Máme nútiť starých rodičov k tomu, aby boli s vnúčaťom?

16. sep 2020

Ak niekto mal niečo podobne, ako ste to riešili? Dcérka bude mat čoskoro 3 roky a je čoraz vnimavejsia.Raz sme sa dohodli s mužovým kamarátom a jeho priateľkou, ze pôjdeme spolu sadnúť na hodinku pred blok na pivo. Muž sa opýtal svokry, či by nebola zatiaľ s dcérkou, ona mu na to urazene povedala, že to hodinu určite iba nebudeme preč, pritom ju nevidela pol roka. Inak zo strany svokrovcov o dcerku nie je záujem žiaden, neprišli, ani keď sa narodila. Dosť ma jej postoj k dcérke mrzí, bojím sa aké by to bolo ju jej niekedy nechať, ako by sa ku nej chovala, keď ju takto vníma, aby jej svojimi rečami neublížila. Na jednej strane hovorí na ňu aká je to zlatuľa, keď jej pošleme fotky, na druhej strane rieši na dcérke take veci, za ktoré ani nemôže , ako že napríklad ako ročná ešte pekne nerozpráva celé vety a podobne.... keď aj raz za čas za nimi prídeme, akoby sa vyhýbali tomu, žeby s ňou museli tráviť čas.

bavlnka92
16. sep 2020

nenúť ich, oni o to prichádzajú možno im potom bude ľúto keď sa malá spýta (na nich) kto sú?
moji rodičia tiež boli zo začiatku hrrrrrr a postupne to ochladlo. aj keď ich niekam pozvem dostanem odpoveď: šak prídi. žiadna snaha z ich strany iba aby sme my prišli k nim. 🤐 o varovke môžem len snívať.

pribinak
16. sep 2020

Ja by som ani nechcela aby mi takáto “babka” strážila dieťa.
Radšej zaplatím susede.

biela_sova
16. sep 2020

Nestabilna zena s atypickym spravanim k vnucatu. Samych bez dozoru nenechavat. Aj jedna tarbava veta zle adresovana moze dietatu zmenit pohlad na vnimanie seba sameho.

autor
16. sep 2020

@biela_sova
Toho sa bojím, moja svokra je typ človeka ktorý povie prvú myšlienku, ktorú ma na jazyku až potom jej dôjde, ze tým niekoho vôbec urazila a to aj tak až vtedy, keď jej to niekto vôbec povie. A aj to akosi nechápe a je jej to potrebne vysvetliť, ze tým čo povedala, toho človeka urazila...

mariska1989
16. sep 2020

V takomto prípade akú má povahu by som fakt nedala strážiť . Moje baby neodkladam k rodičom ale najstaršia tam spí často 😀😂 našťastie s mojimi rodičmi máme super vstách a aj deti .keď sme dlchšie u nich neboli až nechodím s miminkom prišli oni knam .za to svokor nevidel malú ani raz není schopný na ňu prísť pozrieť .svokra videla len raz a švagriná 2x bývame od seba 18 km ...takže by som to neriešila ona proste prichádza o to najkrajšie o to ako vyrastá vnučka a to aby ju objala s láskou .jej chýba nech si potom bucha hlavu o strom

lintu
16. sep 2020

Keď nie je záujem starých rodičov o vnúča, tak nie je. Nevnucujte sa. Narobí to viac škody ako úžitku.

biela_sova
16. sep 2020

O to viac treba zamedzit kontaktu osamote. Deti nechapu ironiu a vtip, o to menej sarkamus, moze jej takayo nejaka poznamka uskodit. Radsej ekd bude starsia, ju mose postrazit Tvoja kamoska, co ma deti v podobnom veku, aspon sa aj vyhraju.

