Máte aj vy vzťahovačnú kamarátku?

motylik47
31. aug 2019

Ahojte,
zaujíma ma, či máte v rodine alebo známeho niekoho, kto je strašne ale strašne vztahovacny, teda keď mu poviete napr vonku svieti slnko, tak dotyčná si v hlave premietne : aha, takze podľa teba ma opali, rýchlo mi zostarne pleť, budem škaredá a stara, veď aj tak som už stara, každému tu vadim, radšej ani von nebudem chodiť.
A ten človek sa následne urazí, nerozprava s nikým týždeň, ani srnky netušia, čo sa stalo.
Dá sa s tým niečo robiť, a čo?
Každý pokus o rozhovor skončí rovnako. Sú dni, keď je v pohode a celkom sa dá pozhovárať, no človek musí dať sakramentsky pozor na každé slovo, lebo nebodaj povie nieco nevhod, hneď sa jej to dotkne a už je to v háji.
Čo s ňou?
Má 34, slobodná, a dosť negatívny pohlad na svet, všetci sú zli, všetci jej chcú ublížiť. S každým má po čase problém, je introvertna a nerada chodí medzi ľudí. Ak by nejaký nádejný muz pred ňou zanadával, už skončil.
Existuje nejaká kniha čo by som jej mohla venovať alebo nejaký návod, alebo čokoľvek? Alebo dokonalý chlap? Bozemoj, veď ona by sa urazila aj za toto čo som tu napísala, a to by už so mnou neprehovorila do konca života. Nikto netuší čo má v hlave, a čo si s čím pospaja, že je v konečnom dôsledku každý zlý na ňu a ona je vždy obeť. Keď sa zatne, nikdy nikomu nepovie prečo. No nikto jej nevie citat myšlienky, a ona vlastne tiez nikomu, len asi si mysli opak.
Nemáte skúsenosť?

1sally12
31. aug 2019

Mám. Poznám takú.A s tým asi neurobíš nič. Je to proste asi taká povaha no...A nikdy nevieš prečo sa tak správa - čo si prežila v živote, jej vzťahy, kto jej vlastne ublížil - prečo je vlastne taká...

portret7
31. aug 2019

moja mama... cely zivot som s tym bojovala. musela som dospiet, aby som sa jej spravanie a odutost naucila ignorovat. zial, nic ine nepomoze, aspon u nas a to som skusala vstko mozne. tym nabavenim sa s niekym: v podstate sa snazi o manipulaciu a upozornovanie na seba. cim skor sa naucis ignorovat tento typ osoby, tym lepsie pre teba a casom aj pre nu. u nas sa to casom zlepsilo, kebo videla, ze zvysok rodiny je uz na jej spravanie imunne. vzdy zapriat pekny den a povedat, ze ked sa odduje, rada ju uvidis😉

lasskonka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blancheporte
31. aug 2019

@portret7 No ja odpadnem.Tvoja mama nie je aj moja mama?!!! Presne take iste spravanie.Uz sa to snazim hadzat za hlavu a nepocuvat,ale niekedy sa fakt neda.

simca06022011
31. aug 2019

Ja som sa naučila posledné roky super vec. Nestarat sa čo si kto myslí a neriesit kto aký je, keď to priamo mne neubližuje. Zduje sa, nech sa zduje... Vyfantaziruje si niečo, nech. Ak je to negatívny človek s takýmto prístupom, ľudia sa ho začnú strániť. Ak by mi to prekážalo, obmedzila by som kontakt. Ja nie som psychiater...

jana_eyre_2
31. aug 2019

ako vzdy - necitam uz diskusiu, len pridam..

ano mam taku jednu kamaratku, ale sebakriticky poviem ze aj ja som obcas vztahovacna, ale snazim sa aby to nikto nevidel lebo vztahovacnou byt nechcem, ale je to proste povahova crta..

z mojho pohladu - kamaratky by sa mali brat take ake su, ked sa chce urazit, nech sa urazi - je to jej problem.. bud sa odrazi, alebo aj nie.. ale snazit sa kamaratku nejako prerabat aby bola podla tvojej normality je podla mna zbytocne a neziaduce.. ked ti prilis lezie na nervy, tak sa s nou nestretavaj, ak ju mas fakt rada, tak ju ber taku, aka je a jej nalady proste preskoc/predychaj..

