Môj partner si nezvykol na rolu otca. Čo s tým?

holsinka
13. mar 2013

caute. Mam 11 mesacneho syna.Nase dieta sme planovali. Mali sme krasny vztah. Praca, domov, kamarati, zaluby ... vsetko super. Svadbu sme nechceli-dohodli sme sa ze neskor ano ale sa nam do toho proste nejako nechcelo. Skoro idealne viem... Moj problem je ze odkedy prisiel malinky na svet mam pocit ze ho nebavime. Stale je v praci - aj ked sme neni na to odkazany. jednoducho si vzdy najde len aby nebol s nami. Dohovarala som mu ale vsetko malo len kratkodoby ucinok. Jednoducho som si predstavalo ked bol este malinky v brusku aky budeme stastny, ako bude otecko nasho vysnivaneho synceka milovat, ako ho bude nosit na rukach, mojkat sa s nami... Jednoducho hrdy otecko. A ono to dopadlo celkom inak. Ako mam vzbudit otcovske city, alebo co sa to snim deje ? Myslite ze lutuje svoje rozhodnutie usadit sa. Som smutna a neviem dokedy cakat alebo sa to ozaj nikdy nezmeni ? hm ?

zigzag
13. mar 2013

tvoj aspon chodi do prace a stra sa, moj bol po celych dnoch doma, a maly ho tiez velmi "nebavil" ... moj uz bude mat 2 roky , neboj on sa chyti,ked bude maly troska vatsi a bude sa s nim dat hrat po chlapsky 😉

sirinka
13. mar 2013

@holsinka pockaj kym babatko podrastie... Niektori ludia to hold s miminkami fakt nevedia... A nielen muzi, aj zeny, zabezpecia sice detickam vsetko najnutnejsie, miluju ich, ale kym nepodrastu, nevedia co s nimi, boja sa, ze im nechtiac ublizia....

mima4
13. mar 2013

@holsinka tiez si myslim, ze potrebuje cas ... nebolo to "chcenie" babatka skor na tvojej strane? Ked bude priatel doma, pridi k nemu s malickym, ukaz mu ako ho drzat, ako hladkat... bud k nemu (k priatelovi) nezna, laskava... netlac na neho.. dopraj mu casu. Nie kazdy dokaze tak zvladat to rodicovstvo... preto treba vela lasky a podpory. 🙂

janinah
13. mar 2013

11mes. drobec nie je pre otca "partnerom" ,teraz je to viacmenej bábika pre mamku...počkaj,kým trochu podrastie a nabehnú veci ako lopta,bicyklík,,korčule,hokejka..potom sa ocino prejaví...neznič si vzťah nejakým podrývaním a neustálym frflaním,občas mu ho daj von na prechádzku,že ty si musíš nutne niekam odbehnúť čosi vybaviť,ale nechci od chlapa zázraky,oni sú totiž fakt z Marsu a nie z Venuše ako my 😉

kacena4
13. mar 2013

@holsinka presne ako pisu baby ked bude vacsi chyti sa je z toho zmateny a hlavne mozno ty to vnimas trosku inak kedze si bola zvyknuta na kamaratov, zaluby.... a zrazu si doma na materskej s dietatkom mozno to prezivas emocionalnejsie ako on 😉 aspon teda ja som prezivala veeelmi ze ja a dieta a tato a dieta NIEEEEE ale neboj bude lepsie

haslerka27
13. mar 2013

ja badam ze cim je mala vacsia,manzel sa jej venuje stale viac a viac..ked bola este malinka,nechodila,nerozumela vela,vela toho spolu nenakecali,nenahrali sa..ale ked rastie,rozumie,keca,chape,kresli,sklada puzzle,pozera filmy- to vsetko s tatom....ak je tvoj muz v poriadku a ma vas rad- ten cas pride.muzov nebavi kecat samych so sebou,hovorit zdrobnelinky,skerit sa,robit tlap tlap....

