Mám právo chcieť, aby mi svokra vykala?

15. sep 2021

Ahojte. Vecna tema – svokra. Ked som sa zoznamila s terajsim manzelom, mala som 35r a 7 ročneho syna, byvala som s nim sama, proste samostatna zena. Syn ma PAS. /porucha autistickeho spektra/. Manzel toho casu mal 38 rokov, zil stále s rodičmi /ano mamičkin maznáčik, ale „tvárny“./. Jeho mama mi pri druhom stretnutí bez opytania zacala tykat – štýlom, že najprv prehltala koncovky a ked som neprotestovala zacala otvorene tykat. Prislo mi to cudne, ze ved moji rodicia by si toto nedovolili, ale bola som ticho, ze ved pokial sa bude spravat normalne, no problem. Lenze „normalne“ spravanie netrvalo dlho a zacalo sa to kopit. Pomyslena kvapka prisla asi mesiac dozadu. Narodilo sa nam spolocne babatko. Doma bola dost vypata situacia, starsi syn provokoval /uz je v puberte/ a manzel mu nalozil na zadok dost neprimerane – tak ze mu ostala na zadku vytlacena ruka a nejake modriny na nohach. Podla mna si toto moj syn nezasluzil aj ked je aky je a dost sme sa pohadali. No dohodli sme sa ze absolvujeme rodinnu terapiu aj on samostatne sedenia, aby pochopil viac diagnozu aj to ako reagovat v niektorych situaciach. /začína to byť fest narocne co sa tzyka jeho diagnozy vs puberta/ .
No problem nastal ked sa to dozvedela svokra, zhukala ma ze som si tu bitku celu vymyslela a ze oni dobre vedia ze ich syn by nicoho takeho nebol schopny. A ze ak tak som syna zbila ja a zvalila to na ich Jožka /zmenene meno/ a on to zobral poslusne na seba. Mna sa to riadne dotklo a muzovi povedala ze jej moze odkazat ze mi moze zacat rovno vykat, ze sme si nepotykali... ved sme spolu husy nepasli / ja mam uz po 40,ona ma 60/. On jej to hned „poslusne“, trochu bez rozmyslu napisal a odvtedy je svokra urazena tak ze ani sa neozve. Je tu niekto komu svokra vyka? Ako keby sa slusne sprava, nemam nic proti tykaniu, aj ked asi prijatelnejsie by bolo vzhladom na vek obojstranne. Ale za tejto situacie by som naozaj chcela radsej vykanie, obojstranne. Ved lahsie sa jej povie „ty krava“ ako „vy krava“,nie?

mariejenka
15. sep 2021

Najlepšie a najľahšie bude si do kráv,vobec nenadavat..tvarneho mamickinho milacika vyzvať,aby nikdy nebil žiadne dieťa, tobôž nie jeho a s poruchami čohokoľvek. ..nevesat pani máme nic na nos, prípade obmedziť stretnutia. Terapia je dobrý začiatok.

mpg
15. sep 2021

Ja som rada, že nemám svokru, ale keď je tam vekový rozdiel nie veľký, tak by mohla svokra aj tykať, na tom tak veľmi nezáleží, skôr na obsahu rozhovoru. Keď už začala tykať, ja by som to nechala tak.
Na tie deti s PAS bitka neplatí, ale je pravda, že vedia poriadne vytočiť. Len sa s tým muž bude musieť naučiť žiť s nadhľadom.

martinkatinka
15. sep 2021

A to nejak zavcasu mala tvojho muza jeho mama 🤷 no ale ked nebolo vykanie d zaciatku, uz by som sa k tomu nevracala....

panelacikova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miadi
15. sep 2021

Tak vykanie ci tykanie je u vas uplne zbytocne riesit. Svokru by som kaslala. Nech tyka. Si mladsia a mas za muza jej syna tak tykat ti moze . Vykanie by bolo divne. Ale viac by som sa hnevala na jej syna .. ze 1 zmlatil mojho syna s diagnozou ci bez nema co nanho ruku polozit za 2 nema co riesit vase sukromne problemy s mamou a ked uz tak to mà on uviest na spravnu mieru u mamky ze ano on ho zbil a ano on potrebuje terapiu a naucit sa ako zit s dietatom s diagnozov. Nieco mi hovori ze to u vas este bude pestre.

