Mamina nepomáha. Ako to v sebe spracovať?

24. okt 2022

Ahojte, je to trošku citlivá téma, takže tentoraz anonymne. Ospravedlňujem sa.
Prosím o vaše vhľady, skúsenosti a názory na danú situáciu.

Mamina (51r.) momentálne nepracuje (dala výpoveď), nám veľmi nepomáha. A keď aj, tak väčšinou po doprosovaní ak je situácia akútna.
Máme 2 detičky a 3 na ceste (o tom ešte nevie, zatiaľ jej to ani nehcem hovoriť, lebo naposledy pri 2 tehu mi povedala, že sa bude tešiť až to bude isté - u lekára, čo dosť nalomilo moju psychiku...ale o tom potom, to je moja práca na sebe)
Momentálne mám oboch synov chorých a ja som žiaľ tiež niečo "chytila" a okrem toho mi je tak slabšie som vyčerpaná na začiatku tehu. Manžel pracuje.
Požiadala som ju ešte včera o pomoc, či by prišla aspoň trošku pomôcť s chlapcami, starší nie je v škôlke kvôli chorobe. Odpísala, že sa jej to nehodí....reku ok. Dnes som písala, či by sa jej to hodilo zajtra. Napísala, že keď tak vo štvrtok.... popísala som jej situáciu s chorými deťmi a mnou. Odpísala, že OK. Nezaujímalo ju, ako sa cítime, nič. Len OK...
Často, keď volám o pomoc, nemôže, lebo chce oddychovať, alebo ide kaderníčke, alebo ide cvičiť.... pričom sľubovala, že keď bude bez práce, môže sa nám viac venovať. Opak je pravdou....
A teraz poraďte prosím.
Ja viem, že mi nič nedlhuje, len neviem, ako to v sebe spracovať. Nechcem sa trápiť kvôli niekoho prístupu, je to mimo mňa v zásade. Len som skrátka vyčerpaná a veľmi by sa mi zišla pomoc. Navyše keď som tehotná....

Nedávno som jej spomínala, že plánujeme 3tie bábo tak sa zháčila, že to už bude veľa práce a mali by sme si to premyslieť, pričom ona sama 3 nikdy nemala, ale vyrozumela som medzi riadkami, že je to kvôli tomu, že bude od nej potrebná pomoc a to sa jej nepáčilo...

Ako by ste to spracovali v sebe vy? Ďakujem krásne

viera
24. okt 2022

Ona uz vychovala svoje deti…Chapem ze sa jej nechce…Chce mat svoj klud a pokoj…Ty si 3x tehotna,ty mas vediet co unesies a co nie…Ak je to na teba vela tak si zaobstaraj pani ktora ti pomoze…Alebo niekto iny…

anjelicek26
24. okt 2022

Maloktory clovek ide rad k dvom chorym detom, pravdepodobnost vysoka, ze to drapne aj ona a bude tyzden-dva chora... skolkarske choroby su riadne zlo no... ved sama vidis, ako sa citis ty, do takeho prostredia tahat starsiu mamu... jasne chapem,k ze ti tehotnej neni dobre, ale staci, ked ti mama donesie navarene a muz dojde skor z roboty a mali by ste to zvladnut... najdi kompromis, ktory bude vyhovovat obom stranam... vyzadovat jej pomoc skutocne nasilu nemozes...

autor
24. okt 2022

@viera odchovala akp odchovala. Ja som žila od malička u babky až do strednej kvázi a potom som sa odsťahovala preč. Brata jej neustále niekto strážil. Takže toľko k tomu. Nejde o to, že by som nezvládla 3 deti, ale sú chvíle, kedy človek uvíta pomoc. Zvlášť v takýchto prípadoch

hypenotic
24. okt 2022

@viera uplne suhlasim. Pomoc od rodicov je ich dobra vola, nie povinnost. Takisto mam dve deti a tretie na ceste, obaja rodicia su zamestnani, svokrovci tak isto. Necakam strazenie, ani pomoc. Zariadila som sa len tak, aby som to zvladla. Financne aj fyzicky 💁🏻‍♀️

autor
24. okt 2022

@anjelicek26 určite nie nasilu. Ona nevarí a ani nám ako deťom nevariela. Len cez víkendy niekedy.

