miera spravodlivosti..

fokuska
18. sep 2019

@anjika44 Toto si uz riesila a ak sa dobre pamatam, tak nie raz. Uz vtedy ti kazda napisala, ze to nie je v poriadku, ze to je cele zvlastne fungovanie.
Ma vyznam zakladat znovu rovnaku diskusiu?

albiva
18. sep 2019

@anjika44 Ahoj. Ťažko poradiť na základe toho, čo si napísala. Možno ti pomôže, keď ti napíšem, ako to riešime my. Máme tiež oddelené účty + jeden spoločný. Už úplne na začiatku sme si určili, čo bude kto platiť, aby to bolo cca 50/50. Tak odhadom sme si povedali, koľko chce každý mesačne len tak pre seba. Keďže jeden z nás má plat o dosť vyšší, tak na spoločný účet posiela peniaze, ktoré sa šetria. Na dovolenku, na nejaké neočakávané výdavky atď. Napríklad teraz, keď som na RD, čerpám z toho spoločného účtu. A funguje nám to takto už dlho.

janinah
18. sep 2019

U nás je to netypicky. gazdujem s mojim,manželovým a firemným účtom,on si raz za čas pozrie ako stojíme finančne,do môjho účtu nevidí,raz za 20 rokov sa opýtal kolko na ňom je.Ešte sme neskrachovali😉
Ale u vás by som poradila spisovať presne výdavky aspon 3 mesiace+ kto čo poplatil a potom si sadnúť s popozerať ako to vychádza .

anjika44
autor
18. sep 2019

@fokuska Kedy som sa to pýtala?

fokuska
18. sep 2019

@anjika44 Neviem presne kedy, bola to presne otazka na styl, ze kolko vam muzi prispievaju na domacnost a ze ci by si ty mala prispievat na najomne.

anjika44
autor
18. sep 2019

Naozaj? To som už aj zabudla.

deti95060810
18. sep 2019

tak v tomto smere mám ja doma poklad...mm mi dáva celú výplatu - možno celú ale tých 1000 e pošle na účet a viac sa nestará....
Samozrejme že tvoj tĺĺĺĺk by ti mal niečo dávať....

majkeel
18. sep 2019

Spolocny ucet funguje najlepsie. ... ak nan manzel prispieva vyrazne vacsou sumou.
V opacnom pripade sa prechadza na hospodarenie s dvomi uctami. 🙂
Ak si ZTP, preco neskusis robit nieco s financiami - forex, cenne papiere,... pomaly si to nastudujes, robis doma, kolko chces, ako chces a si sebestacna.

sapetka
18. sep 2019

Ako fakt taketo manzelstva existuju? To su skreckovske manzelstva pre mna kde jeden druhemu vyuctuvava kolko zaplatil a kolko druhy musi doplatit🤦‍♀️🤦‍♀️

pivonka6
18. sep 2019

@majkeel koľko si už zarobil na Forexe, alebo cenných papieroch? Sú to všetko rizikové investície.

osky
18. sep 2019

My mame jeden ucet,jednu kartu .
Neviem si predstavit,ze by som si ja hrkala so svojimi a muz s jeho peniazmi.nemali by sme prehlad o vzajomnych prijimoch...hm.
Manzelstvo je predovsetkym.o laske a dovere.
Nakupovat chodime zväcsa spolu a ak nie,ten druhy vzdy vie ,kde kolko penazi skoncilo...
Koncom tyzdna napr.vysypeme obaja penazenky,zratame kolko je doma v hotovosti,podelime sa🤗
Ak je malo,ideme dake vybrat,aby ani jeden nebol naprazdno.
Vsetko takto zdielame spolu.
Ved aky zmysel by malo robit to inak?🤔

