Moja rodina neakceptuje, že sa cítim zle

24. mar 2023

Neviem ako tu tému nazvať. Ani neviem, čo chcem počuť potrebujem si asi iba vyliať srdiečko, pretože ani priateľ mi nejak extra neulavil. Ide o to, že minule sa ma bratranec (starší o 20 rokov takže vekovo by mi mohol byť skôr ujo) pýtal že ako sa mám a ako mi ide škola. Ja s tým, že som si myslela že sa pýta s úprimným záujmom tak som mu narovinu povedala, že sa mi vôbec nedarí, nie som vôbec v štádiu že by ma to bavilo a veľmi sa teším na to, kedy už konečne skoncim a budem pracovať. Chcela som mu aj povedať, že chodím k psychologicke a pomáha mi zvládať to, pretože nie je to len o tom že chvíľu sa cítim zle ale prerástlo to do úplného vyhorenia. Ale to som mu už nepovedala, pretože to, čo mi na tú prvú vetu povedal ma veľmi zamrzelo. V podstate ma začal vychovávať a hovoril veci typu, že by som sa mala spamätať a nemala by som na to srať, pretože ma stále živia moji rodičia a nemôžem im to oplácať tým, že sa mi v škole nedarí. V podstate z toho, že som mu povedala že sa nemám dobre a nebaví ma to momentálne urobil to, že na to kašlem. Potom to ešte začal hovoriť pred jeho priateľkou, samozrejme aj mojej mame. A zrazu mi všetci začali hovoriť, že sa mám viac snažiť, že si mám ešte užiť posledné roky školy lebo potom začne "skutočný život" a ešte len uvidím o čom to je. Ja toto tak nenávidím tieto reči o tom že škola je super pri tom nikto z nich školu nedokončil a mňa majú potrebu súdiť

autor
24. mar 2023

Proste ako keby študentský život bola tá najlepšia vec na svete. Pre mňa nie je. Nemám peniaze, finančnú slobodu, kamarátov, nenávidím mesto a ako dobrú radu do života dostanem, že sa mám snažiť. Ako keby nemám právo cítiť sa zle. On tiež nie je nonstop šťastný a spokojný a je to prirodzene.

mirkava
24. mar 2023

No len v živote to nebude jednoduchšie. Život je ťažší ako škola ale platí to, aký zaujmeme k veci osobny postoj tak to budeme vnímať. Dôležité je vnútorné nastavenie. Nájdi si niečo ci ta bude baviť a robiť ti radosť. Chod si zabehať, alebo skus byť kreatívna, skus niečo vyrábať...

ivana11155
24. mar 2023

Vies, keby si hned teraz skoncila so skolou a zamestnala sa niekde, to este neznamena ze budes mat rada mesto v ktorom zijes, budes mat kopec kamaratov a ani ten plat ktory zarobis ti vobec nemusi zarucit financnu slobodu. V tvojom pripade ide o nastavenie v hlave. Jedna vec je, ze ta skola nebavi ale ostatne veci so skolou vobec nesuvisia. Skus odburat tu seba-lutost. Daj si nejaky ciel a hlavne veci, ktore v zivote robis, ti musia robit radost. Inak spadnes do takej sebalutosti, akou je napisany cely tvoj prispevok.

bajka16
24. mar 2023

No, ale bratranec má pravdu. Ja som tiež bola múdra, keď som chodila do školy. Ale až teraz vidím, čo je reálny život a reálne problémy. Reálne starosti. Veď ty to raz pochopíš, nejdem ťa presviedčať. 😉

ingridpisarova
24. mar 2023

@bajka16 z mojej dlhoročnej skúsenosti, pracovať je oveľa lepšie, ako chodiť do školy , vždy som to tvrdila. a aj budem.

bajka16
24. mar 2023

@ingridpisarova áno. Ale mať rodinu, deti, zodpovednosť aj za nich, nie len za seba. To sú už trošku iné problémy. Ja hovorím o živote po škole nie o práci.

