Muž nechce ísť do Nemecka

lenuska9999
12. jún 2020

Ahojte baby. Moja mamka žije dlhodobo v Nemecku a asi 3 roky som tam žila aj ja. Robila som Ausbildung ( forma školy ) ako sestrička u obvodnej doktorky. No nedokončila som to a vrátila sa na Slovensko. Tak som si našla svojho priateľa a máme spolu malého syna. Teraz som dostala ponuku sa vrátiť do Nemecka a dokončiť si to Ausbildung. ( Aby ste boli v obraze funguje to tak, že ste 3 -4 dní v týždni v zamestnaní a 1-2 dní v týždni v škole a dostávate za to nejakých 800 eur v cistom). Priatelovi by som vedela nájsť prácu za takých cca 1500 v cistom. Malého by som tam dala do jasli. Keďže som kvazy slobodná matka a robila by som Ausbildung, je reálne, že by mi tie jasle preplatil štát. Plus prídavky na dieťa sú tam vyše 200 eur. Na začiatku by sme mohli žiť u mojej mamky a popri Tom si hľadať vlastný byt.podla mňa je to skvelá šanca , lebo si môžme tam plno peňazí naetrit a ja by som mala dokončené vzdelanie. Tu na sk mám maturitu. No priateľ ísť nechce. Povedal, že kvôli mne pôjde, ale veľmi sa mu nechce a každý deň pre to len dudre. Čo siyslite, mám ho do toho tlačiť, alebo ostať tu na sk ? Ide mi hlavne aj o to, že by sa tam náš syn mal lepšie,ak tam mamu , ktorá by nám pomohla a mohli by sme si dovoliť isté veci..

stanusenka
12. jún 2020

@lenuska9999 ja si myslím, že by ste si tam len polepšili 🤗

karolinakr
12. jún 2020

No úrčite, nikdy!! Teraz by frajerove nároky šli bokom, toto je životna šanca a kvoli chlapovi premrhať. Ja som tak prepasla najlepšie časy v UK, ked bola libra ešte 70Sk a bucham si hlavu každy deň..
Fakt v tomto by som sa nanho neohliadala, aj on si prilepši, chod na yo takticky ukaž mu auto vysnívane, čo si bude mócť kúpiť potom

ovaaa
12. jún 2020

Pokial neskusite neviete, stale sa mozete vratit domov ak to nebude k spojnosti. Ine je len si zarobit a ine usadit sa, to sa mozete rozhodnut aj neskor.Je tazke odist od rodiny, priatelov, domaceho prostredia ale zase ty sa vratis do Nemecka, kde to poznas a to je velka vyhoda...rozhodne by som isla.

kiki68
12. jún 2020

Urcite trvat na svojom, ze vzdelanie pojdes dokoncit. Lebo inak si to studovala zbytocne. O moznostiach pre dieta ani nehovorim.

srandujete
12. jún 2020

este si na Slovensku??? 😲 ak ano, tak uprimnu sustrast . . 😔 a Tvoj ked Ta miluje, nie je co riesit .. .😉

mirkaz156
12. jún 2020

Vy choďte a on nech sa teda zariadi. Ak vás ľúbiť pôjde s vami. Ale samozrejme nechať ,,zadné vrátka,, otvorené že ak sa vám tam nebude páčiť a dokončíš si to štúdium že sa môžte vrátiť na sk. Alebo dať dohodu napr. že to tam doštuduješ a potom sa uvidí či sa vám tam zapáči alebo sa vrátite. A možno sa vám tam medzitým fakt zapáči a z neho opadne ten stres okolo toho a zabýva sa tam tiež. Toto nikdy nevieš dopredu ale skúsila by som nejakú dohodu alebo kompromis 🤷

jankaovecka
12. jún 2020

Ist! A hned! Mysli na maleho, na jeho buducnost! Priatel musi ist dobrovolne nasilu😀

evalea
12. jún 2020

Určite choďte sestra tam žije 2O rokov a už by sa nevrátila majú iné možnosti či už v škole zdravotníctve celkovo veď ste tam zila tak viete ja by som išla určite a mate tam už určite zázemie maminu tak nejdete naslepo

tenerifka
12. jún 2020

Povedz mu, ze si uz rozhodnuta, bude to pre vas teraz to najlepsie, mate tam.pomoc a ak nieco, vzdy sa mozete vratit

alexandra2010
12. jún 2020

u nas chcel ist muz, ja menej. Ale isla som. Najlepsie rozhodnutie v mojom zivote. Uz sa nechcem vratit a zit na SVK.

