Mama mi nie je ochotná pomôcť v rizikovom tehotenstve.

janulka257
20. máj 2019

Ahojte žienky, ja vlastne ani neviem, akú radu čakám... Ale trápia ma vzťahy :( neviem ani kde začať. Ale asi tým, čo je teraz.
Som tehotná na PN, čakáme dvojičky, mám rizikové tehotenstvo po IVF, doma ležím, lebo mi hrozí predčasný pôrod. Okrem toho prerabame dom. Ešte cca do 26.t.t. som si tam aj sama chodila pratat, okná umývať, vysávať, atď, čo som s bruškom vladala, bolo mi dobre, ale potom som skončila v nemocnici. Tak od vtedy musím ležať, inak mi tvrdne brucho často a mám kontrakcie..
No a moja svokra, zrobena, krivajuca dôchodkyňa chodí kedy môže (vlakom a busom cca hodinu cestuje) aby mi pomohla. Donesie jedlo, manželovi pomáha na dome, manžel keď ide zas jej niečo pomôcť, tak ho mega vybali jedlom že ozaj nemusím mať starosť s varením.
A moja vlastná mama? Citujem z viet, ktoré mi povedala: Ona by mi aj pomohla, keby som nebyvala tak ďaleko (sadne do auta a za 20 min je tu keby chcela), keby nemusela chodiť do roboty, keby toho tak veľa nemala (na výlet, kávičku a návštevu čas má). Aj by mi jedlo doniesla navarené keby sme boli v jednom meste. Aj by mi pomohla len jej musím povedať že potrebujem - a keď potrebujem, zas si vypočujem len nejakú z hore menovaných výhovoriek. Ako sa nedá, lebo, respektíve aj by sa dalo ale,... má vlastne dôležitejšie veci na práci. Je mi z toho smutno, nanič :(
Je mi z toho na nič.

evinkakub
20. máj 2019

@janulka257 by som jej tiez povedala, ze by som s dvojickami tiez chodila na navstevu, len keby nebyvala v druhom meste.... Bože, niektoré matky su hrozné.... ale, ani ta moja sa netrha. Čakám dievcatko.... a len dúfam,ze bude lepsia babka ako bola mama

janulka257
autor
20. máj 2019

Ja mám svoju mamu rada, veľmi, ono sa asi nedá nemať rada mamu. Ale mám pocit, že náš vzťah je len povrchný, resp. jednostranný. My im pomôcť, zohnať, doniesť áno, oni nám už nie... Rovnako keď sa rozprávame, ja začnem niečo o svojich problémoch a ona premosti na seba, občas mám pocit že ma ani nepočúva..

majcika
20. máj 2019

@janulka257 teraz ozaj nie je priestor na smútok. Upriam sa na to, čo funguje, bábätká v brušku a manžel, svokra. Max mame povedz, že ti je smutno, z toho ako to medzi vami je. Ale teraz ste dôležití ty a bábätká. Vzťahy sa budú časom vyvíjať. Svokre a manželovi výjav lásku a vďaku. Na chvíľu sa obrn a sustred sa na svokru ak mama nechce

janulka257
autor
20. máj 2019

@majcika máš pravdu. Musím sa obrniť a vzchopiť ❤️

0silvia0
20. máj 2019

@janulka257 ber to tak ako to je, nemá význam sa trápiť tým ako by to podľa teba malo byt...

majcika
20. máj 2019

@janulka257 v ktorom si týždni? Ono kľudne to byť môže, že ťa mama nepočúva. Môže byť, že je vzťah jednostranný, ale čo urobíš? Ak jej povieš o svojom pocite a ona to nepochopí, poplac si ale musíš ísť ďalej. Pozornosť si nevynutis, bud chce alebo nie. Fakt časom po narodení deti uvidíš ako sa veci majú. Moja mama bola taka tiež, až po narodení môjho dieťaťa sa zmenila a ide sa potrhat za vnucatkom

kliatana
20. máj 2019

@janulka257 neviem ja by som jej to nijako nevracala do buducna, jej sa to vrati tym, ze bude malo vydat vnukov/vnucky a jej to dojde, ak nema cas na vlastne dieta moze sa hanbit. Viem ze si smutna, ale neprospeje ti to, tak sa pozbieraj aby si bola zdrava 🙂

janulka257
autor
20. máj 2019

@majcika teraz som v 33. týždni

janulka257
autor
20. máj 2019

@kliatana ja ani nemám potrebu to nejako vracať.. len ma už nebaví sa snažiť.

