Máte skúsenosti s poruchou osobnosti u muža?

18. jún 2020

Hladam zeny, ktore maju skusenost a ich partneri maju ci mali diagnostikovanu poruchu osobnosti - najmä hranicnu atd. Ake lieky uzivali, pomohlo im nieco - terapie ? Je mozne s takym clovek fungovat docasne, ked su deti ?

frinty
18. jún 2020

Neviem ti poradit len ma zaujima, ako sa taka porucha osobnosti prejavuje? Ma to aj diagnostikovane? A ohrozuje nejak deti, ci ti ide o vas vztah, ze ta nejako obmedzuje?

autor
18. jún 2020

@frinty wikipedia poruchy osobnosti

luccija
18. jún 2020

Hraničná porucha je asi najhoršia raz depresie potom mánia je veľmi ťažke človeka nastaviť na lieky.Zalezi ako zareaguje na liečbu.Ma mánie?nespí, neje, život je gombicka, nakupuje, stavia vzdušné zámky, alkohol, sebaposkodzovanie, striedanie partnerov?Terapie sú nápomocné, ale je to ťažké.Vsetko záleží aké má stavy

autor
18. jún 2020

@luccija to co opisujes je bipolarka, hranicna je porucha osobnosti, bipolarka patri medzi afektivne poruchy, tam porucha osobnosti nie je. hranicna ma dva typy impulzivna a hranicna.

autor
18. jún 2020
luccija
18. jún 2020

Máš pravdu zle som prečítala.
@frinty afekty zlosti, výbušnosť, neznesie inú pravdu len svoju niekedy by sa v tom opise našiel každý😊
https://www.zdravie.sk/choroba/39760/hranicna-e...

autor
18. jún 2020

@luccija tu je problem, ze tieto stavy ma postihnuty na dennom poriadku, nemyslia sa tym vybuchy zlosti raz za uhorsky rok

0silvia0
18. jún 2020

ja som v tomto článku identifikovala moju mamu napríklad pod "psychopatia s hysteriformnými prejavmi" ale neviem si predstaviť, že by som ju konfrontovala so skutočnosťou, že áno, ty máš poruchu osobnosti...

luccija
18. jún 2020

Tak potom také spolužitie a hlavne s deťmi je nemožné.ani po liekoch sa nič nezmenilo?

nicemary
18. jún 2020

Ja bohužiaľ mám skúsenosti a vyhliadky sú veľmi zlé. Majú tendenciu vinu vždy zvaliť na druhých a preto ani terapia nepomáha. Jediná naozaj dobrá rada je čím skôr sa rozísť.

bosorka2302
18. jún 2020

ano mam skusenost a nedala som to...rozisli sme sa. LIeky bral a terapia nepomahala. Tam su velmi velke vykyvy.

autor
18. jún 2020

@nicemary a co mal hranicnu ci tu impulzivnu ?

autor
18. jún 2020

@bosorka2302 a co mal hranicnu ci tu impulzivnu ?

mojenervyoh
18. jún 2020

Ahoj, ako klinický psychológ ti môžem povedať, že je to veľmi individuálne a priebeh ochorenia je u každého iný aj keď majú spoločné črty, preto je aj veľmi ťažké odpovedať na tvoju otázku, či je možné s ním fungovať v rodine. Určite by bolo vhodné, keby navštevoval intenzívnu individuálnu psychoterapiu u niekoho, kto má skúsenosti s HPO a aj dobré referencie. Ja by som na tvojom mieste taktiež uvažovala o terapii /máš to hradené z verejného zdravotníctva/ ale nie u totožného terapeuta.
Ešte by som ti odporučila jednu knihu v ktorej je veľmi krásne popísaná kapitola o tom, ako komunikovať s človekom s HPO.
Posielam odkaz: https://www.martinus.sk/?uItem=276607
Veľa šťastia.

