Manželstvo na týždňovky

augustovkaa
8. apr 2016

Ahojte, manzel dostal dobru pracovnu ponuku 100 km od domu. Premyslame, ci sa cela rodina prestahovat za nim alebo vyskusatt manzelstvo na tyzdnovky. Dcera je skolacka, so synom som na rodicovskej dovolenke. Ide o to, ze by tam pracoval rok, maximalne dva. Kvoli roku sa mi nechce stahovat, menit skolu, lekarov, doklady, byty. Je tu aj moznost, ze by dochadzal kazdy den, po dialnici je to hodinka cesty. Ale maznel je proti kazddennemu cestovaniu. Syn v septembri naastupuje do skolky. Fakt neviem, co by bolo pre nas dobre. Bojim sa ako to zvladnem sama dve male deti, nakupy, ucenie s dcerou, vodenie do skoly, skolky a poobede vyberanie. Nemame tu babky, ktore by nam pomohli. Plus ja mavam casto silne migreny a vtedy som uplne nepouzitelna, Mame mesiac na premyslenie, ci ponuku prijme alebo nie. Bojim sa aj vzajomneho odcudzenia. Aky ma to mate nazor?

eeffka
8. apr 2016

@augustovkaa rodina ma byt spolu, ak by sa jednalo o 1/2 fixneho roka, tak ok. Ale neisty rok, dva 3? V ziadnom pripade. Prestahovat sa cela rodina.

evittam
8. apr 2016

@augustovkaa No ja ti poviem takto - môj chlap už skoro rok pracuje v DE - 5 týždňov je tam, týždeň je doma. Potom majú dovolenku v lete 2 týždne, a na Vianoce. A tu sme všetko sa dá zvládnuť ak sa chce. A sťahovať sa kvôli roku - ak máš tam kde si dobré zázemie a všetko ostatné je podľa mňa zbytočné. Áno niekedy to je náročné - hlavne pri dvoch deťoch a keď som na všetko vlastne sama ale neboj sa - zvládneš to, tak ako aj ja a kopec iných žien, ktorým pracujú muži v zahraničí a podobne. 😉 Čo sa týka odcudzenia - tak my sme sa vôbec neodcudzili - sme si len vzácnejší a milujeme sa rovnako....

moni244
8. apr 2016

Nech ide on, 100km je malo, keby bolo treba, za chvilu je doma, nie je to 1000 km,to rychlo ubehne a mozno sa mu tam zapaci a ostane na dlho a potom sa mozte prestahovat za nim

sardinka335
8. apr 2016

čo je to rok? Vieš kolko ludi tak funguje a nemaju na vyber a dlhodobo? Ok, su v inej situácii. Ja by som sa zbrklo nestahovala a časom by som videla ako to pojde, či to funguje a čo to rodine celkovo prinieslo. Ak by to nefungovalo nie je problém prestahovat sa nie? Moja znama mala takto muža na staži v Anglicku a prezili to, tiez mali deti v škole. Všetko sa da zvladnut a ziadna kaša sa neje taka horuca ako sa navari.

fuska
8. apr 2016

@augustovkaa Ja ti poviem za seba. Urcite by som to nezvladla. Detom bude chybat otec, tebe manzel. Ja som mala kolegov, 60-rocny denne autom dochadzal 90 km (cize tam a spat 180) a dalsi 40-rocny 125 km (cize 250 denne). A ak tebe nema s detmi kto pomoct a mavas migreny (ja mavam tiez, potrebujem ticho a tmu, nevraciam), tak to je cesta do pekla. Je to moj nazor. Viem, ze ludia mozno zvladaju aj narocnejsie situacie. Ja hovorim za seba, ja by som toto nedala.

sandey
8. apr 2016

Ja som mala taky vzťah a pritom sme nemali deti... Ja som to nezvládala, nie som predurčená na vzťahy na diaľku, musím mať svojho chlapa po ruke... Po roku a pol sa musel rozhodnúť...

dkethe
8. apr 2016

100 km a hodina cesty je v zapadnych krajinach bezna cesta do a z prace. prinajhorsom pride v piatok na veceru, odide v pondelok po skorych ranajkach. nie som za take stavy. len taponuka musi byt tak dobra, ze po odratani jeho byvania a cestovania a viac prevolanych minut ste stale vo fajn pluse oproti tomu co moze mat vo vasom meste.

nyusika
8. apr 2016

100 km od domu je nic. mam kolegov, co denne dochadazju tolko do prace, napriklad z NR do BA
ja bezne denne prejazdim 100 km (viem, ze je to len polovica z toho). len proste pisem, ze 100 km nie je velka vzdialenost.
Urcite by som do toho sla, nemusi tam byt cely tyzden vkuse...prostre v pondelok odide, pride v stredu, potom v piatok.

stahovanie mozete riesit neskor, ked uvidite, ako sa zabehnete.

dominikav123
8. apr 2016

100 km po diaľnici je otázka 30 - 40 minút veď to nie je nic. Toľko ľudia strávia bežne v zápchach v meste. Skúsila by som najprv dochádzanie ked to nebude vyhovovať hľadať iné riešenie. Ľudia pracujú aj ďalej a zvládajú to.