kliatana
20. máj 2019

@janulka257 tak to poste nechaj. Nepis, nevolaj, nebojuj. Ona sa sama ohlasi, a ak nie nie je to matka :(

17juraj17
20. máj 2019

@janulka257 Neries to. Zbytocne sa stresujes. Pozri na to je velmi jednoducha rada. Nic neocakavaj. Ak nic ocakavas nebudes sklamana. Ak sa to zmeni a mama sa bude viac angazovat tak ta to zase iba potesi. Dovtedy nic neries a zi po svojom. Sustred sa na odpocinok .

evora29
20. máj 2019

Kto chce pomôcť, bez rečí pomôže. Kto nehce, nájde milión dôvodov prečo sa nedá... mama nechce, chápem, ze ta to trápi ale neber to osobne. Je to jej rozhodnutie, tak ho len prijmi. Bez plaču, pocitu krivdy alebo urazania sa. Nikoho nezmenis, každý sa chová podľa svojich vzorcov, srat sa na každého 😂 ty sa sustred na seba, bábätká, svokre podakaj za pomoc a ide sa ďalej.

zuzanka.zuzu
20. máj 2019

@janulka257 a možno máš len viac času na analyzovanie, čo tiež nie je dobré 😉 keby si prala, varila a iné blbosti, tak by si sa nad tým nezamýšľala... ale chápem, mrzí to 😕 nerieš.

ono nejako automaticky sa v SR (a okolí) od rodičov očakáva určitý vzorec správania a "obetavosti" - ale prečo? veď rodičia vychovajú a aj oni si chcú ďalej viesť svoj život. to nie je o tom, že by ťa neľúbila. len sa nejde "rozkrájať".

wena
20. máj 2019

Ahoj, ja chápem, že ti to je ľúto, hlavne keď porovnávaš mamu a svokru, ale ja tiež neuznávam to typické slovenské pomáhanie si. Ja si tiež neviem predstaviť, že chodím do práce a po práci mám ešte cestovať do iného mesta aby som dcére pomáhala upratovať a variť. Ja som skôr za samostatnosť, my bývame od mojich rodičov 400 km a tiež som momentálne tehotná na PN, na upratovanie máme pani a varím len rýchle jedlá, prípadne mi prinesie partner z práce alebo si niečo objednám. Podľa mňa sa zbytočne trápiš keď očakávaš pomoc od maminy, to že ti pomáha svokra je super, asi má chuť a chce takto tráviť čas, ale rodičom nemôžeš zazlievať, že chcú voľný čas tráviť inak ako upratovaním a pomahaním na dome.

janulka257
autor
20. máj 2019

@zuzanka.zuzu
@wena
Ďakujem za iný uhol pohľadu.
My nemáme na to, aby sme platili pani na upratovanie.. chápem ale, čo si tým chcela povedať. Moju svokru pomoc baví, moja mama mi pomôcť nechce. Avšak pomoc od nás, resp. teraz už len od manžela môjho očakáva... vybaviť, zohnať, kúpiť veci, doniesť ("veď to máte na skok, jedna noha sem - druhá naspäť", ale keď by mali oni prísť, je to "ďaleko"), pomoc v dome, záhrade, s drevom. To ma frustruje.. nepotrebujem aby sa mama zodrala. Ale aby ma aspoň vypočula. Alebo našla si čas na to, že by nás prišla pozrieť. Alebo si vyhradila jeden jediný deň, aby niečo pomohla aj ona nám..

eliska13
20. máj 2019

@wena a o čom je rodina?ako ja tiež neuznávam nejaké obskakovanie deti, varovanie vnúčat, ale tu by sa pomoc hodila.A pri dvoch miminách to tak bude tiež.Je na rizikovom a potrebuje pomoc.
@janulka257 nezmenis ju to je jediné čo si musíš uvedomiť a netrapit sa.bud vďačná aj za svokru.Kazdeho by to mrzelo mám to trocha podobne a nezvykla som si ešte😁

wena
20. máj 2019

@janulka257 No práve preto hovorím, že to neuznávam lebo taká "pomoc" zbytočne robí zlé vzťahy, vždy má jedna strana pocit, že pomáha viac a cíti sa využívaná, prípadne očakáva, že pomoc sa mu vráti a nestane sa tak. Ja som za to aby si dospelí ľudia a rodiny riešili svoje veci sami, tvoji rodičia si tiež vedia kúpiť a zohnať veci určite sami keď majú auto a pracujú, takže tam by som sa prestala angažovať. Ja by som svojim rodičom tiež asi nepomáhala v záhrade keď sú to dvaja dospelí zarábajúci ľudia a v záhrade môžu pracovať sami alebo si pomoc zaplatiť (pokiaľ by som z tej záhrady nechcela jesť úrodu aj ja, vtedy chápem, že priložím ruku k dielu). Ale chápem, že ťa možno ani nemrzí tá pomoc ako pozornosť, určite by ťa mamina mohla prísť pozrieť, zavolať ti, zaujímať sa ako sa máš keď vie v akej si teraz situácii.

julinka66
20. máj 2019

Možno žiarli na dobrý vzťah s tvojou svokrou aj moja nebohá mamina žiarlila na moju svokru

jankalukasova
20. máj 2019

@janulka257 ono je to možno o tom, že svokra je na dôchodku, tak si z časti vyplní čas. Mamina je v robote a tým pádom má čo robiť a potrebuje aj oddych. Ja som momentálne doma s dvomi deťmi (2 roky a 2 mesiace) a niekedy je to fakt pecka. Ale našich som volala na pomoc len pár krát ( asi tri krát) aj keď som bola tehotná aj teraz keď už mám dve deti, lebo ja to beriem tak, že sú to naše deti a proste sa musíme starať. Keď mamina chce prísť a vziať malú von, tak nech sa páči ale sama ju o to neprosím. Chodí do práce a má toho fakt veľa. S bráchom sme sa už osamostatnili a ja strašne rada vidím ako si naši za užívajú život. Behajú po dovolenkách, kúpia si čo chcú lebo majú trošku viac peniažkov. Proste sa tešia zo života a nechcem im to brať. Chodia často na návštevu, je pravda, že keď im zavolám a poviem, že potrebujem to alebo to, tak mi to kúpia a pri najbližšej návšteve aj dovezú ale snažím sa to nevyužívať. Môj otec je v tomto extrémista a keby som mu zavolala, tak mi dovezie tých 30km aj rohlík, lebo ho chcem...na oplátku sa im aj ja snažím pomôcť, keď môžem. Svokru nekontaktujem vôbec. Keďže máme každá iný názor na život, výchovu atď a v jej ponímaní to znamená, že som zlá, tak proste fungujeme tak, že ja nechcem nič od nej a ona nechce nič odo mňa.
Ak je to tak, že vy máte behať a vybavovať a rodičia nie, tak teda odpovedaj rovnako ako mamina, aj by som ale vieš som tehotná.. mám toho veľa, bolia ma nohy.. nemám čas, keby to nebolo tak ďaleko. Možno pochopí, možno nie.

miruslb
20. máj 2019

Haha u nás ani jedna starká akosi "nemajú čas"