cimage
15. sep 2021

Mne by bolo jedno, ze mi tyka-vyka. Skor by mi vadilo, ze jej tvoj muz vesia vase zalezitosti na nos. A samozrejme ako spravna svokra zo vsetkeho bude vinit teba a nie chudacika synceka.

vroni
15. sep 2021

Vyprosila by som si, aby mi ktokoľvek bez môjho dovolenia tykal. Takže aj svokra. Ale zase ja by som rovno odtykala späť, to takýchto riaditeľov vesmíru zvykne dosť spacifikovat.

mondolina
15. sep 2021

fúú no po pravde.....viac by mi vadilo keby mi môj partner hentak zbil syna, 😢

mabenn
15. sep 2021

Tykanie je u vas najmensi problem

mpg
15. sep 2021

@mondolina Aj ja si myslím, že svokra je v tom len zamotaná, svojho syna má rada, len partner bude musieť hľadať iný spôsob, ako žiť s dieťaťom s takouto dg.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sara07
15. sep 2021

to sa tak vykalo dakedy a hlavne v šlachticky rodinach
ale u vás je to uplne jedno lebo problem ide jeden za druhym a to tam nič nevyrieši , skôr by som riešila ako sa to k nej dostalo,

deti95060810
15. sep 2021

čo ťa to napadlo odkazovať také blbosti svokre... Ako nevesta by si u mňa skončila... chovanie máš teda pod úroveň...mala som dve svokry - ale takéto veci si dovoliť mi ani nenapadlo... vždy som im dala úctu, aj keď reči mali tiež kde aké...
Tvoj manžel si nemá dovoliť biť tvoje dieťa... tomu by som to dala tiež vyžrať....

autor
15. sep 2021

@vroni dakujem...moj nazor ...minimalne zo slusnosti sa mala opytat...svokor sa spytal...ale az po zasnubach...
moji rodicia si nedovolili tykat mojmu muzovi, az po svadbe, aj to az vtedy ked im to on povedal, ze "tykajte mi"

@deti95060810 ako sorry, mam po 40tke, tykam si so starsimi ako je ona, urazat ma nema preco ..a vdaka bohu ak som u nej skoncila...ponizuje ma uz roky, stacilo, dakujem, neprosim

autor
15. sep 2021

@evamarek77 a ty tykas hocijakomu o 20 rokov mladsiemu? ja nie

autor
15. sep 2021

@martinkatinka ano mala ho zavcasu

autor
15. sep 2021

@cimage povedal jej to moj syn, nie ja ani manzel...deti s PAS "tajomstvo" neudrzia

a pre vsetky: ano manzel si uznal chybu a riesime to s odbornou pomocou. Medzi nami konflikt v tomto ako taky nie je a pred svojou mamou si ma zastal.
A, viete aka bola reakcia synovej psychiatricky ked sa s tym maly pochvalil tam? "mna bili ako žito...a som tu...tym ho neospravedlnujem, ale jedna bitka, pokial sa nebude opakovat..."

elizabet173
15. sep 2021

svokra ale nie je hocikto, nie ste si navzájom neznáme osoby. Áno, mohla sa ťa na začiatku spýtať, či ti môže tykať, ale mňa sa to svokra tiež nepýtala a vôbec mi to nevadilo. Čo očakávaš od toho, že by ti znovu vykala? Iba zhoršenie vzťahov, nič iné. Keby môj muž zbil môjho syna, ktorý má poruchu autistického spektra tak, že má modriny, to, či mi svokra alebo ktokoľvek iný vyká alebo tyká by bolo to posledné, čo by ma trápilo.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dr_smajlik
15. sep 2021

