Mám pocit, že som zlá mama

22. jún 2021

Ahojte … mám pocit že som zlá mama. Mám ročne dieťa … mam pocit že sa jej malo venujem, varím jej dookola to iste . Kričím po nej keď ma hnevá aj keď viem že to nie je správne keďže je ešte malička a nevie čo sa smie a čo nie. V noci keď sa zobudi tretí alebo štvrtý krát na mlieko ( kojim ) tak chytím nervy a kričím po nej že zas chce mlieko keď je taká veľká . Veľmi malo sa s nou hra . Poväčšine sa hra sama.. ja som vedľa nej a cumim do mobilu. Všetko toto chcem napraviť napriek tomu že si to uvedomujem nedarí sa mi 😢
Určite nie som sama čo si myslí že som zlá mama . Z akého dôvodu ste si to mysleli vy ?

janickacrazy
22. jún 2021

Určite si dosť dobrá mama, snažíš sa robiť, čo vieš. Máj so sebou trochu súcit. Nemusíš sa s malou celý deň hrať, buď pyšná, že tvoja mala sa dokáže zahrať aj sama. Ak ti nevyhovuje, že mala sa často budí na kojenie, tak skús postupne kojenie ukončiť. Skús si pozrieť Nevychovu, tam sú fajn veci. Žiadna mama nie je dokonalá, každá občas urobí chyby. Drž sa.

zuzikak
22. jún 2021

uz len to, ze si si uvedomila, ze nieco nie je spravne je velky posun vpred. Ano 1 rocne dieta je malicke aby mnohe vedelo uchopit ako by si si ty predstavovala. Preco pozeras do mobilu ? Nie si z nej vycerpana, ked tak casto vstavas k nej v noci a kojis ? Nechces sa aspon takto troska "odseparovat" od nej a potrebujes cas sama pre seba ? Porozmyslaj. Toto mozu byt dovody toho, ze od nej bocic trocha. Otazka na zamyslenie (nie nikam tym nemierim) je este, ci naozaj potrebujes este rocne dieta kojit, ked evidentne ta to velmi vycerpava. Skus ju v noci naucit na vodicku z flasky. Ak jej budes davat mlieko pocas dna, musis pocitat s tym, ze bude chciet aj v noci. Ona nevie uchopit, co pre teba znamena "byt velka". Co sa tyka jedalnicka aby si ty sama zo seba mala lepsi pocit, skus si spravit plan. Taky na 7-10 dni aby si vedela, co budes varit a na plane uvidis ako velmi jedla obmienas. Podla toho sa ti bude aj lahsie nakupovat. Skus sa zamysliet preco vlastne tento problem u teba vznikol aby si vedela s tym pracovat. Velmi silno drzim palce. Ak by si potrebovala popisat si, kludne napis spravu. Podla toho co pises vela zohrava aj velka unava a preto prokrastinujes vo vymyslani jedla a tiez nechces sa malej venovat (nie je to lenivost- lenivy clovek nieco nerobi a je s tym v pohode. Prokrastinacia znamenaju aj vycitky, co evidentne mas). S tym sa vsak da pracovat. Kazda mama si obcas mysli, ze nie je dobra. Nebud na seba tak tvrda. Kazda mama je len clovek......

luccija
22. jún 2021

Tak pomaly tie zle veci men kusok po kusku...mobil odloz...tak rychlo to ubehne uzivaj si to aj, ked mas toho niekedy plne zuby.Dobre je, ze si to uvedomujes, ale urcite mas aj pozitiva🙂

hipuska
22. jún 2021

Ročne dieťa sa ešte nevie dajak veľmi kolektívne hrať. Takže stačí ak si stanovis činnosti ktoré budeš robiť každý deň: napr.precitat knižky, postaviť vežu s kociek, ak dieťa zvláda variť spolu....niektoré maminky s deťmi maľujú, začínajú kresliť...čo sa týka mobilu, stiahnuť si apku pre sledovanie činnosti a stanoviť si denný limit.