luccija
12. jún 2020

@lenuska9999 ísť aj, keď sama so synom nepremrhaj takú sancu

srandujete
12. jún 2020

ludia, mam pocit, ze najradsej by sme vsetci zdrhli z tejto posr. . republiky .😀 a ti, co maju moznost, rozmyslaju. .🙂

777januska777
12. jún 2020

Aj keď ti tu všetci radia ísť, ja tvojho priateľa chápem. Ja milujem Slovensko a nechcela by som odísť. To že si myslíš, žeby ste sa tam mali veľmi dobre a oveľa lepšie ako na Slovensku je často len vysnívaná predstava (nemusí to byť váš prípad). Život v zahraničí je ťažký, keďže človek žije v úplne inej mentalite. Pre dospelého človeka to môže byť veľmi náročné hlavne psychicky, začínať odznova. Hľadať nových kamarátov, nové známosti. Skúsiť to, ale môžete a uvidíte.

srandujete
12. jún 2020

@777januska777 ma tam mamu, dieta babku . . a co take super je na Slovensku?

srandujete
12. jún 2020

@777januska777 25,-eur pridavok na dieta? .. 😂

lenuska9999
autor
12. jún 2020

Ako ja osobne si myslím, že keby mu prišla prvá výplata na účet hneď by sa mu tam zapáčilo. Tu robí v gastronómii v prevádzke v ktorej je v lete 45 stupňov, jeho šéf zakazal zapínať klímu, robí hocikedy aj 18 hodín v kuse, berie mu tringelty a zmluvu na postavenú na polovičný úväzok a nemôžeme si vziať ani hypotéku na dom. To by si v Nemecku zamestnávateľ nikdy nemohol dovoliť toto. Ako viem, že je to ťažké odísť, mne osobne sa tam vtedy tiež nepacilo, ale už sme predsa rodina a bude tam mať nás. Kamarátov si môže predsa vždy nájsť. Ponúkala som mu aj možnosť, že môže vziať s nami jeho o 3 roky mladšieho brata, že nájdem robotu aj jemu a nebude tam sám..lebo si myslím, že kameň úrazu je v Tom, že by si tam nemal s kým vyjsť vonku. A mne strašne vadí tá mentalita na Slovensku, každý deň po robote chodiť na pivo a na všetko pindat. Lebo jeho mama si rada vypije, jeho otcim si rád vypije, môj otec to isté, jeho známy.. chcem mu ukázať, že život je úplne o niečom inom a tie možnosti , ktore by sme tam mali tú v živote mať nebudeme.

777januska777
12. jún 2020

@srandujete ona tam má, jej partner nie. On má celú rodinu predpokladám na Slovensku. Žeby všetko? Všade je niečo zle a niečo dobré a Slovensko nie je výnimkou. Keď už spomínaš prídavok, tak napríklad na Slovensku je 3 ročná rodičovská platená a to nemáš nikde na svete. Všade musíš deťom riešiť opatrovateľku alebo jasle a hop do roboty. To že to nie je nejaká horibilna suma nevadí, ale aspoň niečo v tom úžasnom zahraničí nedostaneš nič. Alebo zdravotné poistenie je väčšinou také vysoké, že si ho niektorí ani neplatia. A ešte veľa iných vecí. A väčšina ľudí čo tam odíde akože za lepším životom, tam musí pracovať v podradnych robotach a mať minimálne 2 roboty aby aspoň ako tak vyzili (nevravím o všetkých, niektorí sa zamestnajú aj celkom dobre). A potom takíto zahraniční Slováci prídu na Slovensko k zubárovi, lebo však v zahraničí nemajú nato. Asi taká je realita väčšiny zahraničných slovákov.

janage
12. jún 2020

@777januska777 ale ona ma sancu si tam dokoncit vzdelanie a robit kvalifikovanu pracu. Nejde tam robit upratovacku.Uz len pre to ukoncenie vzdelania by som isla.

danieli
12. jún 2020

Urcite chod, sama ci s nim, chod a uzivaj si zivot, tvoje dieta sa ako bonus nauci bez namahy plynulo cudzi jazyk a prajem ti vsetko dobre s maminou to date a priatel sa hadam prida, si uzasna a sikovna mamina

lenuska9999
autor
12. jún 2020

@777januska777 ja som bola v Nemecku u zubára 3 krát , z toho raz mu robili zuby v narkoze a neplatila som nikdy nič. Fakt je, že tam poisťovňa prepláca oveľa viac veci ako u nás na Slovensku. A tí ktorí tam odišli za lepším životom a musia mať 2 práce .. hmm. Keď odídete pracovať za slovenskú agentúru a dostanete menej ako je tam minimálna mzda je to možné.. ja už ale viem ako to tam funguje

daganov
12. jún 2020

@777januska777 vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody. Ja by som zo Slovenska uz tiez neodisla, ale na jej mieste by som isla urcite. A ze on ma rodinu na Slovensku? Ved Nemecko nie je koniec sveta. My sme mali rodinu 6000 km a vsetci sme to prezili

777januska777
12. jún 2020

@janage veď ja chápem, ale ja to beriem z jeho pohľadu. A tiež bývať u svokry nemusí byť veľmi super 😀 ale veď kľudne nech to vyskúšajú, lebo možno by po čase mohli nadávať, ak by to nevyskúšali.

srandujete
12. jún 2020

@777januska777 ale pytala sa ona, tak odpovedame jej . . . 😉 ked sa bude pytat on, ci ma odist, odpovieme aj jemu .. . 😂 😂 😂

srandujete
12. jún 2020

@777januska777 a vlastne aj on povedal, ze kvoli nej pojde, tak to bude asi OK 🙂

sissy27
12. jún 2020

@lenuska9999 choďte. Čo ho tu drží? Na hovno robota za minimálku alebo bývanie v podnájme a splácanie cudzej hypotéky? Ak len to pivo po robote, tak to si môže dať aj v DE. A nakoniec - vrátiť sa môže kedykoľvek 🤷‍♀️

otazka1
12. jún 2020

Ak ma tuna taku pracu aku ma, urcite ho skus prehovorit.. Pretoze ak sa rozhodnete vratit, ak by to proste z nejakeho dovodu nešlo, taku "lukrativitku" v akej pracuje teraz, si najde do tyzdna. Skus to ako argument pouzit, nema tu nejaky super job, kvoli ktoremu by sa tu mal drzat. Chapem ho, niektorí ludia beru zmenu tazko, nechce sa im do toho. Ale asi neobanujete nakoniec 😊

777januska777
12. jún 2020

@lenuska9999 no veď ano prepláca, ale aj zdravotné poistenie stojí viac ako na Slovensku a veľa ľudí si ho hlavne z toho dôvodu nemôže dovoliť. Ale veď uvidíte ako. Ja ti vravím, len pohľad tvojho partnera a že ho chápem. Lebo pre niekoho to možno je výzva začať od znova, ale niekto je rád v tom čo už má a veľmi nerád začína odznova. A tiež nie každý je taký spoločenský aby si zas hľadal nových priateľov. Ja chápem jeho strach ale zas chápem aj teba a verím, že je to preležitost.

777januska777
12. jún 2020

@srandujete veď áno nech ide, ale chcem jej vysvetliť aj jeho pohľad a to, že prečo ma z toho pravdepodobne strach

f333
12. jún 2020

@lenuska9999 musim ta upozornit na to/mama ti nepovedla?/ ze naklady na zivot v De su omnoho vyssie ako na SK..Takze ten plat co si uviedla u tvojho ´priatela´ ze by v cistom dostaval je velmi nizky prijem na pomery v De,,Ak by ste chceli zit v dobrej stvrti/zalezi od spol.krajiny/ tak na byvanie potrebujete omnoho väcsiu sumu ako by zarobil priatel.. a to nemas este energie, dobru zdr.starostlivost, Najlepsie ako privat pacient,co musi platit sama püoistku vysoku/ jedlo/niektore plozky potravin ako kvalitne mäso su drahe/, volno casove aktivity, benzim , dan od auta ,poistka..,oblecenie...dobra skola... skolka ci jasle .aby neboli v zlej pristahovaleckej stvrti..
ANo,je tam pridavok na dieta omnoho vyssis ako na sk.ale aj naklady na dieta/ak mu chces poskytnut kvalitny zivot,su vysoke....
Takze treba aby si realne zvazila,aky prijem by ste realne spolu mali,aku zivotnu uroven by si chcela mat a mozes tam realne mat....
Nemozes porovnavat sk a De ani co sa tyka platu ani nakladov .. pretoze tie naklady potom odrazaju to,aku ziv.uroven by si mala na sk z daneho prijmu a v De z daneho prijmu,....

srandujete
12. jún 2020

@777januska777 laska aj hory prenasa . ❤ jeho konkretne do Nemecka 😀