Asi ti nepomôžem, želám pevné nervy, ale veľmi by ma zaujímalo ako sa odhodlať k takej rodinnej terapii, ako to tam prebieha a ako to vychádza prosím cenovo, lebo tiež nad niečím takým uvažujem, len nepoznám nikoho kto také niečo absolvoval. Môžeš prípadne aj do IP, veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem

nika523
15. sep 2021

Tykanie by som vôbec ale to že tvoj manžel zbil dieťa to áno a svokra sa do toho nemá čo starať tykanie a vykanie s tým nemá nič spoločné

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
15. sep 2021

Úprimne - no aby si sa nepotento, že ti svokra tyká 🙄 a vyžadovať to od nej dodatočne, lebo sa ti zrazu znepáčilo - za mňa trapas a už v živote nikdy normálne vzťahy mať nebudete.
Chlapcovi to modriny nezahojí rýchlejšie, ani chlieb lacnejší nebude ak ti odteraz budú vykať a strúhať pukrlíky keď sa zjavíš.
Chápem tvoju krivdu a úprimne máš môj obdiv, že to s mužom riešiš ako riešiš, mne niekto zmasakrovať decko do modrín, tak ho vymažem zo života. Ale svokrino vykanie-tykanie tvoj problém nijako nerieši, to je len otázka tvojho ega.

kacena4
15. sep 2021

ahojko moj nazor (svokru a vykanie neriesim to je slusnosti...) tiez mam autika a tiez som bola obcas s nervami na dne a velmi tazko chapalo okolie jeho spravanie... v prvom rade treba aby muz pochopil ze dieta je a bude ine a bral to z nadhladom a nie urazlivo co maly "vyvedie" mne osobne velmi pomohla kniha "vychova ditete s aspergerovym syndromem" je to uzasna knizka, kde presne pisu co spravit v ktorej situacii (ked sa stane toto spravte toto...) odporucam obom a hlavne muzovi aby dieta pochopil a vedel dopredu ako sa zachova a ze chovanie je dosledkom diagnozy a nie jeho nevychovanosti ... drzte sa

miadi
15. sep 2021

Tak potom sa hnevate na svokru ze vam vasej velebnosti tyka. Ale to ze syna zbil muz je ok lebo aj psychoška povedala ze ju bili ako žito a je tu.. Takze vlastne vsetci su ok vsetci su v pohode len svokra je drzana co nevie ze neveste treba vykat. Trosku ste ale zaspali cas toto ste mali riesit este pred svadbou. Toto mi pripomina jednu co sa hnevala este v Auguste na to aky dostala darcek od svokry na vianoce 🤣

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka1011
15. sep 2021

No teda v živote som ešte nezažila, aby svokra vykala neveste, veď je to až smiešne...a okrem toho, váš problém je niekde inde, ako to tu už niekto napísal...

autor
15. sep 2021

@miadi evidentne máš problém čítat s porozumenim...pretoze som napisala že sme sa kvoli tomu pohadali a chodíme na RODINNU terapiu... kvoli tomu že vekom sa DG zhoršuje a musíme sa vsetci učit s tým zit

Bože ženské citajte poriadne...nikto mi dieta nezmasakroval...dostal po riti to ano, a muž to prehnal, riesime...ale teda neviem ako by stě vy reagovali keby za vami pride 13 r dieta a z nicoho nic vám.da pastou do nosa alebo medzi nohy...to kto nepoznáte diagnózu prostě nepochopite co doma s takymi diagnozami zazivame...sme spolu už daky rok a stalo sa to prvý krát...že sa proste už neovladol...inak je starostlivý manžel a nie jedna by ste takeho chcela...ale každý robí chyby

A nie nemyslím si že za to že som bola frajerka jeho syna mohla bez opytania začat tykat...neurobili to ani moji rodicia a to su este o 20r starší od mojich svokrovcov
@kacena4 dakujem.... kto nezažil tuto DG tazko pochopi

autor
15. sep 2021

@dr_smajlik cenovo 30/ sedenie...máme za sebou 2sedenia zatial...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz