Manžel klame a viac pije

15. nov 2023

Baby, idem si k vám po radu a podporu.
V poslednom čase som si vsimla, že manžel viac pije = 1-3 fl vína večer + 1-2 whisky, niekedy si naleje aj ráno (1 pohár až flaša)... a ja som z toho reálne v šoku!!!
Vedela som, že si večer dá víno, nevadilo mi to, keďže ja nepijem, tak si dal sám, nemala som problém, kým som videla, že si to vie menežovať. Plus s alkohol robí v práci, tak má ľahký prístup a ja netuším, kolko čoho vypije tam.
V posledných dňoch som začala registrovať fakt čudné správanie, mám pocit že je furt naliaty, inak sa hýbe pozerá rozpráva a proste vidím na ňom že je iný. Navyše to ranné pitie aj tajne sa snaží a do toho začal klamať ale ako malý že si myslí ako ma okabátil ale sú to také sprostosti že ja hneď viem že ma klame či už ohladom chlastu alebo s iným.
Výhovorky a dôvody prečo pije začínajú byť už úplné somariny a ja som z toho v koncoch.
Takéto kritické stupňovanie pozrujem tak posledný mesiac dva, najprv som to moc neriešila ale tento týždeň je už hrot a ja neviem že čo ďalej.
Výbuch a hádka nepomôže, to bude len horšie to viem. Aktuálne som vo fáze, že zbieram dokazy a odhodlávam sa na rozhovor, ktorý by som chcela niekedy ked bude vklude a triezvy ale neviem či sa mi to podarí. čakám že aj tak vybuchne že bude polno výhovoriek a klamstiev...
deti nemáme, sme spolu dlho, máme pred 30. odísť zatial nechcem ale tak trochu sa na to pripravujem, len by som si musela vytvoriť finančnú rezervu, čiže potrebujem čas. Najradšj by som to ale chcela vyriešiť lebo ked si poredstavím, že od neho odchadzam, mrzí ma to a cítim, že ho stále lubim, chcem mu pomocť.
Neviem ako najlepšie postupovať. Je mi z toho zle ťažko smutno som sklamana, total zradil moju dôveru. Nemam o tom ani komu povedať, lebo hned by bolo na mňa najhoršie spustila by sa strašna vec tým. Chcem to zatial sama nejako ale nechcem to trpieť a prehliadať.

matullienka
15. nov 2023

Rozhovor medzi vami dvoma čím skôr. Tvoj muž je alkoholik a evidentne už dlhšiu dobu. Bez odbornej pomoci to zrejme nedá, len ty musíš vedieť čo budeš robiť ak on nebude chcieť pomôcť

nin12345
15. nov 2023

Ahoj nuz rozmyslas zle ak mu chces naozaj pomoct...pije naozaj velmi vela a jednoznacne ma problem! Najprv skus vazny rozhovor s tym ze nenechaj na seba kricat ani nic podobne a jasne si vymedzte hranice... ak to porusi urcite sa niekomu zdover aby niekto vedel ze si v takejto situacii to je jedno ze on bude nahnevany ty si ho varovala. A posledna vec... sice ste uz zobrati ale nemate deti a ak bude pit dalej a vela nerob si nadeje ze mu pomozes netrp to dlhodobo vezmi nohy na plecia a bez prec. Je to smutne ale je to tak. Ak si to uzna sam vtedy je cesta mu pomoct ale inak sa len utrapis casom

cookie29
15. nov 2023

no neviem, ked stiahne len za vecer 1-3 flase vina + hoci len flasku whisky, tak musi byt viac-menej nepouzitelny, aj ked zalezi od postavy. A to nie je len tak zo dna na den... rano vypit flasku?! Ja by som utekala pokial nemate deti. Ja viem, ze na SLovensku sa pitie povazuje za normalne a podobne, ale toto je uz podla mna tazka zavislost a aj ked alkoholizmus je choroba, tak alkoholikom navzdy zostane. Urcite by som povazovala moznost odchodu za viac nez realnu. Aj ked nie mozno hned tak casom... takze by som urcite urobila vsetky mozne opatrenia pre seba. Lebo casom prepije aj strechu nad hlavou alebo budu problemy, tak bud pripravena. Rada by som sa mylila ale bohuzial skusenost po okoli dava za pravdu, abstinujucich alkoholikov je zufalo malo

matullienka
15. nov 2023

A hlavne treba si uvedomiť máš pred 30 tkou a deti nemáte ešte, chceš ich v budúcnosti vychovávateľ s alkoholikom? Bude im dobrým príkladom?

