Moje manželstvo ide dolu vodou

lusindaht
16. júl 2020

Sme spolu 5r, manzelia skoro 3r.mam pocit ze to ide strasne dolu vodou, aj ked mame pekne chvile ale necitim sa uz byt stastna.radost mi robi iba nas 15m syn a 2.dieta na ceste. Manzel byva dlho v praci, ja som doma sama cely den len so synom.zijeme mimo rodiny cize porozpravat sa mam s kym len cez telefon.Ked pride z prace, bud pozera spravy ( ani prerusit ho nemozem lebo pocuva prave nieco velmi zaujimave), bavi sa s mobilom, alebo robi este nieco do prace, alebo okolo domu alebo ide pozriet k susedovi co robi okolo domu atd...a na mna cas akosi moc nie je.uz som mu to aj niekolkokrat povedala ale odpoved je ze sa on zaraba a nejak si musi "oddychnut" a co ja? :( zaraba slusne.ma byt a aj dom, hoci ten nevysporiadany este so sestrou.stale sa ohana tym ze co este by som chcela ale to je kamen urazu ze stale pendlujeme byt-dom.je pracovity ale ma tolko rozrobenych veci ze to nestiha a kvoli tomu su tiez hadky. Ja som zavreta byt v nedokoncenom byte alebo v rozrobenom dome.on je cely den v praci preto sa neciti jak na stavenisku.dalsia vec vysporiadanie so sestrou-pred vsetkymi ma silne reci ale nie ciny...lebo nema cas...uz som zufala...nejake rady ako toto zvladnut? Psychicky som na dne :(

lusindaht
autor
16. júl 2020

Este...v poslednej dobe mi stale vyhadzuje ze on zaraba...kym som pracovala zarobila som aj ja slusne, mala som max.matersku ale teraz len rodicak 400e.spolocnepeniaze nemame, len mi posle aby som mala na nakupy, ostatne sa stara on.ja by som sa do prace rada vratila-svoju robotu som mala rada.a rada by som opat prispievala polovicou na spolocnu domacnost.ale som v 5.mesiaci.pripada mi to ako keby moja celodenna starostlivost o syna a domacnost nemala ziadnu hodnotu :( vzdy ked sa pohadame vytoci ma do strasneho kriku ( som proste vybusna povaha, nic s tym neviem urobit) ale krici aj on ale nahle stiahne hlas a uz to hra ze nemam na nho revat...pomaly kazdy den placem.citim sa menejcenna pri nom...pritom som si vzdy verila a bola sebavedoma a samostatna.keby nebolo deti tak by som sa na to vykaslala a rozviedla sa.ja mam stale pocit ze on je taka "samostatna jednotka" akou bol ked bol sam.iked stale hovori aka je rodina dolezita pre neho. Ale cas vie obetovat skor praci (lebo musi, aj na dovolenke ked mu zavolaju aj 5x za den tak otvori PC a riesi). Aj na pivo s kamosmi si najde cas, aj ked ma toho vela...ale ked ho pytam ja tak ma vela prace, nevie co skor atd.stale sa ohana ze musi zarabat, ale ja z toho vidim iba ciastku co mi da na nakupy ( myslim pre domacnost, ziadne kabelecky topanocky atd) a zaraba aby bolo za co dom prerobit a od sestry odkupit cast ale potom tlaci na mna aby som "povytahovala" svoje uspory, dala na prerabku alebo kupila podiel.nejak si nechce uvedomit ze zaraba na ukor toho ze ja nie a staram sa o syna a domacnost...uz som aj pristala na to ze dam na prerabku ale chcem aby prepisal na mna ekvivalent.cast podielu.najskor nebol problem ale aj som cakala ci zacne nieco vymyslat a uz to prislo...neviem, stale mam pocit ze si drzi akoby zadne vratka...poradte, co robim zle?