0silvia0
18. jún 2020

inak mňa by zaujímalo: takýto človek vyrastal v rodine, tak by som sa pýtala, ako s ním fungovali rodičia, súrodenci...

autor
18. jún 2020

@0silvia0 narocne spoluzitie, nikto s nim nechce dlhodobo byt

0silvia0
18. jún 2020

ok, teraz s ním nechce byť nikto dlhodobo, ale veď s ním museli žiť roky.. dotyčný rieši svoju poruchu, vie o nej, priznáva si ju alebo nepripúšťa si, že on je problém?

autor
18. jún 2020

@0silvia0 on klame a myslim, ze oni ani netusili, ze to ma, nie je to lahke diagnostikovat to, nie je tych ludi tolko najma ten impulzivny typ, jeho rodičia nežijú spolu a obavam sa, ze jeho otec ma tiez poruchu, ale to by si on nikdy nepriznal (takze je tam aj predispozicia plus nepriaznive podmienky pre dieta - vela hadok v rodine, rozvod atd)

0silvia0
18. jún 2020

poruchy osobnosti sú častokrát skrývané za "povahu", áno, je to dedičné. Moja mama má tiež tento problém a myslím, že keby jej niekto povedal, že má poruchu osobnosti, tak by to rozhodne neakceptovala a hodila poruchy osobnosti na všetkých ostatných, ktorí by jej to tvrdili. Práveže ja v mojom okolí registrujem dosť ľudí s rôznymi poruchami osobnosti a rodinní príslušníci pri nich poväčšine dosť trpia. Zniesť sa to dá, aj sa dá nájsť cesta ako s takým človekom vychádzať, ale ten, čo s takýmto človekom žije, šťastný pri ňom nikdy nebude...

elena_c
18. jún 2020

@mojenervyoh môžem sa opýtať, kedy má človek nárok na hradenie terapie z poistenia? Mám podobný problém s manželom, idem podať žiadosť o rozvod a niektoré veci by som potrebovala poriešiť s odborníkom 😓

autor
18. jún 2020

@0silvia0 narcisticke a histrionske poruchy zvacsa nevidia problem, ostatne neviem, moj sa aj ospravedlni, lenze nadruhy den zacina odznova to iste, takze v konecnom dosledku ked sa ospravedlni 100x a nic dalej, je to to iste ako keby sa neospravedlnil

0silvia0
18. jún 2020

a lieci si tuto poruchu? Ak sa ospravedlni, tak to je plus, neda sa naviest na terapiu?

mojenervyoh
18. jún 2020

@elena_c každý človek, ktorý má uzatvorené zdravotné poistenie! Len si musíte vybrať takého psychológa, ktorý má uzatvorenú zmluvu s Vašou poisťovňou, inak sa hradí priama platba.

bosorka2302
18. jún 2020

Vyliecit sa to neda je to druh psychopatie. Daju sa len zmiernit priznaky utlmit.

autor
18. jún 2020

@0silvia0 to je klam, clovek, ktory sa ospravedlni a nie je schopny zmenit svoje spravanie, ktore sa opakuje mozno 50x 100x to je cista manipulacia, nie je to z mojej hlavy, ale suhlasim s tym. Pride mi to ako ked clovek pociti lutost nad niekym koho zabil a povie prepac, ked uz to zivot nevrati.

0silvia0
18. jún 2020

no ja to porovnávam s človekom, ktorý má evidentne poruchu osobnosti, ničí život svojej manželke (deti odišli z domu pri najbližšej príležitosti) a jeho manželka povedala, že sa ešte nikdy nikdy neospravedlnil, hoci narobil strašne zlé veci. Čiže asi existujú aj horší jedinci ako ten tvoj, ale samozrejme máš pravdu, ospravedlnenie bez následného uvedomenia sa a schopnosti zmeny je o ničom...

autor
18. jún 2020

@0silvia0 ako vravim, keby si zabila niekoho a povedala prepac a keby si zabila niekoho a nepovedala prepac nevidim v tom rozdiel, prepac tiez moze byt hrane, cize uz spominana manipulacia a vraviet prepac a tyrat a nevraviet prepac a tyrat, to je mozno ten lepsi pripad, aspon vies, ze je to chladnokrvny clovek, pretoze ten prvy ti nedava zmysel, kto by ublizoval druhym a potom povedal prepac a nie raz

0silvia0
18. jún 2020

No jasne, manipulacia to kazdopadne je, to tito jedinci ovladaju dokonale...

0silvia0
18. jún 2020

a mňa by zaujímalo, koľko sa vydrží tento typ človeka pretvarovať. Lebo keď hľadá partnerku, určite sa správa dokonale, inak by partnerka zdupkala. Ako dlho to vydrží a kedy ukáže svoju pravú tvár?

autor
18. jún 2020

@0silvia0 tak 2roky, samozrejme su tam nejake veci, ktore od zaciatku nesedia, alebo ktore su prehliadane, zlahcovane