Mám výčitky svedomia

marca1331
25. okt 2013

len v kratkosti.. S manzelom sme spolu 7 rokov.a z toho 3 roky manzelia,,zijeme u svokry..zo zaciatku mi velmi ublizili a naposledy v lete ked som bola na par dni doma aj s dvojrocnou dcerkou a to tak ze rano som sla a vecer s a vratila..tak ze som s mojou rodinou postihnuty ze nevieme bez sebs vydrzat..kto vie zakym tam chodim atd.... Uz asi mesiac su k nam normalny( manzel ich nemusi) momentalne som doma ,no ked som odchadzala som nechala manzelovi listocek ze ho mam stale rada a ze nechcem prist o rodinu( nwm zabudnut na vsetky slova som stale smutna nervozna k nemu chladna)bolo tam ze som taka kvoli jeho rodicom ze nam znicili zivot..co cert nechcel nwm ako ale oni ten listok nasli..a hadka na svete..a muz sa namna hneva a ja sa hanbim a mam vycitky svedomia..

marca1331
autor
25. okt 2013

napisala som na par dni a potom ze vecer som sa vratila... Mala som v plane ostat doma par dni ale radsej som sa vratila vecer citila som problemy:( vzdy ked som u rodicou ( nikdy nie viac ako 2-3 dni za mes.) mam zly pocit a vycitky svedomia.. Naozaj je to zle chodit k rodicom?? Nwm ako sa mam na to vsetko pozerat.. :(

nikolka2
25. okt 2013

Moji rodicia sú pre mna všetkým ,,,este taký sa nenarodil čo by mi zakazoval za nimi chodit 😉 V tvojom prípade svokrovci a len raz by mi na rodičov niekto povedal to co na tvojich a neovládla by som sa 😅 Hlavne si ty dupni moja , lebo cely život budeš pri nich trpieť ,,,sú to predsa tvoji rodicia 😉

marca1331
autor
25. okt 2013

@nikolka2 ja viem..som dost zufala.. Im ide o to ze manzel je doma a ja u rodicou ..manzelovi to nevadilo kym mu nenatlkli do hlavy kaleraby.. Ja si potrebujem od nich oddychnut a byt s niekym kto sa ma spyta ako sa mam... A nechcem sa tam uz vratit..lenze manzel nechce byt u nas :( :( je mi hrozne

tova
26. okt 2013

Najvyssi cas sa OSAMOSTATNIT!!!!! Nie nasackovat sa svokrovcom/rodicom do domu a potom nadavat ze vam znicili zivot. Nemas vlastny dom ale raz ked budes mat a vediet co to obnasa by si chcela vidiet aby ti syn s manzelkou a detmi ostal u vas vyzierat roky a este nadavali

marca1331
autor
26. okt 2013

@tova no na domceku sa pracuje o mesiac budeme sami este vnutorne upravy.. Vyzierali roky? Nadavat? Nadavat zacali oni mne bezdovodne od kedy som tam a tak velmi mi to ostalo na srdci ze sa nemozem na nich ani pozriet( vyhadzov z ich domu dokonca 3 dni pred porodom atd.atd.) a dokonca ani na manzela..on z toho vini mna ze to je moje zlyhanie ze to tak medzi nami dopaddlo..neviem byt k nemu mila ked vidim jeho rodicou vzdy mam pred ocami ako mi nadavali zjapali pomne a ponizovali mna a mojich rodicov..:(

marca1331
autor
26. okt 2013

@tova a este svokrovci maju velky dom a jedineho syna takze nechapem tej ich radosti ze odideme urcite hlavne ze odidem ja.. Tesim sa ze budeme sami a dufam ze sa to zmeni

marianax
26. okt 2013

jednoznacne by si sa mala s manzelom porozpravat a to poriadne mal by stat pri tebe a nie takto no ale verim tomu ze ked sa osamostatnite bude lepsie ved on stoji pri svojich rodicoch preco by si ty nemala k svojim chodit to su chore hlavy ked ti tak zle robia drzim peste moja nech to vsetko dobre dopadne a vycitky nemaj aj dobre ze ten listok nasli aspon vedia co citis a ako ti ublizili a to ze sa s tebou hadaju je len ich zlyhanie sami so sebou asi nie su spokojny a svoju frustaciu vybyjaju na tebe ...