euka210
13. mar 2013

je viacero moznosti: ze to pride neskor ked bude maly vecsi a bude sa mat s nim ako hrat. Niektori muzi to proste s malymi nevedia. Hoci co poznam kamosov a maju babo, tak vsetci pomahaju s babom a sa z neho tesia tak ako ten moj. Ale jeden dedko sa s malym tesi a druheho akoby nijako nenadchynal. Ale ked bude hovorit a bude vecsi tak myslim ze to bude uz o inom.
...nema otcovstvo v sebe
...dala si mu moznost pomahat Ti s malym a nechala si ich samych, nech si najdu svoj sposob, ktory je odlisny od nas matiek? U matiek materinsky cit nastupuje starostlivostou o babo, no muz nema taku moznost, babo musi spoznat postupne.

aristka
13. mar 2013

vieš čo som si všimla,ak je jedno dieťa ,žena preberie celú zodpovednosť za drobca na seba,ale prečo veď sú aj otcovia,poradím ti jedno,určite má aj voľno,zbaľ si caky paky a sprav si babskú jazdu a drobca mu nechaj na starosti,ale len mu oznám,že ideš von nech sa postará,daj mu ho kúpať,kŕmiť,nepýtaj sa ,môžeš,ale nakŕm malého,vymyšľaj si robotu,kedy drobcovi sa nemôžeš venovať,aby ho mal on sám na starosti,neboj sa určite to zvládne a ty si oddýchneš a uvidíš ako to zaberie,a ešte ho treba chváliť ako krásne sa vie postarať,ver mi zaberie to ,len to tak rob

kattrin5
13. mar 2013

Tak ako baby hovoria moj muz sa s malou tiez vela nenahra lebo nema ako, a uplne to chapem..ich cas pride ked budu deticky vacsie neboj...ja na mojho muza ani netlacim viem ze nas miluje a to je nadovsetko🙂

dai
14. mar 2013

@holsinka tiez si myslim ze potrebuje cas... moj muz tiez nevedel co robit s babom ked sa nam narodila dcera - a tiez ma to mrzelo... teraz ma mala 5 rokov a muz je super - vezme ju plavat, von , korculovat, lyzuju spolu - su partaci...
mame teraz druhe dietatko auz sa teraz zacal chytat uz o dost skor ako pri malinkej... chlapy sa musia vaecsinou naucit cos malyn dietatom... aj to mojkanie nejak na nich musi prist - moj muz sa teraz casto s drobcami mojka a blazni - do roli otca jednoducho dorastol😉

cmulinko
14. mar 2013

asi mam zly den,lebo ja by som taka ohladuplna nebola.mate spolu dieta a ty nemas cas nad tym uvazovat ci sa ti chce byt s babom.dieta je tvoja priorita a nech sa na mna nikto nenahneva....to dieta ma aj otca.ked mu tych 9 mesiacov nestacilo uvedomit si co ho caka,tak momentalne ho nechat plavat v jeho umelo vytvorenom nestasti zvanom otcovstvo je absurdne.tvoj muz je dospela osoba a ja osobne od dospelej osoby ocakavam troska viac sebazaprenia a troska viac entuziazmu....hlavne ak sa jedna o rolu otca.nevravim,ze ma ovladat prebalovat jednou rukou,ale nikomu sa este nestal vazny uraz,ked sa snazil svojej zene pomahat....a pomoc je aj chciet spoznat a zvykat si na noveho clena rodiny.u mna by toto spravanie nepreslo len tak....a rozhodne by som to neriesila tak,ze vsak on sa casom zacne zaujimat,ked dieta podrastie.to kde sme...v privykacom tabore?

