Manželská kríza. Ako ďalej?

sunny345
12. mar 2014

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu, ako vyriešiť môj problém v manželstve. Manželia sme 11 rokov, máme dve deti - 10 a 5 ročné, dcérka a syn. Bývame u mojich rodičov, pričom my máme pre seba celé poschodie, oni prízemie. Môžem povedať, že donedávna sme mali výborný vzťah až na menšie hádky, ktoré si myslím patria k manželstvu, bolo všetko O.K. Problém nastal od minulej jesene, kedy som si všimla, že manžel už som mnou prestal tak často komunikovať, netelefonoval mi tak často z práce ako predtým ani ma nepochválil, ako som sa pekne upravila, čo bolo predtým jeho zvykom. Dokonca sme mali aj výročie sobáša, úplne naňho zabudol, hoci roky predtým som vždy dostala buď kyticu alebo aspoň malý darček. V decembri tesne pred vianocami sa mi priznal, že jeho city ku mne značne ochladli, ževraj nevie presne prečo, ale že tak sa to v ňom nejak hromadilo postupne. Takže teraz už od decembra u nás trvá kríza, čo vyzerá asi tak, že sa takmer denodenne hádame, čo samozrejme už postrehli aj naše deti, hlavne staršia dcérka. Dnes to u mňa vyvrcholilo, dokonca som mu už pohrozila aj rozvodom a miesto toho aby sa zľakol, tak mi povedal, že nech len poviem, že má odísť a on odíde. Ale podľa mňa takto sa problémy neriešia. A ešte som nespomenula, že náš sexuálny život úplne ochladol, keď predtým vyvíjal aktivitu častejšie on, tak teraz musím ja a to väčšinou môj manžel povie, že nemá chuť. Takže ja už niekedy neviem, či tu ešte je čo zachraňovať. Mala som podozrenie aj na milenku, ale muž stále tvrdí, že žiadna nie je.

hradnapani
12. mar 2014

@sunny345 ach ten alibizmus "povedz mi, kedy mam odist..." - aby ta vina pred detmi a rodinou padla na teba, no pekne...
Dostal ta do pekne ponizujucej situacie, ze ti laskavo oznami, ze uz k tebe neciti lasku a ty sa zariad. Naco potom zotrvava v domacnosti? ma aj nadalej zabezpeceny servis?
Co k nemu citis ty?
No neviem co by som robila, lebo som nebola v takej situacii, ale mozno by stalo za uvahu zit si vlastny zivot, mozno skusit nejaku zmenu v tvojom spravani, zdvihnut si sebavedomie (ze tvoj zivot nestoji na tom, ci mas alebo nemas muza), mozno ho len ubil stereotyp a potrebuje zmenu, ktora v nom nieco rozducha. Za uvahu by mozno stala navsteva poradne (sama ci spolu, predsa len, su tam deti), aspon pre pocit, ze si urobila co sa dalo
A asi mu aj povedat, nech toto riesi ako chlap. Ak chce naozaj odist, nech odide z vlastnej vole, ale nech to nehadze na teba. Ja by som nemohla zotrvavat v domacnosti s clovekom, ktoremu som lahostajna...

veva45
12. mar 2014

moj nazor milenka.... len to nepovie a zrejme caka kedy to ty ukoncis a vykopnes ho... aby si bola ty zla.... mozno nenan pravdu ale z toho co citam tak to tak vypada.... bud kludna, nehadaj sa.... usmivaj sa akoze nic sa nedeje... prestan sa o neho starat a podla mna aj sam ukaze co sa deje....

kamilka2012
13. mar 2014

ja citim ze je v tom milenka,vsetky indicie k tomu nasvedcuju,moj byvaly si nasiel a presne sa takto spraval ku mne a do dnesnych dni nepriznal milenku.

