Môj pubertálny syn nenávidí môjho partnera

zuzika251
12. mar 2013

Ahojte, skúste mi prosím poradiť - mám 15,5 ročného pubertálneho syna. S partnerom a synom žijeme spolu 4 roky, s partnerom máme 14 mesačnú dcérku. Vzťah medzi partnerom a synom je tak zlý, že včera to malo vyvrcholenie - syn na FB napísal o ňom, že je kkt, on si to samozrejme prečítal a namiesto toho, aby vychladol a riešil to ústne, tak vletel mu do izby a zbil ho. Ja som úplne v koncoch, syn mu vykričal, že ho 4 roky trpí len kvôli tomu, že chce, aby som ja bola šťastná a jeho nenávidí!!! Momentálne mám v hlavne obrovský chaos, neviem, ako to riešiť, chcem, aby sme žili aj naďalej ako rodina, no uvedomujem si, že už to možno po tomto cirkuse nebude možné. Partnerovi som už dávno vysvetlila, že je a aj bude navždy môj syn a budem ho ochraňovať či sa to niekomu páči alebo nie. Partner sa snažil, veľa vecí sa snažil ho naučiť, chcel však stále od neho, aby mal aj povinnosti, ktoré mal doma robiť. Syn to väčšinou urobil, aj keď s ofukmi a hundraním, ale urobil.
Nikto si nevie predstaviť, aký chaos mám v hlave.

nikolet_89
12. mar 2013

@zuzika251 ahoj sadni si zo synom, ked budete samy doma len vy dvaja...a opytaj sa ho co chce vsetko v klude, ked ti povie, ze chce aby tvoj partner odysiel tak sa ho spytaj ci by to urobil a zobral dcerke otca ked ti nato povie, ze kludne tak mu povedz ze si si nemyslela, ze je taky sebec...bude mat chvilku vycitky svedomia, aspon by mal mat...ulozi sa mu to v hlave a mozno konecne zacne respektovat tvojho partnera....alebo mu navrhni nech ide na niaky cas k svojmu otcovi, nepises ako to mate z jeho otcom...

atinag
12. mar 2013

@zuzika251 tazke,veru tazke...no poviem len jedno,nech su akekolvek problemy,partner by ich mal so synom riesit inym sposobom...neviem,ci by som predychala to,keby mi partner zbil dieta...aj ked poviem,ze synator asi prepiskol...tu len sadnut a v klude riesit veci..chlapec je predsa v najhorsom veku,bitka len zhorsi a vystupnuje situaciu tak,ze moze byt uz velmi tazke urovnat to...prajem vela nervov a pozitivnych rieseni problemu..

lemac
12. mar 2013

To ze 15 rocny syn napisal na fb o tvojom partnerovi, ze je kkt - v tom taky problem nevidim. V tom veku je to viac menej normalne zmietat sa vo vlastnych pocitoch a brat vsetko strasne vazne. Ale to, ze ho tvoj partner zbil - to sa mi zda velky problem. Cudzi clovek, ktoreho toleruje preto aby si bola stastna, siahol takymto sposobom na jeho sebavedomie, hrdost,...ja by som mu to neodpustila, keby mam 15. Tvoj partner ako dospely clovek, absolutne nezvladol situaciu. Mala by si dohovorit jemu, podla mna by sa mu mal za to aj ospravedlnit. Syn je vo veku, kedy vam este vela krat moze povedat ze vas nenavidi, ked sa za nieco rozhneva, ale vy musite byt ti dospeli a vediet zvladnut situaciu. Ako ma tvoj syn zacat respektovat tvojho partnera, ked on sam mu vela respektu nepreukazal???

nikolet_89
12. mar 2013

@lemac uplne s tebou suhlasim 🙂

haslerka27
12. mar 2013

tvoj partner ho nemal zbit....ak by tvoj syn chcel,tvoj partner by mal obrovske problemy kvoli tomu.mal s nim o tom pohovorit,ale zbit 15 rocneho chlapca preto ze nenavidi priatela svojej matky,je podla mna silna kava.ako prepac,toto je tvoje pravo,nie pravo tvojho frajera!!!!!!!!!!!mala si si knemu sadnut ty,ziadat vysvetlenie,pokarhat ho,vysvetlit mu,tvoj partner mal prist,povedat co si o tom mysli,poziadat teba o riesenie vsetkeho aby sa to neopakovalo ale toto je v mojich ociach absolutny nonsens.tvoj syn je v zlozitom veku,akceptuje ho kvoli tebe-chapem nespravil spravne ked to napisal,ale takto to nemal riesit.pokial by islo o mna a toto sa stane,leti z bytu a viac sa nepozname.na moje dieta cudzi clovek siahat nebude,uz vobec nie otcim