autor
15. nov 2023

@cookie29 nie flasku whisky ale 1-2 tie male pohariky... to len aby som to ešte uviedla na pravu mieru ale ano suhlasim, že jt o strašne vela... ja som ho nekontrolovala lebo som mu doverovala ale stalo sa par veci po ktorých som spozornela a začala si viac všímať realitu... ale normalne vie fungovať čo sa týka práce momentálne len aj o tom už začínam pochybovať neviem proste čomu veriť čomu nie...

autor
15. nov 2023

ja presne toto čo mi píšete si uvedomujem ale pre mňa je strašne ťažke to že ma to nejak zaskočilo... lebo aj jeho kolegovia piju je to určite prostredím ale zas aj moja šefka a kolegovia si dajú tú flašu vina prosecca a nemyslím si že sú alkáči... viete čo myslím? tým že ja nepijem sa mi to ťažšie posudzuje, pre mňa je norma 0,00

tiezjedna
15. nov 2023

@autorka množstvo, ktoré si napísala (a ktoré je pravdepodobne ešte vyššie) je už veľmi akútne a zrejme už to dlhšiu dobu nemá pod kontrolou. Myslím, že rozhovor nepomôže. Nájdi adiktologickú poradňu a dostaň ho tam. Je na ceste do pekla.

autor
15. nov 2023

@tiezjedna dobre a ako? mám mu zbaliť do tašky veci, posadiť ho do auta, povedať že ideme na výlet alebo na nákup a vyklopiť ho pred liečebňou??

nin12345
15. nov 2023

Never nicomu a okamzite sa to snaz zarazit kym je este cas treba konat ihned lebo v istom bode sa budes moct aj na hlavu postavit a nebude sa dat urobit nic.. medzi tym ,,trosku viac si obcas vypije" a ,,nedokaze prestat pit" je velmi maly casovy usek zvycajne

matullienka
15. nov 2023

To ti nepomôže v pravom rade musí sám chcieť, to, že chceš ty nestačí. Ani na liečenie ho nevezmú pokiaľ nebude chcieť sám

margetakuska
15. nov 2023

Ak on sám nebude chcieť, je to úplne zbytočne, viem o čom píšem, manžel bol pred štyrmi rokmi na liečení ....keď sa vráti z liečenia, bude pokračovať a píšem pokračovať, lebo naozaj nezačne s málom ale presne tam kde skončil, čiže vo veľkom....a aj keď si dá jeden, bude vyzerať akokeby vypil celé fľaše....
Veľmi ti držím palce, u nas zabral neustály rozhovor (trvalo to však roky) kým si uvedomil, že potrebuje pomoc...bola som pripravená a do týždňa bol na liečení...

tiezjedna
15. nov 2023

@autorka nie, najskôr skús tú adikto poradňu. S liečebňami to takto nefunguje. Po prvé, nie je termín hneď, na ten sa čaká. Po druhé, proti jeho vôli ho tam ani nevezmú, ani nemôžu držať. Takže ty musíš zapracovať na tom (keď mu chceš pomôcť), aby si on sám najskôr priznal problém a chcel ho riešiť. S tým by práve mohli pomôcť v tej adiktologickej poradni. Ale varujem ťa predom - aby si nebola sklamaná - šanca, že to všetko klapne a podstúpi liečenie je určite menšia než tá, že ho alkohol premôže. Bohužiaľ. Zažívame toto peklo v širšej rodine...

autor
15. nov 2023

@matullienka práve to si uvedomujem... že ja ho tam nedonútim ísť ani zostať na silu... a ako ho poznám on tam nezostane, vráti sa a ja budem mať peklo... žiadny dobrý úmysel či snaha o pomoc, bude sa cítiť zradený, nasraný, to bude okamžitý rozvod... on zas neni tak spitý denne že by bol nepríčetný... len mu vzrástlo množstvo a badám na ňom zmeny ktoré sú pre mňa už veeeeľká výstraha

autor
15. nov 2023

@margetakuska ďakujem za skúsenosť... čo si mám predstaviť pod roky? ako prebiehali rozhovory? ako si medzitým s ním komunikovala, fungovala?

autor
15. nov 2023

@tiezjedna ďakujem... a tá poradňa je pre mňa aby som sa naučila s ním pracovať alebo už priamo pre neho?

evelyn246246
15. nov 2023

..niekedy je lepsie nechat ho ist ... deti nemate...ked zisti, ze si prec, tak mozno pojde na liecenie sam, ak mu na tebe a sebe zalezi ...a ak nie ..casom sa to "uzavrie" ..

