Mama je nečistotná

20. okt 2023

Dobry den mam 18 rokov a uz nevladzem, v lete som tu pisala diskusiu o tomto istom, že moja mama je nečistotná. Radili ste mi nech všetko upratujem aby sa domacnosť udržovala… ale ja už nevladzem😭 naozaj nie, mama nič nevie po sebe upratať bola som na výlete iba jeden den, ked som z domu odvhadzala bolo všetko tip top poupratovane všetko som urobila ako vždy no vrátila som sa o menej ako 24h a všade bordel. Chodí doma obutá, v kuchyni bordel ako keby prasce tam žili všetko po zemi pohadzane. Ja už si neviem rady…

tenerifka
20. okt 2023

Kolko ma mama rokov? Je psychicky ok? Pracuje?

aeruginosa
20. okt 2023

To ma mrzi, ze mas doma take podmienky… Mama vobec neupratuje nikdy? Bola takato bordelarka vzdy?
Poradit velmi sa tu asi ani neda, lebo myslim, ze to nijake riesenie mat nebude… Jedine dochodit strednu a ist byvat niekam prec, nech mozes zit a byvat vo svojom a cistom… Drzim palce, aby si to zvladla este s nou..

autor
20. okt 2023

@tenerifka mama ma 60, len tu ide o to že ona je celý život taka moj otec ju kvoli tomu opustil. Nevedel si rady skovavala špinave veci hocikam medzi čisté… a také veci
Poďla mna psychicky ok nieje, ale aj ked jej navrhnem niečo tak ma len odbije že som nenormálna.

autor
20. okt 2023

@aeruginosa Vôbec nikdy… a ano takato bola vzdy😕… je mi jej strašne luto uz neviem ako visc mam pomoct. Len už aj mne to ide na psychiku, že ja tu po škole kazdy den upratujem taky bordel, kt ani nemusel byt napriklad ani smetie do koša neni schopna odhodiť. .. a ja už z toho plačem každy den, nie z toho že musim upratovať, ja rada si upracem, ale z toho že ked pridem domov pridem defscto do svinčíku…

tenerifka
20. okt 2023

ak taka bola cely zivot, vela sa toho urobit neda, asi sa len postupne osamostatnit.
Dala si s ñou vazny, kludny rozhovor? Ona si to uvedomuje?

tenerifka
20. okt 2023

Ak by si parkrat zaplatila upratovanie, neuvedomila by sa?

andrea901
20. okt 2023

Si na mame financne zavisla? Ja by som ti radila cim skor sa osamostatnit.
Ak rozhovor s mamou nepomohol a ona si neuvedomuje, resp. nechce priznat, ze ma problem, tak s tym, zial, nic neurobis a budes pri nej len trpiet.

anjelicek26
20. okt 2023

Upratuj ty, kym sa odstahujes ( a sprav to cim skor)... ju uz po tych rokoch nezmenis... verim, ze ta to stve, ale co s tym? Dufam, ze mate aspon robota na dlazku, co to vsetko vzdy pobeha, umyvacku riadu a podobne veci, ak nie, tak nech mama toto vsetko zadovazi, nech ti to ked uz aspon ulahcuje...

tramtada31
20. okt 2023

A k ocinovi nemozes ist byvat? Ona nepracuje?

januska12323
20. okt 2023

S tým nič nespravíš, je to jej povahové črta alebo psychický problém. Ani jedno nevieš vyriešiť bez jej snahy.

dadka128
20. okt 2023

A preco nejdes byvat k otcovi ? Mozno by sa mama spamätala .. ono taka situacia je komplikovana, mamu mozes mat akokolvek rada, ale poriadok by mal dodržiavať každý a nerobit druhemu naprieky

autor
20. okt 2023

@andrea901 sno zatial som som v maturitnom ročniku, a uvifim ci by som pocas vysky zvladala pracovat s ist do podnajmu 😕

autor
20. okt 2023

@tramtada31 ocino no byva v Rakusku uz so svojou druhou zenou a skolu mam tu…

xcreature
20. okt 2023

Toto som aj ja zazival pri svokre -- clovek ktory ma upravenu zahradku (tam travi vacsinu dna) ale proste doma bordel. Extremna prokrastinacia . Vzdy ked sme k nej prisli, tak kuchyna rozhadzana totalne v dreze bordel a nahadzane hubky , vsade zvysky jedal pripravene pre sliepky alebo pre macky ,no hygienicke peklo . Upratali sme, vsetko sa lesklo. Isli sme domov a o dva dni sme prisli a to iste. Uz nas to prestalo bavit,priatelka sa s nou uz pohadala koli tomu. Sem tam uz uprace, hlavne ked vie ze mame prist alebo su nejake sviatky. Ale inak nulovy zaujem. Sadne si k telke lebo ide Ordinacia v ruzovej zahrade a tym to konci . Nie je to zly clovek, ale nechapem ako niekto moze takto byt obklopeny neporiadkom. Takze k tvojmu pribehu - asi to je zakorenene v cloveku, tak ako ak ma niekto obsedantno-kompulzivnu poruchu a musi mat nieco uplne v zivote zoradene, tak niekto to ma opacne a jemu to neprekaza...

