Máte výčitky, že ste žienky domáce?

12. sep 2024

kolko vas tu je
zaujima ma ci nemate vycitky ze nchodite do prace
chapem ze okolo deti je vela prace a domacnost pranie varenie atd atd
ale nemate vycitky svedomia kebyze pracujete, mate doma viac penazi?
nelutovali ste to?
chapem ze muz musi dobre zarobit lebo byt doma je luxus
ale skor ide o to ze ci nelutujete ze vam chyba vas prijem
plus ako potom riesite dochodok?
vobec nejdem rypat skor rozmyslam ci pracovat ci ostat doma, mam doma prvaka a tazko znasa skolu premyslam ostat ten rok doma.
dakujem za vase reakcie.
pekny den

h2
12. sep 2024

@lenkakravcova Lenka, ideš. 😉

unicornlady
12. sep 2024

Rob podľa toho, čo najlepšie vyhovuje tebe a vašej rodine.

misiatko81
12. sep 2024

ja som bola doma 9 rokov s dvoma detmi a nelutujem. Ked boli chore, boli doma s mamou a nie babkou a neviem kym. Prázdniny boli v klude. Aj teraz robim tak, ze kedy potrebujem byt doma, som doma.

autor
12. sep 2024

@misiatko81 jasne ta chorobnost to je des. a zas vcetci mi hovoria uzivaj kym su deti male. a predsa len mam daco nasetrene.

autor
12. sep 2024

@h2 to je kto ? mam sa bat?

autor
12. sep 2024

@unicornlady vnutorne citim ze toto je pre maleho naj riesenie. predsa len skola je velka zmena. a byvava casto chory

vandicka7
12. sep 2024

Pokial mas muza ktory ti to nevycita a vie zarobit lepsie ako mozno keby si ty chodila do prace tak by som vycitky nemala. Zila som kedysi s muzom, ktory sa dusoval ako on sa o nas postara ako nemusim do prace chodit len aby bolo navarene, upratane atd. Ano postaral sa. Ale pri najmensom probleme (nasiel doma jednu pavucinku ale ze bolo ostatne hotove si nevsimol apod.) mi to vycital a hrdil sa ako on maka a ja mozem byt doma a co by za to ine dali.

doriiis
12. sep 2024

Každý nech žije,ako chce.Pre mňa sú veci ako práca,sebarealizácia,peniaze a voľnosť,ktorú vďaka peniazom máme dôležité.
Mam rada svoju prácu a peniaze,ktorú mi cinknu na účet každý mesiac.
Okrem toho,neviem ako dopadne ten,čo nemyslí už teraz na dôchodok.Spoliehat sa iba na štát sa moc nevyplati

sissy27
12. sep 2024

ja by som doma zostala len za určitých podmienok - plný prístup k mužovmu účtu a bez jediného slovka výčitky, že "čo som zas kupovala", priestor na vlastnú sebarealizáciu - žena v domácnosti a slúžka sú dva rozdielne pojmy, deti sú aj mužove, takže po príchode z práce sa im bude plnohodnotne venovať a ja budem mať čas pre seba, extra sporenie pre mňa na dôchodok alebo horšie časy, muž bude mať uzatvorenú dobrú poistku a prípadné plnenie z nej ide 100% mne, nejaká nehnuteľnosť písaná len na mňa mimo bsm (nemusí ju nutne kupovať manžel, môže to byť niečo čo už mám, ale rozhodne s ňou nemôže počítať do rodinného rozpočtu). To je tak narýchlo čo mi napadlo.

tykat
12. sep 2024

Ja som po druhom tehotenstve bola doma do 5r. dieťaťa a teraz už 13rokov robím. Dohodli sme sa s manželom, syn bol často chorý, babky ďaleko. Vyhodnotili sme to ako prínos ak zostanem doma.

Ono zostať dlhšie doma neznamená zostať doma navždy. Je fajn si to ujasniť. Čím dlhšie si doma tým dlhšie prichádzaš o pracovné návyky, vypadnes z noviniek v tvojom odbore, čím dlhšie si doma tým dlhšie si rodina zvykne na fullservis a ťažko sa bude prisposobovat zmene.