adri266
26. okt 2013

@marca1331 ak maju velky dom, tak treba z toho spravit dvojdom, kde budete vy dvaja samostatne gazdovat.
S manzelom si treba sadnut a poriadne sa porozpravat, o tom, co sa deje. No a ked uz svokrovci vedia, co si o nich myslis, tiez by bolo treba sadnut si s nimi, povedat im na rovinu, ze Tvoja rodina je pre Teba dolezita a ze si nezelas, aby Ta oni odsudzovali ci len komentovali, ze tam chces chodit. 😠 😠 😠
Sucitim s Tebou, aj ja som byvala u svokrovcoch nejaky ten cas, a tiez sme mali aj strety aj hadky, a teraz, ked byvame samy, tak je to ta najlepsia svokra na svete 🙂 . A myslim to uprimne. Jednoducho niekedy ludia nemozu byt spolu 24/7 a nemat konkflikty.
Moja sestra tiez byvala niekolko rokov u svokry, dom velky, mali svoje poschodie, ale nie je to ono. Teraz sa konecne prestahovali a je stastna...
Mozete este zvazovat prenajom ci podnajom, kym nepostavite ten vas dom, ale to asi este bude nejaky ten cas trvat. Alebo sa jednoducho zavriet do izby, pustat tie reci jednycm uchom dnu jednym von. No najdolezitejsie je, aby ste spolu s manzelom boli na jednej vlne. Ak Ta on nepodpori, je to vsetko zbytocne.
Drzim prsty

moonlight1210
26. okt 2013

Marca, to ma zmysel pri kazdom jednom probleme, ktory sa viaze stale na to iste - ty vs. Svokrovci - zakladat novy blog?
Vsak pokracuj v tom starom.
Tvoje problemy sa na seba nadvazuju a ty ich riesis ako samostatne jednotky.
Nehovoriac o tom ze namiesto riesenia si takto davas novy a novy priestor na lutovanie seba samej.
Vzdy zacinas od zaciatku s celou pataliou a na co je to dobre, ked koren problemu uz poznas?

Je to akoby si stavala dom no s kazdym problemom nechala tak a sla kopat dalsie nove zaklady. Dom v nedohladne a ty unavena s nervami v koncoch.

moonlight1210
26. okt 2013

Blog Ako zabudnut a ist dalej?.

katka1981
26. okt 2013

@marca1331, neviem, ci som dnes zas mechom prastena alebo je ten tvoj prispevok nejasne napisany. Ok, pochopila som to tak, ze si nastvana na svokrovcov a napisala si muzovi nejaky listocek a nasli ho svokrovci, ano? No tak nie kazdy je moja povaha, ale my u svokrovcov nebyvame, lebo ak by nahodou mali u nas byvat, tak odchadzam z domu aj s malou. A moj muz by ich ani nezniesol. Vycitky nemas mat preco, nemaju co citat cudzie odkazy. Maj to na haku. Mu je na koho strane? Tvojej ci svojich rodicov? Ak si jeho manzelka, mal by stat pri tebe a bolo by idealne, keby sa vam podarilo poriesit si vlastne byvanie cim skor. Aj garsonka v podnajme bude pre vas viac ako mega vila so svokrovcami. Ja som stastna ze tu svokra dlho nebola, muz jej ani mobil nedvyha.

cawes
26. okt 2013

@marca1331 urcite by ti nemali nadavat, ja len nechapem to zmyslanie, nechat doma listocek kde napises nieco na jeho rodicov, ked vies ze tam byvaju. Ved si mu mohla poslat sms

katka1981
26. okt 2013

@marca1331, coby bolo na tom zle ze si isla k rodicom? Moja svagrina chodila pocas materskej aj na mesiac prec. Sice ja by som bez manzela nevydrzala ani 3 dni ale j eto na dohode a neverim tomu, ze by milujuci manzel nedovolil manzelke ist kk rodicom, ked ona chce. Nie je na om nic, ale co presne bolo na tom listocku? A ozaj v dnesnej dobe sa skor pisu smsky ale to je jedno, kde bol ten listocek, ked ho nasli?

katka1981
26. okt 2013

@marca1331 prepac, ale tvoj muz je debil, ked je na strane svojich rodicov, nie su stetka, alebo niekto taky, ze rodicia mu dohovaaju, Navyse ked sa rozhodol zivot stravit s tebou, mal si za tym stat. A nie pocuvat rodicov. Ako ta mohli vyhodit pred porodom? A on co? Nechal ta ist? Nic v zlom, asi toto nechces pocut, ale ja by som s takym nebola ani za slobodna.

awalancha3
26. okt 2013

....ono, aj štýl písania a vyjadrovania a pravopis a všetko naokolo má výpovednú hodnotu... a ked sa k tomu pridá obsah, vychádza mi z toho nesamostatná, neistá, ľakavá, útlocitná, sebaľútostivá bytosť........O pár mesiacov budete bývať sami, a ty tu riešiš situáciu, ako keby NIKDY osamostatnenie neprichádzalo do úvahy; kladieš otázkku, či je normálne chodiť 2-3 x na návštevu ku svojim rodičom.....človek so zdravým sebavedomým, pevnými postojmi a vobec aspon priemerne hodnotovo vyzretý by ju nikdy nepoložil, a ked, tak len ako rečnícku, a hned by si na ňu dal aj adekvátnu odpoved.
Odsťahujete sa, osamostatníte...ale neviem prečo mám dojem, že začneš mať iné problémy a výčitky svedomia......Tažko ti radiť, aby si sa pozviechala a začala na sebe pracovať, ked možno si práve ten trpiteľský typ "obete".....V každom prípade nech sa ti darí.