azzflo
16. júl 2020

Ono je to velmi tazke, ked si na dieta prakticky sama, ale poradila by som dve veci - porozpravaj sa s nim o tom, aby syna postrazil on aspon na par hodin tyzdenne, aby si ty mohla sama vypadnut z domu a nejak si oddychnut, aj keby si mala ist len na prechadzku. Ale kludne chod niekam na masaz, kozmetiku, nakupy. . cokolvek ci ti urobi radost. Myslim, ze ked si takto vycerpana, pomoze ti kazda chvilka ticha. Dalsia vec je, ak on stale nema cas, urob si proste plany iba so synom. Ak soferujes (a aj keby nie), spravte si nejaky vylet, manzelovi o tom normalne povedz, ak bude chciet nech ide, ale neviaz sa na neho v tom zmysle, ze budes iba doma cakat, kym si na vas najde chvilku casu. Snaz sa proste nejak zamestnat, obzvlast pokial si on mysli ze si zijes ako na dovolenke - nuz, tak sa tak zacni aj spravat 🙂
K financiam sa ja asi nevyjadrim, ale snad niekto napise svoju skusenost. Ale hlavne sa neobvinuj, si urcite super mama, tvoj syn aj druhe babo ta potrebuju oddychnutu a pricetnu, vytaz zo vsetkeho co najviac a pamataj, ze tvoje deti maju aj druheho rodica a aj ten by si to mal uvedomit.

lula313
17. júl 2020

Máš dve možnosti. Porozpravat sa s ním, alebo si hľadať zabavu mimo domu(prihlasis sa na kurz cudzieho jazyka, vtedy bude dieťa strazit on, alebo nejaký kruzok so synom(Montessori dielnicky, maľovanie, proste hocico, kde by si bola v kontakte s inými mamičkami a necitila sa taká odstrcena). Neboj, za chvíľu príde ďalšie babatko a pri takom malom vekovom rozdiele sa nezastavia, čiže tá takéto veci trapit nebudu.

petra9517
17. júl 2020

Odporúčam knihu 5 Jazykov lásky. Gary Chapmen. Je o manželstve, tam veľa pochopíš.

majkeel
17. júl 2020

Nechaj ho viac sa starat o dieta/deti a skus, ci sa ti neda robit z domu remote na polovicny uvazok, alebo si najdi nieco na privyrobenie si, co je flexibilne a nie je narocne na cas.
Priklad - staranie sa o uctovnictvo nezaberie vela casu - na konci mesiaca ti donesu blocky, das to dokopy, dostanes 100-200 eur, nejaky monitoring IT systemov, ze nazries do systemu na 1-2 hodiny denne, napises par mailov, nieco vyrabat, mozes skusit obchodovat s opciami na burze - ked si to nastudujes, da sa opatrne a s malym kapitalom si privyrobit,...
Problem zien na materskej je, ze vsetko sa toci okolo deti a domacnosti (zaroven su vycerpane, zaroven su "znudene" monotonnou cinnostou, lebo su skoro cely cas iba doma) a financna zavislost. To sa da riesit iba tak, ze cast povinnosti o deti a dom prehodis na neho, vyjdes si medzi ludi, odlozis si pred materskou a najdes si nejaku pracu na stvrtinovy/polovicny uväzok.
Deti znamenaju to, ze obaja su ustvani (jeden z prace, druhy zo starosti o deti) a obaja si myslia, ze prave on/ona to ma tazsie, lebo taha za druheho. Plus ona zavreta doma sa chce vyrozpravat a on uz je tak unaveny zo starosti, ze sa odmieta bavit vecer 4 hodiny o "blbostiach" typu neodlozeny tanier, nechutilo ti,...

bert22
17. júl 2020

tak on by si mal v prvom rade tiez uvedomit, ze to dieta je tiez jeho. este teraz to vsetko v pohode zvladas ale ked sa narodi druhe, bude toho na teba o vela viac a potom si budes musiet aj ty oddychnut. jasne rozumiem, ze chlapi su ti, ktori zarabaju a zeny sa maju starat aj o deti ale nema to tak byt 24 hodin 7 dni v tyzdni. ved si spravil to dieta aj on, nie len ty!

