Moji rodičia a manžel

cibiother
26. mar 2016

Ahojte. Ani neviem, ci potrebujem poradit, alebo sa len vyzalovat. Taka blba situacia momentalne. Byvame s dvoma detmi 3,5r syn a 8m dcerka asi rok u rodicov kvoli stavbe a dovtedy sme zili sami v byte a potom s malym v starsom dome. Mysleli sme, ze to nejako vydrzime, aj ked sme vedeli,ze tie generacne rozpory a pod. pridu. Mame hore poschodie, ale kuchynu nie...Problem je ten, ze cim dalej, tym viac sa hadame aj my dvaja, aj manzelovi strasne vadia tie vselijake zvyky a sposoby mojich rodicov. Oni su celkom dobri, ziadne hadky, rozpory, skor sa snazia urovanavat to, ale taki anglicania. Ani ziadne prejavy lasky a ani emocii. Tak to u nas bolo vzdy. Napr. moj otec je televizny maniak - on to berie, ze ked tam momentalne nikto nieje a ide telka, tak si moze prepnut a hotovo. Dajmä tomu, ze si manzel len odskocil na wc, alebo tak. Nerobi to urcite naschval, ale proste uz tak bol zvyknuty, ze mama ta moc nepozera atd. Mama ta je zasa byvala ucitelka, cely zivot, takze doma len poucuje a do vsetkeho sa stara. Moralizuje a pod. Co ako by sa malo, nemalo a patri, nepatri + veriaca. No dokopy asi to bola chyba ist byvat k nasim. Manzel zostal taky mrzut, na vsetko somre, mne sa to zle pocuva, su to predsa len moji rodicia. Aj ked vycitat mu nemam, co, lebo ja hlavne na jeho otca nemam pekne slovo. Lenze to je zase ina kapitola. Strasny despota a manipulator a to uznava aj manzel a tiez s nim nevychadza vobec. Takze zhrnute sa hadame kvoli rodicom a ked sa este pridaju bezne manzelske hadky kvoli vychove, tak sa hadame kazdy den. A to este vselijako tajne sa tvarit, aby nevideli nasi a deti...no nevieme sa cez to preniest. Aj ked si to vydiskutujeme, vzdy sa nejaky konflikt objavi. Aj ked po inych strankach je manzel a otec na jednotku. Vela sa hra, venuje. Snazi sa aby som mala auto k dispozicii, ked poviem, ze chcem niekam ist, nie je problem. Skor mne vycita, ze nepridem objat, nedam pusu. Proste hned by som sa pobalila do nejakeho podnajmu, to je jasne. Lenze asi o 3-4 mesiace ideme riesit hypoteku, ja som na materskej..takze najom by bola dost zataz a mame aj psa. No ja uz neviem z tohto von. Kaslat na tych 300-400eciek a ist do podnajmu, ci bude pokoj, alebo zatinat kazdy den jazyk?Este k tomu ma hrozne hneva, ze moja mama porovnava stale manzela s jeho otcom, ale zijeme spolu 14rokov a praveze vobec taky nieje. Aj sa snazi z toho poucit a nespravat sa ako jeho otec, ale on ani vobec nieje taka povaha. To skor ja som v nasom vztahu taka sekera. Lenze mama vytahuje,ze jej ho velakrat pripomina tym spravanim a pod a je to tym, ze tu je proste nervoznejsi, drzejsi, vela veci ako robia nasi a ich nazory sa mu nepacia, tak reaguje podrazdene, takze ona ho tu vidi skor v tej zlej stranke. Vadi mu proste, ked sa stara, ci maly je dobre obleceny a ci spapal to a tamto a ci sa to takto patri a nie. Samozrejme som jej aj hovorila, nech sa do nas nestara, ved nie sme male deti, ale to je ucitelsky syndrom..Aj dnes sme sa napr. pochytili kvoli prkotine(kricala som na syna, lebo ma nepocuvol a on sa ho zastal,ale ja som sa odula 😒 )a tak sa pobral k rodicom, ale tak rozlucil sa dal pusu a isiel. My si to za par dni proste vydiskutujeme a prejde to. Bola som prave vonku s detmi a on sa asi s nasimi ani nerozlucil, asi proste oduty a mama hned, ze co to ma za sposoby, ze to si s nim vybavi a ze je nevychovany, ale nemohla som jej povedat, ze sme sa pohadali, lebo by som pocuvala prednasky. Tak som sa tvarila, ze mal ist k rodicom nieco spravit...no proste hujerovci. Ale bolo mi do placu z tych maminych reci a ja uz potom zacnem mat v hlave otazky, ci naozaj nema pravdu.Ach jaj, boli ma zaludok z toho.Som z toho na nervy. Idem asi pozerat nejaky podnajom. Aj ked neviem, kto mi prenajme byt na pol roka...potom by uz mal byt totiz hotovy dom...Co navrhujete, nenapada vas nejake riesenie. Aleb neboli ste v podobnej situacii, nech viem ci to rychlo prehrmi...dakujem baby. Cenim si kazdy nazor 😉

