Muž mi oznámil, že jeho mama mi príde pomáhať po pôrode

11. sep 2024

Môj muž mi len oznámil ako hotovú vec že jeho mama príde pomáhať po pôrode LEBO ONA CHCE … nikto sa ma neopytal či to chcem aj ja , ani svokra ani môj muž … dusim v sebe strašný hnev lebo sa s ním nechcem pohádať ako toto vyriešiť ? Porazí ma skôr ako porodim
Včera to spomenul len tak medzi rečou že “potom príde aj moja mama lebo ti chce pomôcť a teší sa nato”
A kde je otázka či o to stojím a či to aj mne vyhovuje? Ani neviem na koho sa hnevať viac , čo mám robiť poraďte 😪

petamich
11. sep 2024

Jasne mojko pokojne moze, dohodneme potom kedy presne podla stavu po porode, narocnosti zotavovania sa, rozbehnutiu kojenia (ak kojit chces), ked si najdeme aky taky rytmus my traja, tak aj jedna aj druha mama su tu vitane ale zatial skusme nic nedohadovat, ked este neviem ako a co bude.

Asi takto by som to politicky korektne a nech sa zbytocne nehadam 🙂

anjelicek26
11. sep 2024

Hovorila si vlastne zo svokrou? Zajtra jej zavolaj, spytaj sa, co vobec planuje a ci sa ta "hodla" aj opytat aku pomoc vlastne chces a potrebujes... a nechaj tam dlhsiu pauzu na "pochopenie" problemu...

Mozno to vobec nie je zle, ako si to predstavujes, byva svokra nedaleko? Ak a no, dojst na dve-tri hodiny, popratat, navarit ti obed, hodinu pokocikovat aby si si pospala a zasa sa vypari - fajn. Ak sa k vam hodla nastahovat - no way... nepotrebujes dalsiu osobu, o ktoru sa mas starat navyse... proste je pomoc a starost... mne vtedy dosla sestra ked sa narodila prva dcera a dodnes som jej vdacna, vlastne ma vytiahla komplet s poporodnej depky... pomohla s malou, porobila doma, mala som s kym pokecat.. zavisi, aky mas zo svokrou vztah...

colsami
11. sep 2024

V pokoji - povedz mu cim skor ze "Jozo po porode si zelam aby sme boli niekolko tyzdnov sami len my s babom ako rodina".
Nememu decku ani vlastna mat nerozumie - mozno si myslia ze za to budes vdacna. Takze ak povies, mozno to pochopia spravne a nebude z toho nijaka rodinna drama, neboj sa.

A ano, sice to niekomu moze pomoct, ale ja po porode, unavena ubolena, najradsej chodiaca po byte "na holo" som ako posledne chcela doma hocikoho mimo muza. Nepotrebovala som inu pomoc ako svaty pokoj, a navstevy max 1-2hodinkove 😃

mabenn
11. sep 2024

otvorena komunikacia s muzom uz mala byt pred otehotnenim norma, ak nebola, tak mas naozaj ze poslednu chvilu na to, aby sa dalej taketo situacie, ze ty mlcis pre pokoj neopakovali a nevyhrocovali, co pri malom dietati bude caste a intenzivne

sisa_s
11. sep 2024

Ja sa vzdy cudujem tymto temam...zdvihla by som len obocie a muz by vedel, ze takyto napad mu neprejde 😀 mala si mu to hned vcera vysvetlit, nie byt ticho a zakladat temu na internete a on asi ani netusi, ze sa ti to nepaci

mikadooo
11. sep 2024

Treba mužovi povedať, že nech poprosí mamu, aby zatiaľ nechodila, že dáte vedieť, keď budete potrebovať pomoc a vopred ďakujete za ochotu 🤷. Dusiť v sebe hnev je to najhoršie čo môžeš robiť.

evkaa23
11. sep 2024

Jooj, nebuď nahnevaná. Svokra to určite myslí dobre. Ešte nevieš aké budeš mať bábo, ak to bude malý nespavec,tak budeš veľmi rada, že máš niekoho kto ti pomôže. Totiž nie každé dieťa vkuse spí. Ja som sa pri mojej malej nemala ani kedy v klude najesť a napiť. A o sprche som mohla len snívať. Taktiež mi veľmi chýbal spánok. Takže pomoc by som veľmi privítala.