oli18
17. júl 2020

@majkeel ty mas o uctovnictve riadne skreslene predstavy 🙄

veronikaszabova
17. júl 2020

@majkeel keby bolo uctovnictvo take jednoduche, robila by to kazda jedna matka na RD 🙈

karolinakr
17. júl 2020

On pracuje nonstop na ukor rodiny,,tebe da z vyplaty omrvinku a potom mas vytahovat uspory na prerabku domu, ktory chce napísať sám na seba
Pytaš sa, ze co robis zle?
Už len to, že s nim si
Určite by som s takym chlapom bola
Ako domaca gazdiná si preňho dobra, ani ho to draho nevyjde
A to akože preco ty máš z materskej financovať jeho dom?
Ja by som s lakomym chlapom nebola ani sekundu
+ sa ani deckam nevenuje

majkeel
17. júl 2020

@oli18 Nehovorte mi, ze robit jednoduche uctovnictvo v exceli a danove priznanie pre zivnostnika je velka vec. Ked spravim 1-2, ostatne su copy paste.
Ked dam taxu 100 eur (a viac) za urobenie jednoducheho ucta a danoveho priznania a zozeniem si 20 a viac platiacich zakaznikov. Zivnostnik sa nemusi zaoberat papiermi.
To iste danove priznanie v rakusku, je kopec osetrovateliek, trh je velky, staci ovladat jazyk, raz urobit danove a potom to iste robit vo velkom.
Detto nemecko ...
Ano, robil som si danove priznania v de, at, sk sam. Neteoretizujem.
Jasne, je lahsie si povedat, ze nieco nejde, alebo je to "velmi" tazke. To je cesta k trvalej prosperite.🙂
Do podvojneho ucta sa nezeniem, aj ked mam kedysi statnice, stale viem suvztaznosti a cely zivot robim ERP systemy. Teoria je ale jedna a prax je druha. Drzim sa svojho remesla, nejdem zabit 1-2 roky a robit uctovnika, aby som vychytal vsetky tipy a triky praxe.
Kto chce hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody.

majkeel
17. júl 2020

@karolinakr Co jej radis, ze s druhym dietatom na ceste sa ma zobrat a ist prec? Ty uz mas sama nejake deti, o ktore sa staras? ;)
Lepsi zdanlivo "lakomy" pracovity chlap, co sa stara o rodinu, ta netrpi nudzou, plati ucty, maju kde byvat, ako sama s 2 detmi platit za vsetko. Este stale su muzi fetaci, gambleri, zadlzeni, neschopni, taki co mlatia manzelku, s psychickymi poruchami, suknickari, obezni,...
Tito dvaja su spolu 5 rokov, maju manzelsku krizu. pridaj tehotenske hormony a jej zacne vadit vsetko, rozplace ju aj, ak on vecer zamysleny z prace zabudne pozdravit. 🙂
Ak maju rozrobeny dom aj byt, ziju z 1 platu, tazko jej poda kreditku a zlatko, chod si uzit na Maledivy na 3 mesiace s detmi, kym ja budem zarabat.

janickacrazy
17. júl 2020

@lusindaht aj keď máš rodičov ďaleko, čo ti bráni pobaliť seba a dieťa a ísť k nim na 2-3 týždne porelaxovat a oddýchnuť si? Veľký problém u vás sú aj tie financie, neviem načo vám je byt aj dom? Treba mať jednu nehnuteľnost, kde bývam a stačí. Buď predať byt a máš peniaze na dom alebo kašľať na dom a ostať v byte a mať peniaze a užívať si ich.

nickpick
17. júl 2020

@lusindaht preco ste tak skoro isli do 2. dietata? nerozumiem tymto retazovym materskym dovolenkam, je to narocne uz s 1 dietatom a nie 2, o to viac ked je vsetko len na vas a manzel zrejme vobec nepomaha....toto ste uz predsa museli vidiet predtym ako ste otehotneli s 2. dietatom...
chce to vazny rozhovor a povedat si na rovinu co kto od koho ocakava, uprimne ja osobne by som nedokazala zit s niekym, kto odo mna pocas rodicovskej a v ocakavani dalsieho dietata caka, ze budem pracovat a zarabat plus prispievat z uspor na rekonstrukciu domu, ktory ani nie je pisany na mna, to mi pride dost chrapunske a mali by ste mu to asi dost jasne vysvetlit, uspor by som sa vobec nedotykala (su to zadne vratka pre vas), treba prestat kricat a zacat jednat, ked pride z prace nech sa postara o dieta a vy chodte von medzi ludi (este by som mu medzi dvermi splechla, ze si idem hladat pracu), mate moznost ist aspon na cas k rodine, priatelom? trochu by som ho podusila sameho doma, nech si navari, poperie, celkovo by som skoncila so servisom pre milostpana, nech vie ake to je ist z jednej prace do druhej (ved to ocakava od vas nie?), a trosku by som si preverila, ci ozaj travi cas len v praci (a s kym ozaj telefonuje), javi sa dost necitlivo (k vam), ci tam nahodou niekto iny nemuti este vodu, zacnite uvazovat pragmaticky a nesustredte sa len na svoj zial a zufalstvo, zachvilku budete mat 2 deti a budete potrebovat silu a peniaze (setrite kde sa da pre istotu)...