gejb
24. mar 2023

@bajka16 myslím, že je to individualne. Ja som bola omnoho šťastnejšia keď som po skole začala konečne pracovať a bola som sebestačná.
Autorka. Rýchlo dorob školu, začni pracovať, zarábať a svoje pocity rieš len s ľuďmi, ktori ťa budú chcieť pochopiť a maju aspoň kúsok empatie.

simca06022011
24. mar 2023

Vsetko je to o tvojom postaveni sa k veci. A je jedno co ti psycholog, ujo, teta, mama, otec povedia. VZDY je to o tebe. Ked ty sa postavis k tomu, tak ze ty nic nemas rada, nic ta nebavi, nejde ti to tym padom.. tak ano, tak to bude. Ked zacnes niekde pracovat, tiez to nebude ruzova, rovnaky postoj velmi rychlo ziskas aj k tomu. Zivot aj po skole vie byt tazky a nie malo, vekom budu pribudat tazkosti a budu vacsie ako domaca uloha alebo ucivo ktore nemas rada. Preto ta zachrani iba tvoj postoj k veciam. Proste nie, nemam rada toto, naucim sa to a idem robit to co mam rada. Negativizmus ti neprida k dobrej nalade ani k oblubenosti napr. u rovesnikov (ked pises ze nemas kamaratov). Mas pravo citit sa zle, ano, ale musis sa s tym vediet popasovat, aby tvoj zivot bol lepsi a prijemnejsi.
Si studentka, aku financnu slobodu si predstavujes? idu prazdniny, najdi si brigadu ak na to mas uz vek. ALe nemysli si, ze dospely pracujuci clovek bez extra praxe, vzdelania hned ma neviem aku slobodu financnu, najskor treba paltit vsetko nutne, a vela krat potom neostane na "slobodu" nic.

autor
24. mar 2023

Ja chápem čo myslíte, ale už teraz viem, čo je to platit účty, mať zodpovednosť a byť v mizerne platenej práci lebo musím a nemám inú možnosť. Škola ma baví, štúdium je fajn, aj keď ťažké, ale to čo teraz prežívam je proste to ako sa reálne cítim. Nehovorím, že sa tam cítim vždy. Vy sa vždy cítite dobre? Po škole to bude určite jednoduchšie, pretože teraz pendlujem medzi školou a brigádami na ktorých strávim viac ako 100 hodín mesačne. Po škole ma čaká dobrá práca, s dobrým platom a vedomim, že voľné pracovné miesto je vždy. Neviem, čo také tazke je na živote po škole, čo teraz už neprežívam. Nemyslím si, že priznať si, že momentálne sa cítim naprd je nejaké ľutovanie sa.

stanka190
24. mar 2023

Naozajstné problémy ešte len prídu, ale momentálne to čo teraz prežívala je pre teba ťažké, cítiš sa zle. Chápem ta. ...nesnaz sa ľuďom vysvetľovať ako sa máš...hlavne takým u ktorých nemáš dôveru. Nikto v dnešnej dobe nechce počúvať problémy ostatných,každý si myslí ,že ten jeho problém je najviac 😵 Kazda generácia rieši niečo iné...tvoji rodičia riesia omnoho ťažšie každodenné problémy preto tvoje berú ako blbosti. Nehnevaj sa na nich o niekoľko rokov budeš mať ten istý pohľad na to ako teraz oni. Je to prirodzené a normálne. Chápem ta ,lebo mne tiež v škole nebolo dobré..alá som stres a cítila som sa pod tlakom...začala som pracovať a zrazu som bola slobodna-kupila som si čo som chcela, urobila som si vodičák bola som sebestačná a mobilná,chodila si na nákupy atď... Ale pre to musíš teraz zamakať aby si sa mala dobre v budúcnosti. Nemusíš byť najlepšia žiačka,ale učiť sa musis. Rob si všeobecný prehľad , vzdelávaj sa v tom čo ťa baví a máš rada. Ja sa mám teraz lepšie ako v škole aj keď každodenné stresy su,ale človek sa to vekom naučí lepšie zvládať. PS: ak nejde o život nejde o nič 👌

