Meno po otcovi, s ktorým neplánujem žiť

kveta
15. okt 2013

Rada by som si overila teoriu, ze zena neda dietatu meno alebo priezvisko po otcovi, s ktorym NAOZAJ netuzi/neplanuje v buducnosti zit alebo tvorit par.
Takze.. Je tu niekto, kto nechce zit s otcom dietata, ale aj tak po nom pomenuje dieta?

karolina69
15. okt 2013

@kveta a preco by to zena robila?! Snad ak s nim neplanujem zit nevidim dovod,nerozumiem tejto otazke a vobec nie nejakej teoriio_Oo_Oo_O

irriss
15. okt 2013

@kveta
????????pokud je vdana nema sanci se tomu vyhnout.. 😉

janinah
15. okt 2013

v prvom rade som si neplánovala a teda nemám dieťa s mužom,ktorý nie je mojim manželom,s ktorým nemám spoločné priezvisko,ja som za klasickú rodinu a klasický postup,veľa to pre mňa znamená 😉

hviezdicka111
15. okt 2013

dala by som svoje priezvisko...teda keby som neplanovala zit s jeho oteckom 🙂

madeleine55555
15. okt 2013

Moja kamarátka s otcom dieťaťa nežije a dieťa má jej priezvisko. Zamysli sa aj nad praktickou stránkou. Môžeš mať teoreticky problém, keď budeš vyzdvihovať dieťa zo škôlky/školy alebo keď s ním budeš cestovať a v pase bude mať iné meno ako tvoje. Sentiment je síce fajn, ale podľa mňa ti to v bežnom živote nebude vyhovovať.

madeleine55555
15. okt 2013

@janinah Tvoja odpoveď jej určite mimoriadne pomohla 😉

nicolle21
15. okt 2013

ja som rodila v júli, svoji sme neboli (ani nie sme, berieme sa v novembri), malý má priateľovo priezvisko, ale u nás je isté, že spolu budeme a bola len otázka času kedy vybavíme papierovačky a vezmem si jeho priezvisko aj ja.. teda, za necelé tri mesiace, čo som mamou môžem zodpovedne povedať, že mi vadí, že nemám rovnaké priezvisko ako malý.. takže ak by som si bola naisto naisto vedomá toho, že s tým mužom žiť nebudem, dala by som dieťaťu svoje priezvisko

lenyy
15. okt 2013

ked by som s nim neplanovala zit v ziadnom pripafe by som jeho priezvisko nedavala. jedine zeby som mala dieta s dakou celebritou;))) a dietatu by to priezvisko prinieslo daky osoh. ale aj to by som dala kombinovane s s priezvisk oboch

didi19
15. okt 2013

no je pravdu že ja som mala otazku položenu opačne malý mal moje priezvisko a potom som mu dala po ockovi ale po 6 rokoch rozmyšlam že asi nezostane s ním zvyšok života velmi ho milujem takže chapem otazku a určite by som dala meno aj teraz po oteckovi aj ked s ním nebudem žiť" ked už sa stalo" ked ho ovšem maš mať koli čomu rada.Keby sa mi zhnusil že nabuchal mna aj inu alebo potom sa na mna vykašlal,tak iste nie.Ale ja si neviem predstaviť žiť s ním ani bez neho to mam dilemu nechceme sa ani jeden zmeniť

janinah
15. okt 2013

@madeleine55555 a kde je napísané,že len súhlasné a pritákavajúce odpovede sú prípustné? píšem svoj názor,lepšie je problémom predchádzať ako ich potom riešiť....

stella231
15. okt 2013

v praxi poznam človeka čo tak urobil.... ona napriek tomu že už netvorili par dieta pomenovala po nom, ma zvučne meno 🙂 možno preto aby všetci vedeli koho je do dieťa, inak je to iba na obtiaž čo sa tyka cestovania a veci tomu podobnych.... 🙂

kveta
autor
15. okt 2013

@janinah Az na to, ze toto je anketa zistujuca, ci sa niekto v takej zivotnej situacii zachoval tak a tak.. Nie ci uznavame klasicku rodinu.. ;) Ale pohoda..

kveta
autor
15. okt 2013

@stella231 Hej, dietatko sa vola Boris? :D

stella231
15. okt 2013

@kveta nie nie je to dievčatko 🙂 .... ale vidiš napriklad ani jeho deti sa všetky nevolaju kollarove....

maca_p
15. okt 2013

@janinah vysvetli klasicky postup...

saurian
15. okt 2013

@kveta
ahoj
neviem sice z akeho dovodu sa o to zaujimas a z akeho dovodu to mamicka urobi, ale napr ja som dala malemu priezvisko po otcovi, nevedeli sme vtedy ci budeme spolu zit ale povedali sme si ze to skusime. dalsi dovod ktory tu bol, ze ja som si po rozvode nezmenila naspat priezvisko (volala som sa po exmanzelovi) a kezde dieta musi mat zo zakona priezvisko jedneho z rodicov bolo by blbe keby sa volalo po mojom ex.

juliana77
16. okt 2013

@madeleine55555 Niekedy si človek musí pomôcť sám, pretože nik iný mu nepomôže, možno "poradí".