panidia
13. mar 2014

Sunny,v každom manželstve príde po čase utlm alebo odcudzenie/vacsinou býva dočasné/.Je len na nás ako sa k tomu postavíme-niekto si nájde priatela-priatelku,iný si začne viac užívat-venovat sa svojím zálubám,koníčkom atd.Skus ho nechat chvíločku na pokoji,bud k nemu ale milá,možno má iba chvílkové "trápenie".Možno potrebujete byt nachvílku každý sám,aby ste si uvedomili že patríte k sebe.Viac sa skús zamerat na seba,detičky a svoje záluby...Tlačením na pílu,človeka ešte viac odradíme ako pritiahneme...Držím palce...

katkasofi
13. mar 2014

@sunny345 aj mna napadla milenka...skúste spoločný predĺžený weekend bez detí, mimo domu..len vy dvaja. Uvidíš aj či s niekym netelefonuje atď...

zrka
13. mar 2014

@sunny345 je to smutne, ze prezivas prave to co prezivas. Vsetci by sme chceli nase trapenia okamzite vyriesit, hned, nech je uz potom, nech su prec. Ak som to dobre pochopila, nie si hned za rozvod, co je statocny pristup z tvojej strany.Ja si nemyslim, ze za vsetkym musia hned stat milenky, aj ked moze to byt dovod. Snazila by som sa o maximalny pokoj a dohnat muza k uprimnosti, aby si vedela, co je vo veci. Bud taka ako doteraz, ak si ho milovala, miluj ho nadalej. Uvidis, samo sa to casom nejako vyriesi, k niecomu vas to nasmeruje, Ja osobne by som sa asi za vztah modlila.

celasapremenim
13. mar 2014

ahoj
s najvacsou pravdepodobnostou je tam druha zena
mali by ste co najskor zajst do manzelskej poradne, este nie je neskoro, inak vam to krachne

kveta
13. mar 2014

@sunny345 Kriza stredneho veku, teda muzska menopauza, teda pokles testosteronu sa prejavuje aj takto.
A aj muz, ktory ma milenku, jedna takto.

eeffka
13. mar 2014

@sunny345 on tvrdi ze milenka nie je..... ver ociam, nie usiam. sprava sa ako zamilovany debilek a ak este milenka nie je, tak je dobra dusa ktorej ropzrava aka si harpija...
ja by som si to zistila ako sa veci naozaj maju, dala mu s dokazmi moznost sa spamatat a ak nic tak ho vyrazila z domu. mas stastie ze si u vasich a mas zazemie.

acrobaleno
13. mar 2014

Jasné, že milenka. Nikomu predsa "neochladnú" city len tak. Vždy je za tým niekto tretí. No najhoršie je, že si to podvádzajúci nechcú priznať a potom sa to zbytočne naťahuje a ubližuje sa.

jahodka8
13. mar 2014

@sunny345 To sú tie mužské bláboly, že jeho city ochladli. No keby stretol nejakú dvadsiatku, čo by sa okolo neho točila v minisukienke, tak jeho city by boli strašne horúce. Tak bývate u Vašich a on si ešte dovolí toto povedať. Chlapec sa asi nudí, tak moc rozmýšľa nad citmi namiesto toho, aby myslel na to, že má dve deti a že sa treba o ne starať.

monikat75
13. mar 2014

ďakujem Vám všetkým za názory, určite si ich zoberiem k srdcu, veď práveže tú milenku mu neviem dokázať, mobil má zaheslovaný, na PC tiež nepoznám heslá, takže s tým dokazovaním to bude ťažké 😒
o tej poradni som už rozmýšľala aj ja, hoci môjho muža tam ako ho poznám určite nedostanem