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaitlin3
24. mar 2023

Veď nie je nič zle na tom sa občas poľutovať, poprípade sa zdôveriť a vyrozprávať inému človeku, keď nájdeš nejakeho čo ta vypočuje a podporí tak to je super. Ale skôr sa ti tu snažíme všetky povedať že si si zidealizovala prácu po škole, že potom už bude fajn, lenze kým ty nezačnes niečo robíš so svojim postojom k životu, ku kamarátom a mestu ktoré nenavidis tak to bude rovnako ak nie ešte viac pre teba na ho*no a šťastnejšia určite nebudeš. Treba začať teraz a nečakat potom keď budeš musieť riešiť už iné problémy

simca06022011
24. mar 2023

tak obmedz brigady a oddychni si, ci mas prikazane 100h mesacne brigadovat? tak v prvom rade mas studovat...

bafka
24. mar 2023

Ja som skolu neznasala. Trpela som. A to mam vysoku skolu. Vydretu, lebo ja som v tom ani nevidela nejaky zmysel. Podstate to bolo o tom, ze rodicia chceli. A ja sa zas neviem vzdat len tak a odist z vysky ked som sa na to dala. Tak som to dokoncila. Stresy zo skoly mi sposobili zapal zaludka. Som po vysokej skole 13 rokov a ani raz som si nespomenula na skolu v dobrom. Nikdy by som sa tak nevratila, pre mna to boli najhorsie roky zivota a akurat mi sposobili dobre problemy so zaludkom. Akokolvek sa mi nechce vstat do prace, staci si predstavit zeby som isla do skoly…no zlata robota. Takze ano, maju pravdu zeny, ze zivot ked chodis do roboty a musis platit ucty a setrit lebo dnesna drazoba je na nervy, do toho riesit dieta, neustale choroby a ine veci okolo toho…nie je to lahke. Ale aj náriek tomu ja by som sa nevratila do skoly ani keby co. Mam k tomu taky strasny odpor, ze sa nedokazem prihlasit ani na kurz, lebo konci sa skuskou a musela by som sa na to ucit. Fuj. A v praci nemam lahku pracu, vela musim vediet, aj sa ucim z knih nejake veci, ale vsetko je to z prace ktoru robim, ide to lahko do hlavy. Ale sediet pri knizkach a tlacit do hlavy ktore mi budu na nic v zivote…jednoducho, chapem ta autorka ako sa citis. No hlavne je skolu dokoncit nejako a potom mozes zit. Ako ja 🙂

nerya
24. mar 2023

Zlý výber osoby, ty si čakala trochu empatie a pochopenia ale namiesto toho sa ti dostalo takého podobného ako ,, ja v tvojom veku,,. Nie je jednoduché nájsť osobu, s ktorou sa dá porozprávat, ktorá ťa vypočuje a aj pochopí.
Ináč by som poradila nájsť si nejaké maličkosti, ktoré ti spríjemnia to,, hrozne,, ja som počas škôl hrala PC hry, kukala seriály a čítala knihy. Musela som mať nejaké odreagovanie 🤷 možno by to pomohlo aj tebe aj keď len raz za čas a len na chvíľku, ale aspoň niečo na co sa môžeš tešiť

luccija
24. mar 2023

Čo Ti mal povedať vykašli sa na školu?Zivot je boj stále bude niečo...v práci možno nebudeš o 3 r tak isto spokojná.Uz to dotiahni budeš mať viac možností.Mozno Ta chcel nakopnúť, ale ako chlap to nevedel dobre podať.Vela ľudí nebaví škola...

autor
24. mar 2023

@simca06022011 chápem ako to myslíš. Ale to je presne to. Aj po škole budem mať problémy. To že teraz chodím do školy, neznamená, že nemám právo ich mať a že nemám právo sa občas cítiť pod psa. Nejde o to, že moje problémy by boli väčšie ako problémy iných ľudí. Ale o to, že keď sa niekto úprimne pýta ako sa mám, nemôže má zdrbat za to, že odpoveď nie je podľa jeho predstáv. Veď aj deti, riešia problémy aj napriek tomu, že nám ako dospelým to príde ako banalita, v detskej hlave je to veľké. Problémy pracujúcej vysokoškoláčky bez peňazí fakt nie sú menšia ako problémy pracujúceho človeka. Sú to skrátka len iné problémy.

