Môj priateľ je polovičný Róm

21. apr 2021

Ahoj budem písať anonymne. Je to dosť citlivá téma, ale zaujíma ma váš názor.

Aby som to moc nerozpisovala, nápišem to v skratke.
Môj priateľ je polovičný róm - jeho oco rom je Čech, mama Slovenka nebola romka.
Čo k tomu? Moja mama od začiatku nesúhlasila so vzťahom a robila všetko preto.. a stým súvisí i môj príbeh.

Chodila som do školy do Čech a aj tu už bývam 5 rokov. Keď som chodila do školy malu strážila mama a ja chodila domov na SK za ňou.
Našla som si priateľa, prácu.. priateľa máma doteraz neprijala s tým, že raz povedala, že ju nebude vychovávať róm.
Šlo do takých šialeností, že malu mi nechcela pustiť do Čiech ani ja som si ju nemohla vziať.. malá má priatela rada on ju tiež.
Všetko trvá 4 roky. Bol čas kedy bolo všetko ok, ale zase je všetko zle.
Dá sa povedať , že moje máma si malou privlastnila strašně moc. A nechce ani aby ju strážil priateľov otec.
Robila mi strašne naschvály.
- keď vedela , že som sním tak mi zavolala že mala je strašné chorá a mám prísť domov ja som bežala a malej nič neboloy do toho mi vzala môj pás a občanku a já som nemohla odcestovat.
- potom povedala, že malu priateľ začaruje a preda do nemecka na biele mäso.. ( lebo je cikán)
- k tomu , aby som sa neopovazila mať s ním dieťa a vydať sa za neho 🙂
Nejak tak bojujeme strašne dlho. Fungujeme tak, že malá je 2tyzdne na SK a 2 tu v ČR. ( Len kvôli máme)
Nebaví ma to a hlavne ni je žiadny dôvod aby ostávala u babky a deda..

A teraz aby som sa dostala k súčasnej nevyriešitelnej situácii.
Mama přišla, že si berie malu na SK. Povedala som jej , že už nie že príde potom na prázdniny. Tak sa urazila a odišla..
Keď prišla domov tak mi povedala že ak do 2 týždňov malou neprinesiem k nim tak že si po ňu príde sama. ( Nema to logiku)
Ešte aby som to nejak objasnila - nechce mi dát žiadne doklady malej, teda mala som ich pri sebe urobila kópie a mama mi vzala všetky originály..)

Momentálne riešim škôlku v ČR - bez rodného listu a pásu ktorý je po splatnosti asi nič nevyriešim a ona mi odmieta dát doklady.)
S priateľom máme v prenájmu dom so záhradou, obidvaja pracujeme snazime sa všetko zvládať. Do toho sme triedili malej oblečenie a nechala mi tu veci na dva týždne, ešte povedala , že to stačí pokiaľ prídeme späť na SK, a malej povedala, že tu je na prázdninách a že príde späť domov, že si ma spraviť kalendár a škrtať dní. ja proste asi nedokážem ísť proti rodičom.. neviem ako ďalej, prosím poraďte mi, čo by ste robili vy..
Dúfam , že nikto z Vás na nedostal ani nedostane do takej situácie je to neunosne.

ofzuza
21. apr 2021

Mame by som svoje dieta nedala. Zasla by som na matriku, vypytala RL, dala spravit novy pas. A mama nech aj na hlave skace. Pripadne by som to riesila policiou, nech okamzite vyda doklady, lebo nahradne potrvaju, zapisy su teraz a bez nich mas smolu.

janinah
21. apr 2021

Kto a kde je biologický otec malej?

vika12341234
21. apr 2021

@ofzuza určite by som sa postavila proti matke, áno si jej vďačná za to čo pre teba robila, ale toto čo robí teraz to je choré, ty si matka a tvoj priateľ je jej nový otec, takže mala by si to tvoja mama uvedomiť, aj sa jej nepáči tvoj priateľ tak ku navštevuj raz za čas sama a s malou, ak uvidí tvoja mama že vás stráca lebo nedokáže prijať do svojho života tvojho nového chlapa tak možno jej srdce zmäkne

ofzuza
21. apr 2021

@vika12341234 to asi nie mne chcelo byt 🙂

diewcatqoo
21. apr 2021

Prepac, ale spravas sa ako 15 rocna. V prvom rade nechapem, ako si mohla dieta len tak nechat tak male dieta rodicom na taku dlhu dobu, ale ok, nesudim..
Ale ak chces zit normalny zivot, mala by si sa zacat spravat ako dospela a ako dospela si s mamou vydiskutovat jej "pravomoci" ohladom vnucky.
Btw, tiez zijem v Cechach a myslim, ze som k zapisu do skolky nedokladala rodny list...

autor
21. apr 2021

@janinah to není podstatné, on není zapsány v rodném liste

autor
21. apr 2021

@vika12341234 presne tak, len že ona mi ju zase chce vziať a ja už to nedovolím ja už nevládzem.

ofzuza
21. apr 2021

@diewcatqoo co si dokladala? Odo mna vzdy pytali rl a bydlisko (bud vypis z uradu, ze tam na tp alebo detsky op, u cudzinca potvrdenie o prechodnom/trvalom pobyte)

autor
21. apr 2021

@diewcatqoo ja viem, moja chyba že som odišla študovať, ale to neznamená že som s malou nebola..
Rodný list pás potrebujem i na iné veci ako je prechodný pobyt ktorý nie a nie dorobit kvôli tomu že mi ho nechce dať.

ofzuza
21. apr 2021

Pytaj rl na matrike. Vies sa tam dostat? Mozno aj cez ambasadu by to slo

autor
21. apr 2021

@ofzuza áno tak mala už skolku mala tu v ČR ale matka do toho stále zasahovala až školka Sá zrušila a Bola ďaleko od domu teraz mám možnosť mať škôlku pred nosom a ...
Doklady sa prechodný pobyt, alebo aspoň zmluva nájomná.. karta poistenca..

autor
21. apr 2021

@ofzuza no už som si to zisťovala. Lenže čo z toho matka je fakt mimo, ta povedla že si pre malú príde..

diewcatqoo
21. apr 2021

@ofzuza tak prechadzam si spatne maily, co sa tyka zapisu do skolky a pardon, prvykrat som dokladala aj rodny list. Inak este teda aj potvrdenie o pobyte.

Co sa tyka vybavovania rodneho listu cez ambasadu, je to na dlhsie obdobie. Vzhladom na to, ze zapisy su uz v najblizsich dnoch, tak cez ambasadu to bez znamosti urcite nestihne.

ofzuza
21. apr 2021

Vsak nech si pride. Ako pride, tak odide - bez dietata.

ofzuza
21. apr 2021

@diewcatqoo no prave, ze to je na dlho. Ale to si mohla aj trosku skor zacat riesit. Skus mame pohrozit policajtami.

ofzuza
21. apr 2021

@diewcatqoo prepac...som si vas so zakladatelkou splietla

diewcatqoo
21. apr 2021

Ak dieta uz navstevovalo skolku v CR, v tom meste, kde ho planujes zapisat aj teraz, mozno by ho mohli mat v databaze a RL by si nemusela dokladat. Najlepsie by bolo zavolat do skolky a informovat sa.
A co ze sa matka vyhraza, ze si pre nu pride? To je problem? Vsak ak pride a bude si chciet vziat malu, zavolaj policiu.

autor
21. apr 2021

@ofzuza policajti boli pred 3 rokmi 🙂 a taktiež nič nevyriešili

ofzuza
21. apr 2021

Prestahovat sa, nedat adresu

autor
21. apr 2021

@ofzuza to asi nepôjde. Chceli sme nemôžeme, máme tú prácu, bývanie.ja idem ešte študovať..
Priateľ hovorí že si nechávam srat na hlavu ale já prostě nedokážem ísť proti rodičom.

vika12341234
21. apr 2021

Tak jej malú vezmi, je to tvoje dieťa. A nedovol jej ju vziať. Nemôže s tým nič urobiť

pribinak
21. apr 2021

Koľko máš rokov? Lebo normálne nerozumiem ako ti mama mohla vziat tvoje doklady?
Ak máš svoje doklady, vieš vybaviť doklady aj dcérke. Sa mi nechce veriť, te nevieš takúto vec.

