Môže moja sestra opustiť priateľa, s ktorým má dieťa a žije v Čechách?

gabriela198
20. okt 2016

Ahojte poradili by ste mi sestra žije v českú s priateľom majú spoločné dieťa narodilo sa im v českú a keby chcela prísť sestra bývať na Slovensko aj s malou lebo on ju neustále znervoznuje tu moju sestru a chcela by ho opustiť nebol by to jak únos dieťaťa na Slovensko nesú zobrati len tak spolu žijú poradili by ste mi 🙂

sibalka21
20. okt 2016

@gabriela198 No pokial dieta nieje v jej starostivosti a narodilo sa v cechach tak si myslim ze ju moze priatel nahlasit ako unos.... Aspon v UK viem ze to tak funguje...

hope07
20. okt 2016

Nie je dolezite ci su zobrati, ale ci je on napisany v rodnom liste ako otec..ak ano, tak sestra bude potrebovat od neho suhlas ak by sem chcela ist zit s dietatom natrvalo. Samozrejme na nejaku dovolenku moze ist hocikedy. Ak by sa nevedeli dohodnut po dobrom, bude rozhodovat sud.

pidanek101
20. okt 2016

At si sestra podá návrh na upravu vyzivneho a tím pádem starostlivost o díte,, bude mít sverené díte do své peče a nemusí se bát,že by jí mohl udat na policii,,,

bale1rinka
20. okt 2016

@gabriela198 keĎ kamoška za mňou letela zo slovenska do zahraničia tak jej povedali, že musí mať súhlas otca dieťaťa-skoro ju nepustili cez hranice-možno aj preto, že jej dieťa malo priezvisko po otcovi a ona mala iné priezvisko....myslím si, že musí mať súhlas otca aby mohla s tým dieťaťom aj na dovolenku ísť ak niesú s ním ale len ony dve

draik
20. okt 2016

@pidanek101
Samotné zverenie do osobnej starostlivosti neumožňuje bez súhlasu druhého rodiča zmeniť dieťaťu obvyklý pobyt do inej krajiny.

pidanek101
20. okt 2016

a to řekl kdo??? pokavad bude mít díte ve sve starostlivosti tak otec ji nemuže nic!!!!! já jsem češka která se vydala na sk a neklapalo nám to a ja se vrátila!!! a on nezmohl nic ani na soude... jestli chce navštevovat díte tak si muže dojed,, a ver nebo ne soudu vubec zajimalé ze je to x km

pidanek101
20. okt 2016

Zákon o rodině v § 26, odst 4. stanoví, že druhý rodič, jemuž dítě nebylo svěřeno do péče, má právo na pravidelnou informaci o dítěti. Čeho se tyto informace mají týkat a jak často mají být poskytovány však není v zákoně o rodině ani jiném právním předpise nijak konkrétně upraveno. Existují sice i rozhodnutí soudu, která ukládají rodiči pečujícímu o dítě informovat druhého rodiče v měsíčním, čtvrtletním či půlročním intervalu o zdravotním stavu, prospěchu a dalších důležitých okolnostech týkajících se dítěte, ale každodenní informace o stravování a volnočasových aktivitách Vašeho syna opravdu nejste povinna otci poskytovat. Z mého pohledu jde o šikanozní projevy a jednání.
O plánovaném stěhování byste otce dítěte samozřejmě měla v předstihu informovat, změnit synovi trvalé bydliště ale můžete Vy sama, bez souhlasu Vašeho bývalého manžela. Jestliže budete i po stěhování schopna dodržovat veškeré podmínky, které jste si v dohodě stanovili, pak ve stěhování žádný problém není. Jestliže o syna řádně pečujete a dodržujete dohodu uzavřenou s bývalým manželem, pak i vzhledem k synovu věku je nepravděpodobné, že by ho soud svěřil do výlučné péče Vašeho bývalého manžela.

draik
20. okt 2016

@pidanek101
To nepovedal nikto, to vyplýva zo zákona. Koniec koncov podobnú úpravu má aj ČR. Váš príspevok zo 14:30 sa týka úplne niečoho iného. Okrem toho v ČR už nejaký čas platí nový Občiansky zákonník, ktorý zahŕňa aj rodinné právo.
P.S.: Je lepšie písať o veciach, ktorých sa rozumiete, inak zbytočne môžte uviesť do omylu.

petrmolnar29
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katka253111
21. okt 2016

Obratit sa na pravnika radsej...

mateson
25. okt 2016

@pidanek101 tady se ale jedná o vystěhování do ciziny. A to už se bavíme o něčem jiném.

pidanek101
26. okt 2016

ano i ja jsem zila na sk tam jsme se i vzali a neklapalo nam to tak jsem odesla zpatky do čr, i u soudu mi bylo řečeno že pokavad mám soudne dane deti do své peče,že jeho souhlas nepotrebuji,,,,

pidanek101
26. okt 2016

ale jak uz tady někdo psal,,, raději se zeptat toho kdo tomu rozumi my mužeme jedinne poradit,,, ja se rovadela pred x rokama takže se to mohlo změnit,,,, ja osobně bych zasla za právničkou která se vtom orientuje víc než my tu....

sibalka21
26. okt 2016

aj napriek tomu, ze bude mat dieta vo svojej starostlivosti, potrebuje suhlas druheho rodica, ak sa jedna o vystahovanie z krajiny... Pokial sa dohodli, tak sa to nemusi riesit... Ale on ju moze dat na sud, ak s tym nesuhlasi