@acrobaleno veď práve, predtým som cítila tú lásku z jeho strany a teraz ma už berie len ako spolubývajúcu a matku našich detí 😖

monikat75
13. mar 2014

@jahodka8 si to presne vystihla 😉

tajomna21
13. mar 2014

@sunny345 tiez si myslim, ze najpravdepodobnejsia je milenka .... chlap ti milenku malokedy prizna ... moj ju nepriznal a skoro rok robil zo mna hysterku ziarlivu, ktora si len vymysla a strpcuje mu zivot ... az raz, hold mu to nevyslo a dokazy sa nasli .... city nemozu ochladnut zo dna na den ...
co sa tyka indicie absencie sexu .... ak dovtedy bol ok, a zrazu nema potrebu, ako myslis, ze to riesi? jedine, ze by mal nejake zdravotne problemy ...
teraz je podstatne, ako chces zit ... takto, v chladnom a neprijemnom prostredi, ktore si uz vsimli aj deti? si vo vyhode, ze zijete u tvojich rodicov, takze by si nemala mat problem to poriesit ... niekedy staci urobit nieco, co ten druhy necaka ... napr. pobalit ho a poslat prec ... a ked sa spamäta, uvedomi si, ze mu na vas zalezi, pride spat a budete vediet, ze ma zmysel pracovat na zlepseni vztahu .... ale ak nie, naco sa mas dalej trapit, zabijat s nim cas a stresovat zvysok rodiny?

sunny345
autor
13. mar 2014

ahojte, tá monikat to som ja nárokom som si dala nový nick, lebo ma tu veľa ľudí pozná a aj tak som sa pomýlila, prosím odpovedajte mi na tento nick, díky za pochopenie

luvika
13. mar 2014

Nemusi byt za ochladnutim citov zakonite milenka,aj ked najcastejsie to tak byva.Ako uz vyssie spominali, manzelstvo prechadza roznymi fazami a ak sa medzi vami nic prevratne,co by jeho city voci tebe ochladilo,nestalo,tiez by som skusila navrhnut poradnu. Mozno nebude chciet,clovek ked je v stadiu ako on,vacsinou nechce uz nic riesit a zachranovat. Skus sa s nim porozpravat,ze vase deti za ten pokus stoja. A takisto sa nehadaj...ja by som sa isty cas tvarila,ako keby sa nic nedialo.Zacala by som na sebe fakt makat, cvicit,zacat sa inak obliekat,zmenit uces,bola by som nadalej starostlivou manzelkou a matkou a bola by som k nemu mila,nech by mi ako srdce pukalo od zialu. Nech vidi,o co by prisiel. Zacni s nim mozmo odznovu flirtovat,vabit ho,ale tak,aby hned nedostal,co chce...nech si to vybojuje.Ak si je muz prilis isty zenou,prestava ho zaujimat...blba logika,ale tak su to muzi,lovci.Vzdy potrebuju mat pocit,ze musia dobijat...samozrejme,toto vsetko by som robila za ptedpokladu,ze ho stale lubim a verim,ze nas vztah za tuto moju obetu stoji.A takisto nie do nekonecna.Ak uvidis,ze to nezabera a ze je stale ako kus ladu, nechaj to tak a nech sa zbali a ide.Zivot nestoji len na nejakom muzovi.Mas deti a este pre koho zit a byt stastna 🙂 drzim prsteky.

sunny345
autor
13. mar 2014

@luvika ďakujem pekne si to napísala

tajomna21
13. mar 2014

@monikat75 staci si vsimat jednoduche indicie ... doteraz mobil nechat lezat na stole s kludom, zrazu s nim musi chodit este aj na WC, zrazu viac SMSkuje, da si na sebe zalezat (vonavka, oblecenie, uces), castejsie praca, sluzobky, tiche telefonovanie, skryvanie monitoru PC atd ... vsetky neobvykle veci, ktore doteraz nerobil a zrazu su tu ....
vobec mu nemusis preluskat telefon ani PC ... aj tak by zrejme v telefone nemal napisane milacik, laska, a ine oslovenia ... väcsinou si ich skryvaju aj tak za muzske meno

luvika
13. mar 2014

@sunny345 rado sa stalo, iba som napisala, ako by som to riesila pravdepodobne ja. Nie som typ, ktory sa vzdava. Ak nieco chcem, stojim si za tym a bojujem, pokial verim, ze to ma vyznam a deti su hnacim motorom a teda mali by byt pre kazdeho rodica, matku i otca, rodicia su za ne zodpovedne. Ale takisto si treba zachovat svoju hrdost. A navyse by som chcela mat pocit, ze som urobila z mojej strany vsetko, co bolo v mojich silach pre zachranu manzelstva. Ak by to nevyslo, mala by som aspon ciste svedomie...