ja mam par dobrych kamaratok, kazda z nas je nejaka, ja tiez.. obcas sa na tom zasmejeme a urobime si z nasich nedostatkov zarty.. nikto nie je dokonaly a ty mozno kamoske tiez niecim lezes na nervy, ale predstav si, ze ti zacne radit aka by si nemala byt..

h_petra
31. aug 2019

U nas dost podobne funguje babka 😁 zvykli sme si, ale obcas vie prekvapit

deti95060810
31. aug 2019

je to povaha s tým nespravíš nič...troška by sa mala zmeniť, inak si chlapa nákde len dosť ťažko....Krááása nie je všetko....
Inak ma zaujala veta ...ak by pred ňou zanadával, už by skončil - tak to sa jej ani nečudujem...Poniektorí majú slovnik ako dlaždič...

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nyusika
31. aug 2019

Ja mám takú sestru a aj tak ju ľúbim ako koňa 😁

kittykat22
31. aug 2019

@motylik47 34 a slobodna - hmm tak to chcem vidiet ako sa zmeni v milujucu tolerantnu bytost ako bude starnut. Z okolia som vypozorovala, ze je velky rozdiel v ludoch okolo 35 rokov ktori rodinu maju a ktori nie. Ti, co ju maju su casto lezernejsi, trpezlivejsi a otvorenejsi - ono co ine nam ostava ked nam po hlave denne skacu deti. Ti co deti nemaju, tak vek im moc na povahe nepridava. Su oprskli, vsetko im vadi, netolerantni, vztahovacni - pretoze svet sa toci len okolo nich a vsetko je len o nich. Zeny ktore boli za mlada sladke a dobre sa casto stavaju zle a protivne. A mne pride, ze tvoja kamaratka spada do tejto kategorie JA a JA a JA a JA ...

motylik47
autor
31. aug 2019

@deti95060810 zaujalo ma to, že ťa to zaujalo.nehovorím o tom, ak niekto nadáva zaradom bez rozmyslu,alebo od zlosti, ide skôr o situáciu, keď partia mladých ľudí sedí niekde na pive, bavia sa a jeden , môže byt sympaticky, vtipný, no hovorí vtipnú príhodu a v nej zanadáva lebo to tam proste pasuje, pre srandu, a ona, hoci doteraz sa jej zdal super, tak už ho zaradí do šuflíka nepoužiteľný.
A inak, nemyslím , že dlaždic je menejcennejsi človek ako ty alebo ja, keby ti nespravil chodník, chodíš po blate. Takisto upratovačka je myslím nenahraditeľná v každej jednej firme. Veď by tam všetci žili ako v chlieve. ❤️

motylik47
autor
31. aug 2019

@jana_eyre_2 ďakujem,
nejde mi o to, vravieť jej, aby sa zmenila, bozechrán, veď to sa ani nedá jej niečo povedať. Myslím len na ňu, ako jej pomôcť, lebo ma v podstate už len mna, a je mi to ľúto, v praci sa z nej smejú, aj o mne si ľudia myslia že som rovnaká, lebo sa s ňou stretávam, nechcem o tom hovoriť priamo s ňou, preto píšem sem. Poznám ju veľmi dobre a mám pocit že sa to zhoršuje, bolo zle počas puberty, potom sa to nejak ustálilo, a teraz po tridsiatke už to vidím, že ona ma v hlave len ako si všetci myslía že je stara dievka a nikdy nebude mat deti. No ja nechcem aby sa trápila, viem že Jen asi neviem pomôcť, no možno ms niekto nejakú skúsenosť, čokoľvek , veď by stačil len iný pohľad na svet, alebo nieco.
Píšeš, že vy sa s kamarátkami neskôr zasmejete. Neexistuje, ona si všetko strašne pripúšťa a všetky krivdy z minulosti ( ktoré si sama domyslela a vsugerovala) berie smrtelne vážne. Bolo by mi ľúto sa s ňou prestať stretávať lebo mi je ako sestra. Mám ju rada, no je to čím ďalej tým ťažšie.
Dnešný rozhovor. Nazvime ju Renca
R: ideš Ani na svadbu?
Ja: idem, s ty?
R: a prečo by dom nešla?
Ja: neviem, minule si spomínala, že načo pojdes.
R: (uz naštvane) no dobre, tak nepôjdem, načo by som tam šla, aby mi zas každý vykrikoval že som slobodná s nemám deti?) a ofucana odišla.

