Môj byt - preto manžel odišiel

filomenajanska
13. feb 2022

Dobrý večer, ahojte. Prosím o Váš názor: Sme takmer 20 rokov manželia, máme deti. Rodičia mi kúpili za slobodna byt a zhruba po 4 rokoch manželstva začal manžel/"podkutý názormi svokrovcov"/ rýpať do mňa, že býva v mojom byte a furt dokola nanrážky na to. Pohádali sme sa, odišiel, o 4 dni sa na moje prosby vrátil, situácia sa ukľudnila na istý čas. Ale potom zase sa táto téma otvorila, teda on ju otvoril. Do bytu počas manželstva kúpil nejaké zariadenie, ale nič nemusel rekonštruovať, prerábať. Toto sme riešili počas manželstva niekoľkokrát, ale mne prišlo strašne nefér, že stále rýpe do môjho vlastníctva, priamo sa nevyjadril, čo chce, či chce byť spoluvlastník, alebo čo, ale neskutočne ma tým dokola provokoval, aj keď vedel, že mi to ubližuje a pre mňa to bolo nepodstatné, veď som to brala, že je byt nás všetkých. Nás dvoch a našich detí. Keď som mu navrhla, aby si aj on za našporené peniaze niečo svoje kúpil, tak nechcel.Lebo na tie vybavovačky nemá povahu. Teraz z odstupom času to vidím tak, že pre neho bolo pohodlnejšie sa nasťahovať do "hotového" a nič neriešiť. A počúvala som každý mesiac také, že: "vyplatil som ti byt", "povysával som ti byt a pod." Nenávidela so tie reči a nechápala som, prečo ich stále dookola musí opakovať, keď vedel, že mi to ubližuje. Situácia sa vyhrotila až natoľko, že odišiel do podnájmu, už tam býva niekoľko mesiacov, so mnou komunikuje iba ohľadne vecí, čo sa týka detí a ja som zostala sama s deťmi v mojom byte. To asi podľa neho mám mať za trest, že som ho nedala ako spoluvlastníka, alebo ako by ste to chápali? Neplatil ani hypotéku, iba klasicky sme platili ako manželia mesačné náklady za byt. Je to veľmi zložitá situácia pre mňa. Nechce sa so mnou o ničom, čo sa týka nás dvoch rozprávať.Neviem, čo mám robiť. Myslíte, že som to mala riešiť skôr, a vnímať asi jeho potrebu byť spoluvlastníkom môjho bytu? Najstaršia dcéra, ktorá počula niekoľko našich hádok mi povedala, že ona by toto od svojho partnera netolerovala a že by mu hneď na začiatku vymedzila hranice-dokonca, keby do nej podríval tak ako do mňa môj manžel, zobrala by mi kľúče od bytu a nech ide odkiaľ prišiel. Čo by ste vy urobili? Myslíte, že som to nechala zájsť priďaleko a dovoľoval si príliš namiesto toho, aby si vážil, že máme strechu nad hlavou, bez hypotéky v dnešnej dobe? Ďakujem vopred za vaše názory.

emv
13. feb 2022

@filomenajanska skôr by som povedala, že má urazene ego, lebo rodinu si zabezpečila ty ako žena, nie ako on- chlap- čo sa v podstate očakáva.

nerya
13. feb 2022

Ja na jeho mieste by som veru bola rada, že mám kde bývať a nemusím sa furt stresovať ako zaplatím hypotéku 🤷 myslím, že to preháňal a zbytočne dramatizoval

solange7
13. feb 2022

@filomenajanska jeho to po 20 rokoch manzelstva stale nepreslo? To je riadny baran teda vazne. Naozaj bolo dovodom jeho odstahovania sa do podnajmu len tato jedina tema?

sasa1310
13. feb 2022

no to nie je urazené ego ani radosť, že má kde bývať. Jednoducho si je vedomý, že on má veľké nič. Kedykoľvek sa rozídete alebo rozvediete, on sa môže porúčať bez toho, aby niečo mal. Na vašom mieste kúpim niečo na hypotéku, kde bude majiteľom aj on, nakoľko keby došlo k najhoršiemu, aby aj on niečo vlastnil a aby aj on niečo mal. A budeš mať predsa aj ty polovičku zasa z ďalšej nehnuteľnosti

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
13. feb 2022

@filomenajanska nikto mu nebráni, aby si kúpil.Ak by Ti rodičia nekúpili museli by ste kúpiť spolu a dnes by platil hypo.Ja si myslím, že hľadáš chybu v sebe, ale nemyslím, že si spravila.To 16 r nevedel prekusnut, že býva v tvojom byte?mal hneď po 4 r povedať, že berie hypo na ešte jeden byt a mohol sa prenajímať zatiaľ...skôr si myslím, že potrebuje oddych to ho tak série, že musel odísť od deti?

sasa1310
13. feb 2022

@fidka79 ja nepíšem nič o prepísaní darovaného bytu na manžela

mamina0078
13. feb 2022

@filomenajanska ja by som mu to netolerovala. Urcite by som mu nevysla v ustrety pokial sa mu nepaci, kde a ako byva tak nech si zariadi byvanie sam. Nikde nie je napisane, ze manzelia musia zit v spolocnej domacnoati ked niekto si nevie ukludnit svoje ego a potrebuje silou mocou nieco vlastnit.

syslik81
13. feb 2022

pocuvni dceru .. vezmi mu kluce ... ked chce byt chuj tak nech je v podnajme .. ak onho nechces prist a aj napriek tomu aky dement je mu navrhni ze byt kde ste das do podnajmu a on moze vziat hypo a kupite si spolocne ... vas oboch -nielen jeho ... aspon budete mat pre deti do buducna .. osobne by som ho uz vsak doma nechcela ... je ti len zbyocny-nemas v nom oporu uraza sa jak soplave decko

hipuska
13. feb 2022

.....pre mňa to bolo nepodstatné, veď som to brala, že je byt nás všetkých. Nás dvoch a našich detí.....

Ale, na list vlastníctva si ho nedopisala.....takže, až také nepodatne to nebolo ani pre teba.

Akože, je to tvoj byt. Tiež by som ho na liste vlastníctva nechcela. A myslím.si, že toto nie je jediný problém medzi vami. Zjavne, chcel.na Tom liste byť, aby si mohol potom nárokovať polovicu

filomenajanska
autor
13. feb 2022

O tej kúpe som mu už viac krát hovorila, ale nikdy sa nemal k činu. A áno, odišiel len kvôli bytu a je už niekoľko mesiacov "urazení" a nechce si priznať chybu.

lavender273
13. feb 2022

@filomenajanska tvoja dcera ma pravdu.

zuzap33
13. feb 2022

@filomenajanska ja mam tiez byt nadobudnuty pred manzelstvom. Ani po 18 rokoch manzelstva som nic neprepisala. A ani tak neurobim !!! Byt sme prerobili, platime nejaky spotrebny uver zato. Tiez do mna svokra par rokov pichala, ze mam dat prepisat. Povedala som razne nie. Byt sa jedneho dna bude dedit a to medzi moje deti. Bodka. Ked je tvoj muz debil, kopni ho kade lahsie a nech trci v podnajme. Navzdy a sam

macko_usko222
13. feb 2022

tak a teraz sa na to pozri z druhej strany.Pacilo by sa ti to v opacnom garde?mne rozhodne nie. Ste manzelia, nie je moje a tvoje.Urcite za tych 20 rokov tam vrazil penazi az az.A nedovol tu pritomnym urazat svojho manzela, kedze nepoznaju cele pozadie, lebo tym urazaju vlastne aj teba.

luccija
13. feb 2022

@hipuska a prečo by ho mala zapísať na LV?To rodičia kúpili jej.Mohla mať s ním hypo a tiež by mu niečo preletelo cez nos a zduchol by a ešte by mala problémy Mal sa teda postarať o rodinu ake vybavovačky?veď si šetril iba preto, že mohol , lebo Ti rodičia kúpili byt.To sú len plane reči čo robil roky okrem provokovania?Veď platil nájomné aj si to odbyval ešte aj to delili na polovicu. asi má krízu stredného veku🙂Určite by som sa necítila vinna mohol povedať kúpme ešte jeden..

mpg
13. feb 2022

@zuzap33 Ja by som skôr povedala, že zato si našiel podnájom, že možno má nejakú priateľku.

marca12
13. feb 2022

@filomenajanska ked su tu temy,kde pisu zeny,ze byt,dom je pisany na muza,tak jej vsetky do jedneho nadavaju,aka je hlupana naivna a odide s holym zadkom,vraza do cudzieho a podobne. A tie iste zeny ti idu pisat,aky je tvoj chlap egomaniak a podobne. Dvojaky meter zboznujem.

diamond007
13. feb 2022

@filomenajanska áno, nechala si to podľa mňa zájsť priďaleko.
Nehnevaj sa na mňa, ale keď ste mali kvôli tomu stále hádky a nedorozumenia, nechápem že ste to neriešili a sebecky si si zakrývala uší lebo ,,ti to ubližuje,,.
Zarazila má veta, citujem,, prišlo mi NEFER že stále type do MOJHO vlastníctva,,.
Tu si ukázala svoj pohľad na situáciu, pre neho to bolo nefér že tam býval len tak.
Ja mám na toto našťastie s mužom rovnaký názor. Manželia majú vlastniť majetok spoločne. Potom sú není hádky typu moje a tvoje. Ak si dostala byt a bol veľmi proti, mohli ste ho prenajať a zobrať svoju hypotéku. Určite by som nešla byť prepisovať keď si ho dostala, to zas nie (myslím teraz len preto že odišiel).
Ale áno, chlapi sú majetnicky na takéto veci a mne samej by vadilo keby som bývala 20rokov u muža len tak s holým zadkom