ruzasipova
17. júl 2020

On je cely den v praci, chce si oddychnut, ty si cely den v domacej praci, chces si oddychnut. Ak to nechape, ze ti ma pomahat, treba ho postavit pred hotovu vec. Prihlas na na kurz hoccoho - anj/sitia/tanca, oznam mu, kedy to mavas a postav ho pred hotovu vec, ze aj ty mas pravo na oddych a chod tam a deti nechaj jemu, ved je rodic rovnako ako ty.
Potom su este ale taki experti, ktori ti just zbojkotuju termin, ktory im oznamis dopredu, aby si si nebodaj nedovolovala minat jeho peniaze (alebo iny trapny dovod). V tom pripade mas prehlad ako chodi cca domov. Ako pride, sa zdvihni a odid. Proste odid. Oznam mu, kedy dieta jedlo a kedy sa ma kupat a chod. A co by si sa aj sama mala po vonku prechadzat. Proste chod.
Aj s mojim muzom mavame ostrejsie vymeny nazorov, ze ale on pracuje a chce si oddychnut, na co mu odvrknem, aj ja a chcel si deti, tak sa staraj a idem.
Co sa tyka vyletov, kasli na neho. Vezmi seba, dieta a chodte sami. Ja som chodila aj s dvoma.

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majkeel
17. júl 2020

@karolinakr Ved su manzelia, vsetko ide napoly. Byt,..
Okrem domu, ktory je dedicstvo. Tak nech investuje peniaze do bytu, ved ten patri aj jej. A vsetko cez ucet, nech ma dolozene, na co sli jej peniaze. Ty jej naopak radis, aby nebola "sprosta", aby neplatila nic, ale pri rozvode a deleni BSM sa samozrejme ma prihlasit o polku bytu v BSM,.... Dokonca si ona moze narokovat polovicu financii vynalozenych pocas manzelstva zo spolocnych penazi na rekonstrukciu domu, cize z penazi, ktore zarobil, kym bola doma. Ach jo. ;)

janickacrazy
17. júl 2020

@majkeel Lenže ona je doma preto, lebo sa stará aj o jeho dieťa, keby nebola doma ona, tak musia platiť opatrovateľku, čo by ich vyšlo určite ešte drahšie. Ach jo.

lusindaht
autor
17. júl 2020

@janickacrazy presne, ja som tiez za aby bolo iba 1 z toho.uz dlho ho o to prosim.ale jeho odpoved je ze aspon mame na vyber.lenze ono to ide na ukor casu, aj penazi a som len z toho v strese :(

