Moslimská arabská žena

etnobc21_22
2. okt 2021

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Vaše názory a vyjadrenia ohľadom moslimskej svadby v Arabskom svete.
Čo si myslíte o tom, keď sa tam žena vydá? Čo to pre ňu podľa Vás znamená? Myslíte si, že si bude žiť tak, ako pred svadbou?
za vyjadrenia a odpovede vám ďakujem

domak2
2. okt 2021

Ja nejak nechápem otázke. Zalezi od tisíc okolností. Vydáva sa z lásky? Dohodli to rodicia? Z donutenia? Maloleta? Chudobná? Bohatá? Za chudobného? Za bohateho? Chce sa vydávať? Tak ako pri všetkých manzelstvach...ťažko povedať 😅

vevesh
2. okt 2021

@etnobc21_22 to je nejaky prieskum verejnej mienky, co si o tom slovenky myslia?😃😃😃 samozrejme ze sa zivot zmeni- poviem ti prihodu spred 20r. Zo slovenska. Blizka rodina sa vydala a v nedelu pred obedom dosla k nam (jej mama bola u nas na navsteve) s prevelikym placom. Vsetky zeny z rodiny uz prehanali hrozostrasne scenare, ze co sa cez svadobnu noc mohlo stat a z nej vyletelo: a to ja mu teraz musim jeho trenky prat? Kazdy den? Ale vsak su napoly posrate!!!(mali uz aj spolocne dieta, len predtym spolu nebyvali)🙈🙉🙊🙈🙉🙊

haley7897
2. okt 2021

@etnobc21_22 som zmätená, čo konkrétne sa chceš opýtať? Buď špecifiká. Muslimovia = xy kultúr.

snezienkaaa82
2. okt 2021

@etnobc21_22 už je tu jedna podobná téma, daj si do vyhľadávača tuším niečo ako diskusia islam

loginexistuje
2. okt 2021

ak sa zena vyda v moslimskej krajine vztahuju sa na nu zakony danej krajiny napr nemoze krajinu opustit bez suhlasu manzela majetok nalezi muzovi a za majetok su povazovane deti nesmie brat antikoncepciu bez suhlasu muza a vela inych veci muz moze od nej vyzadovat okrem standarneho zahalovania aj nad ramec a proste uplatnia sa na nej zakony danej krajiny

mackamizjedlaskrec
2. okt 2021

@etnobc21_22 Nie nebude zit ako pred svadbou!Bude sa starat o muza pripravovat sa na potomstvo .

vevesh
2. okt 2021

@loginexistuje to nie je pravda. Vzdy zalezi od krajiny. A svadbou sa v sucasnosti len vo velmi malo krajinach stavas automaticky obciankou danej krajiny- v takom dubaji ani nahodou, akurat tak z tvojho muza araba bude bezstatny obcan a bude visie tebe na krku...🤭je to jednoducho vysoko individualne...

sissy27
2. okt 2021

@etnobc21_22 ja som si myslela, že žiadna vydatá žena bez ohľadu na vierovyznanie nemá rovnaký život ako pred svadbou, to je predsa pointa manželstva, žiť inak, niečo vo svojom živote zmeniť, alebo som úplne mimo? 😂 A zvyšok závisí od toho, z akej rodiny pochádza ona, aký je manžel, jeho rodina, ako si vysvetľujú korán atď. Veľmi veľa faktorov to ovplyvňuje, presne tak, ako v manželstve s kresťanom, židom, budhistom, ateistom. Idioti rovnako ako skvelí chlapi sa nájdu všade.

loginexistuje
2. okt 2021

@vevesh nie obciankou ale vzatuju sa na nu zakony danej krajiny a ako dubaj beriem ako velmi specificku krajinu (realne dubajcan s obcianstvom by sa zariadil inak) ale v ostatnych typickych moslimskych krajinach je to takto samozrejme zavisi od chlapa jeho rodiny atd ale tak nenapise zadavatelka viac tazko poradit

haley7897
2. okt 2021

@loginexistuje slzy v očiach môjho muža keď som mu prečítala, že všetok majetok by mal podľa teba patriť jemu... 😂

loginexistuje
2. okt 2021

@haley7897 ty zijes v muslimskej lrajine s muslimom ? v ktoej prosim ta

lenkakravcova
2. okt 2021

@loginexistuje
Je to dosť široká otázka.

Existujú sunniti, Šíti, koranisti. Sunniti sa delia na: salafi, sufistov, wahabistov.. A iných, asi 30 vetiev.