zuzap33
13. feb 2022

@macko_usko222, preco by raz mala vyplacat pri rozvode ex zo svojho. Pripadna prerabka nikde nedosiahne cenu bytu. Ak sa mu nepacilo, mal si kupit aj on iny byt, prip. vybudovat dom a nastahovat tam rodinu

zuzap33
13. feb 2022

@diamond007 ja tiez stale hovorim MOJ byt. Mojmu muzovi to nevadi

janinah
13. feb 2022

Toto nemôže byť dôvod odchodu po toľkých rokoch .Nepripisuj si nijakú vinu.Skor tam tuším tretiu osobu v " manželstve".Skús tam do podnájmu zájsť.ci niečo nezistis....

lenkakravcova
13. feb 2022

@filomenajanska Ja si myslím, že každý chlap sa chce cíti byť potrebný.
V prípade, že si mala byt, mala si dobrú prácu, vedela si si všetko vybaviť, mal on pocit toho, že nie je v tvojom živote potrebný.
Ono je to ťažké.. Ale muži potrebujú cítiť, že žena ich na niečo potrebuje. Preto vždy pevnejšie sú rodiny, kde muž zabezpečí bývanie (i keď by to žena zvládla sama), než tie, kde je muž "vyšachovaný" z jeho role. Každý z nás sa potrbje cítiť potrebný. Ak sa cíti nepotrebný, odíde tam, kde potrebný bude.

filomenajanska
autor
13. feb 2022

Veď toto, že ja som mu veľakrát navrhovala, že nech si za naše spoločne ušporené peniažky kúpi on niečo, čo bude len jeho-vzdala by som sa vtedy podielu na vlastníctve, ak by niečo chcel. Chcela som, aby bol kľud v rodine. Ale on je taký typ, že nič neurobí, kým to nemá ako "na tácke". Je pohodlný a preto nikdy nič nevymyslel, len mu stačilo do mňa rýpať. A do bytu kúpil iba nábytok. Nič neprerábal, nemenil.

zmrzlinka2021
13. feb 2022

@filomenajanska preco ste si nekupili ako manzelia spolocny byt, kde by ste obaja fungovali?
tento by ste dali do prenajmu a mali z neho spolocny prijem

zmrzlinka2021
13. feb 2022

@lenkakravcova
Byt potrebny vobec nemusi znacit postarat sa financne o rodinu. Byt potrebny je aj to, ze pan manzel povysava byt, zmyje podlahy...atd.. to su velmi potrebne veci v rodine, domacnosti.
A dovolim si nesuhlasis s pevnostou rodiny "ak muz..." - rodina je pevnejsia vtedy, ked spolu drzi, a vzajomne sa ludia podporuju, komunikuju, riesia problemy...

iv007
13. feb 2022

@zmrzlinka2021 presne toto ma napadlo.Kupte si spolocny byt a tento "tvoj" mozes prenajimat.Jednoduche diplomaticke riesenie,skus mu to navrhnut..Lebo toto ako dovod rozvodu je naozaj smiesne @filomenajanska

hipuska
13. feb 2022

@luccija a kde ja píšem, že ho na ten list mala napísať? Len poukazujem na to, že ona sa tvárila počas manželstva, že byt je spoločný ale boli to tiež reči. Skutok nebol žiaden, ktorý by to dokázal. Mala to vyriešiť na rovinu, áno, byt je môj a hotovo. A nie ho chlacholit rečami, že je spoločný. To len toľko.
A ako som písala,.tiež by som ho na list vlastníctva nedala.

tetasa
13. feb 2022

keby tuto temu napisal muz a nie zena,ine komentare by tu boli.Ja si myslim ze ty si sama si tych 20 rokov bola takisto nejaka neista svojim manzelstvom kedze k kuse vypisujes moje vlastnictvo moj byt...a takisto si myslim ze nazor dcery uplne mimo,ja aj keby som sa rozviedla nesnazila by som sa "ociernit"muza ,miesas ju do vasich problemov.

zuzap33
13. feb 2022

@iv007 nikdy by som sa pre muzovu jesitnost nestahovala z miesta, kde mam ja a moje deti svoje zazemie. Vsetci sa maju prispisobit jednemu cloveku ? To je len tak jednoducho vsetko menit ?

mandarinka555
13. feb 2022

@macko_usko222 Ty o čom točíš? Jej ten byt kúpili rodičia, prečo by mala polovicu prepísať na muža? Keby došlo k rozvodu, tak by ho mala ešte vyplácať zo svojho majetku ?