0silvia0
8. apr 2016

@augustovkaa Manžel pracoval v DE keď som bola na rodičovskej dovolenke, ale chodil každý víkend domov. 10 rokov potom robil na živnosť tu na SK, ale minulý rok opäť išiel do DE, tiež chodí v nedeľu tam a príde domov každý piatok večer. Okrem toho býva v zimnom období od Vianoc do konca februára doma. My sme sa vôbec neodcudzili, skôr sa náš vzťah utužil, sme si vzácnejší. Tiež som sa toho najprv bála, ale vôbec to nie je také zlé, týždeň rýchlo ubehne 🙂

adka2011
8. apr 2016

100 km je naozaj za rohom, a keby tatinko trosku chcel, tak tu hodinu na dialnici dokaze zvladut rozhodne castejsie ako raz za vikend.

jahodka11
8. apr 2016

Neboj, zvládneš, utečie to rychlo.....asi lepsie ako sa stahovat.....viem,co to je, uz sme sa sťahovali xkrat... Aj som bola sama s detmi....ako pises cely tyzden, ale len par mesiacov, ale dalo sa....našli sme si system, klapalo to, neboj sa.. 🙂

sissy27
8. apr 2016

@augustovkaa 100km a relatívne krátke obdobie (max 2 roky) mi príde úplne v pohode 🙂 zrejme mu z toho vyplynú aj nejaké benefity v práci - napr. vyšší plat, do budúcna možnosť lepšieho výberu prac. zaradenia, možno postup... a teda neviem akú má prácu, ale je možné, že ak teraz odmietne, tak druhýkrát mu nikto nič neponúkne...
zvládnuť dve deti sa mi nezdá náročné, ty zrejme pracovať nebudeš (aspoň mi to vyplýva z toho, žeby si nemala problém sa presťahovať) ale ak sa na to necítiš, tak čo pouvažovať o nejak pani na výpomoc? aj teda v čase tvojich migrén...

adka2011
8. apr 2016

@sandey Kym zena nema deti (a teda nie je plne zamestnana starostami, chodom domacnosti, bla bla bla), tak taketo odlucenie nesie ovela tazsie, lebo "nevie co s casom". Tiez poznam od seba

jahodka11
8. apr 2016

A vies co? My sme si boli s MM vzácnejší.....mne sa to celkom pacilo.... 🙂 a byvame v zahraničí, cize bud som s detmi ja alebo niekto, haha....zvládla som aj migrény, aj silnú MS.....nie som najzdravsia a dala som to, zvládneš, fakt....ked je to dobra praca, len nech ide...a keby cosi, moze skočiť domov vecer, nie je to uplne nepredstaviteľne..... 🙂

mysicka36
8. apr 2016

100 km je nič. Nech dochádza zozačiatku denne, poprípade cez net alebo v novej práci možno nájde niekoho, kto denne robí tú istú cestu do vášho mesta a môžu sa striedať autom. Alebo na 3 mesiace nech skúsi ubytovňu v týždni a víkendy + dovolenky doma. Uvidíš aj ty aj on, aké to je a zariadite sa podla toho, na ako dlho je táto robota pre neho istá. Ak bude predpoklad, že sa to natiahne na viac rokov tak môžete porozmýšľať nad sťahovaním.

Poznám aj také že rodina prenajala svoj byt v KE a išli do prenájmu (menšieho) v BA. Toto by som brala ako krajné a dočasné riešenie.

mimulik
8. apr 2016

môj priateľ tiež cestuje denne 100km len preto aby bol so mnou a mojím synom (nie je jeho) je to len o tom čo je ochotný urobiť on pre vás..to že nechce cestovať je jeho pohodlnosť..tiež sme zo začiatku bývali spolu na víkendy..ale chceli sme sa niekam posunúť tak sa presťahoval ku mne..a tým mi každý deň dokazuje svoju lásku..

fuska
8. apr 2016

K svojej odpovedi by som este doplnila... Co ak budu deti chore? Napr. kiahne, alebo nieco vaznejsie? A budes potrebovat ist len nakupit potraviny, lieky. Budes mat k dispozicii vlastne auto? Ak nie, tak by som do toho rozhodne nesla.

augustovkaa
autor
8. apr 2016

Ono to je niečo málo cez 100 km. Keď ja nemám rada samotu. Deti mi zaspia o ôsmej a odrazu ostanem sama, s nikým nepoviem ani slovo. Teraz to máme tak, že každý večer keď deti zaspia, uvaríme si caj, rozprávame sa, niečo si pozrieme. Neviem si predstaviť, že odrazu tu budem každý večer sama. Migrény mávam silné minimálne raz za týždeň, vraciam, potrebujem ticho a tmu. Vtedy sa o deti stará manžel. Ja by som bola najradšej keby každý deň dochadzal ale jemu sa nechce.

mima4
8. apr 2016

@augustovkaa

rodina ma byt spolu a nie iba cez vikend, taktiez manzelia maju byt spolu, tiez deti potrebuju otca nie iba na vikend...

takze radsej sa prestahovat ako rodina.