denkaajejdeti
13. mar 2014

@sunny345 Ahoj
aj keď je to vážna téma, dopredu prepáč, ale ráno mi vylepšil tvoj omyl s novým nickom, na ktorý si po pár príspevkoch zabudla a odpovedala si pod tým pravým 😀 .
Ja by som to riešila ako @hradnapani, pretože tým nič nestratíš, len získaš. Samozrejme, môžeš aj odsledovať jeho správanie, či za tým skutočne nestojí niekto tretí......
Ale v prvom rade - nenechaj sa vtlačiť do pozície tej zlej, ktorá odtrhla deti od otca. Ak chce odísť, nech to urobí sám. Chlapi nemajú radi ufňukané domáce puťky, ktoré žobronia o ich pozornosť a ani hysterky nie sú u nich práve obľúbené.
Povedz mu stručne a na rovinu, že to chceš riešiť, ale musíte byť na to dvaja a nech sa podľa toho zariadi on, nech on robí zásadné rozhodnutia, za ktoré neskôr ponesie zodpovednosť - veď je chlap.
Ty sa venuj sebe a deťom - to je jediná investícia, ktorú ti žiadny muž nikdy nezoberie.
Prikladám ti zaujímavý článok, ktorý som zhodou okolností pred pár dňami čítala a súhlasím s ním na 100% - pre teba je určená prvá časť (3 rady do manželstva).
http://casprezeny.azet.sk/clanok/107109/odborni...
Ešte doplním, že chlapi majú radi, keď si nemôžu byť svojou ženou istí (má aj svoj vlastný život, koníčky, okruh priateľov, tajomstvá,...), no na druhej strane mu raz za čas treba pripomenúť aká si krehká a aký je on pre teba dôležitý. Taká metóda - cukor a bič 🙂, samozrejme len v prenesenom význame slova 😉. Netvrdím, že je to jediný zaručený recept na šťastný vzťah, ale u nás to funguje 🙂.
Držím palce.
Denisa

denkaajejdeti
13. mar 2014

@luvika Ahoj, aj s tebou v plnej miere súhlasím - podobný názor ako @hradnapani.
Ja som zatiaľ nemusela riešiť takúto situáciu (manželia sme už takmer 16 rokov a klape to), ale ak by k nej prišlo, tak pre mňa by toto bola cesta - urobiť pre záchranu všetko, najmä kvôli deťom, pretože tie sú pre mňa najdôležitejšie, ale nikdy by som sa neponižovala.
Sebaúcta a láska k sebe samej nie je o samoľúbosti/narcizme, ale o tom, že ak mám rada samu seba a som na svoj život hrdá, tak potom dokážem rozdávať lásku aj iným. Niekto, kto nie je spokojný sám so sebou, nemôže, aj keby veľmi veľmi chcel, urobiť šťastnými ľudí okolo seba.