h2
11. sep 2024

Prečo v sebe dusíš hnev? Prečo mužovi normálne nepovieš, že to tak nechceš? Veď sa preto nemusíte pohádať. Tak, ako ti on oznámil, že jeho mama príde, mu ty oznám, že nepríde, že to nechceš a nepotrebuješ. Slušne, normálne, bez hádky a nervov.

jomarch
11. sep 2024

normalne mi to dvihlo tlak. narovinu mu treba povedat, ze on nieco chce, svokra nieco chce, ale AJ TY NIECO CHCES. a ze takto sa to neriesi. neviem nakolko tvoj muz chape co vsetko obnasa tehotenstvo, porod a obdobie po nom a cim vsetkym si ty prejdes...pride mi , ze to velmi nepobera. sadnut si s nim a vysvetlit. drzim ti palce.

zetorka
11. sep 2024

keby mozem, zavolala by som ju. ako hrdinka som bola doma cele dni sama lebo muz chodil do roboty. bola dom ubolena a nevyspata a musela sim fungovat. ale ja mam super svokry. aj mama by mi pomohla keby som si pytala pomoc.

loliki
11. sep 2024

Vôbec sa nehnevaj a na nikoho. Chápem, že si tehotná, hormóny, a teraz si extrémne dotknutá, lebo to vidíš cez čierne okuliare, že teba sa nikto neopýtal. Čo tak zostať nad vecou a vedieť sa vcítiť aj do pozície iných, AK to isté vyžaduješ od svokry a od manžela, prípadne od celého ľudstva? Tvoja svokra už mladou mamičkou bola, prešla tým a vie, čo ťa čaká. Rada by ti pomohla. To je všetko. Teraz sa nenasieraj, škodíš tým sebe a ani sa seba nepýtaš, či nie si sama k sebe bezohladná ak sa neovládaš. Ak si takáto vďačná za všetku ponúknutú pomoc, potom sa nečuduj, že ti nikto nepomôže, ak padneš na hubu od únavy a materstva. Stačí preklikať témy na MK, koľké si to tu po čase priznajú, že nezvládajú. Každá je hrdinka pred pôrodom. Veď prídeš domov z pôrodnice a potom nám napíšeš. Maj sa krásne, buď rada, že sa o teba niekto zaujíma. ❤

dzulli1980
11. sep 2024

Čo by som ja dala za to, keby sa mi svokra ponúkla, že pomôže ... keď som rodila, môj otec umieral na rakovinu pankreasu, od mamy som nemohla žiadať pomoc, starala sa o neho ... svokra nemala záujem ... napriek tomu moja mama po týždni prišla na návštevu a keď videla, v akom stave som - nevyspatá, ubolená atď., zostala tri dni, napriek tomu, že sama bola vysilená, ubolená atď. ... neviem, či si prvorodička, zrejme áno, no nie je to také ružové, aké si predstavuješ ... kľudne odmietni, no potom nežobri o pomoc, nesťažuj sa, že nevládzeš, že si unavená.

ivik4
11. sep 2024

Toto nema nic spolocne s tym ze si tehotna a plieskaju s Tebou hormony atd atd atd. Ked ma niekto taky nazor ...
Pamätam sa ako som vyzerala po porode.. chodila som s tou vlozkou , vkuse taka nemastna neslana,potrebovala som volnost ,zvykala si na dieta a uplne iny zivot a hlavne sa dostavala z porodu ( ja sekcie) pocas sestonedelia. Nie aby som chodila oblecena po byte a este svokruske ukazovala kde co je a venovala sa jej. Pomoc je naozaj fajn ale v ziadnom pripade nie hned po porode, az tak za mesiac aj viac najskor za mna. Ked si aspon fyzicky na tom lepsie 🙄.
Napisala by som svokre spravu

