Mama každý deň pije

tequelinka
5. nov 2020

ahojte, viem, že takýchto tém tu už bolo asi veľa,ale chcem sa spýtať, čo robiť, ked bývam s mamou a ona vkuse slope. Nedá sa s nou normálne bez toho už ani porozprávať, síce niekedy uvarí, alebo operie prádlo,ale prakticky každý den potajme nasáva, je pripitá,alebo opitá každy den, alebo každý druhý den, kráti si tak chvíľku,lebo nepracuje už desať rokov ( a ani už do roboty nepôjde) ja pracujem iba z domu,alebo nepracujem a je to pre mna vrcholne stresujuce, nemam kam ist, tak musim s nou byt v jednom byte malom, ocino sa tvari, ze sa ho to netyka, resp. on chodi do prace a jednoducho nema naozaj chut sa tym zapodievat a ja stale proste musim ju sledovat co pije, kolko pije, kedy zase je ochlastana a mna to naozaj stresuje ja mam v krku hrcu uz, lebo sa bojim o nu, a neviem,co robit. Vzdy pijavala, ale tera posledny rok je to este horsie. neviem,co s nou, ked ona v ziadnom pripade sa liecit ani nebude nic, a kto to ma znasat? otec sa tvari, ze je nevidomy a nevidi to. Uz jej aj dohovarala,aby nepila,ale to je zbytocne, ona vzdy najde sancu ako si vyzrat, potajme si kupuje a schovava kade tade, v pivnici mame vlastne vino a ona tam chodi chlastavat akoze potajme, razi to potom na cely dom, neviem ako mam takto zit, je to pre mna nervak jeden velky, nemam ani priatela, nikoho ku komu by som sa odstahovala, bola som v zahranici ,odisla som a este som sa vratila a bolo horsie. Ja som s nou cele dni doma a naozaj neviem,co mam robit s takym clovekom :( Ja som sa jej pytala, ze ked ma nejaky problem ze jej mozem pomoct a tak,ona povedala ze nie. Ze proste ked pije, tak sa jej svet zda krajsi, ale moc o tom doma nehovorime,lebo proste neviem, nemame take otvorene vztahy. Ona ked sa ozere tak potom ma sproste poznamky a je zurivy, hasteriva, vrta a provokuje slovne...Akoze neni taka, ze by padala opita, ze by nevedela o sebe, taka bola len parkrat,ale vkuse potrebuje kazdy den chlastat aspon pol litra vina. Ja sa uz aj bojim ist niekam z domu, ze ako ju doma najdem v akom stave.ona problem nema, kategoricky odmieta,tak sa uz o tom nebavime ani, ona nema skutocne ziadne vacsie problemy, ziadne, ma celkom pekny zivot, pije asi preto, ze sa mala tak v zivote ako princezna, ja uz neviem :( surodencov nemam, vlastne nemam nikoho okrem rodicov. a ti su takito. Co mam robit, je niekto v podobnej situacii ?dakujem

eskop
5. nov 2020

@tequelinka odstahovat sa

anitka_4
5. nov 2020

Preco pracujes len z domu,resp. nepracujes? Skus si nájsť trvalu pracu a odsťahovať sa. Zaplat si podnájom, dokonca niektore firmy ponukaju ubytovne a najom ti strhnu priamo z platu

tequelinka
autor
5. nov 2020

ja sa prosím pýtam, čo mam robit s mamou, a v rodine, nie ohladne mojej práace baby 🙂 ja pracujem vacsinou z domu a som v riadnom strese, a nechcem a ani nemozem ju tu tak nechat, vsak ktovie, co by sa jej stalo, no furt len trpnem doma, ze co bude :(

tequelinka
autor
5. nov 2020

odstahovat sa, to nie je take jednoduche, nemam nic nasetrene a teraz si sice hladam prace, kedze som ju stratila,ale nejde to hned...:(

anitka_4
5. nov 2020

@tequelinka jasne,rozumiem. Na konci bolo len,ze co robiť v takej situácii. Nepytala si sa konkrétne na to,ako pomôcť mame. Pokial nebude chciet sama ist na liečenie,aleborovno prestať,tak nespravis,bohuzial,nic. 😕