darzneba
26. okt 2013

@marca1331 im sa lahko hovori ked ste stale u nich,a byvate tam, ved aj druhy rodic ma narok na svoje dieta/vnuka. a toto je podstata a musia to pochopit

darzneba
26. okt 2013

@marca1331 ked budete zvlast , bude to lepsie. niet horsie ked sa svokrovci montuju do zivota mladych . mali by ste si uvedomit ako rodinka, ze uz Vam nemaju zasahovat do zivota, ano, je to tazke kym ste tam. preto si myslim ze sa to zlepsi, ked odidete od nich. Druha vec, ako sa bude staviat manzel k veciam, ak ostane maminkin milacik a necha sa nadalej manipulovat, nebude to lahke.

katka1981
26. okt 2013

@awalancha3, to nebola moc pekna reakcia, a co ajkeby taka bola, tym jej sebavedomie nezdvyhnes. Bola si v jej kozi? Niet nad blbu svokru alebo celkovo blbych svokrovcov. Tiez mi trvalo roky, kym som sa zmenila. Ale manzel bol vzdy na mojej strane. A mam pocit, ze jej nie je a to je potom ozaj tazke. Ale fakt je ten, ze uz budu byvat samy, nejak to vydrzi a bude lepsie. Ale problem so svokrovcami to ajtak neukonci.

dahra
26. okt 2013

My byvame sami, nasi 200km a svokra 250 km od nas. No kazdu chvíľu som u našich na dedine, majú dom, zahradu, sme tu velká rodina, v malom byte v meste s muzom sa citim stiesnene, jedina super vyhoda je dobra praca, ktoru tam mame. Teraz mam malé dieťa, ale cca 7 mesiacov od porodu som - planujem byť u nasich, muz chodí na pár dní hore-hore(my a práca). K svokre sa tiež snazíme ist, ale viac času travim u nasich a nikto mi nic nevycita, ani ja nemám výčitky svedomia. Malý to tu má rád, dvor - vela ludi. Takze tvoji svokrovci by na mna povedali, ze som "mega zavisla". 😀

nativanativa
26. okt 2013

@marca1331 moj nazor je , ze by ste mali ist cim skor byvat prec , ci uz rodica alebo svokrovci - to nikdy nedopadne dobre
kazdy clovek predsa potrebuje mat svoj klud , pokoj a sukromie , takto sa to v tebe iba kopi , raz pride k tomu ze vybuchnes tak ,ze to nemusi mat dobre nasledky

959touareg
26. okt 2013

@marca1331 to,ze svokrovci maju velky dom este neznamena, ze chcu, aby ste tam byvali natrvalo. preco to nechapes a pozastavujes sa nad tym? je to normalne. my tiez mame domisko ako svet a neviem si predstavit,aby mi tu dieta s partnerom a vnucatami byvali natrvalo. to im radsej kupime vlastny byt a nech idu. nie preto, ze ich nemam rada, ale clovek si zvykol na urcite pohodlie , klud, sukromie a neviem si predstavit, aby sme tu fungovali ako 2 - 3 generacie pod jednou strechou. ked chcu, mozu nas aj denne navstevovat, no byvat nie. a tak ti napisem, taketo viacgeneracne byvanie nikdy dobrotu a najma dobre vztahy neprinieslo. ked aj zo zaciatku je vsetko OK, casom sa to vsetko obrati. proste nevesta ma ine praktiky donesene z domu a casom by to vyustilo urcite do rozbrojov.
preto je najlepsie, ked kazdy byva zvlast. vtedy su aj vztahy medzi nevestou a svokrou dobre. ked sa iba navstevuju. 😉

nativanativa
26. okt 2013

@959touareg presne tak , kazdy chce mat vlastne sukromie a nevesta so svokrou sa pri jednom sporaku neznesu