Proste mi to nepríde ok. Aby som len ticho bola vždy keď ju stretnem, aby sa náhodou neurazila. Čo z takého stretnutia, čo konci po 5 minútach ofucanim?

motylik47
autor
31. aug 2019

@kittykat22 veď práve... príde mi ako dieťa v obdobi vzdoru..

ivkasolteska
31. aug 2019

@motylik47 je evidentne zakomplexovana a nespokojna so svojim zivotom.ty nevyberaj slova lebo cokolvek povies,vsetko si prekruti aby sa mohla "vyzlostit" a trosku vyventilovat svoje nervy.mysslim ze potrebuje psychologa.odporucit knihu neviem,ale ked bude mat sviatok,tak jej cielene vyber nieco z nejakej motivacnej literatury.este mi napadlo ze sestra citala Miluj svoj zivot a ze je super,ale ja som ju necitala. . .a inak ked sa nespamata bude naozaj sediet sama v byte do konca zivota,lebo nikto nema energiu riesit jej nezmysly☹

mnamko
31. aug 2019

Odula som sa aj ja bezdovodne,potom sa vypytovala co mi je tsk som jej povedala ze presne takto sa sprava ons,ze ci sa jej to paci odvtedy uz to bolo celkom ok

mrkvicka060
31. aug 2019

Mam taku kamosku. Poviem jej kompliment a ona si bud mysli, ze sa jej vysmievam alebo ze si vymyslam, ze "no urcite". A ked sa jej napr zamota jazyk a namiesto daneho slova povie nejaku skomoleninu a ja sa na tom uchechtnem, tak to koniec sveta, ze nemusim sa jej posmievat a blablabla... No komedia. Ma pocit ze vsetci jej chcu len zle a vsetci sa jej vysmievaju. Raz sa jej v partii jeden clen zastal kvoli niecomu, kazdy to pochopil, ze sa jej zastal a myslel to dobre, len ona to otocila aky je hnusny a co na nu rozprava a neznasala ho...

jana_eyre_2
31. aug 2019

@motylik47 a vravela si jej ze ako jej spravanie prehana?

ak by som bola na tvojom mieste, uprimne by som jej povedala, ze ju mam fakt moc rada ako sestru, nechcem ju stratit, ale ak bude pokracovat v takom prehnanom zduvani a lutovani sa, strati ma, pretoze to obera o energiu (samozrejme volila by som jemnejsie slova, ale to sa mi teraz nechce vypisovat).. asi by potrebovala aj odbornu pomoc ak je to take extremne, ze nema uz nikoho, len teba...

ako verim, ze s takym clovekom tazko - ja mam napr.dve kamaratky, ktore su extremne negativisticke, niekedy sa citim ako vymackany citron ked sme spolu dlhsie a vsetko vidia zo zlej strany.. ale vzdy to nejako predycham a idem dalej, ony ale maju normalne rodiny a beriem to tak, ze som dobra na pocuvanie..

lucyluv
1. sep 2019

Moja mamina má také chvíle 🙂 pripadá mi to väčšinou ako keby ňou zmietala puberta, je to detinské, ale nepomáha nič, určite žiadna kniha, len by si to zrejme zhoršila. Snažím sa byť empatická, už postupne začínam tušiť, čo nevraviet a radšej si hryznem do jazyka. Potom pomáha asi jedine ísť príkladom, možno ukázať ako si vieš urobiť srandu sama zo seba, na nič lepšie som neprisla 🙂

lucyluv
1. sep 2019

Hoci napadla mi jedna kniha, 4 dohody, tam je kapitola nevytvárat si domnienky 🙂 určite jej ju ale nedávaj, keď tak skús ju mať v kabelke a čítať ju, ked je budeš čakať, ale určite jej ju nenut ani nenapadne, zas sa oduje :D

0silvia0
1. sep 2019

@motylik47 myslim, ze kniha co spomina
@lucyluv je celkom vhodna, popripade "Sila pritomneho okamihu" sa mi zda este celkom ok, popripade "Cesta pokojneho bojovnika"...
Myslim, ze by bolo fajn ju trosku nakopnut inym smerom, skusit mozes hoci knizkami, ale uspech nie je zaruceny...

karolinakr
1. sep 2019

No ta tvoja kamaratka by nemala pri mne dlhe trvanie, by som jej vysvetlila, ze to myslim dobre a keby sa ofucala raz dva x uz by som jej nedvihala telefon.

portret7
1. sep 2019

@blancheporte trvalo mi to roky, kym som sa obrnila a hlavne aj ona to pochopila, ale tiez to este nie je 100-tne, ale vidim vyrazne zlepsenie, ked som sa naucila branit "slusnou" ignoraciou😉

gabika0825
1. sep 2019

@motylik47 Načo ti je takýto človek v tvojej blízkosti? Teda ak to je kamarátka, tak od takej preč na kilometre.. prerušiť kontakty a dovidenia. Ak to je niekto v rodine, tak to je ťažšie, ale začala by som tým, že by som šla s pravdou von, surovo by som dotyčnému povedala čo si myslím o jeho správaní a aj keď by potom nasledovalo urazenie z jeho strany alebo nahnevanie, koniec koncov mu to pomôže, pretože nad tým začne časom rozmýšlať a najlepšie by bolo keby to viac ľudí povedalo, ten človek by sa isto nad sebou zamyslel... normálne povedať,: keď sa budeš takto správať, zachvílu všetci od teba odidu a ty ostaneš sama. A kašlať na nejaké urazenie, určite si to premyslí a pochopí.

kittykat22
1. sep 2019

@motylik47 a preco sa s nou vlastne kamaratis? Co ti prinasa pekne do zivota? Niekedy udrzujeme priatelstva len zo zotrvacnosti - pretoze len dozrievame k myslienke, ze ludia sa rokmi menia. Zotrvacnostou ostavame v priatelstvach ktore nam prinasaju velmi malo potesenia a viac starosti, pretoze cakame, ze sa vrati vsetko do starych kolaji. V mojom pripade som zistila, ze do starych kolaji sa nic nevracia. Priatelstva sa dynamicky vyvijaju - ako vsetky ostastne vztahy. A niekedy je lepsie priatela na cas odsunut na vedlajsiu kolaj - pockaj ako sa situacia vyvinie, mozno rokmi k sebe najdeme cestu. Priatel je od toho, ze ti je s nim dobre, smejes sa, mas dobru naladu, a prinasate si viac dobreho ako zleho. To neznamena, ze sa mame na seba len usmievat ako jelimani. Ale je treba rozlisit, kedy nam priatelstvo prinasa usmev a pohodu, snazime sa spolu riesit problemy a pomahame si, a kedy sa dostane do mrtveho bodu, kedy je to skor o starostiach a uvahe, ci to este stale stoji za to.

mamcotka
1. sep 2019

Ja by som s nou stratila trpezlivosť. Rovno do huby by som jej povedala ze ako sa správa a ze ta to oberá o energiu.. ze keď bude stále takato nech sedi doma a neotravuje druhych. Bodka.

kristiii
1. sep 2019

@gabika0825 nepochopí, takí ľudia nepochopia, pretože vidia len a len seba
@motylik47 mala som presne taku kamarátku, asi 20 rokov sme boli naj kamošky. Skončilo sa to začiatkom tohto leta, keď som pochopila aké má skreslené videnia sveta a ľudí okolo seba. Stačila jedna spoločná dovolenka..roky som sa jej prispôsobovala a dávala si pozor na to čo a ako jej poviem, len raz som si dovolila chcieť niečo aj aspoň trošku po svojom a dozvedela som sa, že to je JEJ dovolenka a konečne som pochopila, prečo nedokázala v žiadnej práci vydržať dlhšie než pár mesiacov, prečo nikdy nemala priateľa, prečo s nikým nevychadza ani s vlastnou rodinou. Priateľstvo skončilo ale musím sa priznat, že neľutujem, mám oveľa viac energie a dobrej nálady pre ľudí, ktorí si to naozaj zasluzia

nikol873
4. sep 2019

@mamcotka niektorym ludom ani toto nedojde, ked im to takto na rovinu povies :/

roja01
3. máj 2021

@simca06022011 ano, da sa takto jednat ak to nie je blizky clovek, ktory je spojivom k vlastnemu dietatu alebo vnucatu.