A čo sa týka tej noci, no ja tiež bývam taká, keď som unavená. Ale v Tomto zase zasahuje môj muž, keď už zvýšim hlas z berie malého do druhej izby a necháva má spat. Ja si to niekedy ani nepamätá m

leuska15leuska15
22. jún 2021

Ahoj, tak ak si myslíš ze si zla mama, niečo na tom bude. (Ja si to tiež často myslím a tiež často som). To je teraz také moderné si svoje svedomie navzájom čičíkat a hovoriť si aké sme všetky dobre maminy, aké sme úžasné len preto ze sme. Ale to nie je pravda. Nie sme všetky a vždy dobre mamy. Keby sme boli, vychovali by sme samých dobrých ľudí, čo sa zdravo stravujú, športujú, sú kamarátski, pozitívni, dobre sa učia, atď atď... A takych ľudí nevychovavame, žiaľ takže ani také dobré mamy nie sme.
Podľa mňa ako ti tu už niekto radil, treba si urobiť ''bojový plan'' na celý týždeň dopredu. Nie je OK, ak dieťa je to iste, skončí s anemiou alebo jej bude chýbať nejaký vitamín minerál. Treba pohľadať kuchárku knihu alebo stránku niekde a urobiť si plán, čo jej kedy dáš jest a držať sa ho. Ja sa snažím aj realisticky naplánovať, koľko času denne sa venovať aktívne dieťaťu dnu a koľko vonku (bez mobilu), pohľadať hocijaké hry na nete, aspoň jednu denne a tiež si naplánovať čas, ktorý sa budeš venovať sebe, aby si nebola taká vyhorena. Ja mam už 4 ročnú a keď som ju dnes videla ísť za lano v škôlke, rozrevala som sa, ako to prešlo rýchlo, ako už má ''svoj zivot''. Užívaj si to viac, za chvíľu je dospela

andreatytler
23. jún 2021

Pomaha ti niekto s dietatom? Mas pravidelny, kazdodenny cas pre seba?
Ja som mala syna na starosti 20 hodin denne prvych 6 mesiacov a po 6 mesiacoch toho bolo na mna vela. Vecer som bola unavena a ked maly nechcel zaspat, mala som na neho nervy. Tak ho zacal uspavat muz a tiez k nemu vstava v noci. ja mam tym padom vecery len a len pre seba a zlepsilo sa to.Stale sa stane ze ma nieco vytoci a skriknem a mrzi ma to.
Podla mna sa jej venujes prilis malo ak sa povacsinu hra sama. Deti su rozne a niektore su samostatne, ale v tak malom veku vsetky deti nesmierne potrebuju interakciu s inym clovekom. Toto sa snaz napravit. Toto je dolezite. Zaobstaraj si uciacu vezu. Dieta v nej bude stat a pozerat sa ako varis, alebo cokolvek robis. Mozes sa jej tam lepsie prihovarat a mas s nou aj lepsi ocny kontakt.... ten je velmi dolezity... aj ked sa s nou nemozes hrat aspon sa na nu pavidelne pozri a usmej sa.
Varenie toho isteho jedla nie je az taky problem... ak to teda nie je kazdy den to iste. Nas syn ma rad 2 druhy zeleniny 2 druhy ovocia a tak mu ich davam obden... do toho mu miesam po malych mnozstvach inu zeleninu a ovocie ale zaklad tvoria tie 4 druhy. Kludne mu kup nejaku ovocnu alebo zeleninovu vyzivu, aby mal nieco ine a zacni mu davat zo svojho jedla v malych mnozstvach.... ty hadam nejes stale to iste.

zuzka38
23. jún 2021

z tvojich slov citit frustraciu, vycerpanie, smutok... potrebujes pomoc, otec rodiny pomaha? je tam? mas cas sama na seba? potrebujes prychohygienu.. ty si najdolezitejsia, tovje potreby, ked budes v pohode, stastna, budes v pohode ja na dieta...