mima1
5. nov 2020

Odstahovat sa nepomoze nikomu. Mama bude pit dalej. A ak nebude ona naozaj chciet s tym prestat skonci velmi velmi zle ver mi. Schovavanie flias a zatajovanie ze ona nepije je pre alkoholika normal. Nikdy neprizna. Mozes urobit to ze si najdes niekde v okoli byvaju protialkoholicke skupiny. Podavaju pomoc nie len tomu alkoholikovi ale aj rodine. Ked ich vyhladas poradia co a ako by si mohla urobit. Ak ti na nej zalezi a chces aby este zila urob to cim skor. Necakaj. Ak pije dlhsie pride stav kedy nebude vediet vobec co robi

nika82
5. nov 2020

@tequelinka pokial sa ona sama neuvedomi nic nezmozes

martinka13
5. nov 2020

Mama je svojpravna, s nou nič nespravíš. Pokiaľ sama nechce riešiť, Ty nevyriešiš. Ozaj sa jedine osamostatniť, aby si mala pokoj.

brna1989
5. nov 2020

@tequelinka presne toto som mala ja doma.odstahovala som sa ako 19rocna z domu, popri štúdiu som si privyrabala a platila najskôr študentské izby a potom podnajmy, vždy s nejakou spolubyvajucou na poly.bez maminej finančnej pomoci podotýkam (niet sa čím chvaliť), len chcem autorke povedať, že sa to dá.
A vyhovárať sa na to, že sa bojíš odsťahovať, lebo to s ňou bude horšie..si spoluzavisla /človek žijúci s alkoholikom v jednej domácnosti /.
To by si sa nemohla odsťahovať nikdy.lebo stále to budeš mať v mysli.
Nič s tým neurobíš .ani ju na silu nedáte do liečebne.jednofucho musí chcieť ona sama a keď nechce, prísť ju pozrieť sporadicky, ak sa s tým ťažko vyrovnavaš , tak si nájdi odbornú pomoc, sedenia.
Tým ,že ona pije, hádam nechceš tomu prispôsobovať svoj život.
A ak si prišla o prácu, nehladaj si v žiadnom prípade homeoffice.ak to bude možné, ísť do práce, odkladať na štart a odísť.

tequelinka
autor
5. nov 2020

@mima1 odstahovat sa nepomoze :( to mi je jasne :( a ani sa nemam kde...( ach tazka situacia naozaj,nemam ani priatela,co by ma vypocul a pochopil to je tazke :( ja ale nikdy mat pokoj nebudem, pokial ona bude potajme pit, ja nechapem,co otec ten jej nic nedokaze proste prekrivdit, a povedat riadne, ze nech prestane, ale ved tak :( ona sa nevie kontrolovat, ona proste ani v minulosti ale vzdy kazdy tyzden sa muselaopit, teraz uz pravidelne, kazdy den...kedysi ked to bolo iba raz do tyzdna sa to dalo,ale teraz, a som v strasnom strese a nervakoch :( prose lebo ona si sama skodi,ale skodi aj mne, lebo ja to riesim doma s nou, ako sa opije, kde chodi, ked uz strkota s flasami, mne az nevolno prichadza,ked to pocujem,ze cozase bude...
@brna1989 fuha :(dakujem, ty si sa tiez odstahovala, a to ako si ju v tom nechala proste ?:( ja to akosi nedokazem :( ved ma vychovala, starala sa o mna, a keby cokolvek ine jej bolo, tak sa postaram vzdy o nu, hocijaka choroba, milujem ju, ale alkohol, ved ona je tak neprijemna ked je ozrata kazdy den uz zrana, strkotanie s flasami, zatajovanie ze nepije a razi z nej, :( ved to je nieco strasne co zazivam kazdy den, a uz roky, ja sa idem zblaznit z toho, a nik to neriesi, a mam iba rodicov, tak co mam robit, ved to je chore, mne to je trapne aj za nu, ked ona mi pozera do oci a vravi, ze nepila ani kvapku a moce sa jej jazyk a razi z ne borovicka a vino :( je to priserne a mne je to blbe aj za nu, hanbim sa za to aj za nu, mne nepomoze odstahovat sa, nie som proste taka, ze by som zabudla na nu a odstahovala sa, nne sa to neda.len tak proste, je to aj moj byt vlastne ... a nechcem,aby sa jej daco stalo,ale je pravda, ze teraz som vystresovana len ja...

limetka69
5. nov 2020

@tequelinka ked raz moje decko povie, ze som alkoholik pre dve pohare vina, tak ho zabijem. Ja som myslela, ze aka mama schlastana, ja si viem dat tiez vino k vareniu, k telke, uplna normalka. Neprehanas to? Pol litra vina su dva pohare cca, nie vkuse, niekedy kazdy druhy den. Cize si da ked ma chut. A asi nepije od rana do vecera 7 dnu v tyzdni, ze o sebe nevie. Mne pride normalna. Sorry. Ale je to tak. Myslim, ze to velmi prezivas. Odporucam trosku menej sa starat dospelej zene do zivota.

tequelinka
autor
5. nov 2020

ona nebola az taka zla mama..starala sa a tak..:( ale proste neviem,co s nou ...