kornelies
20. okt 2023

Autorka, ty si jedina zo 100, ktora stazuje na neporiadkumilovnu matku. My zvysni, sa stazujeme na deti. Neverim, ze mate doma 'bordel' ako opisujes. Su na zemi odpadky, kosti, prazdne nadoby od jogurtov alebo iba odrobinky? Su spinave riady v dreze viac ako 24 hodin? Taliani sa nevyzuvaju, Americania tiez nie.

autor
20. okt 2023

@kornelies ja vam nemusim nič dokazovať, píšem ako to je. Odpadky neodhodi do kosla ale poklada na stol a necha to tsm aj dva dni na linku…
Ked som prec aj dlhsie tak aj tyzdnove riady su tam….
A
Mna taliani a americania nezaujimaju. Tu to je proste tak ze ludia sa vyzuvaju a maju mat cistu podlahu…

marca12
20. okt 2023

@kornelies nezazila si,nepochopis. Ja som zazila takuto zenu a dodnes som z toho v nemom uzase. To si fakt nevies predstavit. Naozaj taky clovek ma doslova odpadky okolo seba,plesnive,zhnite veci po stole,linke,po zemi,na gauci a dokonca aj v posteli. Tuto zenu,co som ja zazila mala okolo seba zhnite odpadky v posteli,vedla postele,pod postelou. Fuj ani na to nechcem mysliet. Pre mna to bolo strasne zdesenie a nechaoem,kde sa to v cloveku berie,ze takto zije. A ze sa tam povalovali aj pouzite vlozky,to uz mi urcite neuveris,ale je to tak

katica312
21. okt 2023

Z vlastnej skúsenosti. Otcova mama moja starká už bude mať 80. Neznáša upratovať od decka v 47 ovdovela, v tom roku som sa narodila ja dovtedy ju držal v tomto starký. Vždy si pametam že tomu poriadkuveľa nedala. Chodili sme jej tam upratovať. Časom sme sa na to vykašlali jednak nás nikdy nemala za nič a jednak nemalo to význam. Za Posledných cca 17 rokov sa to zhoršilo do takého stavu ako v tých seriáloch zberači. Má 20 šialok na kávu pokiaľ neminie poslednú neumyje riad, respektíve pokiaľ má miesto v dreze a okolo nič neumyje, Nevetrá, splachuje WC raz za deň aj keď ide na akú koľvek potrebu. Ten štiplavý zápach... veci kde je tam položí. No hrôza. Prakticky si tam človek nemá ani kde sadnúť. Ale keď si to tak rozoberiem v hlave ide to s ňou už od malého decka naviac trpí rôznymi paranojami ako jej keď nie je doma chodia susedia robiť bordel, odpočúvajú ju... Lieky brať nikdy nechcela a ani žiadnu pomoc v tomto zmysle. Takže z vlastnej skúsenosti. Je to tvoja mama isto ti jej je ľúto ale ak ona sama nechce ty ju nezmeníš, bude sa to len zhoršovať. Treba si čím skôr vytvoriť vlastný život.
Drž sa.

kornelies
21. okt 2023

Autorka, nemusis mi nic dokazovat, vekom sa to bude zhorsovat. Mas iba dve moznosti, bud upratovat alebo sa zvysoka na to vykaslat. Ja som sa ti snazila naznacit, ze matky roky upratuju po detoch a musia vladat v kazdej situacii. Ked sa ti nepaci ako zijete, chod, nikdo ta podla zakona v jej byte nebude drzat.

jana_eyre_2
21. okt 2023

@kornelies lenže rodičia detí vychovávajú k tomu aby sa niečo naučili a je tam nejaký progres.. dospelého vychovávať už nemáš ako, najmä ak ide s najväčšou pravdepodobnosťou o psychické problémy..

takže porovnávať to s deťmi vôbec nie je najlepši príklad..