syslik81
24. okt 2022

ako babka je inak ok? ak ano hold staraj sa sama -nieje to jej povinnost.. ona vas vychovala ako vedela.. nie kazdy je paf z malych detio aj ked sa jedna o jej krv .. nepomahala pri vyrobe a nebude ani teraz.. zvladnes to sama

jesenzima
24. okt 2022

Ja a môj muž nemáme nikoho na "pomoc", vo všetkom si (musíme) poradiť sami, zvládnuť to ... Aj keď sme chorí, unavení, alebo máme veľa práce .. osobne som "nastavená" tak, že by som pomoc od nikoho nežiadala, ak sa človek sám neponúkne.. mne je to blbé, zodpovednosť je na nás a cítiť krivdu, lebo niekto nechce pomôcť s deťmi, tomu nerozumiem ...

viky173
24. okt 2022

Pozri, su to Vase deti, Tvoje a Tvojho manzela, Vy ste za ne zodpovedni a mate sa o ne starat. To, ze sa bude o ne starat Tvoja mama, ktora uz svoje deti vychovala, je len na jej dobrej voli. Nech si muz vybavi OCR alebo nech pride skor z prace a pomoze Ti s detmi.

anjelicek26
24. okt 2022

Manzel nech si vezme OCR a mas vybavene, tych situacii, ze obe deti chore a ty v prvom trimestri zasa tolko nebude... nehrotila by som to, ked vies, aka mama je... ja ked to vezmem, ze mam mamu na dochodku a u nas za 16 rokov bola 3x... co ti poviem... vzdy jej musim deti doviezt a o tri hodiny zasa odviezt, aby to na nu nebolo vela a to je 2x rocne ked sme na Slovensku...to je na knihu...

raffaella
24. okt 2022

Môžeš to len akceptovať. Sú mamy, čo vlastným deťom nepomáhajú ani v detstve, nieto ešte v dospelosti. O vzťahoch radšej pomlčím ak sa vôbec o nejakých dá hovoriť. Mama si svoje povinnosti splnila, si už dospelá a toto by si mala riešiť v prvom rade s manželom. Chápem ťa však aj tvoje pocity a potreby, no proste matky sú rôzne a pokiaľ sa starala o teba v detstve a mladosti nemožno jej nič vyčítať. A ver, že sú matky ďaleko horšie.

natalala
24. okt 2022

Ja by som prioritne ziadala pomoc od manzela a ano je pravda, ze stari rodicia nie su povinni sa starat o vnucata. Na druhej strane chapem, ze by ti to dobre padlo, ja som mojej mame extremne vdacna, ze chce s malou travit cas a pomaha nam, ale keby nechcela, tak jej to nemozem vycitat. Niekedy je lepsie ziadna pomoc, ako extremne montovanie sa do zivota, poucovanie a kritizovanie co ako robis. Asi s tym nic nespravis, proste chce travit cas inak. Aj ona raz bude potrebovat pomoc na stare kolena, tak by som tiez vtedy isla ku kadernicke alebo co 🤷🏼‍♀️

autor
24. okt 2022

@jesenzima ka necítim krivdu 🙂 akurát potrebujem v sebe spracovať fakt, že kedykoľvek ona potrebuje tak aj s dvoma deťmi pomôžem ale opačne to nefunguje, ale pravda, nemôžem to čakať

deti95060810
24. okt 2022

autorka tak potom nečakaj že tvoja mama bude utekať ku tvojim chorým deťom - keď vlastne ona ani tie svoje nevychovávala...
musíš si dať rady sama, popr. s manželom.

viera
24. okt 2022

@viky173 PRESNE!!!👍

jesenzima
24. okt 2022

Pomáhame, lebo chceme, nie preto lebo za to niečo očakávame 🙂

autor
24. okt 2022

@deti95060810 nečakám, len sa snažím v sebe nájsť riešenie, ako to spracovať. Psychicky. Nepotrebujem rady, ako to riešiť s deťmi. Pýtam sa na vnútornú prácu 🙂

ivangeline
24. okt 2022

Wtf? Mam 3 deti a o pomoc ziadam zriedkavo a nerada. Necjapem tvojmu pristupu ale chapem,ze sa asi citis velmi zle... ak vsak nechce pomoct,tak to treba akceptovat a hladat pomoc inde! Manzel ocr? Suseda? Kamoska? Opatrovatelka?

januska12323
24. okt 2022

Veď vidíš, že nie je rodinný typ keď sa ani o vlastné nestarala, prečo by to na staré kolená menila u vnúčat?

majah212
24. okt 2022

Tvoja mama nemá vzťah k deťom k vlastným ani vnucencom , ja som zvedavá či sa ozve keď náhodou už bude stará a bude chcieť pomôcť od vás aby ste sa starali (a potom daj sem diskusiu a uvidis ako ti tu budú nadávať že sa o vlastnú mamu nechceš starať 😉) nám naši rodicia pomáhajú s deťmi, nevidím v tom problém a ani oni. Tvoja mama iná nebude, nepomôže čo je škoda, ale ona nechce budovať vzťah s tebou a deťmi. Najmi si nejakú pani na pomoc do domácnosti, mamu nezmeníš môžeš zmeniť len seba

jesenzima
24. okt 2022

A teda, skús to spracovať tak, že sa s tým zmieriš, prijmes to ako fakt a nebudeš nad tým moc premýšľať 🙂

prasiatko30
24. okt 2022

Je uplne jasne, ze tvoja mama vztah k detom nema, nevyzivala sa v starani o svoje vlastne a teraz by sa mala starat o chore vnucence - zavrete v byte, ktore su mrzute, nemoze ani s nimi na prechadzku aby sa trochu rozptylili len byt zavreta s vami v baraku - co chces spracovavat, toto uz bud mas mat spracovane alebo treba sinajst psychologicku a chodit na sedenia. Tvoja mama je proste taka 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️Zabudni na bozenu nemcovu

raffaella
24. okt 2022

Už čítam, že sa ani v detstve nestarala, ale babka. Nuž, tak potom nečakať že pomôže ani v dospelosti. A aké požičaj, také vráť. Čiže zachovať sa rovnako aj keď bude situácia rovnaká. Žiaľbohu, mnohé sme z ťažkých podmienok, nemáme žiadne vzory a tak treba hrať s takými kartami aké sme dostali. A sú aj také deti, ktoré by ani tá babka nevychovala ako v tvojom prípade 😕

tykat
24. okt 2022

Preco predpokladas ze sa bude starat o vnucata ked sa velmi nestarala ani o vlastne deti? Nema to v sebe. Nepocitala by som s nou.

dskjhfdlkdjhl
24. okt 2022

Nie je jej povinnost starat sa o vnucata. Toto je cisto na dobrovolnej baze. Mne ani mama, ani svokra s detmi nikdy nepomohli a prezili sme. V prvom rade sa mate starat vy dvaja s manzelom. A ak niekedy mama pomoze, tak to brat ako bonus, rozhodne by si sa nemala na nu hnevat, ked pomoct nechce/nemoze.

autor
24. okt 2022

@jesenzima
Vďaka, na tomto budem musieť zrejme zapracovať 🙂

@ivangeline
Nepýtam sa, čo mám robiť s deťmi, ale ako vnútorne spracovať túto situáciu v sebe 🙂

nic0le
24. okt 2022

Prečo ju voláš k chorým deťom? Dokonca aj ty si to chytila, tak je vysoká pravdepodobnosť ze by ochorela aj ona. Tiež by som nesla medzi chorých!

autor
24. okt 2022

@majah212 presne tak o tú zmenu vo mne mi práve ide 🙂 ďakujem

ivangeline
24. okt 2022

Jednoducho akceptovat. Pomoc je a ma byt nezistna. Nieco za nieco sa uz vola inac. A ak ti nieco slubila,mozes pripomenut ale je to na jej svedomi..

luccija
24. okt 2022

Tak nepomahaj ani ty.Nemozes to od mamy ocakavat, ked extra empaticka a starostliva nebola ani pri svojich detoch.Musis to len vydrzat a, ked bude tretie babo bude to este narocnejsie.
Vela ludi uz nema starych rodicov ci stovky km.Aj tak by pri detoch ochorela nevolaj ju.Aj mna vela takychto veci trapilo, ale evidentne vidis, ze nechce pomoct.Ty s muzom ste rodina

majka879742
24. okt 2022

Vieš čo ja mám niečo podobné ale so svokrou, no ja ju o pomoc neprosím, ani sa jej nepýtam, jednoduchou nič. Pritom bývame u nich... Mne malu nezoberie ani na 30 min ale svojej dcere malého tu ma stále 🤷 jednoducho to nerieš, sú ľudia, ktorí prosté s vnúčaťom nepomôžu, viem, že ti to je ľúto ale asi to treba hodiť za hlavu ...🤷