Mám sa postarať o otca?

20. okt 2022

Ahojte. Potrebovala by som poradit.
Momentalne je u mna moj biologicky otec. Nevychoval ma a ani jedneho z mojich surodencov.
Teraz je uz stary a ja som jedina, kto sa o neho stara.
Byvam v podnajme, cize u mna nemoze ostat navzdy.
Otec zije s druzkou v jej rozpadnutom dome, bez elektriny v hroznych podmienkach. Zakazdym ho vykupem, dam do poriadku ale som z toho nestastna.
Otec je dlhorocnym konzumentom alkoholu a mam pocit, ze zdravotne odchadza a ze to bude poskodenim pecene.
Mam problem s manzelom, je to ukazkovy narcis. Cakam na papiere ze sudu, chcem sa s nim rozviest.
Dilema je, ci sa o otca starat, ci sa na to vykaslat a zachovat sa ako moji ostatni surodenci?
Financne som na tom dost na tesno. Nezvladala by som mu platit ani domov dochodcov...

Muz chce aby moj otec bol s nami. Odmieta pochopit, ze ja s nim uz dalsi zivot neplanujem...

horalka1986
20. okt 2022

Mam bio otca, ktorého som nevidela od 15tich rokov. Nevychovával ma. Vychoval ma nevlastný otec, ktorému by som zniesla aj modre z neba a budem hnusná, možno bezcitná, ale keby bol moj bio otec v tých najhorších sračkách, bolo by mi to jedno. Ani prstom by som pre neho nepohla.

miadi
21. okt 2022

Deti nemate? Ja mam pocit ze tvoj muz je manipulator a chce si ta tym tvojim bio otcom priputat. Ved sa odstahuj a muz coskoro ex nech si tvojho bio otca Darcu spermie necha. Ako peknu pamiatku na teba a nech sa onho stara. Kazdy mà svoju volbu. A je mi fuk ci ma tu zas nejaku drak napadne 😆ale Myslim ze ani z pravneho hladiska nemas vyzivovaciu povinnost kedze “ otec” je cudzi clovek co ta vobec nevychoval. Z moralneho hladiska 100% nemas povinnost sa onho starat. Daj si do poriadku svoj zivot az potom ked ti bude dobre mozes mat ten luxus pomahat cudzim ludom .

lily246
21. okt 2022

Alkoholik, ktorý odkopol svoje deti, keď sa mal starať a potrebovali ho...hmm...ani pohľadom by som o neho nezavadila, nieto kúpať ho. Čo ti šibe, že si ho takto dávaš na krk?

svetlonos
21. okt 2022

@miadi
absolutne suhlasim. Syndrom matky Terezy je na skodu a v tomzo pripade duplom. Toto by bol masaker aj s otcom, ktory by vychovaval a staral sa. Je to po vsetkych strankach narocne, este pekne povedane. Ti, ktori by nesuhlasili s tymto postojom, nech si to vyskusaju na vlastnej kozi.

deti95060810
21. okt 2022

no asi by som sa odsťahovala a tých dvoch nechala spolu...

macikovaiveta
21. okt 2022

Každý rodič by si mal uvedomiť a pripustiť, že si urobil a porodil dieťa , nie opatrovateľa .

svetlonos
21. okt 2022

Autorka,
ty ries svoj zivot a blbeho manzela, nech ti je konecne dobre samej. Bio otec nech sa riesi sam. Ty pomoz v prvom rade sebe. A polozbsi otazku:
Co by robil moj otec, keby som zila v usa alebo zomrela?
Musel by si poradit bez teba! Ako, to iz nie je tvoja starost. Vycitky zbytocne ani neries, co chce tvoj debilny muz tiez neries. On chce aby u vas byval? Nech si ho necha a stara sa o neho sam, som zvedava, ci aj potom bude taky chytry.
Tebe prajem nech to rychlo vyriesis a pozeras na seba. Bud zdravo egoisticka 🙂

svetlonos
21. okt 2022

@macikovaiveta
to si vystihla absolutne presne.

liljana
21. okt 2022

Zalezi, preco sa o teba nestaral. Nechcel, alebo po rozchode boli vasi tak rozhadani, ze pretrhli vsetky vztahy?
Ludia sa vekom menia, hlavne tym ako im ubudaju sily a vela veci by spatne urobili inak. Aky je tvoj otec, priznal chyby, ale je dalej sebecky neprijemny alkoholik? Je tu vela faktorov, aby sa dalo jednoznacne povedat, ze ano, odkopni ho.

martina1985ba
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ruzovakrava
21. okt 2022

Neblbni, aký život si kedysi vybral, taký nech žije. So všetkým čo obnáša. Ty sa rozveď ak to tak cítiš, rob tak aby bolo dobre tebe.

roja01
21. okt 2022

Asi kazde mesto ma vlastny "statny" domov dochodcov, kam umiestnuju najma problemovych, bezprizornych starych ludi. Chod na MU kde ma otec trvaly pobyt a poziadaj o zaradenie do poradovnika. Plati sa to z dochodku alebo socialnych davok, plus z prispevku na nemohucnost. Nedaj sa odbyt, urcite maju vela zaujemcov.

simsalabim
21. okt 2022

No, ja by som sa onho nestarala. Nemas ani moralnu povinnost mu "starostlivost vratit".