Takže:
1. Sunni salafiska - bude chodiť von v doprovode muža, starať sa o neho, pýtať si povolenia.. atď atd
2. Sunni sufistka - nebude riešiť nejaké povolenia lebo oni túto časť Sunny proste nepovažujú za hodnovernu
3. Koranistka - nebude riešiť nejaké povolenia, pretože na ňu sa príkazy Sunny na vzťahujú, keďže sunnu koranisti berú ako historický doplnok ku Koranu (kde tieto obmedzenia nie sú).

Čiže dosť to záleží nie len od krajiny ale aj od vetvy islamu ku ktorej daní manželia patria.
Pri koranistoch vpodatate sa jej nič nezmení. Len ju bude muž zivit a ona sa o neho starať ak je doma alebo chodiť do práce... Ú salafistov bude dosť obmedzovana, ale pravdepodobne takto žije od mala, čiže to asi veľmi nepociti, ak nemá s čím porovnať.

Ja osobne sa prikláňam ku koranskemu islamu a neviem si predstaviť život so salafistom. 🙃 To by som nedala. Cítila by som sa príliš viazaná.. Ale sú aj ženy, ktorým taky spôsob života vyhovuje.

loginexistuje
2. okt 2021

@lenkakravcova hej jasne zacisi od vela faktorov aj to si sa v danej krajine uplatnuje islamske pravo saria alebo su zakony viac zapadneho stylu
za mna ak sa niekto rozhodne zit s praktizujuvim moslimom alebo v krajine kde sa islamske pravo uplatnuje ma si to nastudovat a aj tak zit a akceptovat to
lebo aj o tom je manzelstvo a manzelstvo dvoch praktizujucich ludi kde je kazde vierovyznanie ine fungovat nebude

haley7897
2. okt 2021

@loginexistuje to sa musím presťahovať? 😯 Myslíš, že v UK žijeme podľa Disney?

loginexistuje
2. okt 2021

@haley7897 nestrapnuj sa a skus citat prispevky s porozumenim nez zareagujes v UK sa tazko uplatnuje islamske pravo na urovni statu

lenkakravcova
2. okt 2021

@loginexistuje Hej s tým súhlasím. Najhoršie je, keď sa stretnú dvaja, medzi ktorými to iskri až natoľko že nepoužívajú rozum... Vezmú sa a potom zistia že sú tak odlišní že sa to dá vpodatate riešiť až rozvodom.
Preto je dôležité aby si obaja boli vopred vedomí do čoho idú a co od seba navzájom očakávajú. Ak žena očakáva od salafistu že bude môcť pracovať napríklad v obchode, tak nech sníva ďalej 😀 ale do sníva rýchlo, keď ju bude jazdiť za to, že to nesmie, pretože nesmie ako žena pracovať (lebo pre neho je to hanba) a už vôbec nie niekde kde by boli iní muži (dvojnásobná hanba pre neho od jeho rodiny..).
Naopak ak sa vydá za nejakého koranistu s tým ze pracovať nebude, tak sa môže dosť seknut. 😀 Zabezpečí jej jedlo, bývanie a základné ošatenie a na luxus si musí zarobiť sama.

Čiže je určite dobre sa rozprávať. A radšej aj trikrát o každej veci, len na istotu.

Keďže sa tu píše o muslimskej žene, tak odlišné vierovyznania neriešim. To je kapitola sama o sebe. A veľmi sa to neodporúča miešať. Väčšinou (nie vždy ale často) sú z toho len hadky, nedorozumenia.. Partneri by si v otázke viery mali byť podobní - jednotní vo výchove detí. Je to jednoduchšie a aj pre nich oboch ľahšie.

haley7897
2. okt 2021

@loginexistuje Áno, UK sharia Council nemá v UK väčšiu váhu ako UK súdny systém. Znamená to ale pre mňa že je sharia na druhom mieste? Nie.
Čomu nerozumiem, je nutkava potreba non-muslimov "vykladať" shariu a "vysvetľovať" aký je život v islame... Nikto vám nedrží ruku napísať názor, ale vydávať svoje misconcepcie za overené pravdy a skúsenosti (nie, bez dcéry neodidem sa nepočíta) je cez.

kiki68
3. okt 2021

To je tazko, zalezi ako su veriaci v tej rodine celkovo. Vies to mas ako, zmeni sa nieco pre zenu ked sa vyda za krestana, co bol naposledy v kostole na prijimani, ked mal 9 rokov a za krestana, co ma bigotnu rodinu a tou vierou uplne ziju? Jasne ze to moze byt rozne. A zalezi aj kde ziju , ono v nejakej stvrti, kde je silna komunita to moze byt este horsie ako kdesi , kde to nabozenstvo je, ale beru to tak sportovejsie

micha_ella
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
micha_ella
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
micha_ella
Autor odpoveď zmazal
Zobraz