mima4
26. mar 2016

@cibiother
no ja sa tvojmu manzelovi necudujem, ty to tak nevnias, lebo su to tvoji rodicia, cely zivot si zila s tym, zvykla si si, ale on je z ineho prostredia, chce mat sukromie, priestor pre seba a svoju rodinu a k tomu blbe reci tvojej maminy... no fakt sa necudujem, ze je nespokojny, na nervy...

vyjadri mu podporu, ze ho chapes, ze vies ako sa citi, a ze si s nim a nedovol aby tvoja mamina na neho kydala, je super, ze mas krasny vztah s rodicmi, ale musis im stanovit jasne hranice, ved uz mas vlastnu rodinu a manzel ma mat prve miesto, nie tvoji rodicia.... Tvoj muz potrebuje citit, ze ty si na jeho strane, si s nim, zastanes si ho a pobozkaj ho, objijmi, uvidis, bude lepsie 😉

Ak si to vyjasnite, myslim, ze u vasich tie 3 mesiace prezijete

cibiother
autor
26. mar 2016

@mima4 No vies, ona nema na neho stale blbe reci, len proste niekedy podla situacie, ked sa pohadame pred nou a nieco mi obrazne splechne, nejaku blbu poznamku, aj ked ja viem, ze sa mi za pol hodinu ospravedlni, tak ona potom, ze jej pripomina toto jeho otca a bla bla bla. A ja uz potom samozrejme zacnem uvazovat, ci naozaj nebude taky, ked bude starsi a pod. Vies to ako, ked si zo sebou 100% spokojna a niekto ti povie, ze by si mala ja neviem, schudnut, pribrat, zmenit vlasy, tak aj keby si bola neviem aka sebavedoma, uz ta to nahloda. Ci nie? Ja som zial taka. A tak musim stale samu seba presviedcat, ze ved on vobec nieje taky....Je to presne ako pises aj o tom, ze ja ich poznam, su to moji rodicia, moja krv. Jemu su to v podstate cudzi ludia. Ale velmi ma mrzi, ze spolu az tak nevychadzaju. Myslela som, ze skor ja budem mat doma problem, ked sa mi budu pliest do vychovy a som aj taka vybusna, konfliktna. Ale nic ma viac neberie ako to, ze moji rodicia maju takyto nazor na mojho muza. Hlavne mama teda. Nemozem predsa ani rodicom nieco vycitat, lebo mamina vari, ja nemusim kazdy den, pomozem upratat. Tatino ked moze postrazi syna, aj ked nie je moc na hranie typ, ale ide si s nim lahnut cez obed a tak. Tazko je mi teraz na nich vybehnut, ze sa mi nepaci to a tamto...