lusindaht
autor
17. júl 2020

@majkeel byt tiez nie je moj, ten kupil este 10r pred nami.ale odkedy sme spolu platime domacnost naklady napoly.aj hypo. Dom-cast ma od rodicov, ale dalsiu cast kupil od surodenca este narychlo pred svadbou aj tu poslednu cast chcel ale sestra vycuvala na poslednu chvilu(ona sa robi stale na dolezitu).aj by som chcela aby sme mali spolocne byvanie preto som chcela dat cast penazi (uspory a dar od rodicov) na prerabku a za to ze by mi prepisal ekvivalent,nie polovicu ale zodpovedajucu cast aby bolo fer.najskor to bolo ok ale uz zas vymyslel alternativu ze mam od sestry kupit cast ktorej ju mimochodom nechce uz vyplatit lebo pyta naozaj neprimeranu cenu a chcel ist sudnou cestou aby sud urcil kolko to je hodne a zobral do uvahy ze on to SAM platil cele niekolko rokov(aj kym jeho matka este zila).a zrazu chce aby som ju vyplatila ja lebo ze sama som chcela mat spolocne byvanie.mne sa toto nepaci ze stale spekuluje a vsetko ma hned zratane.ja nie som ziadna pijavica, tiez chcem prispiet co mozem, a rada budem ked budem zas pracovat.tak ako kym som pracovala...zial teraz uz neviem casovo zvladnut ani ciastocny uvazok, asi by som sa uz zlozila z toho.aj som rozmyslala ist naspat do prace lebo mi uz hrabe doma samej ale na ceste je 2.babo tak to nema vyznam.asi budem musiet pretrpiet nejake 2 roky...

lusindaht
autor
17. júl 2020

@ruzasipova ano musim si nieco najst a ist obacas niekam sama.len ked mne potom 500x vola ze kde ma syn toto a ako mu to ma pripravit a kolko a pod.uz som zacala aj na navstevy samachodit, proste sadnem do auta a ideme...musim zacat viac praktizovat

janinah
17. júl 2020

Svoje úspory si nechaj na horšie časy /môžeš byť chorá,nezamestnaná..../ a on ťa zrejme pri finan. probléme zachraňovať nebude.Jedine,ak by časť domu prepísal na teba,potom by som na úspory siahla /ja teda nie,rezerva byť musí,vid teraz korona časy,mnohí bez rezervy sú v keli/ ...treba sa porozprávať,či to hnanie sa za peniazmi a domom musí byť také intenzívne,lebo sa môže stať,že do toho domu nebude mať koho nasťahovať,pohár trpezlivosti môže pretiecť aj u teba....na druhej strane je toto len prechodné obdobie,nemáš teraz sociálne kontakty,odchováš deti a pôjdeš do práce,bude lepšie....teraz potrebuješ vydržať a robiť si drobné radosti,zorganizuj rodinný výlet,pobyt niekde,oslov kamošky na kávu,chod na kozmetiku,kúp si dobrú knihu...dieťa všade so sebou neťahaj,má aj ocka...

lusindaht
autor
17. júl 2020

@petra9517 dik za radu, skusim kupit ;)

lusindaht
autor
17. júl 2020

@lula313 skusim nejaky kruzok so synom, to montessori sa mi pozdava ;)

majkeel
17. júl 2020

@lusindaht Spytaj sa ho, co by on robil na tvojom mieste. Ci by dal peniaze do rekonstrukcie niecoho, co mu nepatri. Je to o dohode, ako si zadefinovat vztahy aj pre pripad, ze by to nevyslo. Niekedy staci vysvetlit. Ak sa nedohodnete, nechaj si svoje peniaze na boku a kupis si nieco vlastne.

katrin21
17. júl 2020

Tvoje pocity chapem,vyplyvaju hlavne z toho,ze on je vela prec a toto preziva vacsina zien,ktore su 80% casu same na dieta,teba caka este druhe...zvaz odchod do prace od 1.5r alebo 2r.. ak to bude takto dalej .pre tvoje psych.zdravie..nie kazda je stavana byt doma 5-6r, nechat sa zivit a slokojne pocuvat,ako ju muz financuje... hlavne ak si slusne zarabala... a samozrejme rozhovor s muzom.
Ale pozor, nevycitaj,skor hovor o svojich pocitoch