bronia13
14. mar 2013

neviem ja to tak nepoznam ako vy tu pisete ze to pride casom, poznam chlapov co mali deti na zaciatku na haku a nezmenilo sa to ani po 13 rokoch a to ich poznam dost takych,neviem moj manzel sa zaraz od narodenia angazoval a mal ochoch rad od zaciatku,kupal ich,prebaloval,v noci na vikendy vstaval ku nim,hral sa s nim... skratka vsetko co ja len ich nekojil 😉 mozno si musim zacat viacej vsimat otcov ako sa ku detom spravaju ale ako pisem ja poznam bud sa angazuju od zaciatku alebo vobec a ziadne zmeny nenastali ked dieta podrastlo,nevravim ze tvoj partner je taky ako pisem - mozno je iny a ako pisu dievcata pride to casom...

amouramour
14. mar 2013

@cmulinko nemas zly den, tiez zdielam nazor, ze chlapov netreba lutovat ako bezmocnych chudacikov, mne to pride ako vyhovorka - nevie co s dietatom...ani zena sa nerodi s manualom na babatko🙂moj manzel od zaciatku aktivne pomahal, sam ma este vyhnal vybehnut a oddychnut si, zobral malu rano aby som sa vyspala a takych muzov je viacero...skor to zalezi od dospelosti toho ktoreho muza...

simca06022011
14. mar 2013

vydrz kym podrastie, proste chlapi nie su stavani (niektori) na mojkanie s babatkom.. ziadna presne urcena "rola" otca a dovolim si tvrdit ani matky nie je dana.. kazdy je iny... a dovolim si tvrdit ze predstavy o tom ako nieco bude fungovat su iba nase nezmyselne sny 🙂 este budes prekvapena, ked bude maly vacsi ako bude s otckom pobehovat 🙂))

holsinka
autor
14. mar 2013

dakujem za vase nazory no aby ste ma pochopili ze ma to skutocne trapi a neda sa to brat na lahku vahu tak vam musim prezradit este par detailov. Moj partner chcel babo este skor ako ja. On bol iniciatorom tejto myslienky. Obaja mame teraz 29 rokov no ja som sa toho vsetkeho bala lebo sa cely zivot trapim s chronickou chorobou, mam vlastnu firmu z ktorej nemozem vypadnut lebo to vsetko zalezi na mne (a okrem toho aj firma mojich rodicov). Byvame v mojom byte, ktory platim ja (lebo sme neni zobraty a aj keby chcem mat vzdy zadne dvierka). Moj partner je tiez podnikatel. Nema zamestnancov. Peniaze su fajn ale (prepacte ak to vyznie blbo) mame ich akurat. Az po materskej sa partner zacal spolupodielat na financovani domacnosti resp. od toho dna nekupuj ja nic. Ja si platim len hypoteku, elektriku, plyn a auto. Ostatne ma na starosti financne on. A ako to cele zacalo ? stvrtok som rodila a uz v pondelok som sedela v praci. S malym mi pomahali od zaciatku rodicia. No po mesiaci som si uvedomila za sa nasmu malemu moj partner vyhyba a to doslova. Tak som rodicov poprosila nech sa stiahnu do uzadia aby som mala prilozistost ho zapojit do vsetkeho. Nestalo sa tak. nic ziadna reakcia. Akurat ma na starosti rano davat pozor na syna ked je v posteli a ja dospavam. Cize od 06:00/06:30 do 07:00-07:30. A ani to nezvlada lebo pri nom väcsinou len spi. Potom ho ma ist prebalit a obliect. No aj to spravi ale bez slov. ziaden cit, ziadne mojkanie, ziadne slovo. Posadi ho do behaka, da pusu a odide do prace. Pride o 17:00 alebo 18:00 a o 19:00 ide maly spat. Hrat sa s nim ale nehra. Da ho do behaka, sadne na gauc a pusti TV. A malinky beha krizom krazom. Nosit ho nechcel lebo ho picha medzi lopatkami a behat s nim nechce lebo ho bolia krize. Cez vikend sme spolu ale nie pravidlene a ked ma moznost odist do prace lebo sa nieco stalo alebo niekto zavola tak ide. A to ho ani na prechadzku sameho nezoberie , to musim ist aj ja. A v noci ked stavam k malemu on sa ani nezobudi. este nikdy sa nezobudil. Ani nevie kolko krat bol hore. Bojim sa ze sa to nezlepsi. ☹