katarinka89
24. mar 2023

Ach treba ti dozrieť. Dospelou ta nerobi len OP ALEBO dovŕšenia 18tky...ale skúsenosti.a poviem ti to uprimne- obdobie školy bolo fakt super, hoci malo to aj svoje úskalia, ale keby sa dal vrátiť čas, neváham.

hederamonstera
24. mar 2023

Maloktory clovek pochopi druheho uprimnu negativnu odpoved. Tiez to neznasam a “stazujem” sa len tym, u ktorych viem, ze nezacnu s tymito mudrackymi recami ale len vypocuju alebo pochopia. Nic si z toho nerob.

katarinka89
24. mar 2023

Prepáč ale aké problémy máš? Nedarí sa ti otehotnieť, alebo si vážne chorá? Alebo ta chcú vyhodiť z prac? Alebo nemáš z čoho poplatit šeky a nakúpiť potraviny? Alebo mas muza ktory ta bije a s detmi vyhodil na ulicu, resp.podvadza ta? No pokiaľ nemáš niektorý z týchto problémov, tak ozaj riešiš kraviny....

simca06022011
24. mar 2023

No nemyslim, ze si pochopila ako to myslim.

autor
24. mar 2023

@katarinka89 ako prepáč, ale keď nemam jeden z vyššie popísaných problémov tak musím byť zákonite no stop šťastná a nemám právo cítiť sa miestami mizerne? A okrem toho, niektoré z tých problémov mám. A je to pre mňa znesiteľnejšie ako to čo som opísala.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
24. mar 2023

@simca06022011 ja si myslím, že buď som sa zle vyjadrila alebo ste to celé zle pochopili. Ja sa vcelku mám dobré a som spokojná. Akurát momentálne sa mi viac veci nepodarilo a prirodzene ma to trápi.

autor
24. mar 2023

@katarinka89 inak sranda, že ľudia čo sa mali na škole lepšie, toto tvrdia ako všeobecnú pravdu. Popri tom mám v okolí kopec ľudí, čo sú najšťastnejší za to, že už nemusia chodiť do školy a môžu pracovat.

danielinaa
24. mar 2023

Som z výšky 17 rokov het, hneď som začala pracovať, a teda 1000 krát je mi lepšie teraz ako vtedy tam. Nespomínam na tie časy rada. Paradoxne najradšej odsudzujú ti, co na žiadnej vš nikdy neboli a netušia ale tlaky tam sú. Ale posudzovať budú. Nič si z nich nerob. Výdrž, bude dobre. Vš prejde, ani sa nenazdas

danielinaa
24. mar 2023

Nie je vš ako vš. Je ine študovať lazoplazo sociálnu prácu a iné jazyky, geografia, medicínu...Takže takí co študovali výšku typu socialna práca a pod, a mali sa tam dobre, si môžu vravieť, vo chcú ich názor je irelevantny.

panonia
24. mar 2023

Ľudia majú väčšie problémy a musia ich zvládať a nie každý to hneď zavesí to mu druhemu na nos. Ja som študovala popri zamestnani a vela krat som sa zobudila a nevedela som či idem do práce alebo do školy také niečo že by som mala mať volno nehrozilo a pritom na tie časy veľmi rada spomínam.

mane01
24. mar 2023

Ja ti rozumiem, kašli na nich… fotrovske reči od ludi, co nic nedokazali… to som aj ja ‘milovala’… nie kazdeho skola bavi, najma ak to nie je vysneny odbor a povedzme si uprimne, ta uroven skolstva na Slovensku… hmm. Ja som tiez uz posledne dva roky ledva cakala, kedy bude koniec. Ja som popri tom aj pracovala, takze som vedela, co je realny zivot… navyse ma studentsky zivot nicim neohuril, takze… vobec ich neries, doklep to nejako a po skole sa zariad podla seba. Pripadne si najdi brigadu a budes mat aspon trochu pocit samostatnosti a nezavislosti.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz