Mama máva výbuchy hnevu

11. mar 2023

Ahojte,neviem už čo mám robiť tak píšem sem…chcem sa spytať či má niekto skúsenosti s výbuchmi hnevu.Moja mama totiž dokáže vybuchnúť v priebehu jednej sekundy z nuly na stovku.Poslednú dobu je to už extrem,neviete o akú chorobu môže ísť?

heln
11. mar 2023

ahoj, velmi malo informacii, ale prve co mi napadlo su hormonalne zmeny spojene s menopauzou.

tykat
11. mar 2023

Povedz jej ze to je priznak starnutia. Mozno s tym prestane 😉
Kolko na rokov?

jaskolka
11. mar 2023

A bola taka vždy alebo len v poslednej dobe? Lebo ak je taka už roky, tak jednoducho má takú povahu, nervacka, cholerik a vekom sa to zhoršilo
Ale ak je to ešte len nejaký čas, tak možno hormóny (menopauza).

reanda
11. mar 2023

tak ak cely zivot drzala hubu a krok, uz jej asi zacina dvihat dekel

ivette1223
11. mar 2023

Ja som taká tiež, hlavne ked toho mam vyše hlavy, uz ma dokaze vytocit obycajna otazka typu "co robis?" Moze to byť únava, vyčerpanost, hormonálne zmeny, depresia, úzkosť atd... Kludne aj menopauza 👍

petedea
12. mar 2023

Ak ti mozem poradit, drz sa od nej dalej.
Aj moja mama bola taka, prepinalo jej pravidelne.
Ked ju to draplo, schytila cokolvek, co bolo poruke, a bolo jedno, ci to bola varecha, alebo kutac, ci metla, proste cokolvek a hlusila ma, az kym sa dostatocne nevyzurila.

A ked raz uz naskrze nebolo nic ine, co by schytila do ruky, tak zdrapila zo stola tu hrubu komunisticku sklenenu mliekovu flasu a rozbila mi ju na hlave a potom sa tvarila, akoby sa nic nestalo.
A stacilo trafit par centy nizsie a uz som tu nemusel byt.

Takze, bacha na takych ludi, nikdy nevies, kedy ta mozu zabit.

basska_b
12. mar 2023

To budu zblbnute hormony, unava/vycerpanost, stres v praci a/alebo cholericky temperament. Samozrejme, to neni ospravedlnenie ani dovod sa takto chovat k svojim najblizsim. Nepises, kolko ma mama rokov ani to, v akych situaciach doslo k vybuchu hnevu. Dalo by sa jej opytat, ci jej vies nejako pomoct, ze vidis, ze je na nervy... pytas sa na diagnostiku choroby, aj keby to bolo nejake psychicke ochorenie, nevieme to takto cez net, to musi sam ten clovek chciet riesit.

petedea
12. mar 2023

@basska_b Je to porucha osobnosti.
Len tak mimochodom dost vazna psychiatricka diagnoza, ktora sa bude bez odbornej pomoci len zhorsovat.

petedea
12. mar 2023

@basska_b A okrem toho, aj velmi nebezpecna diagnoza.
Moja vlastna matka ma totiz takmer zabila, ked mi na hlave rozbila flasu.
A taky clovek je potom schopny tvarit sa, ze sa nic nestalo.

pink_lady
12. mar 2023

@petedea tak ale autorka nepíše že ju matka bije,je mi luto že mas taku skusenost ale výbuchnut sa dá aj bez toho že by niekomu ublížila...a ak má děti v pubertě nedivím sa.🤣

pupavka345
12. mar 2023

Aka je ked je stastna, oddychnuta, ak nema toho vela na hlave? Ak je pokojna a milá, staci oddych, pomoct jej... Ak je taká aj keď sú splnené faktory spomenuté vyssie, tak je to taka povaha-cholerik alebo hormonalne zmeny.. 1. pripad - staci jej pomôcť, plus ju pochopit, objať 2. pripad- to iste.. Pomôcť, pochopiť, objať..

som_realistka
12. mar 2023

Otázka je co považuješ za výbuch hnevu, ja som trpezlivá osoba, ale napríklad včera večer som vošla do kúpeľne a vstúpila som na úplne premocenu odusku ležiaci na úplne mokrej predložke do sprchy, lebo naša pubertiaka počas sprchovania videla ze jej vola kamoska, tak samozrejme všetko išlo bokom a "zabudla" sa vrátiť do kúpeľne, podľa nej som mala záchvat hnevu, podľa mňa som na ňu iba zaslúžene zdvihla hlas. Ale sranda bokom, treba to riadne zhodnotiť, môže to byť čokoľvek od toho, ze jej už lezie na nervy napr ignoracua rodiny voči domácim prácam až po hormonálne zmeny v menopauze a treba ju s pochopením a porozumením nasmerovať k lekárovi, ale najskôr, rozhovor, rozhovor, rozhovor