majkeel
18. sep 2019

@pivonka6 Trading je ako firma, kupujes, predavas, akurat nemas naklady na sklad, ani zamestnancov.
Forex? Ak obchodujes na paku a pozicane peniaze, je to riziko, ze prides o ucet, hned ako par krat pojde trh proti tebe. preto 80% ludi skonci na forexe v strate. Ale ak kupis silne volatilnu menu s vlastnym vkladom bez marginu a paky napr. oslabenu GBP a vies, ze po vyrieseni brexitu velmi isto posilni na povodnu uroven, tak sa jej drzis a vlnis. GBP oslabi, kupis, o par dni, ci este v ten den den posilni, predas. Je to opatrne obchodovanie s relativne prijatelnym rizikom.
Medzitym na margin obchodujes. Priklad: Po nejakom tweete, sprave spadnu prudsie akcie. Kupis silnu akciu - Microsoft, Apple,... Ak Apple spadne z 225 na 200, tak mozes kupit a vies, ze minimalne kym dojde znova naspat k 215, je to relativne bezpecna a ista investicia do najlepsich firiem na svete. A vlnis, akcia behom dna rastie a klesa. Dole kupis, hore predas, dole zase kupis,... a zbieras drobne vynosy po 10-40 usd. Hore vystupit a pockat na dalsiu vlnu. Nakupovat iba pri silnom poklese, ked bude vidiet, ze pokles skoncil a zacina zase rast.
Kym Trump chce vyhrat druhe volby, urobi vsetko preto, aby burzy boli a sli vysoko. Pripadne kupovat hlavne dividendove akcie, ak klesne trh, beries dividendu a cakas na navrat ...
Ked Trump buduci rok vyhra/prehra, vtedy treba byt opatrny a nacas sa stiahnut. Pri prehre pojdu trhy nadol a pri vyhre ich uz nebude drzat za kazdu cenu hore. Je obchodnik, bude mu vyhovovat mensi pad, aby zarobil a v polke vlady zase vyzenie trhy nahor.
Pripadne opcie, tie sa daju obchodovat s malymi sumami, ale tam treba vela sa vzdelavat a rozmyslat.
To sa da robit len, ak ma clovek cas a trpezlivost to sledovat. A vela studovat, citat ekonomicke veci, analyzy, snazit sa analyzovat grafy, informacie,... Ale urcite jednoduchsie je sa napojit na spolocny ucet, ako sam nieco tvorit, ucit sa, skusat aj za cenu padu, zase vstat ... ;)

lilianocka2016
18. sep 2019

Manzel dáva všetky peniaze mne 😉😉

wikisara
19. sep 2019

Podľa mňa by mala byť kasa spoločná a neviem prečo podaktorí rozdeľujú veci a platby tak, čo kto zaplatí.... Potom vznikajú podľa mňa len zbytočné rozbroje

pivonka6
20. sep 2019

@majkeel Ďakujem za odpoveď, ani nečítam, stačí čo viem od fundovaného človeka.

elviku11
20. sep 2019

@anjika44 nerozumiem tvojej otázke či máš prispievať na nájomné. Ty si podnajomnicka u vlastného muža?

evabb35
11. nov 2019

@anjika44 Na písomnú žiadosť poberateľa dôchodku môže Sociálna poisťovňa posielať jeho peniaze na účet manžela alebo manželky v banke. S týmto spôsobom poukazovania dávky však musí manžel alebo manželka súhlasiť. V prípade žiadosti o poukazovanie dôchodku na účet manžela (manželky) žiadosť je možné podať na tlačive Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet manžela (manželky) dôchodcu, ktoré vypĺňa poberateľ dôchodku, alebo žiadateľ o dôchodok. Súhlas musí vyjadriť nielen ten dôchodca, ktorému dôchodok patrí, ale aj ten, na účet ktorého ich bude Sociálna poisťovňa posielať. Súhlas vyjadrujú obaja vlastnoručným podpisom.

Tlačivá sú dostupné v každej banke, v ústredí a v každej pobočke Sociálnej poisťovne a na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.

Pri spoločnom účte manželov si okrem výhod treba uvedomiť aj riziká. Pri viacerých exekúciách môže exekútor zablokovať účet a ani jeden z manželov sa k svojím peniazom nedostane. Ak zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje. Pozostalý manžel/manželka si musí otvoriť svoj vlastný účet a súčasne požiadať Sociálnu poisťovňu o poukazovanie dôchodku na nový účet. Môže tak urobiť na tlačive „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“. Zmenu v poukazovaní dôchodku nie je možné vykonať ihneď, najneskôr však od tretej splátky dôchodku po doručení žiadosti do Sociálnej poisťovne.

lucinkaboz
6. júl 2023

@veronikaszabova tak by mal ale premýšľať aj muz