Máte skúsenosť so schizofréniou v partnerovej rodine?

snazilka_bio_mamka
30. sep 2020

Ahojte. Som s priateľom 2. rok, zatiaľ nám to prevažne klape, i keď sa mi zdá, že má taký mierny citový odstup, nie je to také "vrúcne" ako pri bývalých ale nezalezi mi uz na výbušnej láske, kde je veľké vzplanutie a po roku to uplne upadne. Ideme si tak strednou cestou, chceme byť spolu, vziať sa do 2 r. a mať aj dieťa. Moja najvacsia dilema a strach je, že má staršiu sestru, ktorá trpí schizofréniou spojenou s depresívnymi stavmi. Je striedavo u matky, alebo v liečebniach, nemocniciach. Dočítala som sa, že schizofrénia je dedičná, no má ešte jednu sestru, ktorá je zdravá a má aj zdravé dieťa. U chorej sestry to prepuklo po dokončení vysokej školy, keď sa zamestnala, prišlo to. Máte niektorá podobnú situáciu? aká je šanca, že moje dieťa bude mať túto psychickú chorobu? Vopred ďakujem za každú odpoveď

altem
30. sep 2020

ja myslím, že túto info ti vie potvrdiť jedine lekár po vyšetrení tvojho muža.

kozova87
30. sep 2020

Aj my to tak mame, brat mojho partnera ma schizofreniu, taktiež po škole, môj má dve dcery z manželstva tie su už dospele a su ok, my mame trojročného syna, zatiaľ ok, to ťažko povedať, či je tam šanca, alebo nie, resp. aj so zdravym chlapom môžeš mať schizofrenika, autistu atd. oni v rodine tiež nemali dovtedy nikoho chorého.

snazilka_bio_mamka
autor
30. sep 2020

@kozova87 ja sa toho neskutočne desím, robim na oddelení, kde sa stretávam s mladými rodičmi s autistickými detmi, duševne zaostalými, aspergerov syndrom..z toho velkeho genetického vyšetrenia počas tehotenstva sa neda zistiť ci ma predispozicie? jedna mi tvrdila, že sa da, ale zdravy rozum mi vravi ze ani nahodou, kedze aj tieto ochorenia sa prejavuju až možno v 2. roku života..

andreakg
30. sep 2020

@snazilka_bio_mamka moja babka mala schizofréniu, nikto v rodine to už chválabohu nezdedil.

kozova87
30. sep 2020

@snazilka_bio_mamka nestresuj sa zbytočne,to by si dieťa nemohla mať skoro s nikym,skoro každý má niečo v rodine a riziko je tam vždy aj so zdravým človekom a jeho rodinou,niekedy sa narodi aj postihnuté dieťa úplne zdravým ľuďom,nedá sa to zistiť podľa mňa,my sme tiež písali choroby v rodine do papierov ,nikto nám nič nehovoril

sandri
30. sep 2020

Ahoj, otcov brat ma schizofreniu. Nikto iny z rodiny to nezdedil. Ja som sa pytala, ked sme chceli deti, ze aka je sanca, ze by to moje deti mali a vraj rovnaka ako keby sme boli rodina bez tejto historie. Ze dedicnost schizofrenie je celkovo mala a ked sa zdedi, tak priamo z rodica na dieta. Cize u potomkov otcovho brata je mala sanca, ze by to zdedili, u potomkov mojho otca sa dedicnoat vylucuje. Teda sa ani ty nemusis obavat.

snazilka_bio_mamka
autor
30. sep 2020

Ďakujem Vám žienky, dufam že ak raz pride babo bude zdrave po fyzickej aj psychickej stranke.

1andrea111
30. sep 2020

@snazilka_bio_mamka zistiť na genetike sa nedá?

pieksamaki
30. sep 2020

@snazilka_bio_mamka
Podla mna schizofrenia aj ked je v rodine....sa moze a nemusi prejavit.....spustacom mozu byt rozne faktory...to by chcelo konzultovat so psychiatrom...ktory ma skusenosti aj z praxe....

amelie2017
30. sep 2020

Moja sestra ma a nik iny z rodiny nikdy nemal. Ani ine psychicke problemy. Teda az na mojho otca alkoholika a mozno prave on bol spustacom choroby mojej sestry.
Mam dceru a nikdy som sa nezamyslala nad tym, ze by ju mohla ona zdedit.

lija22
30. sep 2020

sestra mojho muza ma. my mame jedno s deti s PAS