959touareg
26. okt 2013

@nativanativa veru tak. ja si neviem predstavit, aby mi po byte pobehovala nevesta, vnucence, syn denno-denne. v kuchyni uz vobec nie. to je moj rajon,moje kralovstvo. proste clovek je takto nauceny zit XY rokov, uz nie je najmladsi a ma v dome klud, ticho, co kde ulozim je, ked poriadim je poriadene, ked navarim je naverane, oprate, vsetko ma svoje miesto ...a jednoducho si naozaj neviem predstavit, aby mi v dome tie iste prace robila aj nevesta. a oddelit sa, ze ona bude varit, prat iba pre nich, ja pre nas dvoch...no este horsie. a aj ked clovek vnucata neda za nic, predsa su to deti, kricia, behaju, robia neporiadok...no nie. clovek chce mat na stare kolena pokoj, klud, ved dost sa cely zivot napocuval detskeho kriku, naopatroval a vychoval vlastne deti, na starobu si zasluzi odpocivat. naozaj staci ,ked pridu na navstevu a hotovo. vnucata clovek kludne vezme aj na par dni, postrazi, poopatruje, vezme na dovolenku. to je OK.
mozno to niektore nechapete, odcudzujete, no ja to tak vidim, citim. kazdy nech zije sam. tak je to najlepsie. ved ked sa clovek kukne vo svete - malo kde ziju 2-3 generacie pod jednou strechou. to iba u nas je taky blbi zvyk. a ja ho odsudzujem a nerozumiem ju.

yidaky
26. okt 2013

@marca1331 No nechapem. Je to tvoja rodina, rodicia, nemas mat preco vycitky. Ved u nich si stale, kedze u nich byvate, takze neviem co ti vobec vycitaju. Po prve, kasli na nich, je to tvoj zivot, tvoji rodicia. 2. by som si s nimi vydiskutovala to urazanie. Co ich vlastne do toho, kolkokrat a ako dlho si u rodicov. 3. odstahovat sa, ak sa da...
Moji svokrovci byvaju cca 150 km od nas. MM chodi aj kazdy druhy vikend /na cely vikend/ aj s detmi k nim. Niekedy idem s nimi a niekedy idu sami. Nikdy mi to nevadilo...

marca1331
autor
26. okt 2013

@marianax manzel stoji primne len nechape ze sa tam citim zle..a este po tom listocku nwm ci to zvladbem..

marca1331
autor
26. okt 2013

@awalancha3 oni mi moje sebavedomie a istotu zmazali na nulu..ak ta vzdy pourazaju vyhodia budes stale silna ? Bola som ale raz ta to zlomi.. Budes sa snazit co najlepsie upratat navarit,pomahat zo vsetkym oni ma poohovarali ze svokor musi sam umyvat riady bo ze spim..

marca1331
autor
26. okt 2013

@959touareg hovorila som mu plakala a nwm co este ze potrebujem svoje a nechcem byt ani s rodicmi ani svokr. k tomu je velmi nechapavy.. nwm som hlupa ze som na nieco take pristupila..potrebujem vsetko dostat zo seba von..

katka1981
26. okt 2013

@marca1331, keby ma raz vyhodili, uz by som sa druhykrat nevratila a neviem ci by som aj nebola taka svina, ze by som im ani dieta neukazala, kym by ma to nepreslo. Co si spachala ze ta 2v1 vyhodili? Ako to mohol dopustit tvoj muz? Kam si potom isla? Preco ta urazali, akym pravom? Nevesta nenevesta, ja by som si to nenechala. Ja si srat na hlavu nenecham. Akoby si sa aj mohla citit pri nich dobre? Jedine ze by si suhlasila s tym co na teba hovorili. Povedz mi preco ta vyhodili? Okradla si ich? Spachala si iny zavazny zlocin? V kazdom pripade je na vine aj tvoj muz, pretoze dopustil, ze ta vyhodili. Keby mal rozum, siel by s tebou a keby mal hrdost, nevrati sa tam nikdy ani on. Mne ked uz ozaj vsetko liezlo na nervy, chcela som sa s muzom rozist, ze si uz viac nenecham od jeho rodiny ublizovat. Namiesto rozhodu, odisiel z domu. Mamka sa mu vyhrazala, ze ho vydedia, vysmial sa jej do ksichtu a co si o nej mysli, nebudem ani pisat, naco.

959touareg
26. okt 2013

@marca1331 verim ti a chapem ta. a nepisem to iba tak. sama som velmi podobnym peklom presla.dala som ultimatum-bud ja, alebo tvoji rodicia.vybral si ich tak som mu dala zbohom. ☹

awalancha3
26. okt 2013

@katka1981 ....nebola to pekná reakcia? hm... bola primeraná.... nemyslim si, že bolo treba dvíhať sebavedomie; nedá sa z obete urobiť sebavedomý dravec, nebude zo psa slanina ani z vlka baranina, proste v tomto prípade nie......tá žena musí žiť svoj život, zrejme nebude príliš šťastný, ale s tým ja nič neurobím a ver mi, že ked je to len trochu možné, tak človeka povzbudím a viackrát som sa postavila vascine zien, ak som citila že nejakej zakladatelke témy ubližujú. Stojím si za každým slovom, ktoré som napísala.