Mama pije

viva13
22. jan 2021

Prosím poradte ako mamu dostanem na protialkoholické liečenie ked dobrovolne ísť odmieta? Každý den pije ma vyšše 70r. sama si kupuje alkohol žijeme s nou v jednej domácnosti, vykrikuje, ohovara/sama sebe si hovorí/ bucha nerešpektuje že nebýva v dome sama,Ked jej poviem je ešte horšie a na druhý den si nič nepamatá.Ked odídem niekam s rodinou za hodinu už začne vyvolavať aj 100x za den, kde sme kedy prídeme no nedá sa to už s nou zvladať!!!pomôžte

ludinka
22. jan 2021

@viva13 Sisi istá že pije?
Podobné príznaky má aj starecké demencia

katkami123
22. jan 2021

@viva13
Odsťahovať sa? Asi to nebude dobre prostredie pre deti. Mne skôr príde psychicky chorá, takto sa nespráva každý alkoholik. To, či si pamätá je otázne, možno sa len nechce ospravedlniť za svoje chovanie, tak akože radšej nepamätá.

fedorcek
22. jan 2021

Mali sme doma presne to iste, bola starecka demencia + alzheimer dokopy. Neurobis s tym nic. Skus sa opytat jej osetrujucej dr, ci jej nemoze aspon predpisat nejake kvapky na ukludnenie, ktore by si jej davala do caju.
Verim, ze je to tazka situacia, ale ty s tym vela nezmozes. Mama je svojpravna, ty za nu rozhodovat nemozes, ani ju nasilu dat na liecenie. Tu pomozu iba pevne nervy a dufat, ze bude lepsie. Drzim place.

menonetreba7
22. jan 2021

Alkoholikov už ťažko dostane niekto na proti alkoholické liečenie, pretože oni sú už tak prepitý a alkohol je ich droga , takí sa toho nevzdajú ..... , ale tak veľa šťastia kiežby sa Ti to podarilo

adriannasvk
22. jan 2021

No byt tebou odstahujem sa a vypnem alebo zablokujem mamu na tyzden nech sa ukludni...najhorsie je,ze na liecenie ju nemozes donutit ist.... pripadne ked bude mat lepsiu chvilku tak sa s nou porozpravaj,ze bud prestane a bude sa liecit alebo sa stahujete a nebudes sa s nou kontaktovat kym neprehodnoti priority

pribinak
22. jan 2021

Ja verim že pije. Mnohe ženy pijú celé roky kým sa to prevalí. A samozrejme že to mize byt kombinácia alkoholu a nejakej psych. diagnózy

Na liečenie ju nedostaneš. Tam musí ísť chcieť sama. Záchranka ju zoberie len ak bude ohrozovať iných či seba. Inak nie.

Odsťahovala by som sa. Znie to možno kruto, ale aby tá problém s mamou nezomlel, tak je dobre držať odstup

viva13
autor
22. jan 2021

@ludinka ano som si istý, vidím flaše ale aj demencia pribúda
@katkami123 je to komplikocvané
@fedorcek lieky nebude brať žiadne, brakla na tlak ked bolo zle a svojvolne vysadila, že jej netreba
Manžel vlastní celý dom, vela sme sem investovali a teraz sa máme stahovať?

katkami123
22. jan 2021

@viva13
Ono v 70-tke sa nikto už meniť bohužiaľ nebude.

ukulela
22. jan 2021

@viva13 asi manželova mama, keď je dom manželov. Zrejme prepísala na vás s právom dožitia? Nuž, penzión zrejme nehrozí, .. muž je jedináčik? Že by dohovorili aj súrodenci .... jediná možnosť asi stavebne oddeliť bývanie ona a vy. Na liečenie, do ústavu len v prípade, že už bude dementna a zbavená svojprávnosti. Drsne, ale je to tak. Tá demencie sa bude casom zhoršovať. Určite v prípade, že bude vystrajat, alebo jej bude zle, záchranku a hospitalizovať. Vtedy by ju mohol vyšetriť psychiater.....

katka2601
22. jan 2021

@pribinak Ono ľahko sa píše aby sa autorka odsťahovala kedy to bolo také jednoduché tak by to už dávno urobila aj bez rád na MK. Viem si predstaviť v akej je situácii máme doma to isté až na rozdiel že pije svokra aj svokor a to do nemoty. Na liečenie nechcú ísť. Chvalabohu nerobia bordel a v dome sú oddelený. Do domu sme aj mi investovali veľa peňazí. Nieje to také jednoduché zbaliť sa a odísť lebo nieje kam odísť.

pribinak
22. jan 2021

@katka2601 dobrý boze, ja nemôžem vedieť aká je bytová situácia, to čo jej tu píšeme sú len návrhy, ktoré si ona mize alebo ani nemusí zvážiť, premyslieť. Nie niečo čo musí urobiť.
Ja by som napr nikdy nešla žiť s niekym, radšej hypo a do vlastného, lebo zdieľané by smie pri sa sj takého radostne chvíle

katka2601
22. jan 2021

@pribinak ja som to nepísala v zlom ale uviedla že dom je manželov a investovali do toho domu. Nie každý si môže dovoliť hypotéku

pribinak
22. jan 2021

@katka2601 tuto info napísala v čase keď som už ja svoj príspevok mala odoslaný

rikarika
22. jan 2021

@viva13 toto mi skor pridu priznaky alzheimera, to sa postupne bude len zhorsovat s urcite nebude moct byvat sama. Alkohol chorobu posuva vpred. Treba ist bez nej k obvodnej lekarke, opisat problem, niektori obvodaci zvyknu dotycneho predvolat na preventivku po dohovore s pribuznym....ale bude to urcite len horsie....niekedy sa da zbavit svojpravnosti, napr. ak zacne byt agresivna len to je na dlhsie vybavovacky

luccija
22. jan 2021

@viva13 ta pani pije uz asi roky a bude to len horsie.Na liecenie nepojde s tym nerataj.Tie hadky a stratu pamati robi alkohol zmeny nalad, zmeny na mozgu a pod...

katkami123
23. jan 2021

Potom jedine zbaviť súdom svojprávnosti.

cacianka
23. jan 2021

@katkami123 to nejde.
Iba čiastočne, napr. na právne ukony, peniaze

katkami123
23. jan 2021

@cacianka
Tak potom budú navštevovať psychiatra za chvíľu všetci. Alkoholik pokým nepadne na úplne dno sa nespamätá a niekedy ani vtedy nie.

cacianka
23. jan 2021

@katkami123 ro je jej

cacianka
23. jan 2021

@katkami123 ja poznam velku komunitu alkacov.
Poznam aj takých co padli na hubu a až potom podstupili liečbu.
Aj takých čo si uvedomili problém v počiatočnom ale už blbom štádiu a išli.
Autorke predpokladam matka má nielen alko problém ale aj zdravotno psychiatricky.
Alzheimer, demencia starecka aj alkoholicka, alebo iny psychiatricky problém.
My tu na koni ho nevyriešime. Autorka sa uz pred polrokom pytala, co urobila odvtedy ?! Nadava matke, kričí a prd poriesila. Rady dostala....