pribinak
26. mar 2016

Požiadala by som mamu, aby sa do nas - vas nestarala, mna by asi porazilo, keby svokra neustále vsetko komentovala a ku všetkému mala pripomienky
Mame by som otvorené povedala, ze si neželám, aby jeho komentovala a ani nic co sa vášho manželstva tyka

robin30
26. mar 2016

Urobit jednu izbu v dome a ist tam keby si AJ na dvojplatnicke mala varit

jaannah
26. mar 2016

viem presne o čom hovoríš, veľmi zlá situácia... vravím mužovi poď do podnájmu a on, že kto sa postará o našu dcéru, kým sme v robote... (má 15 mesiacov a pracujem na polovičný úväzok), vyhovuje mu full servis... ale zase sú so aj situácie, dobre poznám a zažívam čo píšeš... no ani ja nemám riešenie, som slabá vysvetľovať niečo rodičom... a mrzí ma to...
ale vidím, že to mužovi vadí... ale zároveň to nechce riešiť

moni244
26. mar 2016

Nepochopim ludi, co sa nastahuju k rodicom, aby usetrili a mohli stavat, potom vznikaju taketo zbytocne trenice, to ste nemohli pockat este 2-3 roky, kym pojdes do prace?

nyusika
26. mar 2016

Keď máte horné poschodie, zdržujte sa tam. Kuchyňa sa dá vyriešiť dohodou. Telku snáď máte svoju, keď ste predtým žili sami.
Keď nemáte inú možnosť, minimalizujte spoločné aktivity.
A pamätajte si, že vy ste teraz "narušitelia" súkromia vašich rodičov. Musíte rešpektovať ich návyky, aj keď sú úplne iné, ako tie vaše.

cibiother
autor
26. mar 2016

@pribinak vies ono zase to neni,ze stale, muz je doma tak 2-3dni a vikend,bolo by este horsie keby bol kazdy den.. ale vznikaju obcas take situacie.A dnes zrovna on ofucany odisiel,mama zase excelovala,potrebovala uz som to zo seba dostat...

cibiother
autor
26. mar 2016

@jaannah presne aj ja som uz viackrat povedala,ze ja ich uz nezmenim a nechcem aby si o nom mysleli,ze je taky zatrpknuty clovek,ze podme do podnajmu.Ale sam povie,ze 400e mesacne je dost,ze uz to nejako vydrzime.No snad...

cibiother
autor
26. mar 2016

@robin30 ved neboj,akonahle to bude mozne,balime a ideme...

cibiother
autor
26. mar 2016

@pribinak uz som jej to povedala dnes,ale akoze asi sa aj zamyslela mozno,ale prva reakcia,ze ved co take sa staraju,ze ved sa snazia co najmenej starat.No co im na to poviem.Podla mna tam uz je skrz ten vekovy rozdiel uplne iny pohlad na to vsetko...mozno tyzden bude lepsie a pride situacia a zase to iste

cibiother
autor
26. mar 2016

@pribinak aj to ze nebudem pocuvat na svojho muza take veci...

pribinak
26. mar 2016

@cibiother treba proste určiť hranice

emilia25
26. mar 2016

No manželia by prvom rade mali za sebou stat a vzdy jeden druhého zastať a pri vychove Jak by dal.ja žijem tiez zo svokru u nás to svokra vidi ked sme chvíľočku akože pohsdsny.ja som vážna bez usmevu a moj muzik chodi sa mnou a snaží sa má rozosmiať vzdy sa mu to podarí.a tiež ked svokra chce akože niečo povedať mužovi hned povie ze musím byt pritom lebo nemá predomnou žiadne tajnosti a tak.no a tiež sme zili aj s mojimi rodičmi muz bol fakt v pohode aj ked ja by som ich v istých situáciách aj prefscksls aby sa spsmetsli.dnes uz len spomíname chvalabohu.

robin30
26. mar 2016

@cibiother moja sesternica tak odisla tiez byvali u svokrovcov ale problem bol svokor v jednej izbe podlaha plynova bomba a Wc so sprchou aj s malou dcerou tak fungovali kym dokoncili zvysok drzim palce silno

cibiother
autor
26. mar 2016

@emilia25 jasne, uplne suhlasim. Len je to fakt tazke, ked su to rodicia. Su situacie kedy suhlasim s manzelom a rodicmi nie, ale su aj situacie, kedy naopak. Vtedy je tazke ostat na manzelovej strane, ked sa s tym vnutorne nestotoznujem. To naozaj za kazdych okolnosti musim stat na jeho strane, aj ked si myslim, ze v tom momente nema pravdu?Mam klamat aj samu seba? Alebo to ako len pred rodicmi hrat?To sa vazne pytam teraz, nie ze ironicky 🙂 Vies lebo potom z toho moze vzniknut tiez nedorozumenie. Vymyslim si priklad: Ide so synom von. Vidim ze , mu dava tenku ciapku,ale prave ide okolo babka a povie manzelovi:nedas mu teplejsiu ciapku?On uz len z trucu,ze sa babka stara, povie,ze naco a ja uz musim cusat,aj ked je kosa a podla mna by mu ju tiez mal dat.A taketo vselijake debilne situacie vznikaju a ja ked nechcem ist proti muzovi,tak vnutorne sa trapim,ale zase ked ide o zdravie deti a pod.sa musim ozvat...a uz je zle...

emilia25
26. mar 2016

@cibiother tak malému nechystaj oblecenie muz ho oblecie to co nschstss a tym k takýmto situáciam nedojde.

cibiother
autor
26. mar 2016

@emilia25 ale to som si len taky priklad vymyslela.Vsetko sa to neda tie situacie opisat vies...to je aj napr.pri jedeni a ine vselico...proste tym spoluzitim tu vznikaju taketo situacie...no je to na prd proste.Ver mi, ze by som rada stala vzdy na manzelovej strane.Ale je to tazke ist proti rodicom niekedy...

nyusika
26. mar 2016

@cibiother To sa kvôli takýmto pipinovinam hádajte?
Mužovi vysvetli, že na trucovanie máte dve deti, on je už na to starý.
A mamu požiadaj, aby sa nestarala do takýchto hovadin. Slušne požiadaj.

cibiother
autor
26. mar 2016

@nyusika 😀 no naozaj. Uz aj to som hovorila. Ze preco sa musime kvoli takymto hovadinam natahovat.Ale ja neviem uz,ci ma aj krizu stredneho veku ale odkedy sme tu je podrazdenejsi,jesitnejsi,ako bezne 🙂 Proste strasne zle znasa,ked s nim pred nasimi nesuhlasim.Ale chapem to...

emilia25
26. mar 2016

@cibiother nachystaj som chcela napisat

whitecat666
26. mar 2016

@cibiother no podla mna si strasne pasivna 😒 😒 😒 . Nemusis cusat, ked sa ti zda, ze potrebuje napr. teplejsiu ciapku lebo je zima, ved normalne len povedz "zlatko, daj mu hrubsiu ciapku nech neochorie." Na to sa snad nemoze nastvat (ak ano, tak s nim fakt nie je nieco v poriadku). Normalny muz povie OK a da mu druhu ciapku (mozno budes prekvapena a aj on zareaguje normalne, neurobil tak len preto, ze ma asi nieco proti tvojej mame). Nie je dobre byt ticho a zbytocne sa zozierat, ked nieco chces tak sa ozvi (neber to tak, ze ides proti manzelovi, ved len normalne povies ako je to podla teba lepsie). Chapem ak muz nema rad, ked ho niekto riadi ale zas mne sa zda (teda minimalne na tomto priklade), ze tvoj muz len trucuje ako 3-rocne dieta. Keby ho tvoja mama riadila tak by sa nespytala "nedas mu teplejsiu ciapku"? Ale povedala by mu nevrelo nieco typu: "co nevidis aka je vonku zima? ako si mu mohol dat taku tenku ciapku?"

katarinapekna
26. mar 2016

čo su toto za moresy bývať s rodičmi? 18-násť si už mala nie? TAK DOVI-DOPO! složiť? to áno! deti mať? to áno! ale postaviť sa nohy a prebrať zodpovednosť za všetko, to už nie. 😅 to už sa kalkuluje. ked na to nemáš, nezbieraj chlapa a nemaj deti, jednoduché. a možeš si spokojne hovieť vo svojej detskej izbe bez kalkulov a bez problémov.

lilka5566
26. mar 2016

Ja na tom nevidim nic zle ze docasne zijete s rodicmi ked planujete svoje byvanie.nie kazdy na to ma hned si kupit svoj domcek so zahradou lebo moj manzel nie je pan podnikatel alebo nie je cas cakat z roznych dovodov ale to niektore mamicky nepochopia.nezavidim vam tie problemy s rodicmi ale poviem ti ja som tiez na materskej mame hypoteku vychadzame mesacne velmi tesne,podnajom je o nicom,niekomu platit a nic z toho,neviem ako doma prispievate ale urcite to vyjde lacnejsie radsej si odkladajte na svoje.treba sa len premoct alebo sa porozpravat slusne s rodicmi a dohodnut sa ako budete fungovat.aj ked musim uznat ze s byvalou ucitelkou to musi byt tazke ;) ;)

bonaqa2013
26. mar 2016

ale kde by ste išli. načo platiť radšej využi peniaze nejak lepšie... my sme u mojich rodičov bývali 6 rokov so 4 deťmi. mali sme pre všetkých len jednu kúpeľku, 1 WC, 1 kuchyňu. Ale telky sme mali 2. Každý svoju. Nedorozumenia vznikali, ale ja som sa hádala skôr s mojim rodičmi. najlepšie bolo, že sme čakali ešte s presťahovaním do hotového domu, lebo mama bola z toho stáááášne nešťastná že ideme preč - a to sme dom postavili v záhrade. Takže sme čakali ešte asi 4 mesiace....
ale ako čítam že vy už idete za 3 mesiace - tak to už vydržíš aj keby bolo neviem ako zle....

cibiother
autor
27. mar 2016

@katarinapekna tak len pre objasnenie situacie.Zrejme som sa nevyjadrila jasne.Od svojich 15-tich som prec z domu.Na intraku,v Nemecku,,v Bratislave byt a dom na juhu,kde sa to kvoli nasim juznejsim spoluobcanom zial nedalo vydrzat.Nikto nevedel a nebol ochotny hovorit po slovensky,co sme dost podcenili.Je to tam fakt pre cisteho slovaka hrozne...hlavne s detmi.Takze ked sa nasiel kupec,nevahali sme a predali a kedze som cakala nase druhe,neriesili sme nejaky podnajom,ale na tento rok isli k nasim...takze ziadne moresy,ziadne ze sa neviem postavit na nohy.To si vyprosim.Zijem sama bez rodicov uz 20rokov...

sue
27. mar 2016

@cibiother no maminy by som sa rovno opytala, ci chce rozbit vase manzelstvo a je pripravena dat priestor tebe a detom, lebo na tom pracuje, hoci nechtiac :|

...no...ty by si mala byt to "teplo rodinneho kozubu" ten utuzovac dobrych vztahov, takze na tvojom mieste by som sa snazila byt mila, usmievava, maminu pocuvat jednym uchom dnu druhym von, travit co najviac casu s muzom a detmi a nie pred otcovym televizorom...

Ked mama uvidi, ze ty pri muzovi stojis, urcite sa aj jemu bude lepsie zit ;)

katarinapekna
27. mar 2016

@sue to nemyslíš vážne? 😅 😅 😅 čo sa to má opýtať matky? že či jej chce rozbiť manželstvo? že jej má dať vlastný priestor? 😅 😅 vo svojom vlastnom dome???? vtipné. 😀 tá matka ju tam drží násilím, aby ona mala s nou o tom debatovať???? tak to už je iná sila, čo všetko by ste si dovolili k rodičom. najlepšie, aby sa tí rodičia zo svojho domu rovno vyparili, nie? mladá pani sa má zdvihnuť a žiť sama a nie obťažovať sa navzajom! platí pre všetky zainteresované strany a ked to nedokáže, tak nech drží hubu a krok, ked sa jej nepáči, tak nech odíde...jednoduché....čo je treba na tom riešiť? mimochodom, aby mne prešťukával programy, na predpokladám, mojom televízore, v mojom dome nejaký cudzí chlap, fuha, na to by som sa teda pozrela. 😎

mima4
27. mar 2016

@katarinapekna je to jej zať, nie cudzí chlap a teda su si rodinou, a tych par mesiacov by mali vynalozit maximalne usilie, aby im to klapalo v spoločnom byvani...

katarinapekna
27. mar 2016

@mima4 správne, teda cudzí chlap. 😎