alickapusinka
15. nov 2023

Ja by som odišla. Môžeš byť rada že nemáte deti samej sa ľahko odchádza horšie je z deťmi. Vidíš sama že problém v tom nevidí priznať si to nechce tak podľa mňa ani na liečenie ho nedostaneš. Ja mám kolegu v práci ktorý je slobodný starý mládenec ale bol až 15 krát na protialkoholickom liečení až tak prestal. Už je to takmer 25 rokov čo nepije ale chcel ísť sám a dobrovoľne. Sú ľudia ktorý tam ani nevydržia a ujdú na vlastnú žiadosť. Nie je to ľahké prestať áno sú prípady česť výnimkám že pôjde raz na liečenie doživotne nepije ale takých je málo. Ako by mal motiváciu deti nemáte tak kvôli deťom by to neurobil. A kvôli tebe ak by chcel tak by prestal. Uvidíš ak mu povieš o proti alkoholickom liečení TI povie že žiaden problém nemá to mi ver a ani nenastúpi. Nikdy by som s takým deti mať nechcela. Nikdy by som nedopustila aby moje deti vyrastali s alkoholikom. Nepoznáš to nevieš aké peklo je žiť s alkoholikom. Deti budú toto vidieť. TY chceš tak žiť spamätaj s akým je čas. Daj rozhovor žiadne ultimáta ak neprestane nemáš čo ľutovať .Budú chýbať peniaze v domácnosti a budeš ľutovať že si neodišla sama s deťmi by si sa na to pozerala a neskôr žiť s deťmi sama a všetko okolo nich robiť. Ja si myslím že skôr či neskôr by si odišla tak či tak. Podnájom samej sa hľadá lepšie ako z deťmi. Ale hlavné nikdy by som nedopustila aby mojich deti otec pil .Rozmýšľaj toto ešte riešenie teraz má neskôr to už bude horšie .Budeš uvažovať aby deti mali plnú rodinu teraz môžeš odisť sama niekoho si nájsť a mať s ním rodinu.

matullienka
15. nov 2023

To, že nie je spity každý deň pod obraz boží je otázka času a pohľadu. Za mňa vypiť denne niekoľko fliaš vína je prúser a cesta do pekla. To nie je, že si dá človek v piatok večer po náročnom týždni pohár vína. On má problém a pokiaľ si ho neprizná nespravia s tým nič aj keby si sa na hlavu postavila.

tiezjedna
15. nov 2023

@autorka ja som do tej adiktologickej poradne išla kvôli tomu, aby nám poradili ako s tým človekom komunikovať, jednať, ako ho prinútiť, aby si uvedomil kam sa rúti... No, čiastočne sa to poradilo, ten náš človek aj začal chodiť následne do tej adiktologickej poradne (je to ako psychológ pre alkoholikov, niekomu to pomôže veľmi, niekomu vôbec). Lenže tento náš človek je zvláštna a slabá povaha. Napriek našej podpore, snahe, pochopeniu a nakoniec i vyhrážkam sa nám nepodarilo ho dostať na liečenie. Aj na poradňu sa vyprdol. Takže sme boli nútení prerušiť kontakt :( Je to hrozné a drastické. Ale nie sme ochotní sa dívať ako sa spíja a postupne zabíja... Pretože tak to skončí. 5 rokov sme sa intenzívne snažili. Márne.

autor
15. nov 2023

Ja vám ďakujem... zatiaľ mi píšete viac menej to čo som čakala, že kým sam nebude chcieť nič nespravím a najlepšie je odísť. S tým sú pre mňa ale spojené rôzne komplikácie na ktoré som sa nemala ešte kedy pripraviť ani si ich premyslieť nič... ja som si nikdy nemyslela, že toto niekedy budem riešiť... a strašne to bolí, takto hnusne som sa necítila asi nikdy... naozaj moja prvá myšlienka bola že ja sa obrátim na psychológa aby mi poradil s postupom... ale mám pocit že každý deň kedy sa nič nerieši je stratený čas... čítam teraz všetko možné, rôzne príbehy a skúsenosti aj od vyliečených aj od rodín... niektoré mi dávajú nádej ale mne stále leží na srdci ťarcha toho, že mi proste klame aj v úplných blbostiach... vždy sme mali otvorený a úprimný vzťah, teda v tom som ja žila a teraz mi proste beží všetko hlavou a snažím sa pochopiť čo bola pravda a čo nie, koľko to takto trvá...
nebije ma, nie je agresívny, chodí do práce aj doma pomože keď potrebujem... musím napísať že zatiaľ.... ale proste cítim a vidím, že sa vo veľmi krátkom čase veľmi zmenil...