haslerka27
12. mar 2013

ja by som poziadala partnera aby na isty cas opustil spolocnu domacnost kym sa situacia neukludni,nech si to vsetci nechame prejst hlavou....na par mesiacov.chlapec je tvoj syn,dala si mu zivot,ste spolu 15 rokov,priatel len 4....tvoje deti musia byt prvorade,ich pokojny vyvin.syn si mozno uvedomi ze nekonal spravne a tvoj partner si uvedomi ze tvoj syn je tvoj syn,to sa nezmeni a jednoducho on je ten co sa musi stiahnut.....dieta je vzdy na 1 mieste!vzdy

zuzanka.zuzu
12. mar 2013

absolútne nesúhlasím s @nikolet_89 s tvrdením "tak sa ho spytaj ci by to urobil a zobral dcerke otca ked ti nato povie, ze kludne tak mu povedz ze si si nemyslela, ze je taky sebec" 😕
@zuzika251 v prvom rade by som okamžite riešila partnera - zbil ti syna??? 😠 😠 😠 za status na fcbk??? keby bral drogy, kradol alebo niečo podobné, tak nepoviem... ale za status pubertiaka??????????? tak teraz vážne odporúčam, aby sa tvoj partner OKAMŽITE ospravedlnil tvojmu synovi (aj keď to bude falošné - ale nech to aspoň dobre zahrá) lebo ak ty - dospelá osoba - máš v tom chaos, tak si ani nechcem predstaviť vžiť sa do pocitov pubertiaka.... ☹

libka1
12. mar 2013

kebyze ma partner mojej mami zbije tak ho nenavidim minimalne kym ma neprejde puberta, takze tak najblizsie 3 roky urcite a nic ma uz nepresvedci ze ho chcem vo svojom zivote ☹ mas tazku situaciu, drzim palce nech to dopadne co najlepsie ...

nikolet_89
12. mar 2013

@zuzanka.zuzu bohuzial presne si pamatam svoje obdobie 15-tich a nezaberalo na mna nic ine ako toto 😒 teraz uz viem, ze som mala veci chapat aj inak, ale vtedy som bola najmudrejsia, najlepsia na svete, a vsetko co som robila bola len a len moja vec a ucta k rodicom ? isteee to bolo to posledne co som vtedy mala....a to sme sa starali o imobilnu mamu mojho otca cize ma nasi dost potrebovali

martina364
12. mar 2013

@zuzanka.zuzu ja veru s nikolou suhlasim..je to pekelne tazka situacia..mat doma pubertaka je dost tazke /mam aj ja/a syn si tiez musi uvedomit,ze nielen okolo neho sa toci svet

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolet_89
12. mar 2013

@dominika1988
@zuzika251

Myslim si, ze ma pocit, ze mu ten cudzi muz zobral mamu a este si jej dovolil urobit decko, ktore len skrieka a on je tam ako 3-tie koleso u voza...aspon ja by som to takto v jeho veku vnimala na 100% nema dovod ho mat raz a toboz nie, ked ho este aj zbil...vsak ho musi vo svojom vnutry preklynat a nenavidiet...
Ja byt na tvojom mieste zuzika251 dohovorim aj partnerovi nech sa mu ospravedlni aj ked cez zuby

atinag
12. mar 2013

@haslerka27 len ten partner je otcom ich druheho dietatka...no odist na par mesiacov...kam?je to tazke,to urcite,ale ta malicka potrebuje tiez svojho otca,tak ako aj on ju...nezastavam partnera,v ziadnom pripade,aby sme sa rozumeli....len je tazsie konat,nez tu o tom pisat..

suem
12. mar 2013

@nikolet_89 Pises riadne somariny. 😠 Chlapec ma toho dost aj bez citoveho vydierania typu ci by zobral otca sestre. Tvoje rady su skutocne otrasne. Mama je pilier jeho zivota, ci uz ma pubertalne chovanie, alebo nie. A je jej povinnostou pri nom stat nech spravi cokolvek. A ze napisal na otcima co napisal, tiez signalizuje, ze tam dlhodobo nieco nie je v poriadku. Skor ocakavam, ze sa chlapec o tom zmieni pred babkou, otcom, ucitelom, priatelmi a budete z toho mat velky problem. Toto je domace nasilie. Pacha sa pod tvojou strechou na tvojom dietati @zuzika251 a ty sa na to pozeras. Ako by si to vnimala, keby si v novinach citala clanok o vasej rodine, kde otcim zbije 15r.chlapca za vyjadrenie na FB? Bolo by to ok? Nemyslela by si na to, ze matka uprednostnila sexualneho partnera (aj ked je to otec dalsieho dietata) pred synom? Pocitaj s tym, ze syn bude zo dna na den fyzicky silnejsi a partner starne, aby ho raz neprizabil, lebo potlacana nenavist a to ze mu zobral mamu narobi v dusi dietata nezvratne skody. Stoj na synovej strane, je to pubertak, stale tvoje dieta a partnera poziadaj nech odijde na cas z bytu, pokial si v hlave neulozi, ze nesmie siahnut na chlapca, nech sa ani nevracia. Vychovne facky davaju mamy, nie otcimovia. 😔