kikaba44
14. mar 2013

prípad ťažkého kalibru, naozaj na zváženie, či netreba absolvovať terapiu 😕

cmulinko
14. mar 2013

@holsinka budem k tebe uprimna a napisem ti tak ako to vidim ja a co si myslim,ze kde je problem.problem je ten,ze ste sa stali rodicmi a tvoj partner si to asi predstavoval troska inak.myslim si,ze prvy sok prisiel,ked si vo stvrtok porodila a v pondelok ta uz doma nebolo a sedela si v praci.po druhe asi cca 95% nepozna pojem dospavanie.mnoho matiek vstava k babatku o 6 rano a pritom boli hore v noci 5-6 krat.po tretie rodicia tam vobec nemali co hladat...max tak na pomojkanie,pohladkanie a ponosenie...ale nie na kazdodennu vypomoc ak to nie je nevyhnutne.ako sa chcete vy zladit dokopy...ako sa chcete naucit zit s tym,ze sa vase priority musia zmenit kde ste pri 1 dietati odkazani na pomoc.rozhodne si musite uvedomit,ze to dieta potrebuje vas oboch.necudujem sa,ze sa tvoj partner zacal vyhybat malemu...bola to len obycajna prosta reakcia na to,ze ta chce mat doma...pri malom.taky mensi bezradny vykrik,ze haloo mame doma dieta,ktore ta potrebuje.nie tvojich rodicov...nie jeho,ale svoju matku.akurat si vybral dost infantilny sposob protestovania....ale ak sa nad tym troska zamyslime...myslim,ze je celkom ucinny,lebo zacinas tento problem vnimat a je na case ho riesit....spolocne.

holsinka
autor
14. mar 2013

moja kancelaria je o poschodie nizsie v rodinnom dome. A maleho mam cely den pri sebe. A dospavanie mozno nepozna vela matiek ale maju moznost spinkat pocas toho ako spinka ich dieta. Ja tuto moznost zial nemam lebo pracujem od 08:00 do 17:00. A pre mojho partnera toho asi nebol velky sok lebo namiesto toho aby bol pri nas v prvy den ked si nas doviezol domov tak sa za hodinu zobral a prisiel az vecer. A moji rodicia mi pomahaju len vtedy ak ich o to poziadam lebo nie som super zena a nezvladala by som vsetko.

cmulinko
14. mar 2013

@holsinka co som napisala je len moj nazor z toho co pises.....ja ta nekritizujem vsak je to tvoj/vas zivot.ty si si vybrala moznost pracujucej matky pri novorodencovi a je troska nemiestne porovnavat seba pracujucu zenu s matkami,ktore maju moznost spat pri dietati len preto,lebo oni su doma a nepracuju tak ako ty.bolo by to idelane ak by kazda matka fungovala ako ty pises...spat s dietatom.zial pre mnohe zeny je to jediny cas ako si porobit ostatne veci okolo domacnosti.ano viem to je ich problem...tak isto ako je to tvoj problem,ze pracujes doma.vybrala si si to...sama pises,ze mate penazi akurat,takze bola to tvoja volba pokracovat v podnikani okamzite po porode.mala si tu moznost,rodicov po ruke.nadalej si ale myslim,ze by si bola mozno prekvapena ako sa na toto cele pozera tvoj partner.rozhodne by som si nebola taka ista sama sebou na tvojom mieste,ze vo mne nie je kusok chybicky ako nasa rodinka funguje.nemyslim si,ze na nieco mudre prides na tomto fore pokial sa neporozpravas s partnerom...tam je zaklad problemu a len on ti dokaze povedat preco sa tak sprava.my tu mozeme len konstatovat,domyslat si a napisat ti nieco co sa ti nemusi pacit....ale to je zas riziko diskusie 🙂