0silvia0
20. máj 2019

@janulka257 koľko má tvoja mama rokov? Moje kolegyne vo veku 50+ už nemajú toľko energie. Keď majú chodiť do práce, potrebujú už viac oddychu ako keď boli mladšie - menopauza odcerpava energiu...

veronika0122
20. máj 2019

Je veľmi pekné ako vám pomáha manželova mama ☺ priam obdivuhodné. Len neviem čo ti poradiť. Asi len dúfať ze sa to zlepší. Držím palce a hlavne veľa zdravíčka 😉

catherinah
20. máj 2019

Bud rada, ze mas taku svokru. A súhlasím, ze netreba sa spoliehat na pomoc inych.
Je to len bonus navyse, ale brat to ako samozrejmost alebo si to vyzadovat, to mi nepride OK.

petruska19
20. máj 2019

@janulka257 ahoj. Tvoja mama ma plné právo robiť to, čo robí. Môže chodiť na výlety a kavicky kedy chce. Ono, toto pochopíš keď budeš mať väčšie deti. Požiadaj ju o pomoc keď ju budeš potrebovať a verím, že neodmietne.

dkethe
20. máj 2019

No... Kazdy si je zodpovedny za svoj zivot. To ze si si ty zvolila kombo prerabka domu + tehotenstvo bola tvoja volba, to ze si tvoja mama chodi po vyletoch je jej volba, to ze ti svokra robi sluzku zase jej. Takze tolko k tomu. Byt mamou neznamena sluzit do smrti svojim detom.

alaguema
20. máj 2019

@janulka257 a aký je tam problém vo vzťahoch? Ak ťa rodičia vychovali v zdravom prostredí a dali ti, čo potrebuješ, tak ti dali to, čo mali a teraz môžu oddychovať. Navyše, ešte chodia do práce. Predpokladám, že ste mladí. Muž by určite zvládol uvariť jednoduché jedlo a umývanie okien tiež. To, že nechá zrobenú a krívajúcu mamu, aby to robila zaňho, je zrejme následok toho, aký systém vládol u nich doma. Mnohí ľudia žijú v presvedčení, že dosť dobrí sú len vtedy, keď sa obetujú pre iných - obvykle je to smrteľná diagnóza. Ale dnes už veľa ľudí vie, že to nie je vždy prejav ušľachtilosti, ale často len snaha zaslúžiť si lásku - muža, detí, rodičov a pod. Pričom láska - tá skutočná, je bezpodmienečná. Pomôcť áno, ale v zdravej miere. To, čo robí tvoja svokra, je sebadeštrukcia. A vy by ste jej mali poďakovať a povedať, aby oddychovala, že ju máte radi a že si poradíte. A tvojej mame buď vďačná za to, že ti dáva príklad toho, ako sa máš mať rada. Keby si bola v skutočnej kríze, určite by doma nesedela.

dkethe
20. máj 2019

@alaguema ta tvoja predposledna veta je Top!! Presne tak...

petruska19
20. máj 2019

@alaguema palec hore. Lepšie si to ani nemohla opísať 👍

sandri
20. máj 2019

Akoby si o tej mojej vravela. Presne ten isty scenar ako u teba. S tym rozdielom, ze ja som pomoc potrebovala az po narodeni prvorodeneho. Nakoniec sice prisla, ale vzdy mala okolo toho tooolko reci... Ako jej nikto nepomahal a vsetko zvladla (pritom prve 3 mesiace po mojom narodeni byvala u svojej mamy), a pod... Ale u nas sa to casom zlepsilo a teraz, ked treba, pomoze - len ju musim poziadat, samu ju to nikdy ennapadne. Snad sa to aj u trba casom zlepsi.

jajka257
20. máj 2019

@alaguema nieco si pomenovala spravne. Ale podla mna su v skutocnej krize. Zena leziaca, hrozi predcasny porod, muz bud v praci alebo robi okolo domu. Nehovorim, ze rodicia su povinni pomahat od nevidim do nevidim. Ale tu nejde o neschopnost zeny a muza. Ona si robila sama, kym sa