gruis
13. mar 2014

Ahoj baby, ja mám podobný problém, ibaže pol roka po svadbe ☹
S manželom sme mali vždy výborný vzťah, malé nezhody sa nájdu všade... Vždy ma hnevalo, že keď sa pre niečo naštve, prestane sa so mnou baviť... V tom mlčaní bolo z oboch strán mnoho emócií, on mlčal, ja som sa trápila a striedavo sa hnevala alebo plakala, lebo som buď ja alebo on niečo urobili, povedali a muž zahájil tichú domácnosť... Ale zvykla som si na to časom s tým, je riešiť problém mlčaním je jeho povaha, viem, že ho to prejde. Vždy to tak bolo. Veľmi ho ľúbim. On mňa tiež ľúbi / ľúbil...?
Problém je v tom, že posledné týždne z ničoho nič prestal so mnou komunikovať (samozrejme, že bežné veci riešime, ale žiadny záujem, proste žiadna veta navyše okrem nevyhnutného), nezaujíma sa o to, čo som robila, aký som mala deň, nepovie nič o jeho dni, neusmeje sa na mňa, neobjíme ma, nepohladí, nedá pusu, nezapára do mňa ( 🙂 )... ☹ Je workoholik a momentálne má ozaj veľa práce, v podstate posledné týždne trávi prácou prakticky celý deň.. Viem, že sa mu toho nakopilo nenormálne veľa a proste to musí urobiť a odovzdať... Čisto teoreticky mu hrozí v najbližšom roku vyhadzov z jednej práce z jeho dvoch. V lete by sme chceli vyplatiť hypotéku na byt, máme našetrenú už skoro celú sumu, takže peniaze problém nie sú. Pre mňa.. On to asi vidí inak a stále sa ženie za niečím na čo bude treba našetriť.. Na dieťa ktoré plánujeme... Alebo sme aspoň donedávna plánovali...
Ale kde som sa popri tom všetkom odrazu stratila ja? Pár milých slov a pusa by ho nezabili... Keď sa pýtam, čo sa deje, či som niečo urobila ja, či ho niečo trápi, hnevá vždy povie, že je všetko ok a uzavrie sa nazad do svojho sveta, kde má miesto iba práca.
Už neviem čo robiť, skúšala som byť v pohode, rozprávala som mu všetko, objala ho... No bez odozvy je to ťažké a tak som momentálne došla do jeho stavu - bavíme sa iba o chode domácnosti. Mňa to zabíja, pracujem z domu a často je celé dni jediný človek, s ktorým mám šancu rozprávať sa. V meste nemám kamarátky, som prisťahovalec.
Chcem s ním prežiť život, myslím, že aj on so mnou (predpokladám, že si myslí, že momentálne robí pre nás oboch to najlepšie), ale tento takmer psychický teror ma nebaví, neviem, koľko to bude trvať a čo bude ďalej...
Ako sa mám cez toto (verím, že obdobie) preniesť, ako sa správať, ako si udržať chladnú hlavu?

gruis
13. mar 2014

Zatiaľ jediný spôsob mojej záchrany a protestu je zdrhnúť na deň - dva k rodičom, najlepšie na víkend, nech je celý deň sám doma pri pc... 😉 Po večeroch čítam knihy, cez deň chodím behať... a s kamoškami a súrodencami komunikujem dennodenne cez net a telefonicky. Keby som bola stratená duša, bez rodiny a kamarátov, čo bola celý život osamelá a našla spásu vo vzťahu s mužom, som už na psychiatrii... 😒 A vraj slabé ženy... Keď treba, tak sa nedáme! 😉

A vďaka za prečítanie, musela som to dať von... 🙂

luvika
13. mar 2014

@gruis hm...mlcanie je vo vztahu snad najtazsia a najhorsia vec. Bez komunikacie nic nejde, ako by malo...jasne, ze nemusi byt kazdy ukecany (ako ja 😀 ), ale tak ak ma vztah fungovat, bez toho to nejde. Neviem, skus mu povedat, ze ho velmi lubis a trapis sa, ked mlci, ze ak chces, aby vase manzelstvo bolo uprimne krasne, musi sa aspon trosku naucit s tebou hovorit. Daj mu vediet, ze peniaze nie su najdolezitejsie pre teba ani vase buduce dieta. Niekedy muzi maju pocit, ze ak nezabezpecia dostatocne rodinu, ze zlyhaju a nevedia sa o nu postarat. Mozno toto je jeho druh lasky, dat ti vsetko, co si podla neho zasluzis. Akurat, ze si neuvedomuje, ze to co potrebujes, je on. Povedz mu, ze ho lubis a budes lubit, aj ked nebudete mat vsetko na svete, ze aj keby ste sa raz ocitli na prahu chudoby, budes pri nom a stastna, lebo ked bude takto pokracovat a bude sa venovat viac praci nez rodine, ostane naozaj len s tou pracou. Zivot je len jeden a treba si ho vazit a vsetko, co pekne cloveku ponuka. Na peknom vztahu treba pracovat a nie len jeden, ale obaja. A dostala som k narodeninam knihu 5 jazykov lasky, este som ju necitala, ale vraj je ozaj velmi dobra, skus si ju pohladat a precitat 🙂