haslerka27
12. mar 2013

@atinag ono nevravim rozist sa,proste nechat to prejst hlavou.ked budu vsetci spolu,bude to velmi iskrit.nieekdy je lepsie nechat hlavy vychladnut

haslerka27
12. mar 2013

@suem ako citam mame velmi podobny nazor 🙂

atinag
12. mar 2013

@haslerka27 to je veru to najlepsie...

zuzanka.zuzu
12. mar 2013

@nikolet_89 ale ty si si to uvedomila tiež až teraz a nie vtedy... on nemá tvojich 23r. ale svojich 15r. takže si nemá prečo veci uvedomovať ako dospelý, on je TERAZ pubertiak a tak ho treba chápať a správať sa k nemu... nie je dospelý, ale zuzikin partner JE a mal by sa tak správať 😠 lebo keď siuáciu trošku nadnesiem tak mi vychádza, že syn obetavo "trpí" maminho partnera a partner sa infantilne nahnevá a prudko reaguje na malichernosť akou je status - čiže vlastne syn sa celé 4 roky správal dospelo a partner pri malichernosti totálne zlyhal ako rodič 😠 😢 😅

ullala
12. mar 2013

teraz si odmyslime, ze ho zbil, to je jedna strana problemu, ale mame tu aj druhu stranu problemu a tou je syn. Ja keby som si dovolila verejne napisat o niekom blizkom mojich rodicov, ze je kkt alebo podobne, tak by zo strany mojich rodicov nasledovalo prisne dohovorenie, po ktorom by som sa citila trapne, ze som nieco take vobec napisala!!! takze ak sa ma niekto ospravedlnovat, tak urcite aj syn.

haslerka27
12. mar 2013

@atinag par mesiacov sa na vec budu pozerat mozno inak....ale ak budu spolu,vsetko napatie bude rast...chlapec ma 15,to je zlomovy vek,treba brat ohlad na neho......hlavne

nikolet_89
12. mar 2013

@suem
@zuzanka.zuzu vsak prave, ze az teraz a to len vdaka nasim, pretoze ma nebili, nekrycali a az ked som videla total rezignaciu tak som si uvedomila, ale verim tomu, ze keby ma tato zbil a to este nieje ani jeho otec tak by som sa chovala este horsie ako do vtedy, mne dal raz vlastny otec facku a ja som odysla na 3 dni prec vratila som sa az ked sa mi vlastny otec ospravedlnil teraz uz viem, ze som bola neskutocne drza ale vtedy som si to uvedomovala len takto

nikolet_89
12. mar 2013

@ullala vsak toto obe strany by sa mali skusit porozpravat a urcite si panely a pravidla, ktore skusia obe strany respektovat

haslerka27
12. mar 2013

@ullala takze pozor....ono v pripade ze by otcim nereagoval ako reagoval,chlapec je vinny...situaciu skomplikoval otcim ktory takto reagoval....ak by to bol riesil napomenutim,bol by absolutne v prave....my nevidime do ich rodinnych vztahov,preco je matka rozvedena,ako casto chlapec navstevuje otca a pod...jedno je iste,otcim nema pravo zbit chlapca a j ked je pravda ze chlapec nemal verejne vynadat otcimovi....neviem ci chlapec uz dlsie nenapadal otcima- mozno bol uz vyprovokovany....a najhorsie je ze moze vzniknut situacia kedy sa budu nenavidiet vzajomne....

atinag
12. mar 2013

@haslerka27 bolo by dobre,keby autorka tohto prispevku aj uviedla dovody,pre ktore sa situacia vyhrotila az sem...ako dlho to trva,ako zvykol partner dovtedy reagovat na nezhody,atd...takto to vnimame kazdy po svojom...