smajcii
11. sep 2024

U nás takisto chcela svokruša prísť, ale normálne slušne som jej povedala, že si to neprajem, pretože sa chcem zžiť s dieťaťom sama, pretože neviem či budem vládať variť a teda starať sa o ďalší krk a podobne. Nechcela som ani žiadne navstevy do konca šestonedelia. Pochopila ona, aj všetci ostatní, nik sa neurazil aj keď si sem tam povedali svoje, v ale to neriešim, všetko v poriadku 🙂 keď už teraz vieš, že tam nikoho nechceš, tak to narovinu povedz, nemusíte sa pre to hádať 🙂

oriesocek
11. sep 2024

Ja som bola rada, ked mama prisla a aspon nieco uvarila, upratala.. bola moralnou podporou... Svokra by mi nevedela pomoct, ona bola iny typ a ani k nam nechodila, takze skor by ju som musela obskakovat...

fido69
11. sep 2024

Vidíš aké máš šťastie! Čo by iné za to dali! 😉

mamamasama
11. sep 2024

Si nesvojprávna? Otvorím ústa a poviem " Nie, ďakujem" 🤦🏻‍♀️

petamich
11. sep 2024

Podla mna kazda z nas je ina, porod bol iny, dieta bolo ine, zotavovanie bolo ine, takze predikovat ci autorka bude alebo nebude rada, ze ta svokra pride (a na zaklade vlastnej skusenosti/preferencie) je uplne irelevantne. Najrozumnejsie bude povedat si kludne svoj nazor a nechat si tu moznost, ze v pripade potreby, svokru poprosite a pride.

Ked uz sme pri osobnych skusenostiach, ja som mala tazke zotavovanie, chodit som nevedela, sitie sa mi rozpadlo a chodila som tu hore bez a vetrala, svokra, mama, teta, kona brat je to posledne, co by som tu tie prve dni chcela 🙂 a to mam so svokrou uzasny vztah a je pre nas velka pomoc

najka432
11. sep 2024

Moja svokra bola s nami mesiac po pôrode. Som jej do dnešného dňa veľmi vďačná, nakoľko so všetkým pomáhala, resp. starala sa. Navarila, poupratovala, vyprala, chodila na nákupy, malého každý deň poobede brala kočíkovať a ja som mohla oddychovať. Dokonca, keď som po pôrode ležala v posteli nevládna 2 dni so zápalom prsníkov v 40 horúčkach, starala sa o malého vo vedľajšej izbe a nosila mi ho na kojenie. Dávala mi rady, ako si všetko uľahčiť, bola tak zlatá, že sa stále pýtala, čo môže urobiť, či mi niečo nevadí. Ja som si iba užívala malého. Za mňa je to obrovská pomoc, ale určite tiež záleží od toho, akú povahu má tvoja svokra. Ak by bola skôr na príťaž a viac kritizovala ako pomáhala, určite by som jej slušne povedala, že chcem byť s manželom a bábätkom sama.

jajanka31
11. sep 2024

Pozor na pomoc a pomoc.. ja som bola este v porodnici ked mi manzel oznamil dnes pride mama trocha poupratuje a nieco pozehli.. tak si vravim ok ved mne je to jedno nie som doma..
Ale po prichode domov som nasla preorganizovanu kuchynu a niektore za mna nepochopitelne veci ( napr. 5 hubok na umyvanie riadu pri umyvadle ) to ani ona doma nema a potom a to je trauma pre mna dodnes moje vianocne ozdoby ktore som mesiac pred tym v januari dokonalo potriedila poukladala oznacila a doslova prichystala len urcite veci uz na dalsi rok. Boli uplne popremiestnovane v roznych krabiciach skrinkach.. dodnes uz 3 sezony po, nie su poukladane lebo uz na to nebol cas.. mam asi 6 druhov vyzdob a proste vianoce su pre mna nieco top.. pochopim kuchynu kupelnu neviem co.. ale naco isla riesit tu obrovsku skrinu plnu vianocnych veci ktore boli dokonalo potriedene poukladane. neviem to dodnes predychat.. ps: nepozehlila nic....