miadi
17. sep 2020

Ved rocne deti nehovorila cele vety iba par slov daka narocna babka uz si asi moc nepamata ake su deti. Nemozes vynutit zaujem a lasku tam kde nie je. Myslim ze svokra uz zmeškala vlak budovania vztahu s vnuckou. Moja svokra tiez kaslala na malu nikdy si na nu neurobila cas. Len jej slubila ze raz v lete ju zoberie do parku. A ozaj raz v septembri prisla po veceri k nam ze nas vezme do parku .. dosli sme tam o 8vecer a jej bolo cudne ze kde su vsetky deti. Potom snami sla minuly rok do parku cez den po 30minutach furt kukala na hodinky a opytala sa ze dokedy mi mm “ dovoli “ byt vonku. .. teraz mà mala 5r a ked k nam svokra dojde mà ju dost na haku pozdravy ale tiez nema cas hra sa v inej izbe. ( svokra byva križom cez cestu od nas) posledne mi vravela ze je Strasne busy lebo jej slzia pči.🤣 Tak ako sa neda vynutit zaujem babky o vnucku neda sa teraz vynutit zaujem o babku, Musis sa len naucit zit stym ako to je a zbytocne sa netrapit.

marvin1234
17. sep 2020

No moji svokrovci tiež malého (2,5) ešte nikdy nestrážili a ani o to nejavia záujem a nedokážem si predstaviť, že by som ho nechala s babkou, u ktorej neviem 100% ako mu bude. A už vôbec nie ako ich donútiť. Keď nechcú ich smola, raz ich to bude mrzieť.

kubkovamama
17. sep 2020

Asi buď nad vecou,zas lepšie ako by ti mala riadiť výchovu,trepnut niečo nevhodné a malej tým dať základ k nejakému pocitu menejcennosti.Ja som teraz tehu,záujem zo strany svokrovcov o bábo žiadny,som po potratoch na rizikovom,doteraz sa ani raz nespytali ako sa darí,či je všetko v poriadku apod.A to ich vidím skoro denne.Takze rátam s tým,že po narodení malej si ju ani nevšimnú.Tiez ma to trápilo,ale po pár radách aj tu aj od manžela som s t v pohode a netrápi ma to.Hlavne aby bolo dieťa a ty spokojné 😉

zooeynka
17. sep 2020

Mna fascinuje ako si vacsina ludi mysli ze dedkovci sa vzdy pojdu pokakat z vnucata...nikomu nenapadne, ze starsi ludia chcu svoj klud a nie strazit male deti? Oni si uz svoje vychovali a maju dost, naco im tlacit nasilu vnucata, ked starki svojim spravanim davaju jasne najavo ze nemaju zaujem. Ked maju zaujem o vnuca tak to rozpoznas okamzite ;) Najhorsie je niekoho tlacit do niecoho co robit nechce a ocakavat ze ti niekto bude pomahat....A ze ich vnuca nebude poznat? No a co...

simsalabim
17. sep 2020

Zaujem nevynutis nicim, ani prosbou, ani dohovorom, ani prikladom inych starych rodicov, ani slzami, ani tym, ze im "das cas". Moji svokrovci zaujem nemaju ani o jedno zo svojich vnucat (nielen iba o moje deti). Radi ich maju na fotke, ale v reale im vobec nechybaju. Myslela som, ze sa to zmeni, ako budu deti rast (2 su uz dospele), ale nezmenilo sa to. Mladsia dcera to vnimala z deti najcitlivejsie, velakrat to opalakala, ked videla, ako sa ini venuju...ale u nas to vzdy boli tak 3 hodiny za cele letne prazdniny napriklad. Byvame v tom istom meste... svokrovci su relativne mladi, no oni si vzdy presadzovali svoje vlastne zaujmy, kamaratov...rodina a vnucata na poslednom mieste. Je to smutne, hlavne ked viem, ze moja mama by sa pre vnucata rozkrajala, bohuzial, zomrela, ked mala najmladsia rok.

kubkovamama
17. sep 2020

@zooeynka ale jasné,že starí rodičia nie sú na stráženie,ale tiež si myslím,že v živote dieťaťa by mohli figurovať nejakým príjemným spôsobom.Ja mám úžasne spomienky na dedkovcov z maminej strany a to nás strážili asi 2x v zivote a nevideli sme sa často.Z druhej strany babka nás deti nikdy nevidela a keď sme sa narodili,z trucu prerušila kontakt aj s otcom-nasim tatkom.Co teraz ako dospelej mi teda nepríde o.k.Ale nútiť starého rodiča so kontaktu jasné,že nie,to by som ani ja nerobila.Ked by mali záujem,treba vyjsť v ústrety,nie hrať urazenu mamku,ale pokiaľ im bábo aj väčšie dieťa vyslovene nič nehovorí,nezáujem,priam im to vadí,kašľať na to.A dieťaťu(ak by ho to trápilo) to vysvetliť.Mna to teda v detstve vôbec netrápilo,že druhá strana nula bodov.Az keď som bola puberťák,mala som svoj názor na vec,povedala som si ak má budú chcieť niekedy vidieť,kľudne,ak nie svet sa nezrúti.Kedze som babku ani nikdy nevidela nemala som o čo prísť

renka30
17. sep 2020

Starí rodičia sú rôzni. Keď som bola malá, bývali sme v spoločnom dvore s babkou ale vždy sme mali lepší vzťah s tou druhou, ktorá nás vždy cez prázdniny varovala, varila nám ,venovala sa nám. Ja mám teraz hrozné nervy na svokru, býva dve ulice od nás (naschvál sme hľadali byt pri nás, keď svokor zomrel, aby mohla chodiť ku nám) ale za celé prázdniny bola u nás tak 2x na 10 minút, decká varuje moja mama, bývame v rodinnom dome s veľkou záhradou, kľudne by aj svokra každý deň na hodinku mohla prísť a pobaviť sa s deťmi, prípadne ich zavolať na obed, zobrať na zmrzku a pod. ale ona nie. Ona má problém, že decká sa kúpu v bazéne (lebo čo ak prechladnú, utopia sa) problém má, že dcéra je akčná, stále robí stojky, premety ( lebo čo ak sa príliš zadýcha, doláme). Deckám sa ku nej nechce, nemajú u nej čo robiť, večne len beží telka, tak potom spolu pozerajú prípadne sa hrajú na mobile, či tablete lebo sa nudia. A pritom sama nevie čo by chcela, na jednej strane sa mužovi sťažuje, že je v sama ale na druhej povie, že ona má rada svoj kľud...ani keď ešte žil svokor, hoci mali auto a bývali asi 20 min od nás, tak sme ku nim chodievali takmer vždy my. A o tom, že napr. neprišli na dcérin koncert, lebo by potom doma nemali kde zaparkovať, alebo sa svokre zdalo, že príliš veľa chodí dcéra na tanečnú a povedala, že keby z toho aspoň niečo bolo (WTF 😈) radšej ani nehovorím. Radšej si kusnem do jazyka a poviem si, že už je stará a už sa nezmení a nemá zmysel to riešiť...ja by som s nimi na tvojom mieste nič neriešila, je to síce smutné, že nemajú záujem ale ak ho nemajú teraz keď je malá tak sa to už asi veľmi k lepšiemu nezmení...ale možno sa aj mýlim...

mogaa
17. sep 2020

Ja by som to nevnímala tak že svokra nechcela dieťa postrážiť, ale skôr sa bála, lebo s ním nemá vzťah, že bude plakať a čo s ním bude robiť🙂rovnako si nemyslím že trojročné dieťa sa urazí ked mu niekto niečo povie, skôr by ho to trápilo a vždy sa dá s ním o tom porozprávať....Určite by som nebránila v styku dieťaťa....Ono je divné už len to že svokra dieťa nevidela pol roka, to k nej chodíte bez dieťaťa len s fotkami? Či nechodíte k nim a zrazu chcete aby strážila dieťa?

sono2
17. sep 2020

Neni normálne aby nemali záujem o unúča, keď sa narodí, informovať sa atd. Sú to zvláštni starý rodičia. Nerátala by som s nimi a nenútila

matkahelka
17. sep 2020

ja nesuhlasim s nazorom vyssie, ze dnesni stari rodicia su uz taki unaveni, ze sa nevladzu venovat svojim vnucatam... drviva vacsina dnesnych starych rodicov svoje deti, teda nas, ani nevychovavala, kedze nase babky boli ako 50 rocne uz dochodkyne a teda drvivu vacsinu casu sa venovali detom- vnucatam oni, nie rodicia. existuju stari rodicia, kt.by sa pre vnucata aj rozdali a existuju taki, kt.zaujem nemaju a vynutit ani vyprosit sa ten zaujem neda. je to jednoducho v nich. tiez sa neraz pozastavim na tom, preco to tak je a z coho ten nezaujem prameni. ved vnucata uz netreba ani zivit ani vychovavat, uz sa im treba len tesit a rozmaznavat ich. ja mam svokrovcov cez pol republiky, obaja su po 70-ke a neraz sa stane, ze odsedia tolke kilometre v aute, aby vnucku - nasu dceru- prekvapili popoludni a vyzdvihli ju zo skoly, vzali na zmrzku a doniesli jej domace pecene buchty a strudlu. a ked sa im mala obom hodi okolo krku a objima ich, neraz aj svokre aj svokrovi vybehnu slzy. pocas prazdnin, ked je u nich, vymyslaju program, vylety, aby s nimi mala co najviac zazitkov. a ci je u nich 3 dni, ci 2 tyzdne, stale im je malo a nechcu, aby odisla. keby mohli, zniesli by jej modre z neba. ja som presvedcena, ze toto je uloha starych rodicov - s ohladom na zdravot.stav samozrejme - a dopriala by som kazdemu dietatu takychto babkov/dedkovcov. a verim, ze aj my s muzom budeme taki.

vanilka83
17. sep 2020

Kazdy sme nekaky neda sa prinutit cloveka aby mal k niekomu vztah taky aky si predstavujes ty... Moj brat ma 2 deti 11 a 13 a svokra je sice z BA my zo Žiliny ale teda nikdy neprisla za nimi pozriet len raz rocne ked maju narodeniny a dovezu ju autom svagrovci. Nikdy ani u nej neboli na prazdinach nikdy ich nestrazila ked aj pride na tu oslavu(rok ich nevidí) nebavi sa s nimi tak ako milujuci stsry rodic ktoremu chybaju vnucence je to vazne smutne bavi sa s nimi len tak vseobecne. Moji svokrovci su z ineho mesta tiez a su uz starsi zdravie uz nesluzi ale vlakom tu tiez nikdy neboli pozriet celkovo aj ked my prídeme za nimi akokeby prisli susedia a nie vnucata ktore vidia malo na rukach mojich 10 mes. A 3 rocne svokra nemala nikdy lebo ta furt len psa drzi na rukach a s nim sa aj hra ked sme tam nie s detmi ja chápem ze su starší o 10 rokov od mojich rodičov ale ten pristup je taky nemastny neslany na krstiny toho 10 mes. Dosla len svokra aj to len do kostola na oslavu nesla nezavola nestará sa. Ked prideme ziadne buchty kolace pre deti nachystane necakaj

pdt
17. sep 2020

svokra dopadne zrejme ako ta nasa, nemozem povedat kazde meniny a narodeniny sa ohlási a my ju musime doviezt k nam a po oslave zase domov, potom sa pýta detí, že kedy ich zase uvidi a dcera jej bez problemov povie ,,sak na Mikulasa,, narodky ma v sept. Tak ich naucila, ze sa k nej ani nepytaju. Vzdy len dar da a koniec, ziadne varovanie. Co vytvorila to ma. Sama nepride. A hlava ma z toho neboli.

1alzbetka1
17. sep 2020

Hrôza čítať niektoré príspevky a môžem iba poľutovať detičky, o ktoré sa starkí nezaujímajú. Moji svokrovci sú už nebohí ale decká brali na povarovanie od perinky.
Keď trochu podrástli, dal si ich svokor nachystať do kočiara a šiel na návštevu k niekomu z rodiny. Po 2 hodkách mi ich síce vrátil ufúľané, ale vždy tam bola nejaká žienka, ktorá aj prebalila. Vozil aj do škôlky a zo začiatku do školy. V zime v lete na bicykli 1,5 km.
Boli to jednoduchší ľudia, no vnúčatá zbožňovali. Naše aj švagrove.
Takej starkej ako opisujete, by som dieťa nenúkala. Narobí viac škody ako osohu.

dada0902
17. sep 2020

Ja by som nenutila keby chceli su s nou moji svokrovci maju radi iba vnucku to je muzovej sestri mala tej kupuje svokra stale nieco a nasmu nic tiez keby chce kupi ani ked vola z muzom nepytava sa ako sa ma nikdy ju ani nezaujimalo ci ho zubky nebolia neviem preco niektory robia rozdieli ale ked chce odviest niekam hned vola muzovi

janulienka144
17. sep 2020

@kubkovamama u nas to isté...svokrovcov v jednej dedine s tiež malého videli prvýkrát na krstinach a odvtedy nič...malý má 2 mesiace a nezáujem tiež... Aj počas tehu to bolo tak žiadna pomoc nič nezajem ani opýtanie ako sa mám a to som polku tehu prelezala kvôli krčku a doma 2 deti k tomu...takže veľmi dobre poznám

leskovael
17. sep 2020

Nie nenútiť.. ,nemáš nato vlastne ani právo, svokra zaujala postoj aky zaujala, aj ked sa vam to zrovna nemusí páčiť. Takýmto štýlom tu žiadny vzťah nebude, teda dcera ku ej nebude chcieť ani chodiť, takže sa nemusíš báť akoby sa k nej správala svokra, keby si ju tam nechala,lebo pravdepodobne k tomu ani nepríde. Ak tam teda dcéru nebudete dávať nasilu keď to ani oni ona, ani babka nebudú chcieť.

nini1010
17. sep 2020

Urcite nenutit.Komu to prospeje?By som sa na nich kompletne vykaslala a nenavstevovala ich.

vanilka83
17. sep 2020

@janulienka144 😭😭😭

zooeynka
17. sep 2020

@matkahelka Dedkovci nemusia byt len unaveni. Mozno maju svoje plany ktore chcu konecne realizovat kedze zamladi napr.nebol cas, peniaze, moznosti. Nechcu pocuvat opat detsky krik, su aj prijemnejsie aktivity ako travit cas ako babysittovanim zatial co rodicia si "odskocia na hodinku na drink".

mimkao
17. sep 2020

@zooeynka úplný súhlas.
Tiež keď budem vo veku babky, nepôjdem sa pokakať z vnúčaťa.
Dosť si užívam teraz s deťmi. Na "starobu" by sa zišlo trocha kľudu...

simona92101
17. sep 2020

@zooeynka @mimkao ale ved nikto nechce aby sa isli stari rodicia "pokakat" z vnucata,ale aspon aky taky zaujem by mal byt na mieste,opytat sa ako sa ma,prist na navstevu,postiskat.mna ako zenu a matku by velmi mrzelo,keby moja mamina nemala o nas zaujem..volam si s mamou kazdy den,zaujimame sa o seba,vzdy ked pride ide sa rozdat.ale bohuzial,zdr.stav jej nedovoli mi velmi pomahat,ale mne staci aspon zaujem.svokra zase zaujem ziadny,ani nezavola ak je mala chora... je mi luto ze moja dcera nebude mat take zazitky ake som mala ja so sestrou ked sme ako male chodili na prazdniny k babke,ako sme u nej piekli kolace,s dedom sa starali o zvierata,varili sme blatovu polievku na babkinych novych hrncoch z Polska 😀 a boli to vzdy naj prazdniny,a nemusela sa ist z nas babka pokakat 🙈🤔 stacilo ze bola pri nas...

simsalabim
17. sep 2020

@simona92101 suhlasim s tebou. Aj ja mam krasne spomienky na svojich starych rodicov z oboch stran. Moje deti take zazitky nemaju, resp. starsia si nieco pamata, kym moja mama zila. Svokrovci maju nulovy zaujem. Aby si stari rodicia na dochodku nevedeli najst jedno poobedie raz za dva tyzdne a sadnut si na 3 hodinky s vnucatom k Monopoly, do kina ci ist na prechadzku, rozpravat sa, pocuvat ich...to je naozaj smutne. A mladsia dcera velmi oplakala, ked minuly rok mala konfirmaciu a svokrovci isli radsej na huby!

mathias232
Odpoveď bola odstránená
Zobraz