cookie29
15. nov 2023

moja pozri, nie pre Teba je norma 0.00. To je NORMALNE nepit. Prave preto pisem vyssie, ze na SLovensku sa zatvaraju oci a tvarime sa, ze je to normalne. Ze ved potreboval si vypit a podobne. NIE JE. Ja osobne nemam nic proti vypitiu, pri nejakej prilezitosti a podobne, na oslave, na rodinnej slavnosti atd. Dokonca rozumiem, ze aj v restauracii si clovek da k dobremu jedlu pohar vina ci piva. A viem pochopit, ze si vecer sadnes ku knizke ci filmu s poharom vina. Ale nie s flaskou!!! Clovek, ktory pije sam a podobne mnozstvo je chory a zavisly. a bude to cim dalej tym horsie. Ak ho konfrontujes, je velka sanca ze Ti povie, ze on problem nema, alebo najde inu vyhovorku alebo dokonca povie, ze moze prestat kedy chce, ze to ma pod kontrolou. Co nie je pravda. A dalej bude pit tajnejsie. To ze rano po vyspani opice funguje normalne neznamena, ze tak bude aj o rok. Poznam ludi, co maju napriklad pristroj na spanie a apnoe, ktory pomaha odburavat pocit opitosti, ale nie samotny alkohol v krvi. Takze reakcie su spomalene. Casto sa pridavaju choroby, caste su napriklad ORL ci zubne problemy, ktore nespajame priamo s alkoholom. Ak budes nastojit, moze prist k nasiliu, fyzickemu ci psychickemu. Su alkoholici, ktori idu spat, alebo su "pompezni" a raobia klaunov, ale vacsinou su nasilni. A podme na optimisticku verziu. Predstav si, ze sa prizna, ze sa pojde liecit. Super. A teraz si predstav nasu spolocnost, kde sa stale niekde nieco oslavuje, kde Ti vsade ponukaju poharik. Zavislost je uz vytvorena a jeden jediny maly poharik a je spat a zase pije prvu ligu. Cely zvysok zivota prezijes v strachu z kazdeho pozvania niekam, z kazdeho vyletu a uz nikdy nebudes moct doverovat....

autor
15. nov 2023

Je pravda, že ja som aj hrotič a veľa vecí niekedy preháňam a bývam paranoidná a podozrievavá... vždy všetko riešim hned a nie úplne citlivo... možno preto sa začal skrývať, aby sa vyhol tomuto mojmu prístupu... ale nechcem ho teraz ospravedlnovat a zlahčovať to ale ani na neho zatlačiť aby to zas on nevyhrotil nejak chapete?

autor
15. nov 2023

ešte mi napadlo, nevieme kolko take liečenie trva? že keby šiel dobrovolne do liecebne kolko tam bude?

matullienka
15. nov 2023

Niečo sa mi marí, že 3 mesiace

tom_i
15. nov 2023

Nuž aby ťa nepredbehli u manžela v práci. Jeden fukenzi a je bez práce, ak šoféruje, ráno ho odchytia je bez vodičáku...

autor
15. nov 2023

@cookie29 toho sa presne bojim...1 že mojou konforntaciou sa to cele zhorší a zatne sa auž nič vobec, preto som chcela zvoliť taký opatrnejší prístup lebo viem z tie roky, že čím viac zhurta a radikálne na aneho tým viac sa on zatne a ide na truc a 2 že presne keď sa aj vylieči, bude tam moj strach, že kedy zas dačo... ale to nikdy nevieš asi...

autor
15. nov 2023

@tom_i nedávajú im fúkať, u nich práve štandard že všetci pijú aj v robote, lebo je to gastro odvetvie... tým horšie... ale našťastie nešoféruje

h2
15. nov 2023

Akú finančnú rezervu? Nemáte deti, predpokladám, že do práce chodíš. Ak nepomôže rozhovor, nič ťa pri ňom nedrží. Si ešte mladá, aby si si ničila život s človekom, ktorý si už ráno sám nalieva.

matullienka
15. nov 2023

O to lepšie, stačí jeden úraz a sú v prdeli. On si je vedomý, že keď by sa mu stal v práci úraz, ktorý by vyžadoval lekárske ošetrenie tak má problém? A v prípade pracovného úrazu sa môže rozlúčiť s plnením z úrazového poistenia? Ako je to v takomto prípade s pn neviem ale dosť možné, že aj tam bude nejaký háčik.
Ja by som to netolerovala buď mu na tebe záleží a bude to riešiť alebo si mu ukradnutá a bude v tom pokračovať. V tom prípade nech sa zduva koľko chce, zariadila by som si svoj život. Si mladá máš život pred sebou a toto by mi za to nestálo

autor
15. nov 2023

@h2 no keďže máme úver na bývanie, ktorý z 50% platím, mne môj plat nevystačí na tento výdavok + na podnájom + stravu atď.