0silvia0
21. okt 2022

Urob tak ako citis. Skor by som sa informovala na mestskom urade o moznostiach umiestnenia otca. Predpokladam, ze nepracoval, neplatil si zdravotne poistenie atd.

cacianka
21. okt 2022

Môže byť veľa faktorov, prečo teba a tvojich súrodencov nevychoval, nekonkretizujes to .
Pretože aj to dosť rozhoduje, či a ako opateru "vratit".
Ale ak si on sám vybral život bez rodiny, zato s alkoholom a asocialnou ženou, tak nech si ten svoj život žije sám, bez teba.
Pomohla by som akurát nasmerovať otec><charita/zariadenie a dosť.
Chces sa zbaviť 1 toxického chlapa a uviazes si na krk druhého !? Neblázni prosím ťa.
Vyries si svoje problémy, zbav sa ich a život si nastav tak aby vyhovoval tebe. Nie iným "chlapom".

andula77
21. okt 2022

Riešila by som asi to či chce a vie prestať piť. Ak nie, bohužiaľ bude tvoja snaha možno márna.. Možno mu spríjemníš koniec, ale aj teba to môže položiť...psychicky, zdravotne, finančne. Asi daj aj na svoje pocity, či k nemu niečo cítiš, či on cíti niečo k tebe, ľutuje, viete komunikovať spolu alebo ťa len zneužíva... :(

emmusska
21. okt 2022

Ako komunikujete teraz s otcom? Viete sa porozpravat, nasli ste si nejako cestu k sebe? Uznal, ze ako sa spraval, ze nebolo najlepsie a takto? Keby hej, tak by mi asi srdce nedovolilo ho len tak poslat prec.

brembo
21. okt 2022

A prečo? On sa o Vás nepostaral a ty budeš teraz okolo neho skakať,keď si na tom finačne nie najlepšie? Alkoholici umierajú predčasne,zvačša to u nich ide dole kopcom pomerne rýchlo.
Aký máte vzťah? Má ťa rád otec,alebo si mu ukradnutá,ako po iné roky?

stanulienkat
21. okt 2022

Nie,nie,nie. Odstrihnut.

rachel36a
21. okt 2022

Nie nestarala by som sa..tiez moj otec pil, najlepsie rozhodnutie mojej mamy bol rozvod...nestaral sa o nas, nestarala som sa ani ja ked zomieral na rakovinu... ani pohreb som nerobila, ani som mu na nom nebola...ani moji bratia...

lucka_ke
21. okt 2022

skús mu vybaviť domov dôchodcov, čaká sa dlho, ja by som sa asi postarala, ja som taká

gertrudaosem
21. okt 2022

@horalka1986 a do 15 tich rokov ťa kto vychovával?

horalka1986
21. okt 2022

@gertrudaosem od 3 rokov moj nevlastny otec.

gertrudaosem
21. okt 2022

@horalka1986 tak to by som sa o neho nestarala... Je to kruté ale asi tak. Aj keď neviem, ako sa s tým ty sama v sebe vysporiadas, že či by ťa to trápilo... Ak nie, tak nerieš.

horalka1986
21. okt 2022

@gertrudaosem Ťažko povedať. Teraz som silná, ale čo bude. Nie, nepostarala by som sa o neho, v tomto som si istá, ale či by som s týmto postojom bola úplne v pohode, to neviem.

mandzula
22. okt 2022

On si zariadil zivot bez teba, ty mas pravo urobit to iste.

basska_b
23. okt 2022

Ja by som pokracovala v rezime, v akom ste teraz. Nech byva s druzkou v podmienkach, ake ma... tie mu ulahcit nevies, lebo financne nemas na rozhadzovanie... takto ked mu aspon pomozes, okupes ho, nakupis zakladne potraviny, tak raz sa ti ta laskavost v zivote vrati... je to velmi slachetne od teba... ale otca si urcite neber k sebe, takyto krok si treba neskutocne dobre zvazit. Najma ak je alkoholik a tvoj muz ta nepodporuje.

rik01lulaka
23. okt 2022

On si vybral...tak nech žne čo sial celé roky...

zeldia
23. okt 2022

Nie nemáš sa starať ani o otca ani o muža. Máš sa starať o seba a byť šťastná a žiť si svoj život najlepsie ako vieš.

mia9999
23. okt 2022

Určite nie.🙂 Ja som napríklad s matkou bývala a aj tak sa nevedela postarať ani sama o seba a všetko pre*srat…. Neni ani fetacka a ani alkoholička. Momentálne býva po podnajmoch a ledva vyžije z toho, čo má a neplánujem sa o nu starať a ona to vie veľmi dobre. Nesetrim a nerobím na to, aby som živila nezodpovedných ľudí a splácala ich dlhy. Vôbec sa tým netráp… teda, trápiť to bude asi navždy, mna tiež trápi, kam sa jej a bratov zivot uberá, ale bohužiaľ… 🙂