miadi
23. jún 2021

Mne vadi ze na nu kricis ked sa zobudi a chce byt kojena. Ona to nerobi naschval. Ja som kojila prvorodenu 3.5r a vyspala som sa az ked bola odstavena. Az potom mi zacala spat celu noc. Ja s kojencom spim v jednej posteli a ked sa zobudi dam prso a spim dalej ako tak. Ja som mala mega trpezlivost prve 3r som nedvihla hlas na nu lebo bola mala ale vzdor a neposluchanie ma zlomilo a obcas ked je toho moc tak dvihnem hlas. Ale na maleho nie mà len 16m je maly. Taketo rocne dieta je este uplny anjelik. Aj ked Ta 4x za noc zobudi. Skus spat spolu., alebo ked nechces kojit moze spat prve 2tyzden s otcom v izbe a bude ju uspavat len on. Rataj stym ze prve noci prereve no nesmies tam ist ty musi to robit len on) Len prosim Ta nekric na to dieta ze chce co mu je prirodzene. ( mozes skusit ako radia ine oblbnut vodou ale u nas take nieco nehrozilo) ten mobil mozes pouzivat ale vtedy ked dieta spi alebo je s niekym inym . Ked si sama a mas cas. Nie ked si vedla nej. Nemusis sa snou aktivne hrat. Ale vela na nu rozpravaj a Rob snou vsetko. Moji od roka + pomahaju s pradlom miesat kolace cistit lestit. Polievat kvety . ( je super ze sa vie zahrat aj sama)vela ju ber von . Uzivaj si ju tes sa z nej. Toto babatkovske obdobie je kratke a carovne. S partnerom je vse ok ? Mozno si nervak len z unavy vycerpanosti. Alebo ti chyba magnezium zelezo..ale vsetko toto sa da zmenit staci ze chces a idea sa snazit.

autor
23. jún 2021

Ahojte tak odpoviem hromadne : z malej unavena nie som i keď som s nou celé dni , je to strašne dieťa . Skôr mám pocit akoby ma štvalo niečo iné a vybijam si to na nej . S manželom tiež všetko ok . Síce stále pracuje ale keď je doma tak malej sa venuje na 110%. Možno ma trápi som stále zavretá doma . Von s malou samozrejme chodím každý den . Čo sa týka kojenia, určite prestať nechcem neobmedzuje ma to v ničom . Do 7 mesiaca mi prespala celu noc budit sa zacala až neskôr , spíme od narodenia spolu v posteli . Zvykla sa budit raz max 2 krát za noc čo bolo ok len som dala prso a spala som ďalej . Len teraz posledné noci keď sa zobudi častejšie ( asi jej je teplo ) tak si len tak pocmulka a spi ďalej . Proste si zo mna robí cumel a to mna neskutočne vytočilo a iritovalo keď plakala bez prestania cumel zahadzovala a chcela len prso a ja v tých nervoch zo spánku som sa neovladala preto som z nervov kričala . A k tomu jedlu : ak máte prosím typy napíšte mi nejaké fajn nápady/recepty na zdravý obed .. desiatu atd pre ročne deti.Lebo uz neviem odkiaľ čerpať inšpiráciu . Ďakujem 🙂

leuska15leuska15
23. jún 2021

Na instagrame je taka stránka JEME ZDRAVO EU. Ja väčšinou varím z tade. Síce to nie je vyslovene pre ročne dieťa ale ono už môže skoro všetky potraviny, len neosolene. Ja tak robím, že navarím bez soli, potom jej na beriem do tanierik a na koniec nám ostatným dosolim.

basska_b
23. jún 2021

Pozri, každému raz prasknu nervy, deti vedia človeka aj vytočiť, počkaj, keď bude väčšia, to ešte len príde 😁 ale áno, mam tiež pocit, že nahnevaná si z niečoho iného a dieťa je hromozvod, tiež mávam niekedy také dni... sme len ženy... ale dávaj si na to pozor, dieťa do 3 rokov nevie dobre rozlíšiť, kde "začínam ja a konci mama" stotožňuje sa s mamou a jej emociami, v prvých rokoch máš jedinečnú príležitosť vybudovať si s ňou pevný vzťah založený na dôvere. Vieš, čo mne niekedy pomôže, keď mam nervy? Snažím sa venovať niečomu, čo ma bavilo pred materskou. Napríklad hudba a knihy... pustím si peknú obľúbenú hudbu, prečítam hoci aj 2 strany z knihy a až mi to tak dobre spraví. Choďte veľa von, dohodnite si stretnutie s kamarátkami, ak máš nejake kontakty, dobre ti to urobí. Píšes, že je to strašne dieťa, prečo? Nie je len zrkadlo tvojich emócií?

autor
23. jún 2021

Oprava : neodpísala som slovo . Malo tam byt je to strašne Dobre dieťa . Všeobecne je veľmi dobrá

luccija
23. jún 2021

Si stastna zena, ze mas dobre dieta.To budenie moze byt viac a viac pojdu jej zuby, teplo...desiaty ovocie, tvaroh, rozok so zeleninou, biele jogurty do toho mozes dat ovocie..obedy hlavne polievky a vela bielkovin strukoviny...zeleninove, spenat s vajcom, ryba s pyre zemiakovym, privarky, maso na stavach cestovina, zapeceny karfiol, neviem co mate radi...slize na sladko,...moja bola masova

ktochytavzite
23. jún 2021

na tvojim mieste by som prestala uz konit,ked t to nervuje v noci,konila by som dalej kebyze si s tym ok.
Daj si magnezium ono ta to troska mozno ukludnis,hej mas asi taky streotyp foma ze j to ta ubija a si nervozn z toho?Ale popravuj na povahe,mozno si nervak a ononsa to bude stupnovat aby si nekrocala cely den po dietati,lebo tie deti oni stale robia neplechy.
A ten mobil odloz,skus snou uz davat tie krutky na tyc,kocky na seb a vkladacky to mozes tak 30' a potom nech sa sama hra,zasa nemusis stale sa s nou hrat ano treba sa ale nie non stop,potom tie deti sa same nevedia zahrat,j sa takto so 4r musim hrat a mna to nebavi ze je taka nedamostatna.
A krici asi kazda mama jedine tie kontaktne matky su ako z inej planety;)

lujza123
23. jún 2021

Nevycitaj si veci ktoré sú prirodzené. Jasne ze keď ta v noci 5 ty krát zobudí a chce živý cumel tak ti to nieje príjemné. Ja som si dcéru naučila v noci na obyčajný cumel a keď mala niečo vyše roka aj ten šiel preč.
Možno si pri každej zmene pomrncala (občas aj povrieskala) ale stalo to za to. Naučila sa prespať celú noc a ked sa počas noci prebudila vedela zaspať sama, nepotrebovala moju asistenciu.
Ja som nevedela normalne fungovať keď som sa nevyspala, bola som protivna a depresívna a sama som uznala že pre dieťa je dôležitejšia fungujúca mama počas dňa ako prso v ústach 10 x za noc.

A variť môžeš dookola to isté, bábätkam a malým deťom to práveže vyhovuje viac než experimenty.

Venovanie sa - venuj sa vtedy keď to tvoje dieťa vyžaduje, keď si chce samé skúmať svet po svojom nechaj ju, je to pre ňu dôležité.

Hlavne nekric. Ani teraz ani keď bude mať 10 rokov. Krik a bitka sú nezvladnute emócie rodica, krik nikdy z nikoho nevychoval lepšieho cloveka

elisella
23. jún 2021

Nie si zlá mama .ja väčšinou dávam malú hrať sa sama aby sa naučila .má desať mesiacov.a stále nemôže byť na mne.tam sa má hrať sama.tak aspoň. Keď sa hrá,spravíš aj nejakú domácu prácu pri nej

ivangeline
24. jún 2021

Mas aj cas pre seba? Doprajes si cas bez nej? Stacia 2h a uz ti chyba dieta a spravas sa inac..oddychnuto. ;)