@limetka69 ja prehanam? ved ale sama pije so sebou preboha, moce sa jej jazyk, ked vari pije, ked sa diva na tv pije, ked je sama doma otvori flasu vypije, potom sa s nami doma hada pre hocico potom je pripita, potom sa moce po dome, pol litra vyslope len tak, nasla som ju vcera ako pije z flase borovicku, co sme mali odlozenu v spajze pre navstevy a ona ju nahla a pila z flase, :( ze jej "isla na chut", preboha bolo 13 hodin popoludni a ona uz mala v sebe pol borovicky a pol litra vina, mne toto nepride ako normalne, preco to moje tetky nerobia a tak ? a preco ked kazdy raz ide do pivnice, kde mame schovane vina pre navstevy tak si otvori a pije z nich z flase bez dania do pohara ? a zatajuje proste ..nepoviem jeden pohar k veceri alebo tv za týžden, ale ona pije takmer kazdy den a ked nepije,lebo nemoze,nekam ide na urady alebo do mesta alebo tak na nakup tak je zuriva .nepije od rana do vecera a nie tak ze o sebe nevie,ale miluje chlast proste ....a ja ked ju uz vidim ze nahyba si tie flasky a chlasta z nich a potom z nej razí tak omg

tequelinka
autor
5. nov 2020

nehovoriac ze ani nepracuje vobec uz roky rokuce je doma ..doma sedi proste :(

brna1989
5. nov 2020

@tequelinka štrganie fliaš 🤷 dôverne poznám.normalne som sa odstahovala a mala som svätý pokoj.kto chce kam, pomôžme mu tam.
Aj mama bola nepríjemná, len slovne rypala, hľadala konflikty a vyťahovala príbehy spred 100rokov , ako sme dcéry nevďačne..všetky sme takto skoro "ušli" z domu preč.

mima1
5. nov 2020

Vies odstahujes sa nezmeni sa. Vy dvaja by ste vedeli pomoct len treba zacat konat. Uz to ze pije kazdy den je volajuce znamenie. Naozaj nesrandujem.
Zisti kde to zacalo. Ked bude mat lepsi den zacat sa s nou rozpravat. Prinut otca ved je jej manzel. Snad nechce aby zomrela. Flase zobrat nepomoze...
Treba vyhladat odbornu pomoc oni vas nasmeruju co sa da urobit. Treba skusit. Aby si si to neskor nevycitala ze si nepomohla... ak by sa nieco naozaj stalo ver ze budes vkuse nato mysliet

limetka69
5. nov 2020

@tequelinka no tak tak si to tam nepisala, potom to je ine a beriem spat co som napisala.

tequelinka
autor
5. nov 2020

@limetka69 prezivam to lebo nechcem,aby chlastat zacala uz tak ze nebude sa ovladat a nebude o sebe vediet :(
@brna1989 hej presne presne nevdacna a tak...stngaie flias poznam, a co je teraz s mamou? prestala ? aj ja som nevdacna jasne. nic neviem a tak...

tequelinka
autor
5. nov 2020

@mima1 otec to nechce riesit, aja som na to sama, ale co s clovekom kt. proste nevidi problem v tom, ze kazdy den pije a je opity? a potom vyhadzuje na oci a rype storocne krivdy ? to je chore podla mna

tequelinka
autor
5. nov 2020

@limetka69 no tak je to tak ako pisem...toto mne nepride normalne proste,co robi :( to isto nie je normalne, ja chcem mat maminu,co si vypije decentne jeden poharna oslave nejakej, a bodka....a nie chlasta denne doma a strnga s flasami a zatajuje,ze nepije

placem
5. nov 2020

@tequelinka ja som mala takú matku, pokiaľ si sama neprizná že má problém, nepôjde sa liečiť

limetka69
5. nov 2020

@tequelinka tak potrebuje odbornu pomoc urcite.