Takže ak to cítiš tak, že ešte potrebuješ byť so synom a potrebuje byť s tebou (choroby, prázdniny) tak ostaň doma. Dohodni sa s manželom, preberte to. Ale nie tak rezignovane že budem žienka domaca. Ale pristup k tomu tak že je to prechodne obdobie. Rok-dva, potom prehodnotíte. Za ten čas sa rozhliadni, zvýš si kvalifikáciu, nájdi si nejakú brigádu, činnosť (aj dobrovoľníctvo) aby si mala rozhľad, nevyšla z prac.styku s ľuďmi.

vlabe
12. sep 2024

Bola som doma 6 rokov, bez výčitiek, muž zabezpečil rodinu a tak sme sa teda dohodli, ze budem aspoň do nástupu do školy doma...joj, ako fajne bolo 😁

autor
12. sep 2024

@doriiis toto je dalsia vec ze co ma hneva akoze uz neverim statu. ale to neznamena ze nechcem robit len oni tak zvysuju ten vek dochodku ze zacinam pochybovat ci sa ho vsetci dozijeme

h2
12. sep 2024

Uvidíš sama. 😁

paulina291
12. sep 2024

Záleží od teba a od muža ako to vám dvom vyhovuje. Nevidíme do tvojej domácnosti. Vymyslím si, že máte našetrených 100 000€ a žiadnu hypotéku, muž zarába 3000€ mesačne, máte dobre nastavenú životnú poistku keby sa mužovi niečo stane, máte odložené na dôchodok a budeš mať nejaké záluby tak skutočne nevidím dôvod nezostať doma ak chcete.
Ak muž musí robiť dve práce, aby ste ako tak prežili, žiadna životka a úspory, keby sa s mužom niečo stane, tak máte sakra problém, lebo by si sa dobre nezamestnala, tak zostávať doma je blbosť.

doriiis
12. sep 2024

Nie autorka,nedozijeme.Ani v to neverím a nepočítam.A preto vravím,že každý mesiac/ rok,čo človek stratí nesporenim si do 2. a 3. piliera sa v prípade,že sa niekto toho dôchodku dožije vypomstí.A veľmi.
A keď vidím koľko dnešných 30 tnikov nemá a nikdy nemalo okrem 1.piliera nič,tak naozaj rozmýšľam,z čoho chcú na dôchodku žiť.

alickapusinka
12. sep 2024

Moja mama mala ísť na starobný dôchodok po 42 rokoch a 2 týždne predtým zomrela.Takže dôchodok asi ťažko.

andreafa
12. sep 2024

Ty si ako znasala prvy rok v skole? Ak zle, ostala s tebou mama doma? Co to vychovavate za generaciu? Mater za zadkom. Non stop. Cele zle, aj tato generacia bude na ... dve veci

hendikep
12. sep 2024

som sice este na rodicovskej, ale vycitky nemam, vzdy robim to co citim ze je dobre pre moje deti. Keby som citila ze moja dcera skolu zle znasa a pomohlo by ak by som bola doma tak tam ostanem a je mi jedno kto si o tom co mysli .. ja si nechcem na starobu vycitat ze som hrabala peniaze na ukor svojej rodiny. Proste vztahy su najviac. Ak mas zazemie, ze vyzijete bez Tvojho prijmu tak je to podla mna v poriadku.

jana_eyre_2
12. sep 2024

Ja som bola žienka domáca 10rokov.. najprv, keď deti boli malé a ja som bola rada že mám pre seba čas aspoň na nákupe cez víkend bez deti, tak vtedy som výčitky nemala ani v najmenšom.. potrebovali ma, môj čas doma bol využity na 100% pri troch detoch narodených do 4r po sebe.. bez toho že som doma by sme proste toto obdobie bez pomoci nedali.. a my sme tu pomoc nemali, stále bol niekto chorý, stále nejaké prázdniny, riaditeľske voľná, korona... Proste bolo fajn že sme nemuseli nikoho prosit a plánovať, s mužom sme si všetko zabezpečili..

Keď však skončila neplatena rodičovská, keď som vymalovala celý dom, keď som prehodila izby, počas toho ako boli v škole/škôlke a náhodou nikto nebol doma s kaslom a soplom, tak vtedy som si začínala pripadať naozaj zbytočná.. každé poobedie síce bolo potreba deti rozviesť, odprevadiť, zabaviť, vybehať, ale doobedia boli len o upratovaní a čakaní.. ale to už som vedela že do práce jednoducho musím, pre svoju hlavu..

Šla som na jeden pohovor do firmy, ktorú som mala odjakživa rada, prijali ma na polovičný úväzok.. takže skoro končím a nepripadam si zbytočná, premna je to hrozný pocit.. pracujem už dva roky a je to celkom fajn.. dokonca ma povýšili, mám nejakú spatnu väzbu (ta spätná väzba podľa mňa veľmi chyba mamám, všetci všetko berú ako automatiku, že mama urobi) , nejakú zodpovednosť a presne to čo som chcela - postupne sa dostávať do prác.zivota sa mi podarilo.. deti už sú veľké, ešte chvíľu chcem takto fungovať, kým ešte majú záujem o mňa ako o mamu, byť aj somnou.. potom si chcem nájsť niečo na dlhšie, ak začnem zase pocitovat pocit zbytočnosti..

lujza123
12. sep 2024

Vycitky by som nemala, skôr by mi asi išiel mozog vybuchnúť z nedostatku podnetov. Viem si to predstaviť iba v prípade ze sme naozaj dobre finančne zabezpečení a môžem navštevovať rôzne kurzy, jazykovku, pripadne si rozbehnúť nejaký vlastný projekt ktorému sa budem venovať, skratka žiť aj život mimo domácnosť a dieťa.
Keby žijeme na hrane, ze muž síce zarobí ale musime otáčať každe euro tak by mi to bolo trochu blbé. Nehovorím pri 3-4-5 deťoch je už ta mama v domácnosti pre rodinu užitočná, predsa len starostlivosť o tak veľkú rodinu je náročná a je fajn ked ma na to jeden z rodičov dostatok času.
Ale s jednym školákom? Co budeš robit cele dni?

janinah
12. sep 2024

Mám poctivo odrobenych 42 rokov a ľutujem.ze som pár rokov nebola ešte doma s deťmi.lebo finančné by to vyšlo.Deti sú najdôležitejšie.

betulinka1
12. sep 2024

@h2 ty si riadna povokaterka 🙂 🙂. 😉

h2
12. sep 2024

@betulinka1 😉🤫

janai1
12. sep 2024

@h2 nemá čas, rieši chovnú stanicu a halal mäso v téme o reštauráciách 🤣

stvura
12. sep 2024

6r som bola s troma detmi doma a nelutujem..je ale dolezite mat partnera/manzela ktory s tym je a bude stotozneny...vo viacerych krajinach to funguje uplne bezproblemovo.
A ano, spravila by som to znova. Aj s jednym dietatom - to na margo ze ti niekto vyssie pisal ze co by si robila s jednym dietatom doma. Odpoved: plnohodnotna, perfektna organizacia kruzkov dietata, pomoc s ulohami, dodatocne smerovanie dietata, doma super poriadok, dobra strava, vlasne zaluby (cvicenie, dobrovolnicka praca, nejake zaujmy (zahradka, vysivanie, hackovanie) - vecerne studium atd).
Ono cas ktory venujes sebe, rodine a svojmu rozvoju mat je parada. Zena ktora je v praci a popri tom musi sklbit rodinu ma mozno tak 2h denne na seba a aj to si ich musi "urvat" (ak sa bavime o 8,5h pracovnom case)

autor
12. sep 2024

@stvura suhlasim tiez premyslam nad samostudiom

alissa1222
12. sep 2024

Pre mna je sebarozvoj dôležitý a uzivam si prácu. Stíham zarábať starať sa o malú plus aj o domacnost…hlavne keby na ňu ostanem sama sa dokážem postarať …a nechcem byt v situácii že nemozem odist od chlapa lebo nemám financie a nemám kde ísť. Ale to je môj názor. Každému vyhovuje niečo iné.

dankabetka
12. sep 2024

ahoj, ja som bola " zienka domaca" 8 mesiacov cez limit .... mensi syn mal 3 roky v aprili, do skolky ho zobrali od sept, takze mal cca 3,5 roka ked nastupil a ja som v januari nastupila do prace...nelutujem tych 8 mesiacov, vlastne sme poriesili cele leto, zaciatocne choroby zo skolky , starsi syn ten isty sept. nastupili do skoly, presun zo skolky na skolu sme tiez nemali zrovna ukazkovy ( sikana hned v sept, psycholog, nasledne gastro) takze hoci som bola doma... realne som riesila tolko veci okolo deti, ze ten cas mi uletel ako voda.... vobec ho nelutujem...... realne som bola doma 7 rokov s dvoma detmi...a nelutujem to vobec...ale teda s financiami sme problem nemali, urob ako citis ty, cas nikto nevrati a peniaze boli a budu 😉

autor
12. sep 2024

@vandicka7 takeho nemam on chce aby som ostala doma. zijeme skromne

autor
12. sep 2024

@tykat ja chcem robit toto beriem ze na 1 rocnik