Ja tvojej mame aj celkom rozumiem. Slobodná matka, ktorej sa stará o dieťa, kým ty študuješ, otec dieťaťa nezapísaní v rodnom liste, čiže žiadne financie, zas si si našla rizikového partnera (netvrdím že každý Róm je problémový)

Pozri si to cez jej optiku

medeaa
21. apr 2021

Takto... matka si k tebe a k tvojmu dietatu dovoli len tolko, kolko jej ty sama dovolis.

ofzuza
21. apr 2021

Staci len kusok vedla. Hadam nebude bludit po celom meste, ze kde si. Ci?

autor
21. apr 2021

@vika12341234 mala tu somnou je, mama tu urobila scénu a odišla prišla na návštevu dokonca týždňa a odišla včera. Povedala že príde po malú keď ju neprinesiem ja.

pribinak
21. apr 2021

@ofzuza to je take krátkodobé riešenie, že nedať adresu

Stará matka môže dať na súd návrh, že sa chce s vnučkou stretávať. Takze minimálne bude vedieť v ktorom meste žije

autor
21. apr 2021

@pribinak to chápem malú som mala v 18stich.. s bývalým sme sa mali brať no nechcela som si posrat život tak skoro :D štúdium som chcela tak povedali že pomôžu, za chvíľu mi bude 25.. pás a rodný list nemám problém vyriešiť najhoršie je že má čakajú ťažké dni a čakanie kedy mi ju zase vezme ani neviete jak je šialené. A Jake scény robí....

diewcatqoo
21. apr 2021

@ofzuza chcela som ti napisat, ze urcite sa neprestahuje, lebo v uvodnom prispevku napisala, ze nedokaze ist proti rodicom. Ale autorka ma uz predbehla s odpovedou 🙂

Autorka: Tipujem, ze aj tu policiu, ktoru si zmienila, ze riesila nieco pred 3 rokmi a nevyriesila nic, tak nevyriesila kvoli tomu, ze ste vlastne ani nechceli, aby sa nieco vyriesilo. Aku radu vlastne cakas, ked sa nedokazes vzopriet matke a riesit problemy ako dospely clovek? Priatel ma pravdu, nechavas si srat na hlavu... potom sa nestazuj, ze zazivas taketo problemy, ked ich vlastne ani nechces vyriesit.

ofzuza
21. apr 2021

@pribinak vsak na chvilu pomoze, mozno sa matka ukludni. Ono tiez zalezi, kde je pravda. Matka sa moze bat o vnuca, ze nebude dobre postarane, lebo neveri dcere. Ale ak tej matke trosku svitori a prehana, moze dat autorka navrh na obmedzenie/zakaz styku. Hlavne ak vie dokazat, ze sa vyhraza ako jej to dieta vezme, zadrziava doklady a pod.

pribinak
21. apr 2021

Pozri, ak máš podmienky na starostlivosť o dieťa, tak ok. Ja byt na tvojim mieste oslovím organizáciu Klokanek (pôsobia v celej CR) aby prešetrili podmienky pre dieta u teba a tento papier by som ukázala keď príde polícia ak mama bude robiť scény

Treba si to celé premyslieť, prečo ti mama nedôveruje, či fakt len kvôli tomu že priateľ je Róm, alebo je problém to, že tá považuje za nezodpovednú a neschopní sa starať o dcérku

http://www.fod.cz/nase-cinnost/klokanek