gruis
13. mar 2014

@luvika Všetko toto mu hovorím, asi v tom vytrvám, ďakujem za podporu 🙂
Skúsim sa teda naďalej tváriť, že je všetko ok, len sa budem viac venovať sebe. A opäť aj koníčkom, z ktorých som pred pár rokmi kvôli spoločne trávenému času veľa zanechala, a uvidím čo nám život ďalej prinesie... A vďaka za tip na knihu, večer teraz doma aj tak nemám čo robiť 😉

luvika
13. mar 2014

@gruis Nech ti to vyjde podla tvojich predstav, snad tomu tvojmu tukne v hlavke, co doma ma a veru, venuj sa svojim zalubam, kym na ne este mas cas 😉

sono2
13. mar 2014

@sunny345 no určite ak bolo úprimne, všetko v poriadku tak tam stopercentne nejaká bude. Ináč to neni možné takto sa zmeniť. Skôr či neskôr to z neho vylezie. Až tak dlho nieste spolu. My sme už s manželom desať rokov a neviem si predstaviť že z ničoho nič by manžel ku mne ochladok. Ak tam nieje problém, ktorý ty nechceš vidieť . Nieje? To s tým sexom to ho mohlo tiež dožrať ak si stale nechcela. Neviem, aké máte potreby. Ale vždy, tam musí byť problém. Daj si to na seba. Kazila by si rodinu len tak pre nič hm?

sante81
13. mar 2014

napísem ti asi to čo nechces počut, ale tvoj manzel ma pravdepodobne milenku.

cecil36
13. mar 2014

@sunny345 naozaj v tom nemusi byt milenka, ale moze, rovnako ako to moze byt znizeny testosteron alebo naozaj jeho city ochladli... nieco sa v nom roky nabalovalo (lebo to boli blbosti a nechcelo sa mu to riesit) a postupne pochopil, ze toto nie je to co chcel...zly vztah a ochladnute city sa zakonite prejavia v sexe...Takze moja rada: Pozorne sleduj co robi (ak by v tom naozaj bola milenka, prejavi sa to). A chcelo by to aj poriadny, aj ked mozno pre obe strany nie prilis prijemny rozhovor, kde date obaja "karty na stol". Ci sa to podari, zalazi na vas oboch...Drzim palce 😉

gruis
20. mar 2014

@luvika Ahoj, ešte raz veľmi pekne ďakujem za tip na knihu! 🙂 Čítala som viaceré podobné knihy (ja ich volám "návody na život" a nemám ich vo všeobecnosti veľmi rada 🙂 ), ale táto je úplne iná, vyhovuje mi jazyk autora, je bez zbytočných a hlavne realite na míle vzdialených obkecov, svieža, vecná - ozaj sa týka bežného partnerského života nás všetkých - perfektne sa číta.
S mm je to momentálne zasa celkom ok, nevie o tom kde je problém rozprávať, ale aspoň sa opäť správa normálne. Včerajšok bol veľmi fajn, mal dovolenku v práci, aby stíhal druhú prácu 😖 A dnes šiel opäť do práce č.1 a bol trochu mrzutý ráno... Uvidíme, ako ďalej, ja sa snažím, viac urobiť neviem... 🙂

!!! Baby, pokiaľ máte problém vo vzťahu a neveru vylučujete, vážne odporúčam knihu 5 JAZYKOV LÁSKY 😉