holsinka
autor
14. mar 2013

akceptujem nazory inych ludi. KAzdy ma pravo na svoj vlastny nazor, toho sa numusis obavat ze by som sa urazila na kritiku. Ver ze s tym podnikanim to nejde, lebo leasingy zavazky, zakaznici ... a prave preto sme si dohadovali ako by sme to sklbili. Napriklad bolo dohodnute ze doobeda bude pri malom partner a po obede ja. A matky na plny uvazok obdivujem. Je to narocne byt doma, s dietatom a ten spanok...no ved to sa ja zas nestazujem. To tak jednoducho musi byt. A od tejto diskusie neockavam ziadnu zazracnu radu ani nic podobne ale len iny pohlad na vec. Mozno niekoho nazor mi otvori oci a ja pochopim co a kde je zle. S partnerom som sa o tom samozrejme snazila rozpravat ale jednak nevidi na tom nic zle a aj keby tak si nechce alebo nevie rozanalyzovat sam seba. Predsa len clovek sa nejako citi a nevie preco a ked sa sam v sebe myslienkovo vrta, tak pride na to ze ho vlastne stve nieco ine. Takze dakujem za nazor. Akykolvek

cmulinko
14. mar 2013

@holsinka ak by som mala takeho partnera akeho mas ty tak si to mozem rovno hodit.My sme totiz odkazani jeden na druheho...nie je tu pri nas ziadny rodic ani kamarat a obaja pracujeme a starame sa striedavo o 3 male deti ( 5,3 a 22 mesiacov ) Ja som nastupovala do prace vzdy,ked mali 10 mesiacov-to bolo max co som si mohla zobrat z prace volno a moj manzel nemal na vyber a musel sa postarat o deti,kym som bola v praci.sspat chodim kazdy den okolo 1.30 v noci a vstavam s detmi o 7 rano...v noci som bola hore aj 5-6 krat. s najmensou.S detmi som ja do 16 hodiny a potom je s nimi moj manzel a musi sa kompletne postarat o nich...najmensiu este mame s plienkami.Ja koncim v praci o 1 v noci a manzel prave vtedy zacina a konci rano o 8 hodine.takto fungujeme uz 5 rokov....tolko ma nas najstarsi syn.Je to narocne a niekedy sa nam chce revat,ale jedine co k zivotu nepotrebujem je neschopny chlap.Ja som absolutne zavisla na mojom muzovi a na tom,ze sa musim spolahnut na to,ze to s 3 detmi zvlada kazdy den.Nemame na vyber.Inak by sa nasa rodina rozpadla,alebo by sme prisli o pracu,ktora nas zivi a ktora zivi nase deti.Deti sme planovali a planovali sme aj ich vychovu a aj to ako to vsetko zmanazujeme,lebo opatrovatelka u nas neprichadza do uvahy.Jednoznacne niekto musi tvojmu partnerovi otvocit oci,ze tekto to dalej nepojde....takto jedna rodina nemoze fungovat-urcite nie dlhodobo.

marusik
14. mar 2013

mamka učí muža stať sa otcom... veľa zdaru! začnite od príjemných otcovských povinností, nie zhurta🙂

sirinka
14. mar 2013

@holsinka a co ta viac trapi, ze sa mu "malo venuje" alebo mu "neprejavuje city" ? lebo pokial to druhe, jedine co vam moze pomoct je uprimnost, rozpravat s nim, ale chce to dobru pripravu na rozhovor, aby si nesklzla do obvinovania. nikto z nas nie je dokonaly a mozno ani on sam nechape, co sa v nom deje. kazdy z nas moze mat horsie obdobia. mozno tym, ze ste obaja prilis pracovne vytazeni, chyba vo vase rodine take spontanne prejavovanie lasky...