jankafark
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
11. sep 2024

Hubiek

marianarem
11. sep 2024

Ved sa nemusite pohadat, mozes muzovi normalne s kludom povedat, ako to citis. Napriklad:"Velmi nechcem, aby sme sa kvoli tomu pohadali, ale necitim sa na navstevu po porode. Viem, ze to tvoja mama mysli dobre a aj ty, ale mne sa momentalne zda, ze by to pre mna bola skor zataz. Myslis, ze by sme sa s mamou mohli nejako dohodnut, ze po porode uvidime, ako to pojde a pripadne sa potom ozvali? Urcite chcem, aby sa s vnucatom vidali, len zatial neviem, ako vlastne po porode na tom budem."
Ak su muz a svokra normalni, tak budu na toto aj normalne reagovat. Podla mna netreba tu pomoc rovno zmietnut zo stola, lebo fakt nevies, co bude, tak radsej by som to takto nejako formulovala. V rodine sme mali take babatko, ze cele noci plakalo a stara mama bola ochotna na striedacku vstavat s mladymi, co dost pomohlo.
Ak muz a svokra normalni nie su, tak toto nezaberie, ale to je uz potom iny problem.

pbra40
11. sep 2024

Ak by bol nahodou nechapavy, ked mu to budes vysvetlovat pokojne, uz by som vyuzila silu prejavu a jasne mu povedala, ze ty budes mat roztrhana a opatovne zasita, takze ty tu rozhodujes o tom, kto kedy pride.

milanemila
11. sep 2024

Tak ja by som muzovi oznamila, ze po porode odchadzam k rodicom a nech si to doma s mamickou uzije 🤷🏼‍♀️

kitycat
11. sep 2024

Tvoj muz nema ruky?

janickacrazy
11. sep 2024

@jankafark no každé bábo také nie je, mne druhý syn spal 20-minutove spánky od narodenia a medzi nimi bol 2-3 hodiny hore a vkuse reval ako tur, pomoc som nemala žiadnu a po mesiaci som vyzerala ako chodiaci Zombie 😅

mariska1989
11. sep 2024

Hej hej môže dôjsť pomocty si uvariť sama káva keď príde pozriety malé . Kde je kedy po pôrode ? Takže tu ti nič nepomôže ako jediné poradíme zajtra mu to povedz že si neželaš takéto návštevy prosím po týždni a pol minimálne môžu dôjsť na hodinku na návštevu ale ty určiš o koľkej že ty chceš si teraz malé užiť teda keď ho porodiš a dôjdeš s ním domov

svetlonos
11. sep 2024

A občiansky mas ci si nesvojoravna??
Mily muz moj, rada uvítam jej pomoc v období vzdoru - teda tak v 2-3 rokoch, pokojne aj na dva týždne 🤪
Inak ako vtip bol práve tento tvoj oznam parádny! Mamu pozdrav, ze nehrozi, inak odchadzam s babom do penzionu/hotela SAMA a neoznámil do ktorého!
To už vsetkym strihá, ci co? Si nevedela uz na zaciatku ako je svokra naladena a postoj muza k matke?
No neexist. Aby mi ktosi kibicoval do toho! A hlavne ak by nešlo kojenie - to su potom matky vsetky aj vlastne! "na nezaplatenie".
Dôležité je, čo chceš a potrebujes Ty! A kludne sa s nim žiadajú zóne poriadne, lebo sa rychlo moze stat ze svokrusa preberie úlohu matky. Ved už teraz ta nerešpektujú, co potom?
Rychlo i h uprac lebo si materstvo odtrpis a nie užiješ!

svetlonos
11. sep 2024

@fido69
mucholapkov po riti muzovi tak akurát- by som dala ja!
Pozri, pomoc vníma kazdy inak. Upratat, navariť a dovi - za MBA. Idealne uplne nestranna osoba alebo moja sestra- ta uplne v pohode. Ma 3 deti nemudruje, cahapava. Vie, ze pomoc nie je brat babo mame ale to, čo som vymenovala.
Ver xi nie, Mnohé babky s 2 dospelými detmi si myslia, že sú odborníčky na deti aj zivot.
A to zena - aj po super porode a pri ukážkovo babetku- nepotrebuje 😉.