haslerka27
12. mar 2013

@atinag toto som napisala o prispevok vyssie 🙂 🙂 🙂 🙂 to by bolo dobre keby situaciu trosku viac popisala,ich vzajomne spoluzitie, a pod

yesno22
12. mar 2013

@zuzika251 úplne súhlasím s názorom @lemac ... problém sa nevyrieši odchodom partnera ale mali by ste to spolu prebrať...podľa mňa sa partner musí synovi ospravedlniť sa neprimeranú reakciu ako prvý a následne by sa mal ospravelniť aj syn...pretože aj keď je pubertiak, musí vedieť čo je slušnosť...držím palce, nech to ustojíš a rozhodneš sa správne ako postupovať 😉

cecil36
12. mar 2013

@zuzika251 ja mam na to iny nazor, ako väcsina bab tu.
Po prve, kde je hranica, ktoru si nesmie dovolit prekrocit pubertiak ku komukolvek, ale najmä k svojim rodicom? Ved tvoj partner ho zivi (predpokladam, ze si stale na RD), to si nezasluzi ani trocha ucty? Teraz ho nazve kkt a zajtra mu zapichne noz do chrbta ako nedavno v pripade pubertiacky, co zapichla otcima len preto, ze ju nechcel pustit von? Iste hranice slusnosti by mal tvoj syn dodrziavat. Aj ked je to tvoj milovany syn. Dovolme detom vsetko a za chvilu nas vyhodia z domu.
Po druhe, nemyslim si, ze toto bola jedina situacia vo vasom zivote, pravedepodobne sa tam postupne nabalovalo toho viac a partner vybuchol. Myslis, ze on neciti, ze ho syn nenavidi?
Po tretie, poslat partnera prec (ak byvate vo vlastnom byte a nie jeho) nie je prave najstastnejsie riesenie, lebo mate spolu dieta, ktore potrebuje otca. A zobrat mu otca len preto, ze sa zasran par rokov nevie zmestit do koze sa mi zda dost krute voci druhemu dietatu a v podstate voci celej rodinke.
Po stvrte, s partnerom by som si to vydiskutovala medzi styrmi ocami a so synom by som zacala navstevovat psychologa, ked ma problem s otcimom. Len preventivne, aby sa casom problemy nezacali nabalovat.

reanda
12. mar 2013

ze otcim nema pravo zbit dieta.. NIKTO nema pravo zbit dieta..
vsak ho chlapec vystihol v tom statuse

bibianka
12. mar 2013

Tu niekto radí poslať partnera preč? Čo to vyrieši? Absolútne nič, akurát bude bez otca aj druhé dieťa. Bohužiaľ to, čo sa stalo, nie je nič výnimočné - syn mal dlhodobo maminu len pre seba a zrazu sú tu votrelci, ktorí ho obrali o jej absolútnu pozornosť. Už nie je centrom jej života on. To sa ťažko znáša. Otčim sa potom môže aj potrhať a je to márne. Viem si živo predstaviť, ako ho muselo vytočiť, že sa o sebe od chlapca také niečo dočítal. Určite cíti veľkú zatrpknutosť a zlosť - chcel mu nahradiť otca, snažil sa a toto je výsledok. Ak si niekto myslí, že zdivočelí puberťáci na Slovensku občas od vlastných rodičov nevyfasujú, tak je riadne naivný. Okrem toho, práve chlapci, ktorí v detstve z rôznych dôvodov vyrastali len s matkou, majú pekne našliapnuté byť protivní grázlici. Keď zomrel najlepší kamarát môjho otca, jeho mladší syn mal 7 rokov. Napriek matkinej snahe z neho vyrástol pekný zmätok. Keď sme raz boli spolu na dovolenke (bol už vtedy v puberte), jeho správanie bolo už tak neznesiteľné, že mu môj otec vlepil poriadnu facku. Doteraz si pamätám, ako mu odleteli okuliare. Jeho matka môjmu otcovi nepovedala slovo výčitky, ale poďakovala mu. Na toho chlapca to už ale bolo neskoro, pevnú ruku potreboval dávno predtým. Bohvie, kde je mu dnes koniec... A toto nie je jediný takýto prípad, čo poznám. Jedináčkovia synáčkovia slobodných (rozvedených) matiek sú riziková skupina.
V tejto situácii by som poradila urgentne rodinného psychológa, sami to už nezvládnete a bola by škoda rozbiť rodinu. Dobrý odborník by mal poradiť, ako prežiť toto ťažké obdobie a vytvoriť si do budúcnosti zdravé rodinné prostredie.

haslerka27
12. mar 2013

@cecil36 kto ponesie zodpovednost za to ak chlapec nedajboze spacha samovrazdu????????nechapme deti,nech sa v zlozitych situaciach spravaju ako vedia!to je tvoja filozofia??????odkial vies ze byt nie je matkin ze o nema po rozvode?ze on k nim len neprisiel????odkial?