lila77
14. mar 2013

podla mna partnerstvo, manzelstvo, rodicovstvo je o vzajomnom pomahani a tolerovani a uceni sa , dnes tazko najst idealneho muza , piju, zeny nahanaju, alebo sa nechaju vydrziavat, alebo su sibnuti ale nikto nie je dokonali a muzi su v soku ked zrazu sa stanu otcami trochu im to trva a co som si vsimla par zien co nutili muzov doma vsetko robit pomahat a starat sa im nakoniec zdrhli za inymi zenami , totizto boli spokojne len tie manzelky ako im muzi pomahali manzelia neboli stastni vsetko je o kompromise neni na to sablona co jednemu paru vyhovuje inemu nie treba si len vychadzat v ustrety aby bola rodina spokojna lebo vychovavat a starat sa o dieta sam tiez nie je vyhra a s kazdym sa da dohodnut

lila77
14. mar 2013

jaaaj a moja kamoska to tak robi s muzom ze chvali chvali a chvali ho a pritom on vari pomaha ide sa strhat akosa tesi ze je sikovny tak to skus tak

holsinka
autor
14. mar 2013

Tak vam vsetkym dakujem za nazor. Z kazdeho som si trosku nieco vzala ale asi som pochopila to najhlavnejsie. Takto to dalej nejde. Cmulinko - nemam slov. Wau. Klobuk dole nielen za to ze to zvladate ale aj vasej laske. Ved keby nebolo tej nemali by ste tri deti. Nedavno sa ma moj partner pytal ze sa ho niekto pytal kedy budeme mat druhe babo. Na to som ja spontane zareagovala, ze : S tebou? Ked druhe tak s druhym 😕 Aj sa nachvilku nad tym pozastavil lebo ho ta reakcia prekvapila no a mna moja spontanost prekvapila tiez. Darmo prva reakcia byva najuprimnejsia 😅 Jazyk predbehol rozum. Opat. Skusim to nejak poriesit, Takto to dalej nejde a nazor mojej mami ze to inak nebude a mam si zvyknut nie je ten spravny. Nie som histerka a nerada sa hadam a uz vobec neviem kricat ale nieco musim vymysliet ako na to... hmmmm. Syna mu nemozem len tak dat strazit a nech sa stara lebo jedine co zvladne je zbalit vsetky veci pre malinkeho a sup za svoju mamu a on je spokojny ze nasiel taku opatrovatelku. Hmmmm. Musim porozmyslat...Nejake napady 😨 Hmmmmmmmmmmmmmmm

mircalla
14. mar 2013

@holsinka Vypadas ako rozumna baba, s mnohym tu suhlasim, co ti napisali. Este otazka: Ako sa zmenil bo vztahu k tebe? Je chladnejsi,odmeranejsi?

pingu1
14. mar 2013

aj ja som na malu kukala, ze ''co mam ako teraz robit?'' rozhodne som nebola z malej rozliata na kolomaz.... to prislo az vekom

holsinka
autor
14. mar 2013

mircalla Dakujem 🙂 No ku mne sa sprava ako by som to... Ked sme spolu sami dvaja tak je to take ako predtym. No ked sme s malinkym tak ma NECHA starat sa a kym ho sama nevyzvem tak sa k nicomu nema.
pingu priznavam aj ja som pocit matky hladala dlho v sebe, no prisiel. Myslela som ze to maju aj chlapi podobny problem ale u toho mojho mi to pripada z dna na den bez zmeny, bez snahy a uz to trva pridlho.

olivex
14. mar 2013

@holsinka @mircalla, tak ako pise mircalla, dolezite je aj ako sa chova k tebe, lebo prvy rok dietata je skor o "drine" ako o nejakej zabave a hrach. tym ze sa o maleho postara, odbremenuje hlavne teba. cize je to o tom ze napr. vidi ze si unavena, ze toho mas vela a ked ta ma rad tak uz len z tohto dovodu by ti mal chciet pomoct a trochu ta odbremenit. a na inych veciach v domacnosti sa podiela, napr, nakupy, upratovanie, varenie, alebo aj to je na tebe?