nini1010
17. júl 2020

Mam pocit ze hovoris presne o nas.Je to velmi velmi narocne.Niekedy neverim ze su aj normalni chlapi.Tiez som roky rokuce zarabala nadstandardne,mala taku matersku aky nemal on ani plat,som doma,staram sa o 2 deti,domacnost a pocuvam tie iste veci ako ty.Moj si rozbehol aj svoj vlastny biznis v druhej praci,tak on moze oddychovat,ist na pivko,ja s detmi nonstop,lebo ved in zaraba!NO A CO SA TERAZ Z TOHO POSERIEME???Roky som bola doma za banku ja a nikto sa ma nepytal ci sa popri tom stiham starat o dieta a upratovat doma.On je zrazu proti tomuto asi ockovany!Nemam nanho nervy,deti su len na mne a aj im chyba ale do roboty nepojdem.Vdaka mojej praci som si vytvorila na matersku krasnu financnu rezervu takze nie som s holym zadkom.Od prveho dietata som sla skoro do prace od druheho nepojdem.Ale aj tak mi je to jeho vystupovanie luto.Ked sa proti vomukolvek ohradim tak jeho odpoved je ze on zaraba!Takto,ako sorry zeny,viem ze mnohe so mnou suhlasit nebudete,beriem,ale chlapi su hovada.Mozno to niektori neukazu hned ale staci aby prisla "ta spravna"situacia a kazdy sa skor ci neskor zachova ako hovado.

lusindaht
autor
17. júl 2020

@janinah presne tomu sa chcem vyhnut aby sim vsetky uspory dala na kupu podielu od sestry.proste rezerva musi byt!clovek nikdy nevie co sa moze stat.presne to som mu uz xkrat vravela ze len sa zenie za peniazmi a moze ho z toho jedneho dna picnut(uz ho raz brala zachranka).ja nie som nejaka narocna-nepotrebujem nove auto staci mi ojazdene, teraz ani oblecenie nejak velmi nekupujem, neminam zbytocne, aj usetrim nieco(teda kym bol plat alebo materska))-z rodicaku nie je moc z coho.synovi nekupujem drahe veci lebo je to zbytocne ed to vynosi 3 mesiace...stacilo by nam aj menej.lenze muz ma vela veci rozbehnutych a stres vznika z toho ze vsetko rozrobene.je sik9vny-ci v praci, snazi sa biznis rozbiehat, aj manualne zrucny okolo domu porobi.ale den sa neda nafuknut o dalsich 24h.ked mu vycitam ze nic nie je dokoncene tak otoci to ze ja vravim ze nic nerobi alebo robi malo.ale NIKDY som to nepovedala.viem ze ma toho vela ale treba mat priority a plnit jedno po druhom.ale na tomto sa akosi nevieme dohodnut.a je to stres pre nas oboch.a ztoho tie neustale hadky...

janinah
17. júl 2020

@lusindaht nevyčítaj mu,že tamto alebo hento nie je dokončené,staraj sa,aby bolo čo zjesť a aby si mala byt poriadený,chlapské veci nechaj na nom,neurobí niečo rok?nech ťa to neštve resp. nedaj to najavo,nikto nie je stroj....treba si aj užiť aj byť spolu a zrejme to inak nepôjde,len ťahať ho preč z domu,teda potrebujete chodiť mimo na víkendy aspon raz mesačne,nám toto pomohlo,lebo tiež mám workoholika,ktorý si myslí,že bude večne mladý a zdravý

lusindaht
autor
17. júl 2020

@nini1010 no ja som nebola sice banka ale vsetko sme platili napoly-byt hypo nakupy jedla dovolenky ja som si za svoje kupila auto aj vsetko moje platila so svojho.setrila si sama zo svojho kedze spol9cne nechcel.asi sa bal ze by bol ukrateny.zarabal viac ale tak problem som s tym nemala kedze som sa sama v pohode zivila.len to ma hnevalo jak stale chce si vsetko sam svoje atd.ako keby som bola "na peniaze".ale naco by si ma bral potom ak by mal taky pocit.aj jeho rodina ma poza chrbat ociernovala pritom nemali preco.pritom jeho brat aj sestry boli na peniaze.ziadne drahe darceky som si nepotrpela, obcas pozval na veceru ale tak toje normalne podla mna.neviem preco mam stale taky pocit menejcennosti on mi vravi ze to tak nie je ale ja pozeram na ciny a nie len slova.

katkati
17. júl 2020

@lusindaht Zarábanie peňazí a starostlivosť o spoločné deti na MD by mali byť považované ako rovnocenné a pre rodinu rovnako dôležité záležitosti. Aspoň rozumní a inteligentní ľudia to takto chápu. Buranom to budeš vysvetľovať do nekonečná, aj tak to nepochopia.