kornelies
21. okt 2023

@jana_eyre_2 Evidetne doslo k nedorozumeniu. Snazila som sa autorke priblizit, ze nie je jedina, kto sa stazuje na neporiadkumilovnost. Aj matky/otcovia maju "toho dost" a upracu po detoch. Proste mama ina nebude (moze to suvisiet s nejakym ochorenim) a preto stazovat sa nepomoze. Bud to urobi, alebo ju necha doslova zhnit v spine. Odstahovanie zo spolocnej domacnosti problem este prehlbi, no to je na nej ako to vyriesi. Ci upratovackou alebo sa ona bude podielat na upratovani.

tatianka333
21. okt 2023

slecna vydz😟tiez som toto iste zazivala... hambila som sa zavolat aj kamosku domov.. vystuduj a bez odtial..mama je zvyknuta a hotovo nezmenis to.. ja som odisla k priatelovi a teda psychicky sa dostavam z toho uz 10 rokov🤦🏻‍♂️

jana_eyre_2
21. okt 2023

@kornelies matky a otcovia nemusia po deťoch upratovať ak ich vedú k tomu aby si upratali.. mám tri deti a síce sa im upratať nechce, musia lebo vedia ako ich veci dopadnú (v koši) a tým sa učia.. dospelého človeka k tomu nedonutis žiadnym trestom.. sťažovať sa nepomôže, avšak môže uľaviť psychicky.. evidentne to rieši tým že upratuje sama ale je to pre ňu frustrujúce, preto sem napísala.. a ty si jej napísala že jej neveris..

A 18r zrejme ešte študuje, nie je asi v dnešnej dobe sa osamostatniť v takom veku ale ako píšem, nedá sa jej situácia porovnávať s tým ako sa cítia matky keď ich deti nechcú upratovať..

ada12345
21. okt 2023

Urcite uvazuj ist na VS na internat. Ten maturitny rocnik este nejako vydrz. Ak tvoj oco zije v AT, mozno by si aj v AT mohla studovat. Otec by ti mal pomoct odtial odist. On odisiel a teba tam nechal v tom bordeli. To je fakt smutne. Plus kym budes studovat, obaja rodicia su povinni ti platit vyzivne kym budes studovat.

kornelies
21. okt 2023

@jana_eyre_2 O akom veku hovorime? 10 rocne deti urcite neumyvaju okna vo vyskovych domoch, neumyvaju toalety, kupelne. Maximalne si upracu hracky, knihy a oblecenie vo svojich izbach a gro zostava na rodicoch.
Nenapisala som jej, ze neverim, len som sa pytala, co znamena neporiadok v jej ponimani. Pre niektorych ludi to je 5 odrobiniek na zemi a jeden spinavy tanier v umyvadle.
Ono budme uprimni, teenageri su velmi kriticki k rodicom a okoliu. V ich ponimani je trava zelensia u suseda ako doma.
Slecne drzim paste, nech ma pevne nervy.

blanblan
21. okt 2023

Je to smutné ale toto akoby písala budúca dcéra mojej dcéry. To dieťa sa jednoducho nedá vychovať, ja už neviem, ani po dobrom ani po zlom, ja to tiež nedávam s ňou v spoločnej domácnosti a neverím že to je výchovou, robí presný opak ako sme ju učili (a učíme). Musí to byť v génoch lebo svokor a jej teta sú presne takýto tiež☹ Neviem si predstaviť že by mala mať raz dieťa pokiaľ sa nezmení lebo ona nezvláda seba a svoj priestor nie ešte aby musela organizovať život dieťaťu, upratovať po nom atď. Ináč ona má dispraxiu a toto je dosť typické pre týchto ľudí, možno aj tvoja mama ma niečo takéto, len voľakedy sa to neriešilo takže neviete. V každom prípade jedine osamostatniť sa čo najskôr. Držím palce, nemáš to ľahké ale určite si šikovná a zvládneš to.

blanblan
21. okt 2023

Ak sa môžem spýtať, možno to je trocha od témy ale nemá mama aj problém s dochvilnostou?

jana_eyre_2
21. okt 2023

@kornelies napísala si citujem "Neverim, ze mate doma 'bordel' ako opisujes"..

kornelies
21. okt 2023

@jana_eyre_2 Bola si niekedy na vysokoskolskom internate? Ak ano, musis uznat, ze urciti ludia mali iny neporiadok ako spinave riady a smeti 2 dni na stole. Nepovazovali to za bordel. Bordel znamena neumyta toaleta, zem , atd.

babydesire
22. okt 2023

Moja svokra je taka, vraj vzdy bola, moje svagrine detto..muz je chvalabohu cistotny. Dodnes ma nervy ked tam prijdeme a je tam puch a neporiadok.. Mas stastie,ze ked si vtom vyrastala ze niesi rovnaka,,o svoju domacnost sa budes vediet postarat...s mamou si uz neporadis..uz to len vydrzat