Dieťa nebude mať otca, to predsa nie je problém v dnešnej dobe, ale problém je meno. Veď ked s niekym neplánujem žiť, netvoriť s ním pár, tak sa nebudem zapodievať jeho menom Sploditeľ.

flow333
16. okt 2013

Ja vobec nerozumiem tomu, vyspat sa s niekym,ked viem, ze s nim nechcem byt, ze zit by som s nim nechcela..... naco? hladam si partnera ktory je pre mna perspektivny do buducna.... a nie ked som tehotna toto riesit.... ako vysvetlis dietatu kto je otec??? Pre mna hlupost matky otehotniet s takym chlapom... a ked ide len o sex.... chranim sa...

petraxy6
16. okt 2013

@flow333 by si neverila koľko takých žien existuje 😔

monyccka
16. okt 2013

@lenyy dieta nesmie mat dve priezviska, pokial to nie su rodne priezviska niektoreho z rodicov. Teda historicke meno. Inak sa dieta k dvom priezviskam nedostane. Ani ked si matka vezme k svojmu otcove, dketa bude mat len to spolocne...

stanislavao
16. okt 2013

@kveta prosim vas, vsetky zeny a buduce matky, nedavajte dietatu ine meno, ako mate vy. nerobte to, lebo to budete neskor lutovat. preco by ste mu mali dat jeho priezvisko? naco? dajte mu vase, ste jeho matka, budete cely zivot s nim, tak nech sa vola, ako vy.

tilda
16. okt 2013

@flow333 mas pravdu, ale neverila by si kolkym chlapom prepne ked baba otehotnie. smutne, ale je to tak... ja mam po dlhodobom vztahu dieta, neprisla som k nemu na diskoteke, ale pocas tehotenstva som si od neho uzila take veci, ze som s nim radsej neostala. preto ma dieta meno po mne 🙂

tilda
16. okt 2013

@stanislavao suhlasim s tebou, svata pravda 🙂

monyccka
16. okt 2013

Aj ja poznam dietatko, ktoreho rodicia spolu neziju a meno ma po otcovi. Nimdy mi nenapadlo riesit, ci je to hlupe, alebo mudre. Dieta sa s otcom stretava, nie je prenho ziadnou zahadou, kto ho splodil, ma uz 10 a neviem o tom, ze by niekedy riesil, preco ma ine meno ako mamka. Ma predsa meno svojho otca, ako vacsina deti. Mamka na to pozerala aj tak, ze ak sa raz vyda za ineho muza, dietatko skonci s menom nikoho. Ona bude mat nove meno a dietatko zostane so svojim priezviskom samo, ved to, ze s niekym neplanuje zit, neznamena, ze to nie je otec dietata.

tilda
16. okt 2013

@monyccka a nemohla by si ta mama ak sa vyda nechat meno ktore by mala spolocne s dietatom a este pribrat meno noveho muza? 🙂 ved teraz je to konieckoncov moderne mat dve prieviska... pre pripady ako ja z nudze cnost sice ... :P

madeleine55555
16. okt 2013

@juliana77 Veď ja vôbec netvrdím, že je to problém. Preto som jej ako odpoveď na otázku napísala na začiatku diskusie (piaty príspevok) skúsenosť mojej blízkej kamarátky, ktorá s otcom svojho dieťaťa nežije a ani mu nedala jeho priezvisko. A aj svoj názor, že z praktického hľadiska je v tomto prípade lepšie, ak dá dieťaťu svoje priezvisko. Zrejme si tú moju odpoveď nevidela... 😉

madeleine55555
16. okt 2013

@janinah To je pravda. Ale pokiaľ je už dotyčná tehotná, tak problému len ťažko predíde. Položila konkrétnu praktickú otázku. Preto som napísala, že jej tvoja odpoveď v tejto veci asi veľmi nepomohla 🙂

kveta
autor
16. okt 2013

@flow333 Dve poznamky: toto je anketa, overujem si tu teoriu popisanu v uvode, neriesim ako pomenovat svoje dieta.

Ked ma zena smolu, moze sa dostat do situacie, ked otehotniet s kratkodobou znamostou je to najrozumnejsie riesenie. Poznam tri zeny, ktore sa dostali do situacie, ze zo zdravotnych dovodov museli otehotniet ihned, inak by ostali neplodne. Vsetky zvolili slobodne materstvo.

monyccka
16. okt 2013

@tilda tiez mam zdvojene priezvisko ale konkretne pre popisovanu kamosku by to bol viac akk problem. Jej rodne priezvisko ma 15hlasok, takze prilozit k tomu dalsie priezvisko by bol masaker. Uz by jej to nevoslo na ziaden formular... 🙂 a okrem toho jej syn ma otca, ma ho zapisaneho v rodnom liste, nic zle jej neurobil, preco by sa dieta nemohlo volat po ockovi? Mne to naozaj nepride cudne, ak do toho netaham jesitnost niektorych matiek, ze dieta je len a len moje, ked s nami nezije jeho otec.

karabashka
16. okt 2013

@kveta kamarátka sa počas tehotenstva rozisla s priatelom - otcom dieťaťa. A dala mu svoje priezvisko a neuviedla ho ako otca, takže on nemá žiadnu vyživovaciu povinnosť..síce ona povedala že od neho nič nechce...ale pokial viem tak je to tak že ak uvedieš otca v rodnom liste, tak má automaticky jeho priezvisko...ak ho neuvedieš tak nebude mať povinnosť platiť peniaze na dieťa...