Vela zien akceptuje tento model kvôli peniazom, ale ziadne peniaze ti nevynahradia manzela a otca rodiny...

Skus si sama sebe položiť otazku, ci by si takto chodila od rodiny na tyzdnovky... ak nie... tak nerob to vlastnemu manzelovi... ani vlastnym detom...

Vidim to na x robotikoch z oravy, kysuc..co tu na juhu chodia na tyzdnovky... vacsina z nich sa po case radsej rozviedla.. a ti, co ako tak su este v manzelstvach...tak sa zhanaju po miestnych slapkach.... a doma ich cakaju vycerpane a zbite zeny s troma, styrmi detmi....

augustovkaa
autor
8. apr 2016

@fuska Auto mi zoberie manžel. Takže keby bolo treba ísť na pohotovosť, budem mať veľký problém.

nyusika
8. apr 2016

a este nieco - jedno dieta v skole, predpokladam, ze aj nejaky skolsky klub, s jednym ostavas doma.
proste toto sa musi dat zvladnut, pokial deti nie su chore.
a obavat sa, ako budes riesit nakupy ?? toto vam naozaj robi problem ? to naozaj potrebujete na nakup pomoc ?

jasne, ze ked clovek ochorie, tak je to problem. ale nebudem si tie problemy vopred vyrabat.
ved nejake vacsie nakupy spravite cez vikend, cez tyzden len bezne malickosti.

eeffka
8. apr 2016

@augustovkaa to ako? on ide niekam na tyzdnovku a vezme auto na to aby mu tam niekde stalo?
a ty sama s dietatom budes ako koza chodit pesi, vlacit nakupy a volat si taxiky na pohotovost?
nejake dost cudne... a to som sa prave vyjadrila velmi diplomaticky.

augustovkaa
autor
8. apr 2016

@0silvia0 Mne manžel vždy hovoril, že jeho rodičia sa rozviedli kvôli tomu, že ich otec pracoval na tyzdnovky. Odcudzili sa, deti tiež nemali s otcom dobrý vzťah. A teraz sa ja toho bojím.

lubiss
8. apr 2016

a preco sa tak brani kazdodennemu cestovaniu aj ja cestujem kazdy den sice len 50 km ale keby je to sto tak kludne aj sto..nejaky rozmaznany nie??? 😀 pokial ma priame spoje nie je o com..pokial ide o to ze vela prejazdi tak ano tam sa da nad tym zamyslat ale tak asi by nesiel niekam keby si nemal prilepsit...

augustovkaa
autor
8. apr 2016

@dkethe Čo sa týka telefonovania, manžel nerád telefonuje. Ak si budeme volať päť minút, to bude zázrak. Jemu stačí kredit štyri eurá na mesiac.

0silvia0
8. apr 2016

@augustovkaa existujú taxíky 😉 Môže sa stať, že niekoho práca na týždňovky rozdelí a odcudzia sa, ale určite to nie je pravidlo, ak vzťah nefunguje tak ako má, môže diaľka vzťah naštrbiť...
@mima4 neviem o akých týpkoch píšeš, ale tí, ktorých poznám ja, chodia každý víkend domov a tešia sa na svoje rodiny, nevadí im šoférovať 5 hodín domov a 5 hodín o 2 dni naspäť do práce, nikto sa nerozviedol a nie všetci majú iq poďme sa zabávať s miestnymi slapkami. Zas je to tu, poďme všetkých hádzať do jedného vreca, hurá!

augustovkaa
autor
8. apr 2016

@eeffka Chce si zobrať auto aby sa ním v nedeľu odviezol tam a v piatok naspäť a ja tu ostanem s dvomi deťmi bez auta. Budeme všade chodiť peši.

cicimon
8. apr 2016

@augustovkaa mne muz siel na 3mes prec a ja som ostala sama s 2 malymi detmi.... ziadna rodina 500km.... a vecer ked o osmej zaspali tak som mala co robit upratat, navarit daco na dalsi den, pozehlit a bola som rada ze som rada,,, a k tomu nocne kojenie a clovek rano nevyspaty, tak ak budes mat potom pocit ze sa nudis, tak klobuk dole.... a nakupy pokial nemas aj obchod 100km od domu sa daju plne v poho zvladat, to snad nerobis len s muzom

a kde byvas ze je problem chodit peso? ja som tiez chodila peso, s kocikom... autobusom ked trebalo a sme tu, k dr s 2 detmi naraz v zime snehu..

augustovkaa
autor
8. apr 2016

@sissy27 V práci dostane lepší plat, povysia ho, ja dostanem v auguste keď mi skončí rodičovská dovolenka výpoveď lebo nám rušia prácu. Chcela som si hladat novú ale keď ostanem sama na deti, neviem.ako to zvládnem.