Môj manžel nie je naučený ďakovať

abigail88
16. aug 2020

Ahojte, podakuju Vam manzelia alebo navsteva, ked im navarite?? Ide o to, ze moj manzel nie je nauceny dakovat. Zje obed, nepovie nic, ani ci mu chuti, proste nic...Uz som mu parkrat vytkla, ze pol dna stojim pri detoch v kuchyni, kym navarim a potom vsetko poumyvam, ze jedno slovicko dakujem ho "nezabije". To iste svokra, byvame spolu, vacsinou varim ja, niekedy ona....Ked navari ona, samozrejme podakujem, vzdy prizvukujem aj synovi, nech babke povie dakujem. Dnes som navarila nedelny obed a nikto nic, svokra zjedla a nic, fakt mozno 10 krat co tu byvam, sa podakovala. Mne zasa muz hovori, ze dakujem za vsetko, aj ked mi orazia vo vlaku listok...Chcem viest deti ku slusnosti, staci, ked ja budem hovorit dakujem, prosim....a ich neriesit?? Vykaslat sa na to, ze pre nich to nie je dolezite podakovat??

mogaa
16. aug 2020

@abigail88 vo väčšine domácností sa naozaj za obed neďakuje, teda ak človek je doma - berie sa to ako samozrejmosť😉samozrejme na návštevách sa ďakuje

sella38
16. aug 2020

preháňaš...

zuzubb007
16. aug 2020

Ja ďakujem áno keď idem na obed k svokre, alebo mamine alebo kamkoľvek inde mimo domova, že ďakujeme za pozvanie a obed normálna slušná vec, samozrejme muž doma nedakuje za obed

marsmykkok
16. aug 2020

Mne dakovať nemusí nik, jednoducho to beriem tak, že je nejaké prerozdelenie prác a ja varím. Ale pochvaly by potešila, tiež ma to demotivuje snažiť sa. Nehovorím, že majú chváliť aj rezance s tvarohom alebo smotanovú tortu, pečené kuracie stehná atd kedže tam čo skaziť nie je, ale ak urobím niečo zložitejšie ako sviečková, guláš atd tak spontánna spätná vázba by potešila.

veronikaszabova
16. aug 2020

@abigail88 nevyzadujem od nikoho doma, aby mi dakovali za obed. 🙂
Ked sme niekde, podakuju. Doma nie.

caroline_
16. aug 2020

podla mna neprehanas, dakovanie ja zaklad slusnosti, ja som doma varim a upratujem, manzel zaraba, to neznamena ze mi nema podakovat, nie som sluzka.je super ze k tomu vedies aj svoje deti, a vidis, nedakuje svokra a tym padom ani jej syn,moze sa hanbit.

alexandra2468
16. aug 2020

@abigail88 ja ta chapem. Moj manzel je asi ako ty. Od zaciatku vztahu mi za vsetko podakoval.
Ale nie je to take “otravne a prehnane dakujem” ako by to mohlo posobit takto, ked si to niekto precita.
A nerobi to ani automaticky, ide z toho uprimnost a to, ze si tie veci vazi.
Kazdy krat, ked navarim, tak mi po jedle da pusu a podakuje. Plus pochvali, alebo povie, co na tom bolo zle :D Tak isto ako mi podakuje za to, ak mu zbalim nieco do prace. Prisaham, ze kazdy krat a to sme spolu cez 5 rokov.
A ja tiez nie som taka, nedakujem. Doma sme nikdy nedakovali. Prislo mi to normalne, ze mama navarila a vsetci sme sa najedli a hotovo.
Ale moj manzel mi podakuje vzdy a viem, ze v jeho hlave je to za to, ze som vynalozila cas a energiu na to, aby som sa postarala o nase zaludky.
Ono to znie divne pre toho, kto to nezaziva doma. Ale ja si napriklad velmi vazim to, ze moj manzel si je kazdy den vedomy toho, ze nic nie je samozrejmost a treba byt za veci vdacny.

abigail88
autor
16. aug 2020

Dakujem dievcata...potrebovala som vediet, ako to je inde...zrejme prehanam 🙂 Ja som bola iba tak vychovavana, ze dakujem, prosim maju byt pouzivane v rodine a chcem tak viest aj deti...uz to muzovi nespomeniem, ale ja aj tak vzdy podakujem 🙂

moonlight1210
16. aug 2020

U nas sa dakuje a pochvali (tedaaaa, ak to chutilo, nie vzdy som uspesna 🙂 ).

sara07
16. aug 2020

pokial to nie je naučený z doma nenaučiš mm iba ho budeš vytačat časom s tým
svokru detto , nemaju taky zvyk
ja to nevyžadujem vôbec , nedakuje sa vždy , ale pochvália vždy aj bez vyzvania, učenia,napominania ak sa vydarí a je mi to 100x lepšie ako nejaké naučené odpagájované dakujem
prípadne mi aj stači na nich pozriet a to mi uplne stači
za mna prehánaš
nauč deti len je rozdiel ked je to od srdca spontánne a je rozdiel ked je to naučené lebo mamina to tak chce a vyžaduje
inak v podstate ja som ich to vôbec neučila a pritom ako ja dost dakujem a ano ked kupujem listok na vlak tak tiež podakujem pripada mi to normálne a poprajem pekny den

gladys_07
16. aug 2020

u nas doma sa nedakovalo, potom som sa nastahovala s chlapom do spolocnej domacnosti a on mi zacal dakovat. A ja jemu. Pride mi to uz samozrejme a velmi pekne, ved ten obed je tiez robota. Ale my si dakujeme aj ked niekto nakupi, vybavi postu atd. Nic to nestoji, ale cloveka to potesi...

sella38
16. aug 2020

@caroline_ a keď príde na účet manželova výplata, aj ty mu poďakuješ? 🙂

syslik81
16. aug 2020

po pravde ja ani neviem .. doma som nebola uz rok ale myslim ze dakujeme -je to automaticky ale moze sa stat ze nie vzdy no rozhodne si na tom nezakladame ... malu ucim podakovat a poprosit to je pre mna samozrejmost ale ked to clovek robi pravidelne to uz ani nevnima ci naozaj povedal alebo nie .. ak niesu nauceny tak neries ..uc svoje deti -to je tvoja vychova a u nich ta moze tesit ze im chuti a nefrflu

misulkar
16. aug 2020

Ja ti úplne rozumiem, tiež som tak naučená ďakovať za všetko (aj za orazený lístok 😁) a robím to automaticky.
Manžel za obed poďakuje, aj ja u svokry (svokre nevarím, ale keď tak, poďakuje samozrejme). Raz sme mali návštevu, dojedli obed a ani bu, ani mu - no prišlo mi to ľúto, že strávim pol dňa v kuchyni a nič... Asi sa treba cez to len preniesť, že niektorí slovo "ďakujem" veľmi nepoužívajú... 😉

delphineta
16. aug 2020

U nas ano,berieme to ako samozrejmosť,deti dakuju za každe jedlo,sme tak zvyknutí

miskakyska
16. aug 2020

mne manžel podakujem za obed,aj ked ho sam navarí 😀

sandazu
16. aug 2020

@abigail88 tak podľa mňa vôbec nepreháňas... slovíčko ďakujem, je to najmenej ...u nás to tiež tak bolo...svokra so svokrom pravidelne u nás každý druhý víkend obedovali...a to som mala naozaj náročné obdobie...dve malé bábätká a varila som vždy komplet obed ...ked som stihla aj dezert a nič...pekne sa najedli a vstali od stola a nič...
A pritom to slovíčko ďakujem.by mi tak padlo vhod... veľmi ma to trápilo.
Našťastie môj manžel je moje zlato a vychvali všetko 😃...
Inak svokrovci super ľudia...
Ja pochválim zas všetko...viem ako to človeka poteší...

ivetka_kamo
16. aug 2020

My sme doma tiež nedakovali, neboli sme k tomu vedení. Ale... Odkedy mam svoju domácnosť, deti mi vždy poďakovali, aj ja im ďakujem, keď niečo spravia, pomôžu, podajú, prinesú... Je to základ slušnosti. Kým som žila s mužom v jednej domácnosti, tiež to bola automatika, bez nátlaku, úplne prirodzená, či navaril on alebo ja a vždy to potešilo každú stranu, toro neomrzi. Práveže ma vždy trosku zamrzí, ak to nepočujem, ale to sa netýka len mňa, ale napríklad keď sme aj u rodiny, my vždy poďakujeme a ostatní jak mumaci 🤷‍♀️

dzina007
16. aug 2020

mne manzel za obed podakuje kazdy den, a vzdy povie aj detom aby mi podakovali. uz to robia aj automaticky. Tez podakuju ked im nieco kupime. Tiez ked sme na nejakom vylete a vratime sa tak podakujeme tatinovi ze nas na vylet vzal. je to nejaka automatika.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cariad
16. aug 2020

Ja si vyžadujem od manžela,detí poďakovanie za raňajky, obed desiatu,obyčajnú kávu,odnesenie horalok alebo aj podanie kúska papiera. A nie nebola som k tomu vedená na Slovensku sa vďačnosť neností, resp. načo by sa mal niekto žene za jej povinnosť poďakovať. Ako tu niekto iný povedal ja nie som otrok, neočakávam nič na oplátku iba otvorenie úst a povedania “ďakujem”. A svokrovci vždy,vždy,vždy poďakujú za hodciakú maličkosť. Podotýkam nežijeme ne Slovensku. Mne ani moja sestra neďakuje za maličkosti. Proste na Slovensku je to skôr považované za vtieranie alebo niečo nepotrebné. Nechcem sa nikoho mojím komentom dotknúť. Jednoducho ja som to takto odpozorovala. ⭐️

delphineta
16. aug 2020

@miskakyska aj moj

marygk
16. aug 2020

Ahoj, u nás doma sa za obed neďakovalo. Ale muž bol z domu naučený ďakovať. A ďakuje stále. Poteší to.

cinda555
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lija22
16. aug 2020

podakuje, podakujem, cela nasa rodina dakuje, aj moji znami, zname, vsetci si pekne dakujeme. a tak to ma byt a nie, nie je to otravne. nie sme telce a vieme ocenit, ze nieco sa samo nevycarovalo ani nedonieslo

mamutka
16. aug 2020

@abigail88 ja som si doteraz myslela ze to je základ slušnosti v každej rodine, poďakovať, keď mi dajú pod nos tanier s jedlom. Každý mierne inteligentny človek v vie, že urobiť komplet obed popri deťoch dá zabrať. Ale nejde o to, slušný človek poďakuje aj za sendvič.
Napr keď mi mama podá co i len lyžicu keď som si nevzala, podakujem, neviem si predstaviť, nedakovat svojim najbližším, keď pre mňa niečo urobia.
Mne manžel ďakuje a ja jemu tiež, keďže vari aj on, ak môže.
Môj otec nedakuje a moju maminu to celý život trápi :(
Vieš, toto je taky svet, pamätám raz situáciu, stala som v rade na autobus, ľudia natlaceni ako sardinky, postupne pýtali lístky a nastupovali. Len povedali mesto a vzali lístok. Ja som povedala Dobrý deň, uviedla mesto, prosím a potom ďakujem. Nevieš si predstaviť pohľad toho unaveneho šoféra...

unicornlady
16. aug 2020

Ja si pamätám, keď som kedysi sesternicu (škôlkárka) upozornila na to, že mala poďakovať. A jej mama- učiteľka upozornila mňa :D že ani niektorí dospelí neďakujú. Tak fasa, no. Tak nemusí teda asi ani ona.

unicornlady
16. aug 2020

Teda, to nebolo upozornenie na mňa, že by som ja nepoďakovala. Ale skôr výhovorka, že no čo, však ani daktorí dospelí to nevedia,a si preto to ona ako učiteľka (čo učí prvý stupeň ZŠ) nemusí naučiť svoje dieťa. Trochu blbé, no.

hopsadobrandejsa
16. aug 2020

Podla mna mas velmi dobry pristup. Vela ludi to v nasej spolocnosti neriesi pretoze su akosi zvyknuty, ze tak to proste je, ale zmena musi prist od cloveka sameho. Ako vravel Gandhi, bud zmenou ktoru chces vidiet vo svete cize to, ze vedies deti k slusnosti je velmi prospesne pre buduce generacie.

Tu vo Svajciarsku je to proste ine. Tu sa dakuje za veci aj 100x denne a nikomu to neprekaza. Skor by mi prekazalo ak by sa s tym prestalo. Mas pocit ze si ta ludia vazia, kazdy je jeden k druhemu slusny, uctivy, priatelsky. Podakuju, milo poprosia a hoci to v hotelovom segmente pocuvas casto, ani po rokoch sa mi to nezunovalo. Prave naopak, povedal by som, ze miestna spolocnost zo mna vytahuje viac toho dobreho ako zleho a to zijem v meste. V dedinach ci v lyziarskych rezortoch je ta slusnost ovela intenzivnejsia pretoze su to male uzavrete komunity kde to funguje skor na baze jednej velkej rodiny.

Nepozeraj na muza ani na svokru, ved svoje deti k slusnosti a oni urobia to iste v buducnosti pre svoje. Lepsia spolocnost dokaze byt vybudovana len skrz lepsie spolocenske navyky. Len tak dalej 👍👍👍

lenka2813
16. aug 2020

@abigail88 u nás v rodine sa tiež ďakovalo, maminu to vždy potešilo 😇... Teraz keď mám svoju domácnosť taktiež vždy poďakujem, ak priateľ navarí... Alebo on mne a dá mi aj pusu😄... Neviem, príde mi to normálne a prirodzene... Uz keď si dá človek s tým namahu 🙂 skôr mi príde zvláštne odísť len tak bez slova.