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
placem
5. nov 2020

Chápem ta a viem ako ti je

@tequelinka

anitka_4
5. nov 2020

@tequelinka ja rozumiem,ze je to pre teba ťažké. Ale pokial sama nebude chcieť,ty jej pomôcť nedokážeš. Jedinu radu,co by som ti dala je,ze ak je pre nu flasa prednejsia,nez jej vlastný život,tak nech. Ale nenechaj ju znicit aj ten tvoj.

brna1989
5. nov 2020

@tequelinka je to tzv. hladinkovy alkoholik,nepotrebuje sa opiť do nemoty, ale potrebuje si udržať svoju hladinku.naozaj ty sama vyhľadaj psychoterapeuta, pomôže ti to.pretoze sa to s tebou ťahá dlho a stále ťahať bude.treba si vyriešiť seba samú, mamu nechaj, buď to pochopí alebo nie.
Budeš to riešiť donekonečna , stále.ci si nájdeš partnera(ako ho privediem domov, či mu o Tom poviem , to je hanba..), či budeš mať deti (dávať deti máme, bude s tým súhlasiť manžel, budeme sa kvôli tomu hádať?..) a stále stále sa to s tebou bude ťahať.preto si to treba v sebe vyriešiť , nastaviť seba, pochopiť, prijať, vedieť sa postaviť možným situáciám a bude to pre teba ľahšie.

mima1
5. nov 2020

@tequelinka este raz. Ona nikdy neprizna ze pije to je zbytocne s nou riesit. Musis zacat ty ak jej teda chces pomoct. Lebo ten koniec moze prist naozaj rychlo a nemusi to trvat ani tyzden.

brna1989
5. nov 2020

@tequelinka nevďačná som vždy bola a preto mám aj tak nízke sebavedomie, lebo ma tak doma viedli a utlačali, ak sa to tak dá nazvať.strasne veľa veci si so sebou do dospelosti človek vezme z dectva.ani by nepovedal, že to a ono ho vie ovplyvniť.mama teraz pár rokov nepije, stará sa o svoju mamu.zažili sme si s ňou, aj keď sme mali deti, všetky sestry, zakazovanie vnúčat a podobne.
Je nastavená na lieky a chodí k psychiatrovi, ale to dlhé roky je ona pacient.
Vzťah sme vďaka týmto excesom nikdy bohvieaký nemali.bola vždy veľmi chladná a odmerana.
Nič s tým neurobí nikto , iba ona sama.

lavender273
5. nov 2020

@tequelinka
Porozpravala by som sa s otcom a tlacila na neho nech kona a nech to neignoruje. Potom by som/s otcom konfrontovala mamu (nema mama nejaku blizku osobu ktora by jej tiez mohla dohovorit? )
Inak osobne, skoda neskoda vsetky flase by som vychodila z domu. Navsteva nenavsteva. Alebo zamknut skrinu kde je alkohol. Viem ze si bude kupovat, neprestane ale aspon nebude mat tam navyse. Kazdu flasu co by som nasla vyliala by som. Dala by som taktiez nastenny kalendar na viditelne miesto a kazdy den co pila oznacit. Pokial ona sama nepristupi na liecbu neurobite s tym nic, no snazila by som sa jej to zneprijemnit.
A ked je zliata, mama nemama nebavila by som sa s nou.

jarmila2010
5. nov 2020

@tequelinka bohuzial,s mamou nic neurobis..pokial sama nechce,na lieceniu ju nemozte dat a takyto clovek,uz pit neprestane..takze,jedine riesenie je,ako ti pisu vyssie,odstahovat sa..riesit si svoj zivot...a mama ma manzela...nezostane sama...mam skusenosti s alkoholikmi v rodine..a aj svokra pije..a nepomohlo kedysi nic ine,len jej kupit garzonku a odstahovat ju...nikdy si nepripusti,ze ma problem..respekt.povie,ze nie je zavisla a ked nechce,nebude pit...ale to cely zivot tvrdil aj moj otec ...

jarmila2010
5. nov 2020

@sandra151 taki ludia v drvivej vacsine nestoja o pomoc..manzel so svojou mamou obehol aj dr..navrhli jej aj ambulantnu liecbu..aj suhlasila..ale neskor,tam ani nesla...